vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Δοκιμές υγρών σε κατάστημα ή αγορά...στα τυφλά;

Αποσυνδεδεμένος globalzero

  • ***
  • 685
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δοκιμές υγρών σε κατάστημα ή αγορά...στα τυφλά;
« Απάντηση #15 στις: Ιανουαρίου 07, 2015, 11:18 »
αν δε δοκιμάσεις το υγρό στον ατμοποιητή σου για τουλαχιστον 2-3 μλ δε μπορείς να καταλάβεις πραγματικά το υγρό.


Βέβαια υπάρχουν μερικά που στη 2-3 τζούρα θέλεις να πετάξεις τον ατμοποιητή αλλά αυτό σπανια μου συμβαίνει.

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δοκιμές υγρών σε κατάστημα ή αγορά...στα τυφλά;
« Απάντηση #16 στις: Ιανουαρίου 07, 2015, 11:24 »
εγω παλι εχω ατμισει με μια τζουρα κατι λιβανια και κατι κερασια , που πεταξα και τους ατμοποιητες ... ηταν σα να ειχα μπει μεσα σε φερετρο αγκαλια με το νεκρο

Αποσυνδεδεμένος SR

  • *
  • 87
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δοκιμές υγρών σε κατάστημα ή αγορά...στα τυφλά;
« Απάντηση #17 στις: Ιανουαρίου 07, 2015, 11:26 »
Χρησιμοποιώ DIY υγρά, οπότε στα τυφλά. Στο κατάστημα μόνο να μυρίσεις το
άρωμα μπορείς. Έχω πέσει σε καταπληκτικά αρώματα, σε κάποια άλλα που ήθελαν
πειράματα με αναμίξεις για να βελτιωθούν και σε ένα που έφυγε όπως ήταν στα σκουπίδια.

Τελικά τα υγρά είναι το πιο δύσκολο κομμάτι του ητ... Αλλάζουν και τα γούστα, οπότε εκεί που λές ότι "το βρήκα επιτέλους το άγιο δισκοπότηρο", μετά από κάποιο διάστημα το ξαναψάχνεις...

Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Απ: Δοκιμές υγρών σε κατάστημα ή αγορά...στα τυφλά;
« Απάντηση #18 στις: Ιανουαρίου 07, 2015, 11:27 »
Με τους ατμό που έχουν τα καταστηματα σε αντίθεση με αυτους που έχουμε ο καθένας μας,η διάφορα στις γεύσεις είναι μέρα με τη νύχτα,εμένα προσωπικά δε μου φτανει να νιοσω απλα το άρωμα ένως υγρού κ σίγουρα στα mg της νικοτίνης που θα μου κάτσει χωρίς να με πειράξει στο λαιμο.Μου έχει τύχει να μου αρέσει υγρό σε καταστημα,να το πάρω κ μόλις το βάλω στον καυφουν πχ να είμαι έτοιμος να αλλάξω τα παντα στον ατμό κ σίγουρα το υγρό στα σκουπίδια.Δεν ξέρω ίσως είμαι απαιτητικος κ ψάχνω "ιδιαίτερα" πράματα.

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δοκιμές υγρών σε κατάστημα ή αγορά...στα τυφλά;
« Απάντηση #19 στις: Ιανουαρίου 07, 2015, 11:31 »
πια σκουπιδια ρε ? εισαι τρελος? απανταω μονος .. εισαι  :)) :))


και εμεις εδω τη κανουμε ? αντιστασεις βοσκουμε , οτι δεν θες το βαζεις σε μια γωνιτσα και το στελνεις στο παππου  :D :D :D


νεροχυτης λεμε !!!!!

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Δοκιμές υγρών σε κατάστημα ή αγορά...στα τυφλά;
« Απάντηση #20 στις: Ιανουαρίου 07, 2015, 11:33 »
Έχω εδώ και μήνες κατασταλάξει ως κύριο μου υγρό diy RY69 με vg/pg φαρμακείου και μηδενική νικοτίνη.
Επειδή όμως δεν είναι δυνατόν να ατμίζω συνέχεια το ίδιο υγρό γιατί επέρχεται κορεσμός γεύσης και βαρεμάρα από την μονοτονία, πάντα ψάχνω για νέα υγρά να δοκιμάσω είτε αγοράζοντας sample packs αν υπάρχουν, είτε μικρά μπουκάλια 10άρια είτε σε πολύ σπάνιες περιπτώσεις αγοράζω στα τυφλά ειδικά αν είναι φτηνή η τιμή (πχ yealiq e-liquids).
Από κριτικές και ψηφορορίες παίρνω απλά ένα μπούσουλα, δηλαδή αν δω ότι η συντριπτική πλειοψηφία ατμιστών επιλέγει το Χ υγρό, κατά πάσα πιθανότητα είναι κάτι που θα το δοκιμάσω και τις περισσότερες φορές μου αρέσει (πx liqua cuban cigar).
Δεν αποτελεί όμως εγγύηση σε καμιά περίπτωση η γνώμη του άλλου για το αν θα μου αρέσει και εμένα κάποιο υγρό, αφού είναι αποδεδειγμένο οτι ο κάθε ουρανίσκος έχει άλλα κριτήρια γεύσης.
Παρ' όλα αυτά, μπορώ να πω οτι ο cruiser79 είναι από τα "σιγουράκια" μου για  reviews που κάνει, γιατί εκτός των άλλων, έχει το ταλέντο να παρουσιάζει αντικειμενικά τα υγρά :thumpup:  και να αποστασιοποιείται από τις προσωπικές του προτιμήσεις (αντε ας το πώ, με εξαίρεση τις βουτυρογεύσεις).
Εκτιμώ και στηρίζω επίσης πάρα πολύ καταστήματα που έχουν δυνατό δοκιμαστήριο και θα τολμήσω να πω οτι όσο περνάει ο καιρός και μαζεύω εμπειρίες από το άτμισμα, τόσο πιο εύκολα μπορώ να καταλάβω αν το υγρό που ατμίζω στον εργοστασιακό που έχει το μαγαζί στο δοκιμαστήριο θα μου αρέσει και στους δικούς μου ατμοποιητές. Φυσικά ακόμα καλύτερα αν το μαγαζί δεχτεί να μου στάξει μερικές σταγόνες για δοκιμή στον dripper μου.
Τέλος να πω ότι γνώμη μου είναι να μη πετιούνται τα υγρά, υπάρχει και το νήμα για να χαρίζουμε οτι δεν μας χρειάζεται/αρέσει/κτλ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 07, 2015, 12:32 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Απ: Δοκιμές υγρών σε κατάστημα ή αγορά...στα τυφλά;
« Απάντηση #21 στις: Ιανουαρίου 07, 2015, 11:33 »
Ahahaha στείλε καμια double 18αρα γραπα εσύ κ ΑΣΕ τους νεροχυτες :)

Αποσυνδεδεμένος Tedys

  • **
  • 110
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δοκιμές υγρών σε κατάστημα ή αγορά...στα τυφλά;
« Απάντηση #22 στις: Ιανουαρίου 07, 2015, 12:21 »
την εχω πατησει ετσι πολλες φορες....στο μαγαζι super στο σπιτι πανω στο δικο μου ατμοποιητη για τα μπαζα

Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Απ: Δοκιμές υγρών σε κατάστημα ή αγορά...στα τυφλά;
« Απάντηση #23 στις: Ιανουαρίου 07, 2015, 12:25 »
Τροπος του λέγειν ηταν τα σκουπίδια,το υγρό όπως κ ένα DIY άρωμα,τα απολαμβάνει ηδη (λέμε τώρα) άτομο του φόρουμ :)

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Δοκιμές υγρών σε κατάστημα ή αγορά...στα τυφλά;
« Απάντηση #24 στις: Ιανουαρίου 07, 2015, 12:31 »
Επιλογή υγρών βάσει:
α) review Cruiser79
β) αν τύχει να δοκιμάσω από επισκευάσιμο ατμοποιητή φίλου ή από μπουκαλάκι φίλου (πάντα μαζί ένας ντρίπερ ή άδειος άτμο και ανταλλακτικά ντριπ τιπ)
γ) κριτικές στις σελίδες καταστημάτων εξωτερικού όταν αγοράζω από εκεί
δ) ένστικτο, καθώς η περιγραφή ενός υγρού σε σάιτ εταιρίας, μου λέει με σχετική ακρίβεια αν μου ταιριάζει
ε) περιγραφές συνατμιστών εδώ


Αποτυχίες; Ελάχιστες.
Δράση; Ανακάτεμα με άλλα υγρά.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Δοκιμές υγρών σε κατάστημα ή αγορά...στα τυφλά;
« Απάντηση #25 στις: Ιανουαρίου 07, 2015, 12:34 »
Petra, φαντάζομαι εννοείς τις περιγραφές που είναι ακριβείς ως προς τη γεύση και όχι μαρκετίστικες π@π@ρολογίες που είναι της μόδας πρόσφατα να βάζουν οι κατασκευάστριες εταιρείες.
Αν ισχύει το ένστικτο και για το δεύτερο, μάλλον έχεις κληρονομικό χάρισμα :)
Μερικά υγρά πάντως ούτε σε απόλλων δεν ατμίζονται βρε παιδί μου...

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Δοκιμές υγρών σε κατάστημα ή αγορά...στα τυφλά;
« Απάντηση #26 στις: Ιανουαρίου 07, 2015, 13:22 »
Τις περιγραφές τις αξιολογώ σε σχέση με τα συστατικά.
πχ αν δω περιγραφή μενθόλη με καπνικό, ξέρω ότι δεν θα μου αρέσει, αν δω βούτυρα και κρέμες ή βαριά καπνικά πιθανολογώ ότι θα μου αρέσουν.
Ευτυχώς στα σάιτ εξωτερικού, κάτω από την περιγραφή του κατασκευαστή υπάρχουν οι εντυπώσεις των χρηστών. Αν λοιπον κάποιος υπόσχεται τσιζκεικ βατόμουρο με συνδυασμό βατόμουρου και κρέμας και οι χρήστες από κάτω αναγνωρίζουν μόνο την ξυνίλα του βατόμουρου, δεν θέλει και πολύ για Χ.
Τρελή ήττα αν φας με ένα υγρό, δώστο.


Αλλά αν περίμενα από τους σετέσσαρους των καταστημάτων (ή evod) να καταλάβω τι ατμίζω.... χαιρέτα μου τον πλάτανο!


Αποσυνδεδεμένος tt.ss

  • **
  • 294
Απ: Δοκιμές υγρών σε κατάστημα ή αγορά...στα τυφλά;
« Απάντηση #27 στις: Ιανουαρίου 07, 2015, 13:40 »
Για  εμένα    τα  περισσότερα  δοκιμαστήρια  καταστημάτων   υποτιμούν  πολλά  υγρά  για  μην  πω  όλα  μιας  τα  έχουν  για  να  τα  έχουν  ………………

Κατανοητό ,,,,,, μεγάλο  κόστος   ένα  μεγάλο  και  σωστό  δοκιμαστήριο 

Είναι  σαν  έχεις   φάει  5  πάστες   και  μετά  να  δοκιμάσεις  ένα  κρασί  των  100ευρω

Θα  πάρεις  το  2%   στην  ουσία 

Για  εμένα   καλό  είναι  να  έχεις  έναν  dr/   φρεσκοστημένο   και   ένα  5μελο   βάση  σκέτη   για  πρόχειρο  καθάρισμα    και  αρχίζεις  τις δόκιμες     

Και  παρακολούθηση  αντικειμενικών   παρουσιαστών   υγρών  όπως  ο  Cruiser79
Που  το  έχει   το  άθλημα .......  μιας  και  η  κρίση  του   κρύβει   γευσιγνωσία  κρασιού  που  είναι    πολύ  δύσκολη  /  άλλα  και  πολύ  κοντά  στα  υγρά  αναπλήρωσης  όσο  αφόρα  την  τεχνική 

Αποσυνδεδεμένος wazedi

  • *
  • 67
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δοκιμές υγρών σε κατάστημα ή αγορά...στα τυφλά;
« Απάντηση #28 στις: Ιανουαρίου 07, 2015, 14:03 »
Αλλο καταστημα εκτος απο replace που να εχει δοκιμαστηριο στην αθηνα ξερετε??κανω diy αλλα ως φοιτητης ακομα και τα 6 ευρω που θα δωσω για αρωμα ειναι μεγαλη χασουρα.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Δοκιμές υγρών σε κατάστημα ή αγορά...στα τυφλά;
« Απάντηση #29 στις: Ιανουαρίου 07, 2015, 14:12 »
Για τους ατμοποιητές των δοκιμαστηρίων, είναι λίγο σύνθετο το θέμα. Οκ, όσοι είναι σε μεγαλύτερες πόλεις, απευθύνονται προφανώς και σε μεγαλύτερο κοινό χρηστών πιο εξελιγμένου εξοπλισμού. Στην περιφέρεια όμως είναι πιο δύσκολα τα πράγματα. Εκτός από το κόστος, υπάρχει πολύ μικρό κοινό που χρησιμοποιεί επισκευάσιμο. Επιπλέον, μην ξεχνάμε ότι το μεγαλύτερο μέρος της ατμιστικής κοινότητας δεν χρησιμοποιεί επισκευάσιμο, δεν ιδέα για dripping, και ο συνδυασμός ego-Aspire BDC του φαίνεται κλαρίνο. Αυτός λοιπόν ο ατμιστής, αν δοκιμάσει ένα υγρό σε επισκευάσιμο και μετά το πάρει στον BDC του, δεν θα ξενερρώσει?

Δέχομαι ότι κάποια υγρά απαγορεύεται να μπαίνουν σε εργοστασιακό, και ας διαφωνήσουν μαζί μου πάρα πολλά παλιά μέλη. Χάριν λόγου όμως ας το πάρουμε έτσι. Έτσι κι αλλιώς, αυτός που θα ζητήσει αυτά τα υγρά, δεν νομίζω ότι καίγεται να τα δοκιμάσει κιόλας. Αυτό το οποίο νομίζω αποτελεί τη λύση στο πρόβλημα όλων μας, είναι να αρχίσουν επιτέλους οι εταιρείες να κυκλοφορούν sample packs. Θα αναφερθώ για άλλη μια φορά στα 5Pawns. Αν δεν έπαιζε σαμπλάκι, σιγά μην ξόδευα 10*30€ για να κάτσω να κάνω review. Οκ, δεν είπα να κάνει η κάθε εταιρεία τη συσκευασία του sample pack από τα πιόνια, αμπούλες των 2ml όμως δεν είναι και τίποτα. Εύκολα σπρώχνεις ένα τάληρο για μία πεντάδα αμπούλες αντί για δεκάρικο για να πάρεις 30μελο το οποίο μπορεί και να μην σου αρέσει.

Καταλαβαίνω επίσης ότι υπάρχει δυσκολία στο στοκάρισμα, καθώς κακώς(κατά τη γνώμη μου) οι περισσότερες εταιρείες φτιάχνουν μία αρμάδα υγρά. Φαντάσου να πρέπει να έχεις σαμπλάκια της ecig(τυχαίο παράδειγμα) που έχει 3 σειρές με σύνολο 40φεύγα υγρά. Θέλεις μια ντουλάπα!

Ότι λέω, το λέω έχοντας κατά νου τον πολύ νέο ή τον υποψήφιο ατμιστή. Οι πιο παλιοί έχουν (ελπίζω) την εμπειρία να σχηματίσουν μία πολύ καλή άποψη από το πλασάρισμα της εταιρείας. Και αυτή την εμπειρία την έχουν αποκτήσει έχοντας ατμίσει πολλές μούφες. Οπότε όταν διαβάζουν περιγραφές του στυλ "εξαιρετική γεύση από καπνά των Νοτίων περιοχών της Κούβας, τα οποία δεν ξεπερνούν σε ύψος τα 97,232 εκατοστά, με νότες σοκολάτας από τις απόκρημνες πλαγιές του Εκουαδόρ", σε μια εταιρεία που βγάζει 90+ υγρά, μάλλον το προσπερνούν επειδεικτικά. Από την άλλη, ο νέος ατμιστής, με στόμα καμένο από το τσιγάρο, τι να καταλάβει?

Ειλικρινά πιστεύω ότι η διάθεση sample pack είναι ότι καλύτερο μπορεί να κάνει μια εταιρεία. Δυνατότητα δοκιμής με ελάχιστο κόστος γι αυτούς που θέλουν να παίξουν με το δικό τους εξοπλισμό και αν αρέσει, η πώληση σίγουρη.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64271 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173373 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311009 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:05
από ThioVag
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1396 207128 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:27
από gstamatos
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1810 278984 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 21:25
από antiklitos140
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13123 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123995 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93104 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3958 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1195 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15643 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14390 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias