vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Joyetech eGo ONE

Αποσυνδεδεμένος rott1914

  • **
  • 146
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #45 στις: Φεβρουαρίου 12, 2015, 16:20 »
314 νομιζω ετσι ειναι και οι δικες μου

Αποσυνδεδεμένος panourgias

  • *
  • 85
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #46 στις: Φεβρουαρίου 12, 2015, 19:11 »
Αυτό το μικρό ''μπαλάκι'' μετάλλου που είδα στις φωτογραφίες είναι η ένωση του σύρματος με αντίσταση με το non..Στη συγκεκριμένη κεφαλή, το ένα άκρο του coil πηγαίνει προς τα πάνω και ακουμπάει σε ένα μικροσκοπικό αυλάκι του τειχώματος.Μετά πατιέται από το πάνω καπάκι της κεφαλής και είναι κομμένο σύριζα απο την εξωτερική πλευρά.Γι αυτό και είναι ορατή η ένωση στην αρχή της τελευταίας σπείρας. Είχα ανόιξει την πρώτη κεφαλή που χρησιμοποίησα για να δω τι παίζει στο εσωτερικό,με μεγάλη ευκολία χρησιμοποιωντας το ''κοίλο'' σφίξιμο που έχουν τα κλασσικά πενσάκια.Αντίκρυσα μια πολύ καλοφτιαγμένη αντίσταση τυλιγμένη πολύ όμορφα με μία ισόπαχη λωρίδα απορροφητικού υλικού που μοιάζει με βαμβάκι.Κράτησα το coil ανέπαφο και με βάση αυτο έφτιαξα ένα ολόιδιο.Απο έξω το τύλιξα με ίδιου πάχους και μήκους λωρίδα που έκοψα απο το ''σκληρό'' κομμάτι γιαπωνέζικου pad το οποίο έβρεξα ελαφρώς πριν το τοποθετήσω για να είναι πιο εύκολο στην τοποθέτηση αλλά και για να μην βάλω τελικά παραπάνω από όσο χρειαζόταν.Πρέπει το σύνολο να χωράει ακριβώς στην κεφαλή.Ιδιαίτερη προσοχή ώστε και η κάτω πλευρά του coil να είναι εντελώς ανοιχτή για να περνάει με άνεση ο αέρας απο κάτω..Η απορροφητικότητα ήταν άριστη κάθως όσες σταγόνες συμπλήρωσα από τις εξωτερικές τρυπούλες τις κατάπιε.


...Τώρα.. το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω Tsaf και η manual ένωση συρμάτων δεν βοηθάει λόγω διάταξης αλλά και διαστάσεων ..Δεν χρησιμοποίησα non οπότε τα άκρα της αντίστασης μου έδωσαν τη γνωστή γεύση του πυρομένου στεγνού σύρματος.Το πείραμα το έκανα περισσότερο σαν πρόκληση να δώ αν μπορώ οπτικά να το κατασκευάσω ίδιο αλλά και να απορροφά σωστά το υγρό.Δεν ήταν καθόλου δύσκολο και αν διέθετα μηχανηματάκι συγκόλλησης μια στο τόσο θα ανακατασκεύαζα μια κεφαλή έτσι για το γούστο καθώς μου αρέσει πολύ ο σχεδιασμός της.


Προσωπικά οι κεφαλές με αποκλειστική χρήση του ego one μου κρατάνε γύρω στις 8 μέρες και για να αυξήσω το προσδόκιμο ζωής αγόρασα έναν επισκευάσιμο rda για να μοιράσω τη χρήση.Είναι και λίγο ακριβές  ;)


Από απόδοση δεν έχω παράπονο σε αυτο το 8ήμερο ζωής της κεφαλής.Πολύ γεύση ,καλό ντουμάνι,μηδέν διαρροές ή υποτροφοδοσία τουλ. στα watt που το δουλεύω σταθερά.Θέλει όμως καλό σφίξιμο στη βάση γιατί το πάνω ο-ρινγκ της κεφαλής σφίγγει γερά στην αρχή της καμινάδας αμά κολλήσει έκει θα ξεσφίξει από τη βάση όταν βιδώσουμε στο τάνκ.Αποτέλεσμα διαρροές ή το να δείχνει άλλα ντάλον στις μετρήσεις.Το καλό με αυτο τον ατμοποιητή είναι ότι δεν έχει τρύπα απο κάτω να σου κάνει χάλια τον πόλο της μπαταρίας και δεν πρόκειται να μαζεψει τόσο υγρό στη βάση που να αρχίσει να κυλάει από τις οπές του αέρα :thumpup:  Μέχρι στιγμής άριστες εντυπώσεις του ego one αποκλειστικά με χρήση 1ωμ κεφαλή!!

Αποσυνδεδεμένος 314

  • **
  • 131
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #47 στις: Φεβρουαρίου 12, 2015, 22:22 »
Περασα σημερα απο το μαγαζι που το πηρα και την αλλαξαμε παλι και μου εδωσαν και εναν νεο ατμοποιητη και κρατησαν να ελεγξουν τον δικο μου.


Μεχρι στιγμης ειναι αψογο, τοσο καλα οσο αυτο που ειχα δοκιμασει εκει πριν καταληξω σε αυτη τη συσκευη. Ελπιζω να κρατησει ετσι.


Ασχετο (μαλλον), μου εβαλαν επισεις για δοκιμη ενα υγρο 50-50 και παρολο που ειναι πολυ πιο ψηλα σε νικοτινι απο οτι εκανα μεχρι τωρα δεν μου προκαλει δυσπνοια! Οποτε αποκλειουμε και το ενδεχομενο να εχω ευαισθησια στην PG. Μαλλον ηταν τα αρωματα και ισως οι ποιοτητες των υγρων που ειχα δοκιμασει ως τωρα.


Θα χρειαστω καποιες μερες δοκιμη να επιβεβαιωσω και τις δυο περιπτωσεις αλλα ελπιζω να ειναι ετσι και να το απολαυσω επιτελους  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος snowflake

  • **
  • 164
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #48 στις: Φεβρουαρίου 14, 2015, 04:59 »
μια ερωτηση για την ωρα φορτισεις μιας κ όταν φωρτιζει το κατω μερος μαζι με το usb είναι λιγο ζεστα ...συμβαινει κ σε εσας η όχι γιατι αν εχει θεμα να το αλλαξω ....

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #49 στις: Φεβρουαρίου 14, 2015, 05:08 »
Συμβαίνει ουσιαστικά με όλες τις συσκευές κατά τη διαδικασία φόρτισης.

Αποσυνδεδεμένος 314

  • **
  • 131
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #50 στις: Φεβρουαρίου 14, 2015, 16:46 »
Μιας και δεν μου αρεσει η σκεψη να ατμισω σε υψηλες θερμοκρασιες και δεν προκειτε να χρησημοποιησω την 0.5 κεφαλι αποφασισα να την ανοιξω να δω πως ειναι φτιαγμενη για να φτιαχνω τις δικες μου αντι να αγοραζω. Σχετικα με το κομματακι μεταλλο που εβλεπα, πραγματι, ειναι η ενωση. Παει αυτο


Αυτο που αντικρισα δεν μου αρεσε καθολου.


Η joyetech ισχυριζεται οτι στην κεφαλη εχει οργανικο βαμβακι. Αυτο ειναι ΨΕΜΜΑ. Ή για να ειμαι πιο ακριβης, ειναι η μιση αληθεια. Εξηγουμαι...

Απο Q&A της Joyetech
Παράθεση
Q:  Which kind of material did Joyetech use as the wick of eGo-ONE head?
A: Joyetech used organic cotton as the wick of atomizer head which is healthy and environmental.


Η κεφαλη εχει μεσα κατι που μοιαζει σαν μικρο-γαζα. Εκοψα ενα κομματακι και το εκαψα με τον αναπτηρα. Επιασε αμεσως φωτια και μυριζε σαν καμενο βαμβακι. Ολα καλα μεχρι εδω.


Αναμεσα στην μικρογαζα αυτη ομως και στο σπειρωμα υπαρχει ενα αλλο υλικο. Δεν ξερω τι ειναι αλλα γυαλιζει στο φως οποτε δεν ειναι βαμβακι. Υποψιαζομαι οτι ειναι sillica. Δοκιμασα επισεις να το καψω με τον αναπτηρα αλλα με εκπληξη ειδα οτι δεν καιγεται! Επρεπε να επιμεινω για να καταφερω να το μαυρισω λιγο.


Σε ποτισμενη κεφαλη ειναι πολυ πιθανον να μην το καταλαβετε. Ανοιξτε μια καινουρια κεφαλι και επιβεβαιωστε το μονοι σας. Επισυναπτω φωτογραφιες.


Προσωπικα ειμαι παρα πολυ ενοχλημενος γιατι η απουσια sillica ηταν ο λογος που πηρα το kit. Φορτιστες εχω να φανε και οι κοτες θα μπορουσα να παρω μονο την μπαταρια στα μισα χρηματα. Ή θα μπορουσα να παρω το κιτ του ileaf mini με τον GS16s που ηταν και η αρχικη μου επιλογη και να βολευομουν με αυτο μεχρι να καταφθασει o RDA απο fasttech (πηρα τον veritas) για να ξερω τη σκ@τα φουμαρω


Επισεις, ειμαι στην 3η κεφαλη τωρα και συνεχιζω να εχω προβληματα πλημμυρισματος. Παρατηρισα πως η κεφαλι ξεβιδωνεται πολυ ευκολα ασχετα με το ποσο θα την σφιξω. Ξεβιδωνεται οταν αλλαζω ατμοποιητη, ξεβιδωνεται οταν ανοιγοκλεινω τη ροη αερα... βαρεθηκα να ασχολουμαι μαζι του. Πραγματικα κλαιω τα λεφτα που εδωσα.


Ο καλυτερος ατμοποιητης για αρχαριους? Η συμβουλη μου ειναι ΜΕΙΝΕΤΕ ΜΑΚΡΙΑ. Παρτε την μπαταρια μονο ισως και παιξτε με κατι αλλο. Απο τις καλυτερες επιλογες για αρχαριο για εμενα ειναι ο ileaf στο κιτ του με τον απροβληματιστο gs16

https://mega.co.nz/#!vMxFEDDC!YYkoFNWvm0bCgOwAck-_iYvTJ8g5LIqJYxmtmFMBdmQ
https://mega.co.nz/#!7NxkXJwA!6zjyyn-eDMBCOf0aoOJwSUKhO9HfyJ-ATo2e8alrRp4
https://mega.co.nz/#!DFg32BAT!gcL-sNMNIeEyabFICxmVdKcJLfGExnJm5A0yoTUnJ2c
https://mega.co.nz/#!vMxFEDDC!YYkoFNWvm0bCgOwAck-_iYvTJ8g5LIqJYxmtmFMBdmQ


Και το κερασακι στην τουρτα...
Η πρωτη μου κεφαλη βραχυκυκλωνε και πλημμυριζε. Σαν αρχαριος δεν το καταλαβα μεχρις οτου να ειναι πολυ αργα. Επαθα εγκαυματα σε γλωσσα, ουρανισκο, φαρυγγα και ειχα για μερες δυσπνοια.  Ακομα εχω δυσπνοια σε καποιο βαθμο και κρατουν ελαφρος τα εγκαυματα στη γλωσσα. Το υγρο μου ηταν 100% VG της flavour art. Υποψιαζομαι χημικα εγκαυματα και δηλητηριαση απο ακρολεϊνη?
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 14, 2015, 18:11 από 314 »

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #51 στις: Φεβρουαρίου 14, 2015, 17:18 »
Εινι πολυ πιθανον αυτο το υλικο που λές φίλε μου (δεδομενου του οτι καταφερες ακποια στιγμη να το "μαυρίσεις" να μην ειναι silica αλλα κεραμικό.
Πράγμα πολύ καλό γιατί όπου υπάρχει κεραμικό η απόδοση της γεύσης είναι καλύτερη.  8)

Αποσυνδεδεμένος 314

  • **
  • 131
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #52 στις: Φεβρουαρίου 14, 2015, 18:15 »
Βρηκα και αυτο το νημα με σχετικες πληροφοριες/ανησυχιες


Silica? κεραμικο? Μειγμα των δυο ή κατι αλλο? Με τον τροπο που τριβεται, σε σκονη σχεδον, δεν θελω να το εισπνευσω. Τουλαχιστον οχι μεχρι να ξερω σιγουρα τι ειναι και τι επιπτωσεις εχει. Εσυ κανε οτι θες
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 14, 2015, 18:37 από 314 »

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #53 στις: Φεβρουαρίου 15, 2015, 06:00 »
Καλε ντε μη βαρας! Δεν σου ειπε κανενας να το φουμαρεις με το ζορι! Εννοειται πως θα κανω οτι θελω! Και εγω και εσυ.

Στάλθηκε από το Lead 1 μου


Αποσυνδεδεμένος 314

  • **
  • 131
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #54 στις: Φεβρουαρίου 15, 2015, 16:57 »
Δεν βαραω βρε  :))


Το συζητω και παρουσιαζω τα ευρηματα μου μπας και βγαλουμε ακρη. Αλλα δεν μπορω να δεχθω και το εχει πιο ωραια γευση, δεν περνεις γευση καμενου (γιατι δεν καιγεται το βαμβακι απευθειας) αρα ολα καλα. Ουτε και καποια υποθεση σαν διαβεβαιωση.


Με ενοχλει που το αποκρυπτει η joyetech. Γιατι να μην εχει ενα λεπτο κεραμικο κυλινδρο για παραδειγμα αντι για αυτες τις ινες που ειναι ευκολο να εισπνευσεις? Εαν ειναι αποκλειστικα κεραμικες ινες δεν σε ενοχλει η πιθανοτητα να βρεθουν στα πνευμονια σου δηλαδη?

Αποσυνδεδεμένος TerraByter

  • **
  • 271
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #55 στις: Φεβρουαρίου 15, 2015, 23:24 »
Παρουσίαση eGoOne από BasilisL για τους UrbanVapers

[youtube]fmE_7RAa1Ak[/youtube]

Αποσυνδεδεμένος rott1914

  • **
  • 146
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #56 στις: Φεβρουαρίου 16, 2015, 20:20 »
θεσσαλονικη υπαρχουν ανταλακτικα? ξερει κανεις?

Αποσυνδεδεμένος 314

  • **
  • 131
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #57 στις: Φεβρουαρίου 16, 2015, 20:36 »
ναι, εχεις στο σπιτι σου


φτιαξε την κεφαλη μονος σου με βαμβακι και πετα τις μ@λακιες που εχει μεσα  :D

Αποσυνδεδεμένος LoOk

  • **
  • 390
  • Φύλο: Άντρας
  • BasilisL
    • greekecigreviews
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #58 στις: Φεβρουαρίου 16, 2015, 23:56 »
* κατα την γνώμη μου δεν ειναι καλο να λεμε παρε φτιαξε μονοσ σου ειναι απλό .... για να κανεισ αντιστάσεις ιδικα σε περιορισμένο χώρος όπως μια κεφαλη εργοστασιακου ατμοποιητη ,να φτιαχνεισ υγρα κλπ κλπ  πρεπει να διαβάσεις αν δεισ βιντεακια και πανω απο ολα να κατανοείς τουσ κινδύνους .

Αποσυνδεδεμένος 314

  • **
  • 131
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #59 στις: Φεβρουαρίου 17, 2015, 17:20 »
Εχεις τα δικια σου, δεν αντιλεγω. Πραγματικα με εχει κουρασει ομως αυτη η συσκευη. Ειμαι στην 4η κεφαλη τωρα και αντι για πλημμυρισματα μεσα σε μερικες ωρες, σε αυτη παιρνω συνεχεια dry-hits, παρολο που την αφησα να αποροφισει υγρο για 10+ λεπτα πριν τη χρησημοποιησω για πρωτη φορα και αφηνω αρκετο χρονο αναμεσα στις τζουρες  :eyesplash:


Ειναι απαραδεκτο να δινεις τοσα και να περνεις κατι πιο προβληματικο απο το mini & more ή απο φθηνους ατμοποιητες σαν τον GS16s. Α-π-α-ρ-α-δ-ε-κ-τ-ο. Η μπαταρια ειναι καταπληκτικη και αξιζει τα λεφτα της. Ο ατμοποιητης της ομως με τιποτα, μονο προβληματα μου εχει δωσει. Καμια απολαυση ως στιγμης  :angry_orange:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 102 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 115 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20514 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280703 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207842 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65438 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173929 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312570 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13769 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124613 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93462 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4146 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix