vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

64 επισκέπτες, 2 χρήστες
camber, manoslykos

Twitter

Γενική συζήτηση για mods

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #735 στις: Δεκεμβρίου 07, 2013, 15:14 »
Στα 3,5-3,6 volt
απλά αλλάζεις μπαταρία
Και στο Provari στα 3,5V (χωρίς φορτίο)  την κόβει

Αποσυνδεδεμένος kicko

  • **
  • 123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #736 στις: Δεκεμβρίου 16, 2013, 14:11 »
ειμαι σε αναζητηση τον τελευταιο καιρο για αγορα mod.ειμαι κατοχος του πρωτου vamo αρκετα ικανοποιημενος και θελω να το αλλαξω αλλα δεν ξερω με ποιο.ψαχνω κατι μικρο να ειναι διακριτικο και απ οτι βλεπω τα μηχανικα ειναι ποιο μικρα.θα μου προσφερει ομως δυναμη οπως του vamo.δεν ειχα ποτε επαφη με μηχανικο και δεν ξερω τις δυνατοτητες τους και τι χρειαζονται εκτος απο μια ρυθμιση που εκανα στο vamo για να το φερω στα μετρα μου.και κατι τελευταιο τα μηχανικα δουλευουν καλυτερα με επισκευασιμους?

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #737 στις: Δεκεμβρίου 16, 2013, 14:23 »
Εχε υπόψη σου ότι με μηχανικό πας σε άλλη κατηγορία. Δεν ρυθμίζεις εσύ τι ζητάς από την μπαταρία. Αρκείσαι σε αυτό που σου δίνει αυτή. Αρα πρέπει να δεις ανάλογα το πώς ατμίζεις, να έχεις τέτοια αντίσταση ώστε να έχεις την λειτουργία για το αποτέλεσμα που ζητάς, όσο το δυνατόν περισσότερο χρόνο.

Οι επισκευάσιμοι του δίνουν την ευχέρεια να κανονίζεις εσύ πόσο μικρή αντίσταση θα έχεις, άρα για περισσότερο χρόνο καλύτερη απόδοση. Βέβαια κι αυτό θέλει ρέγουλα γιατί αν το παρακάνεις σε μικρή αντίσταση, στην αρχή που θα είναι γεμάτη η μπαταρία και σκάνε κανονιές.

Ολα εξαρτώνται από τον τρόπο που ατμίζεις τώρα και σε ευχαριστεί.

Αποσυνδεδεμένος Roy

  • *
  • 96
  • Φύλο: Άντρας
  • smoking is dead....vaping is the future
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #738 στις: Δεκεμβρίου 16, 2013, 15:12 »
Ατμιζα μονο με ego και τωρα εχω κανενα μηνα και ειπα να παω σε ενα μοντ..ηθελα κατι μικρο και οχι μηχανικο γιατι δεν ειμαι εμπειρος...ετσι επελεξα ενα tube 18350 και μια κεφαλη easy head της joyetech...το μοντ εχει επιλογες 3,3 σταθερα και στην αλλη επιλογη λειτουργει σαν μηχανικο και δινει max 4,2 μεχρι τα 3.6..Λοιπον η διαφορα με της ego ηταν προφανεις αλλα ενα παραγμα δεν καταλαβαινω...δεν βλεπω καμια διαφορα στα 3,3 σταθερα  και στα 4,2 με σταδιακη πτωση και τα δυο μου φαινονται τα ιδια...βεβαια αλλαξα και ατμο απο evod που χρησιμοποιουσα πηρα aspire...μηπως συμβαινει αυτο γιατι ο aspire εχει διπλες αντιστασεις και αποδιδει το ιδιο καλα και στα 3,3 και στα 4,2...αλλα κανονικα δεν θα εβλεπα μια διαφορα εστω και μικρη??? :confused1: :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος erwtas13

  • ***
  • 586
  • Φύλο: Άντρας
  • τέλος η βρώμα
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #739 στις: Δεκεμβρίου 17, 2013, 00:36 »
Και εγώ στα μηχανικά δεν ήμουν έμπειρος αλλά σαν το ρεύμα που δίνουν - πιο γλυκό - και όχι μπαμ σαν κάποια ηλεκτρονικά δεν τ'αλλάζω τώρα. Ίσως με κάποιο προβάρι στο μέλλον. Βέβαια εξαρτάται και το μηχανικό.....

Αποσυνδεδεμένος kicko

  • **
  • 123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #740 στις: Δεκεμβρίου 17, 2013, 08:28 »
με 50-70 ευρω παιρνω τιποτα αξιολογο?

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #741 στις: Δεκεμβρίου 17, 2013, 08:45 »
Από Ελλάδα το vamo v5 ss που είναι αξιοπρεπέστατο για τα χρήματά του έχει 55

Αποσυνδεδεμένος kicko

  • **
  • 123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #742 στις: Δεκεμβρίου 17, 2013, 08:51 »
σορυ εννοουσα μηχανικο το vamo εχω.

Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #743 στις: Δεκεμβρίου 17, 2013, 10:14 »
Για να πάρεις μηχανικό με 50-70 € και για να είναι σαν το vamo σε απόδοση όπως πιο πάνω λες
είναι σχεδόν αδύνατον αν δεν πάρεις έστω και το kick όπου θα μπορείς να ατμίζεις με σταθερά
watts.
Αυτό το κάνει να ξεφεύγει και άλλο στη τιμή.
Θα μπορούσες να πάρεις ένα mod όπως κάποιο Κινέζικο mod τύπου Sigelei και το kick, όπου
τότε θα είσαι μέσα στο όριο χρημάτων που διαθέτεις.
Άλλη περίπτωση είναι να πάρεις ένα Gus telescopic συν το kick με λίγα παραπάνω χρήματα.

Η τελευταία περίπτωση είναι να πάρεις κάτι από το εξωτερικό συν το kick όπου εκεί ναι μεν
κατεβαίνεις στα χρήματα, έχεις όμως πολλές επιλογές αλλά και θα καθυστερήσεις να το αποκτήσεις
αρκετά , περίπου έναν μήνα.

Ρίξε μια ματιά σε κάποια νήματα που σε ενδιαφέρουν:

"The Kick" module (και κλώνοι του)
Kick2 by Evolv

Telescopic ss mod by Gus-mods
Sigelei Number 8
Sigelei No8 & No21
Sigelei No20

Μηχανικά mods από εξωτερικό:

Nemesis clone με 22 €
Poldiac clone με 17,80 €
Bagua clone με 15 €
Chi_You Gold Brass clone με 16 €
Maraxus Tsc με 27 €
Jm mod με 14.5 €
Sentinel clone με 12.80 €
Astro Mod με 17.80 €
K100 Empire clone με 16 €
I-atty Hybrid με 25 €
Private V2 με 15.70 €
Magneto Telescoping με 17.00 €
Bolt με 9.70 €
KTS με 14.60 €
Telescope Mod (smoktech αντιγραφή) με 14.50 €
EA Telescoping clone με 14.60 €
Hybrid atty με 25 €
Pisces telescopic mod με 14 €
Sidewinder mod clone με 15.20 €
K103 με 14.50 €

Magneto Telesc με 17.10 €
Launcher V2 Tscop με 14.60 €
Avenger Tsc με 12.40 €

Kick 5-12 watts με 6,10 €

Αποσυνδεδεμένος gpanos

  • **
  • 248
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #744 στις: Δεκεμβρίου 17, 2013, 10:54 »
Προσωπικά τους 6 πρώτους μήνες που άτμιζα ήμουν φανατικά υπέρ των ηλεκτρονικών mods, αλλά από την στιγμή που άτμισα με ένα σοβαρό μηχανικό και πειραματίστηκα λίγο περισσότερο με τις αντιστάσεις, δεν μπορώ να γυρίσω στα ηλεκτρονικά.

Αποσυνδεδεμένος morpheus

  • *
  • 19
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #745 στις: Δεκεμβρίου 17, 2013, 11:47 »
Μόλις παρέλαβα..., για πείτε μου τι θέλετε να κοιτάξω?


(ένα σχόλιο μόνο: είναι βαρύ!!!)

Αποσυνδεδεμένος Roy

  • *
  • 96
  • Φύλο: Άντρας
  • smoking is dead....vaping is the future
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #746 στις: Δεκεμβρίου 17, 2013, 14:05 »
Ναι ρε παιδια ωραια ειναι τα μηχανικα και αν το παρουμε απο λογο μεγεθους ακομα καλυτερα...αλλα δεν κανουν για ολους..το σκεφτομουν και εγω να παρω αλλα..εχει πολλα θεματα...πως θα τσεκαρω την αντισταση? αν βραχυκυκλώσει ? πως θα καταλαβω να αλλαξω μπαταρια οταν πρεπει? ετσι ολα αυτα με κρατησαν μακρια απο τα μηχανικα...

Αποσυνδεδεμένος gpanos

  • **
  • 248
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #747 στις: Δεκεμβρίου 17, 2013, 14:21 »
Όλα αυτά που λες ήταν και οι δικές μου ενστάσεις, αλλά μόλις αποκτήσεις την απαιτούμενη εμπειρία όλα θα τα καταλαβαίνεις χωρίς μετρήσεις. Και εξηγούμαι. Με 0,16 σύρμα 3-4 σπειρώματα σε διπλό φυτίλι και ένωση με non μου δίνει 1,7-1,9Ω στο δικό μου σετάρισμα. Αν βραχυκυκλώσει ή θα έχεις μειωμένη απόδοση γιατί θα ανέβει η αντίσταση στα ωμ. Αν είναι όλα καλά και πέσει η μπαταρία θα το καταλάβεις γιατί θα έχεις μειωμένη απόδοση. Ανάλογα βέβαια με την αντίσταση που χρησιμοποιείς. Βέβαια οκ, θα μου πεις ότι αν χρησιμοποιείς διαφορετικά σύρματα θα πρέπει να ξέρεις τι να στρίψεις. Πάρε ένα ωμόμετρο με 15 ευρώ και είσαι καλυμένος. Έτσι ακόμα κι αν βραχυκυκλώσει θα το καταλάβεις γιατί θα σου μετράει διαφορετικά την αντίσταση που έφτιαξες. Όλα αυτά όμως θα σου κάνουν νόημα, μόνο αν μπεις στον χώρο των μηχανικών έστω και με ένα φθηνό αλλά καλό mod που υπάρχουν πληθώρα στην αγορά. Α και υπόψιν, χρησιμοποιώ unprotected μπαταρίες γιατί μου δίνουν καλύτερα ρεύματα (η προστασία τρώει και αυτή ρεύμα). Οπότε δε θα έχεις επιπλέον κόστος έτσι και μπεις στα μηχανικά.

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #748 στις: Δεκεμβρίου 17, 2013, 15:25 »
Το πρόβλημα των μηχανικών δεν είναι μόνο ότι δεν μπορείς να μετρήσεις την αντίσταση κατά το στήσιμο. Όπως είπες παίρνεις ένα πολύμετρο και ξενοιάζεις.
Τα προβλήματα των μηχανικών:
1. Δεν έχεις σταθερό ρεύμα. Όσο πέφτει η μπαταρία πέφτει και η απόδοση. Πρέπει να βρεις τη χρυσή τομή στα Ωμ ώστε να μη παίρνεις καμένο με φρεσκοφορτισμένη μπαταρία αλλά ταυτόχρονα να έχεις ικανοποιητικό άτμισμα στα τελειώματα.
2. Για τον παραπάνω λόγο το βλέπω χλωμό να χρησιμοποιείς εργοστασιακούς ατμο με μηχανικό άρα πας σε επισκευάσιμο.
3. Καμία ασφάλεια σε βραχυκύκλωμα ατμοποιητή, διακόπτη, μπαταρίας κλπ. Για τη μπαταρία μπορείς βέβαια να πάρεις protected αλλά θα έχεις μειωμένη απόδοση.
4. Ακόμα κι αν πετύχεις ιδανικό setup όσο μαζεύει ml η αντίσταση τόσο μειώνεται η απόδοσή της. Στα ηλεκτρονικά ανεβάζεις τα volt και εξακολουθείς να ατμίζεις με την ίδια ποιότητα. Στα μηχανικά πρέπει να ξαναστήνεις αντίσταση. Πιθανόν και κάθε μέρα, ανάλογα με τα ml που ατμίζεις.

Τα πλεονεκτήματα των μηχανικών:
Είναι πιο όμορφα (υποκειμενικό) και πιο μικρά (ανάλογα βέβαια το mod).

Για τα πιο γλυκά ρεύματα δεν ξέρω. Εγώ τουλάχιστον δεν μπόρεσα να καταλάβω διαφορά ανάμεσα σε μηχανικό και provari.

Στα μηχανικά βέβαια μπορείς να βάλεις kick αλλά τότε πάνε οι αντιλήψεις περί γλυκών ρευμάτων αφού ουσιαστικά μετατρέπεις το μηχανικό σε ηλεκτρονικό. Και πάλι όμως δεν γίνεται πλήρως ηλεκτρονικό αφού χάνεις σε ευκολίες (οθόνη, μέτρηση αντίστασης, ρύθμιση χωρίς να ανοίξεις το mod κλπ)


Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #749 στις: Δεκεμβρίου 17, 2013, 15:40 »
Επί 4μηνο βαρούσα το provari ανελέητα και θεωρούσα ψιλογραφικότητες τα περί γλυκών ρευμάτων. Πρόσφατα πήρα από Fasttech κλώνο Nemesis (ντρέπομαι τους πατριώτες της Ατμομηχανής αλλά τα ευρά είναι πολλά και δυσεύρετα) και δειλά δειλά έβαζα την Σοφία σε αυτόν. Τελικά κατέληξε η Σοφία με το μηχανικό να είναι μόνιμα μαζί, πραγματικά δεν ξέρω αν θα το χαρακτήριζα πιο "γλυκό" ή αλλιώς (απαλό, ομαλό, κ.λπ.) αλλά η αίσθηση είναι όντως αρκετά καλύτερη ακόμα και όταν η μπαταρία έχει σχετικά πέσει. Έχω ακούσει επίσης ότι ετοιμάζεται μηχανικό mod με kick που δίνει συνεχές ρεύμα αντί παλμικό. Αν ισχύει αυτό πιστεύω ότι θα είναι το τέλειο.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 224 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 187 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20886 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281704 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207977 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66146 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174819 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313039 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14486 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124929 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93658 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4239 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix