vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

541 επισκέπτες, 2 χρήστες
camber, Jorge

Twitter

Phenomenon by Gus

Αποσυνδεδεμένος nas1

  • **
  • 391
  • Φύλο: Άντρας
  • Vaping.gr Blacksheep
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3195 στις: Απριλίου 20, 2016, 15:37 »

 1. Tο γέμισμα του συγκρίνοντας τον με το γέμισμα από πάνω που έχει γίνει πλέον must. Μάστορα αν με διαβάζεις, σκέψου ένα πλαστικό τανκ αλά cloud one.
 
 2.  Tο υγρό κάτω από το drip tip... Δεν ξέρω τι λέτε εσείς αλλά εμένα μου έχει σπάσει τα νεύρα να είμαι μόνιμα με ένα χαρτί και να καθαρίζω... Ναι μπορεί να παίζω χαμηλά αλλά τι να κάνω έτσι την βρίσκω. Ίσως αν είχε μεγαλύτερη κλίση κάτω από το drip tip να τα ρούφαγε. Μπορεί να έχω και ψυχολογικά :laugh1:
 
 Το έχω πει και θα το ξαναπώ.. Για εμένα είναι ο Βασιλιάς της γεύσης από την kayfun style εποχή μέχρι και σήμερα.


1.αν ητανε να γεμισει απο πανω θα επρπε με καποιο τροπο να κλεινεις εντελως καμπανα οποτε μιλαμε για αλλο ντεκ μιας και απο τις τρυπουλες θα ερχοτανε ολα μεσα ...
2,για το ντριπ εχει αναφερθει στο παρελθον οτι βαζοντας ενα ορινγκακι μεσα κατω απο το ντριπ απλα ηρεμεις οπως ηρεμησα και εγω,,

πλεον με την εισοδο της καινουρια βασης αυτοματως τα βρηκα με την πρωτη για πρωτη ειλικρινεστατη φορα δεν εχω καθολου προβλημα ,,,οποτε την δευτερη θα την παρω με την τριτη βαση χαχχαχα

Αποσυνδεδεμένος PaulosChania

  • **
  • 107
  • Φύλο: Άντρας
  • Καλησπέρα και καλή βραδιά!
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3196 στις: Απριλίου 20, 2016, 16:45 »
Καλησπέρα στην παρέα!
Μετά απο κανένα μήνα που χρησιμοποιώ τον Φαινόμενο (lite) και έχοντας δοκιμάσει μερικά συνηθισμένα και μη στησίματα μπορώ να πω ότι είμαι αρκετά ικανοποιημένος! Εχω άλλους δύο ατμοποιητές πολύ γνωστούς τους οποίους δεν θα αναφέρω και έπαψα να τους χρησιμοποιώ γτ συνήθισα σε αυτόν!
Δε ξέρω αν έχω βρει ακόμα τη χρυσή τομή για εμένα. Ατμίζω αυτη τη στιγμή με σύρμα κάνθαλ 0,28mm 6 σπείρες 1.15 ohm με το  βαμβάκι να πατάει πάνω στις εγκοπές χωρις να απλώνεται σε όλο το ντεκ! Στο vtc mini και στα 10-12 watts. Παίρνω καλό αποτέλεσμα! Διαρροές δεν έχω!
Με την καμπάνα έχω θέμα κάποιες φορές στο βίδωμα! πιάνει στραβά αλλά με λίγη προσπάθεια έρχεται κανονικά στη θέση της! Το γέμισμα είναι περίεργο σε σχέση με τους υπόλοιπους αλλά δεν με δυσκολεύουν τα πολύ σφιχτά καφέ o-rings!
H μόνη παρατήρηση σοβαρή που έχω είναι ότι σε κάποια υγρά που μου άρεσαν, στο φαινόμενο με κουράζουν και δε μου βγάζουν τη γεύση που έπαιρνα με άλλο ατμοποιητή!

Υ.Γ το πλαστικό τανκ! Για θέμα υγειηνής θεωρώ ότι θα έπρεπε να ειναι άλλο υλικο! 
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 20, 2016, 17:03 από PaulosChania »

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3197 στις: Απριλίου 20, 2016, 16:54 »

1.αν ητανε να γεμισει απο πανω θα επρπε με καποιο τροπο να κλεινεις εντελως καμπανα οποτε μιλαμε για αλλο ντεκ μιας και απο τις τρυπουλες θα ερχοτανε ολα μεσα ...
Δεν χρειάζεται αλλο ντεκ απλά να καταργηθούν τα λουκια στην βάση.Το εχω κάνει και δουλεύει μια χαρά. ...αν γίνει και απο το μάστορα πιστεύω οτι ο φαινόμενο θα είναι ο NUMBER ONE ατμο με διαφορά. ....

Αποσυνδεδεμένος nas1

  • **
  • 391
  • Φύλο: Άντρας
  • Vaping.gr Blacksheep
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3198 στις: Απριλίου 20, 2016, 17:20 »
εμμεσα το ιδιο λεμε ?

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3199 στις: Απριλίου 20, 2016, 19:08 »

1.αν ητανε να γεμισει απο πανω θα επρπε με καποιο τροπο να κλεινεις εντελως καμπανα οποτε μιλαμε για αλλο ντεκ μιας και απο τις τρυπουλες θα ερχοτανε ολα μεσα ...



Αυτό μάλλον πρέπει να είναι καινούριο θεώρημα στον ατμό. Οποιος ατμοποιητής δεν έχει φραγή υγρών μέσω της καμπάνας, δεν πρέπει να γεμίζει από πάνω. 
Ευτυχώς, η ομάδα του ατμιστίκ, όταν έφτιαχνε τον εβίβα και ο ερλκονιγκιν όταν έφτιαχνε τους ερλ, δεν το είχαν υπόψην τους. Και αρκετοί άλλοι. Μας έδωσαν λοιπόν ωραιότατους και βολικότατους στο γέμισμα (από πάνω) ατμοποιητές, που η καμπάνα τους δεν κλείνει τα υγρά. Τρόποι υπάρχουν αν θέλεις. Επιλογή του κατασκευαστή ήταν, όχι μονόδρομος

Αποσυνδεδεμένος nas1

  • **
  • 391
  • Φύλο: Άντρας
  • Vaping.gr Blacksheep
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3200 στις: Απριλίου 20, 2016, 19:30 »
ευκαρια εψαχνες.....χαχχαχχα
τελικα δεν μας ειπες σταματησε το κοππερ να σου αλαζει την γευση;;

ο ερλκονιγκιν εφτιαξε τον ερλ;;;;

Δοξα σοι....
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 20, 2016, 19:39 από nasios »

Αποσυνδεδεμένος christos520

  • ***
  • 541
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3201 στις: Απριλίου 20, 2016, 19:52 »
Δεν χρειάζεται αλλο ντεκ απλά να καταργηθούν τα λουκια στην βάση.Το εχω κάνει και δουλεύει μια χαρά. ...αν γίνει και απο το μάστορα πιστεύω οτι ο φαινόμενο θα είναι ο NUMBER ONE ατμο με διαφορά. ....
Μπάμπη δώσε φώτο να δούμε τι έκανες πάλι :D

Αποσυνδεδεμένος χολερας

  • **
  • 260
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3202 στις: Απριλίου 20, 2016, 19:52 »
εγω πάντως οσους εχω και γεμίζουν απο πανω για να μην πάρεις τα υγρα πρεπει να κλείσεις καμπανα.
οτι αφορά τον ερλ ειναι θεμα στησίματος να μην τρεξουν ζουμια απο κάτω. :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3203 στις: Απριλίου 20, 2016, 19:55 »
ελα ρε παιδια..κλασικο παραδειγμα σαυτο που λεει η πετρα ειναι ο λεμο2..δεν εχει ελεγχο ροης υγρων αλλα γεμιζει απο πανω..οπως θελει ο καθενας τον φτιαχνει απλα κοιταμε στην τελικη τι δινει ο καθε ατμο και επειδη συγκεκριμενα μιλαμε στο νημα του phenomenon εχω να πω οτι ειναι....αντε γειαααα...σευχαριστουμε gus

Αποσυνδεδεμένος χολερας

  • **
  • 260
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3204 στις: Απριλίου 20, 2016, 20:02 »
αυτο που λεει ο babis σε συνδυασμό με τανκ και καπακι τυπου εστιας και αιολου που γεμίζουν απο πανω εινα μια καλή λύση. :) :) :)
Α και θα ηθελα και πολλυ αερατη τζουρα. :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3205 στις: Απριλίου 20, 2016, 20:05 »
εγω πάντως οσους εχω και γεμίζουν απο πανω για να μην πάρεις τα υγρα πρεπει να κλείσεις καμπανα.
οτι αφορά τον ερλ ειναι θεμα στησίματος να μην τρεξουν ζουμια απο κάτω. :) :) :)

Οσοι έχεις δεν είναι όσοι υπάρχουν. 
Αν στήσεις οποιονδήποτε ατμοποιητή λάθος, έχει σημασία από πού θα τον γεμίσεις; 
Ειδικά ο φαινόμενον, αν τον στήσεις λάθος, καθέτως οριζοντίως και διαγωνίως να τον στήσεις, να τον γεμίσεις, να τον ατμίσεις, πλημμυρίζεις. 
Αντε, να το πούμε λίγο πιο απλά, για να γίνει κατανοητό. 
Η καμπάνα του εβίβα, του φαινόμενον, του ερλ, έχουν ένα κοινό. Οσο κι αν τις κλείσεις, δεν φράζουν τη ροή του υγρού. Αν λοιπόν γεμίζεις από πάνω, τι γίνεται; Τον εβίβα τον γυρνάς ανάποδα και δεν έχεις διαρροές. Ο ερλ έχει "συρταρωτό" διαιρούμενο καπάκι. Περιστρέφοντας το πάνω μέρος αποκαλύπτεις δυο μικρές εισόδους υγρού, γεμίζεις και ξανακλείνεις, έτσι ώστε να μην αυξομειώνεται η πίεση στο τανκ, όπως όταν βιδώνεις από πανω ολόκληρο το καπάκι. Ακόμη κι ο ΚΛ+ μπορεί να γεμίσει από πάνω, αν βιδώνοντας το πάνω καπάκι (στο ανάλογο τανκ) αναποδογυρίσεις τον ατμοποιητή και κλείσεις με το δάχτυλο την είσοδο αέρα. Ακόμη κι ο calix, που έχει καμπάνα που κλείνει εντελώς τα υγρά, μπορεί να γεμίσει από πάνω με ανοιχτή την καμπάνα και χωρίς πολλές πιθανότητες να έχει διαρροή, αν υπάρχει αρκετό βαμβάκι πίσω από την είσοδο του υγρού. 
Είπαμε, επιλογή του κατασκευαστή είναι, αν δεν θέλει να το αλλάξει, δικαίωμά του, δεν θα τον αναγκάσουν με το στανιό καποιοι χρήστες. Αλλο αυτό κι άλλο να υποστηρίζουμε ότι κατασκευαστικά δεν υπάρχει άλλος δρόμος. 

ΥΓ. Η κότα έκανε το αυγό ή το αυγό την κότα; 

Αποσυνδεδεμένος χολερας

  • **
  • 260
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3206 στις: Απριλίου 20, 2016, 20:16 »
το πιστόλι σκοτώνει η το δάχτυλο που πατάει την σκανδάλη. :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος christos520

  • ***
  • 541
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3207 στις: Απριλίου 20, 2016, 20:28 »
Δεν ξέρω ρε παιδιά τι λέτε αλλά πραγματικά τον έχω εδώ και ένα μήνα, πήρα πρώτα τον κλώνο και τώρα έχω και τον γνήσιο, ότι στήσιμο και να έκανα διαρροές δεν είχα.
Πρέπει να μας δείξετε τι στήσιμο κάνετε να έχουμε και εμείς διαρροές, τι μόνο εσείς; ;D

Αποσυνδεδεμένος anetost

  • **
  • 210
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3208 στις: Απριλίου 20, 2016, 21:06 »
εχει παρει καποιος τη καινουργια βαση να μας πει εντυπωσεις και διαφορες απο τις αλλες ???

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3209 στις: Απριλίου 20, 2016, 21:33 »
Μπάμπη δώσε φώτο να δούμε τι έκανες πάλι :D
Εδώ σε εχω.....

http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,24401.msg886768.html#msg886768

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 291 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34537 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 556947 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181581 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 113 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8821 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538196 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60446 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238701 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1509 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16703 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 139215 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz