vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

219 επισκέπτες, 3 χρήστες
lounik, Blackwolf, SEB

Twitter

Phenomenon by Gus

Αποσυνδεδεμένος defsta

  • *
  • 56
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3180 στις: Απριλίου 19, 2016, 12:49 »
Έχει 5 φαινόμενα petra και τους έχει για καθημερινούς. Εδωσε τον 1 για να ρεφάρει και τα χρήματα που αγόρασε ένα Τηλέμαχο, ο οποίος κατα τα λεγόμενα του είναι υποδεέστερος του φαινο... :dontknow:  . Συγκεκριμένα μου είπε " Παρε τον τηλέμαχο αν θές" και τον έιχε 1 βδομάδα...
Δεν ζήτησα την βοηθειά του διότι έχω πολυ περιορισμένο χρόνο και οι ώρες μας δεν ταιριάζανε να πιούμε ένα καφε! Βιαστικός και γω...
Πάντος να πω κατι... επείδη κατέχω πολυ δυσκολή τέχνη στα χέρια, χωρις να θέλω να το παίξω ιστορία και να πω πολλά, νομίζω πως ο φαίνο δεν είναι τόσο μελετημένος λειτουργικά. Μη με πετροβολήσετε.... :D  


Αποσυνδεδεμένος evripidis

  • **
  • 290
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing in life is to be feared.
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3181 στις: Απριλίου 19, 2016, 12:59 »
Από ότι έχω παρατηρήσει τον τελευταίο καιρό, η αυξημένη δημοτικότητα του pheno, τα πολλά κομμάτια που υπάρχουν σε πολλούς ατμιστές, και η αέναη αναζήτηση πολλών για κάτι καλύτερο έχουν ρίξει τις τιμές στα μεταχειρισμένα. Καλό εννοείται για τους υπόλοιπους ατμιστές καθώς μπορούν να αποκτήσουν έναν όταν δεν έχουν την δυνατότητα να αποκτήσουν έναν καινούριο.
Ο φίλος με 90€ αγόρασε όλα τα παραπάνω που είπε, εγώ με 120€ πήρα από αγγελία zest με δεύτερο τανκάκι εκείνο που είναι σαν πιόνι, μηχανικό Kiss με το κουμπί του Άρτεμις, δύο ασφάλειες συν μία μπαταρία για να δουλεύουν όλα αυτά.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3182 στις: Απριλίου 19, 2016, 13:05 »
Ασε, πρόλαβαν και λιθοβόλησαν πρώτα εμένα κάποιοι. 
Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι έχει κάποια ιδιαίτερα χαρακτηριστικά που δεν θα τα βαθμολογούσα με άριστα:
α) καμπάνα που στραβοβιδώνει ακόμη κι αν της δώσεις πρώτα μισή ανάποδη βόλτα. Σιγά το θέμα θα μου πεις, αλλά αν για να δουλέψει σωστό ο φαινό πρέπει στο βίδωμα η καμπάνα να ΜΗΝ παρασύρει τα βαμβάκια, κάτι που έχει την τάση να κάνει, τότε το βίδωνε ξεβίδωνε γίνεται θέμα. 
β) Τα τανκ είναι κουμπωτά πατητά με ορινγκ, που είναι διαφορετικού πάχους για το κάθε τανκ ή ίσως είναι διαφορετικού. Πρακτικά, όσα τανκ έπεσαν στα χέρια μου (4) είχαν όλα ανεξαιρέτως πολύ σφιχτά ορινγκ. Το βάλε βγάλε για γέμισμα και αλλαγή αντίστασης ήταν μαρτύριο. Κατάφερα και βρήκα τα σωστά ορινγκ και τώρα είναι πιο χαλαρός ο ατμοποιητής, αλλά την άνεση των βιδωτών στη βάση τανκ δεν την έχει. 
γ) μικρό ντεκ με απαίτηση για στήσιμο ακρίβειας στα βαμβάκια. Εύκολα μπορεί να κάνει διαρροή. Θέλει πολλή προσοχή στο στήσιμο και ίσως συχνή αλλαγή βαμβακιού. Ισως να δουλεύει καλύτερα με κάποια βαμβάκια. Τώρα, το επίπεδο δυσκολίας μπορεί να μην είναι απαραίτητα λειτουργικό θέμα, είναι όμως μια παράμετρος που πρέπει να γνωρίζουμε. 
Από κει και πέρα, αν τα βρείτε, θα έχεις πολύ καλή απόδοση. Το σέρβις του κατασκευαστή είναι καλό, όλοι τους εξυπηρετικοί. 

Αποσυνδεδεμένος Deimos

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3183 στις: Απριλίου 19, 2016, 14:37 »
Η καμπάνα σπάνια μου βιδώνει  στραβά πιά, το κόστος όμως σε ψυχική ηρεμία το πληρώνω κάθε φορά.
Η σκληρότητα των ο-ρινγκ είναι άλλο θέμα ψυχικής ηρεμίας, εκτός της δυσκολίας στους χειρισμούς πρόσφατα ανακάλυψα οτι αν έχεις την αντίσταση χαμηλά στο ντεκ (πιο κοντά και πιο οριζόντια βαμβάκια) και κουμπώσεις κάπως πιο δυναμικά "απότομα" το τανκ, εκεί στο τσακ που τερματίζει και συγκρούεται με την στεφάνη της βάσης υπάρχει περίπτωση οι άκρες του βαμβακιού να πεταχτούν προς τα πάνω έστω και ελάχιστα πράγμα που εξηγεί ίσως κάποιες απρόσμενες διαρροές. Φυσικά όσο πιο σκληρά τα ο-ρινγκ τόσο πιο δυνατό το "τσακ".
Το ντέκ είναι οριακά μικρό, το παραβλέπω όμως γιατί το θεωρώ απαραίτητη προϋπόθεση για την γεύση που παίρνουμε, εξάλλου αν δεις ας πούμε το ντέκ της ΣΟΦΙΑΣ V2 παύεις να ασχολείσαι με το θέμα.
Δοκιμάζω εδώ και μέρες την νέα βάση με τις εγκοπές και την κοντή καμπάνα. Ότι θέμα είχα ήταν με τα ο-ρίγκ, πολύ σκληρά στην βάση (δύσκολο να κουμπώσω και να ρυθμίσω τον αέρα) και πολύ χαλαρά στο ντριπ-τιπ (δύσκολο να ρυθμίσω καμπάνα). Μετά από τις πρώτες δοκιμές έστησα πρώτη φορά ύστερα από μήνες σε 2,5 πυρήνα και κάπως πιο ψηλότερα από ότι συνηθίζω για να καθίσει πιό κάθετα και καλύτερα το βαμβάκι στις εγκοπές, μπορώ να πω ότι η τροφοδοσία είναι τέλεια, η καλύτερη που έχω πάρει από Φαινόμενο από τις αρχές εδώ και ένα χρόνο τη δε γεύση από την κοντή καμπάνα θα την χαρακτήριζα "εξοντωτική".
Όντως κάποια θεματάκια περιμένουν ακόμα οριστική λύση. 

Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3184 στις: Απριλίου 19, 2016, 16:40 »
Καλως σας βρηκα!Μολις εστησα τον πρωτο μου pheno lite v1.1

Το ντεκ δεν το περιμενα τοσο μικρο αλλα το καλο ειναι πως με τις νεες εγκοπες στη βαση το βαμβακι δεν με δυσκολεψε καθολου.

Βεβαια θα εχω το νου μου καμποσες μερες για τυχον διαρροες...

Τα υπολοιπα τα εχετε πει ηδη....

Στην υγεια σας!

Sent from my SM-G920F using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος e-akapnos

  • ***
  • 835
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum vivimus vivamus
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3185 στις: Απριλίου 19, 2016, 22:12 »
Έχω τον Pheno lite από πέρσι τον Αύγουστο και είχα κι εγώ θέμα με τα ορινγκάκια. Ήθελε πολύ δύναμη για να κατεβάσω το τανκάκι και να γεμίσω αλλά καθότι μπρατσαράς  8) το παρέβλεπα αφού μου παρείχε σιγουριά στην στεγανότητα. Προχθές που τον έπλυνα και στέγνωσε κάνω να τον συναρμολογήσω και καθώς περνάω το τανκάκι στη βάση κόβεται το μικρό ορινγκάκι που βρίσκεται ψηλά στην καμινάδα (εκεί που μπαίνει το ντριπ τιπ). Σήμερα είπα να βάλω το ανταλλακτικό ορινγκάκι που είχα. Ω Θεοί τι έχανα τόσο καιρό. Επιτέλους όλα κουμπώνουν και γυρίζουν με άνεση. Τέλος πια αυτό το ενοχλητικό κούμπωμα - ξεκούμπωμα τύπου ΧΑΛΚ. Γιατί καλός και χρυσός ο Pheno αλλά με αυτά τα χοντρά ορινγκάκια έπρεπε να είσαι ο ΧΑΛΚ για να γεμίσεις το τανκ.  

Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3186 στις: Απριλίου 19, 2016, 23:13 »
Έχω τον Pheno lite από πέρσι τον Αύγουστο και είχα κι εγώ θέμα με τα ορινγκάκια. Ήθελε πολύ δύναμη για να κατεβάσω το τανκάκι και να γεμίσω αλλά καθότι μπρατσαράς  8) το παρέβλεπα αφού μου παρείχε σιγουριά στην στεγανότητα. Προχθές που τον έπλυνα και στέγνωσε κάνω να τον συναρμολογήσω και καθώς περνάω το τανκάκι στη βάση κόβεται το μικρό ορινγκάκι που βρίσκεται ψηλά στην καμινάδα (εκεί που μπαίνει το ντριπ τιπ). Σήμερα είπα να βάλω το ανταλλακτικό ορινγκάκι που είχα. Ω Θεοί τι έχανα τόσο καιρό. Επιτέλους όλα κουμπώνουν και γυρίζουν με άνεση. Τέλος πια αυτό το ενοχλητικό κούμπωμα - ξεκούμπωμα τύπου ΧΑΛΚ. Γιατί καλός και χρυσός ο Pheno αλλά με αυτά τα χοντρά ορινγκάκια έπρεπε να είσαι ο ΧΑΛΚ για να γεμίσεις το τανκ. 
Παθών....έχεις απόλυτο δίκιο....μου βγάζει την πίστη...

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3187 στις: Απριλίου 19, 2016, 23:18 »
Καλησπέρα παιδιά. Έχω και εγώ εδώ και δυο βδομαδες το φαινόμενο και έχω μια απορία. Ρώτησα στο μαγαζί τι αντίσταση μου προτείνουν και μου είπαν στο mod μου - vtc mini- 1.8 Ohms και σε μηχανικά 1.2. Ξέρετε γιατί αυτή η διαφορά;

Η αλήθεια είναι ότι βιαστικα να φύγω για να δοκιμάσω τον ατμοποιητης.

Αποσυνδεδεμένος defsta

  • *
  • 56
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3188 στις: Απριλίου 19, 2016, 23:27 »
Ετσι όπως τα λέτε είναι τα πράγματα. Προσωπική άποψη,  θεωρώ οτι η τροφοδοσία αρχικά δεν ηταν και τόσο μελετημένη και απαιτεί μεγάλη λεπτομέρεια στα βαμβάκια για να αποδόσει σωστά. Η βάση η καινουρια που είδα (zest V2) το "ψιλο"-αποδεικνύει αυτό διότι έχει μεγαλύτερα φρεζαρίσματα εκεί που καταλήγει το λούκι, το οποίο πιθανόν δίνει καλύτερη τροφοδοσία και μεγαλύτερη στατικότητα στα βαμβάκια.
Επίσης στα γεμίσματα όλα αυτα τα "κλάκ" "τσάκ" "μπάμ" στο κούμπωμα-ξεκούμπωμα που λέτε και εσείς, δεν ξέρεις τι αποτέλεσμα μπορει να έχει στα βαμβάκια που απαιτούν την λεπτομέρεια στο πώς πατάνε...
Σίγουρα εχεί γίνει πολύ καλή δουλειά και μελέτη στον σχεδιασμό της καμπάνας για να αποδ'ιδει έτσι τις γεύσεις, αν και δεν έχω δοκιμάσει παρα πολλά υγρα για να έχω ολοκληρωμένη άποψη.
Για την εξηπηρέτηση των παιδιών εχω ακούσει και γω τα καλύτερα λόγια!!! :respect: 

Αποσυνδεδεμένος nais

  • *
  • 48
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3189 στις: Απριλίου 19, 2016, 23:31 »
64 euro,φωτιά η τιμή κοιτούσα και το ss tank ενα100αρικο για μισό ατμοποιητη

Στάλθηκε από το XT1068 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3190 στις: Απριλίου 20, 2016, 00:35 »
[justify]Εγώ, αγαπητοί φίλοι, τον Phenomenon δεν θέλω να τον χρησιμοποιώ συχνά διότι είναι μεγάλη εξάρτηση, του βάζεις αγαπημένο υγρό και κλαις. Πράγματι, το κάθε σφιχτό o-ring είναι θεματάκι, από την άλλη, το τυχόν στραβοβίδωμα της καμπάνας κρατάει 3, 4 άντε 5 δευτερόλεπτα, δεν μπορώ να φανταστώ χρόνους λεπτών γιατί δεν μου έχει συμβεί ποτέ. Τη βάση δεν θα τη χαρακτήριζα μικρή ή δύσκολη, τουλάχιστον σε σχέση με όσες βάσεις έχουν πέσει στα δικά μου χέρια. Διαρροές βρε παιδιά δεν είχα ούτε στον Phenomenon, βέβαια μόνο 2 κλασικά είδη στησιμάτων κάνω μέχρι σήμερα. [/justify]


[justify]Όπως κι αν έχει, τον θεωρώ κορυφαία επένδυση και μεγάλη ατμιστική εξάρτηση. Μοναδική εμπειρία. Έρωτας.  [/justify]

Αποσυνδεδεμένος Σταύρος 63

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
  • Τό γάρ περισσά πράσσειν ούκ έχει νούν ούδένα
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3191 στις: Απριλίου 20, 2016, 08:35 »
Κοντά ένα χρόνο τώρα με το fhenomenon δεν είχα ποτέ θέμα.κάθε ατμοποιητης πιστεύω ότι έχει τις ιδιαιτερότητές του αν τις τιθασευσεις  παίρνεις το μέγιστο που μπορεί να σου δώσει.Το σωστό νουμερο ορινγκ ,άλλο για σφιχτό τανκ άλλο για χαλαρό,υπάρχουν επιλογές για ότι θέλει ο καθένας μας κ ότι τον βολευει βέβαια, ή σωστή ποσότητα βαμβάκι καλά στημενου ποτέ δεν μου κινήθηκε μέσα στην καμπανα. Έρωτας σύντροφος όπως είπε κ ο JoeBar Team.

Αποσυνδεδεμένος merixas

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3192 στις: Απριλίου 20, 2016, 08:39 »
Καλημέρα!!! Από που μπορουμε να προμηθευτουμε το διαφορετικά oring?Απο τον Gus ή απο κάπου αλλου?
Ευχαριστώ
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 20, 2016, 11:19 από merixas »

Αποσυνδεδεμένος Nordic

  • **
  • 371
  • Φύλο: Άντρας
  • Black Metal Vapers
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3193 στις: Απριλίου 20, 2016, 10:29 »
Έχω το φαινόμενο από τους πρώτους μήνες της κυκλοφορίας του και έχω να πω ότι ακόμα και σήμερα μου λείπει η γεύση του όταν δεν τον έχω μαζί μου..
Το στήσιμο του δεν με προβλημάτισε ποτέ αλλά δεν ήταν και το πιο εύκολο. Ειδικά με χοντρά σύρματα όπως 0.35 και άνω.
Η τροφοδοσία του ήταν πάντα άψογη ακόμα και με 100% vg μιας και από την αρχή κόβω σύριζα το βαμβάκι και πάντα το ποτίζω αρκετά για να κάτσει και να σταθεροποιηθεί στο deck. Αμέσως μετά βιδώνω καμπάνα και τέλος.
 
 Τα αρνητικά του για εμένα είναι δυο.
 
 1. Tο γέμισμα του συγκρίνοντας τον με το γέμισμα από πάνω που έχει γίνει πλέον must. Μάστορα αν με διαβάζεις, σκέψου ένα πλαστικό τανκ αλά cloud one.
 
 2.  Tο υγρό κάτω από το drip tip... Δεν ξέρω τι λέτε εσείς αλλά εμένα μου έχει σπάσει τα νεύρα να είμαι μόνιμα με ένα χαρτί και να καθαρίζω... Ναι μπορεί να παίζω χαμηλά αλλά τι να κάνω έτσι την βρίσκω. Ίσως αν είχε μεγαλύτερη κλίση κάτω από το drip tip να τα ρούφαγε. Μπορεί να έχω και ψυχολογικά :laugh1:
 
 Το έχω πει και θα το ξαναπώ.. Για εμένα είναι ο Βασιλιάς της γεύσης από την kayfun style εποχή μέχρι και σήμερα.

Αποσυνδεδεμένος Alexxxbazzz

  • *
  • 48
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3194 στις: Απριλίου 20, 2016, 10:40 »
Θα συμφωνήσω με τους συμφορουμήτες. Μόνο το γέμισμα είναι θέμα αλλά δεν το κατατάσσω στα αρνητικά διότι σφιχτά ορινγκ = όχι διαρροές, εμένα δεν με ενοχλεί και αναπλήρωνω όπως ο Μανιαδακης. Διαρροή είχα μόνο την δεύτερη μέρα χρήσης του από δικιά μου βιασύνη. Ήδη ο δεύτερος για την σύζυγο είναι καθοδόν μιας και μετά από πολλές δοκιμές έχουμε καταλήξει ότι είναι ο ατμό που μας καλύπτει σε όλα και το βασικότερο δια χειρός Έλληνα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 301 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34558 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 556992 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181609 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 115 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8829 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538270 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60463 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238741 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1542 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16714 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 139271 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz