vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

236 επισκέπτες, 3 χρήστες
Jorge, camber, Blackwolf

Twitter

Phenomenon by Gus

Αποσυνδεδεμένος nas1

  • **
  • 391
  • Φύλο: Άντρας
  • Vaping.gr Blacksheep
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3015 στις: Μαρτίου 09, 2016, 10:47 »
τελικα οσοι εχουν αγαπησει ερλκο ,ο φαινο δεν τους καθεται απο οτι παρατηρω ,,,,

spyros1

Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3016 στις: Μαρτίου 09, 2016, 10:56 »
Δεν μπορείς να σφίξεις τα ο-ρινκγκ στο φαινόμενο είναι όλα περαστά εκτός αυτό του πόλου, για το πάχος γίνεται η συζήτηση.
Πιστεψέ με . Μερικοί τα καταφέρνουν ...
Εχω δει προσφατα τανκ σε Phenomenon Lite τοσο πολύ σφιγμένο που μου έφαγε ενα σχεδόν πρωινό να το λύσω χωρίς να του κάνω ζημιά.
(φίλου μου ήταν...) :)
Το τανκ του lite όταν τερματίζει πως στεγανοποιεί ; δεν υπάρχει ορινκ μέσα στη βάση περιμετρικα της βάσης όταν ειναι φορεμένο το κάτω δαχτυλίδι στη βαση που φαίνετε ;(το δευτερο πάνω του δαχτυλιδιου δηλαδή)
Αυτό τι δουλεια κάνει φίλε Deimos και
συνατμιστή;
Δεν στεγανοποιεί αυτο το τανκ;  :)

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

τελικα οσοι εχουν αγαπησει ερλκο ,ο φαινο δεν τους καθεται απο οτι παρατηρω ,,,,
Ο Phenomenon είναι ένας πολύ καλός ατμοποιητής αρκή να μην τον χρησιμοποιείς  όπως έμαθες να χρησιμοποιηείς  καποιον αλλον που είχες πριν και τον είχες βολευτεί.
Σαν διαφορετική κατασκευή έχει μέρικά σημεία που πρέπει να προσέξεις.
Έαν αυτό το κάνεις ξεκινάει μια πολύ καλή σχέση - κόλημα θα έλεγα εγώ με τον συγκεκριμένο ατμο. :)
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 09, 2016, 11:24 από spyros1 »

Αποσυνδεδεμένος Deimos

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3017 στις: Μαρτίου 09, 2016, 11:45 »
Αυτό το ο-ρινγκ μεταξύ μεταλλικού δακτυλιδιού και πλαστικού τανκ εκτός του ότι το ξέχασα (αφού χρησιμοποιώ πάντα ολόσωμα τανκ) δεν είναι το αντικείμενο αναφοράς στα προηγούμενα ποστ. Εκεί μιλάνε για προβλήματα με τα δύο ο-ρινγκ της βάσης και το μικρό της καμινάδας όπου λόγω μικροδιαφορών στο πάχος των εξαρτημάτων δυσχεραίνουν την αφαίρεση του τανκ και γενικά τις ρυθμίσεις.
Πάντως έχεις δίκιο, όσο πιο πολύ σφίγγουμε τα ο-ρινγκ τόσο πιο πολύ ζωή τους κόβουμε.

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3018 στις: Μαρτίου 09, 2016, 11:59 »
Ο Phenomenon είναι ένας πολύ καλός ατμοποιητής αρκή να μην τον χρησιμοποιείς  όπως έμαθες να χρησιμοποιηείς  καποιον αλλον που είχες πριν και τον είχες βολευτεί.
Σαν διαφορετική κατασκευή έχει μέρικά σημεία που πρέπει να προσέξεις.
Έαν αυτό το κάνεις ξεκινάει μια πολύ καλή σχέση - κόλημα θα έλεγα εγώ με τον συγκεκριμένο ατμο. :)
 
Έτσι ακριβώς ο κάθε ατμοποιητησ έχει τα + και τα -  που αν δεν κάτσεισ να τα βρείσ  δεν θα εχεισ ποτε καλό ατμιστικο αποτέλεσμα 

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


spyros1

Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3019 στις: Μαρτίου 09, 2016, 12:04 »
Συνήθως  διαβαζω όλα τα ποστ στα νήματα .
Ομως σήμερα λόγο περιορισμένου χρόνου (χώρος εργασίας ...) δεν προλαβα και 'γω να διαβάσω όλα τα ποστ με αποτελεσμα να μην καταλάβω  καλά για πιο ακριβώς ορινκ μιλούσατε. :D

Αποσυνδεδεμένος ramon

  • **
  • 427
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3020 στις: Μαρτίου 09, 2016, 12:10 »
θα το δούμε στην πορεία. Ψάχνοντας καλύτερα βρήκα πιο λεπτά ορινγκ από έναν ερλ κλώνο και τα έβαλα. Και τα 2. Αλλαξα και το ορινγκ στο πάνω μέρος της καμινάδας με ένα από ντριπ τιπ, επειδή κι εκεί σφήνωνε. Αλλαξα επίσης την αντίσταση, έβαλα λίγο υγρό για να ξαναγεμίσω πιο γρήγορα και το παρακολουθώ.
Πριν κάνω οτιδήποτε, έβγαλα όλα τα ορινγκ και δοκίμασα να μοντάρω καμινάδα, βάση, τανκ, για να δω πόσο "αέρα" έχουν. Χωρίς ορινγκ μπαίνει και βγαίνει άνετα το τανκ. Εκεί που σφηνώνει ακόμη και χωρίς ορινγκ είναι η κορυφή της καμινάδας στο πάνω μέρος του τανκ. Αυτό προφανώς είναι για να μην πέφτουν υγρά όταν γεμίζουμε ανάποδα, αλλά ίσως να είναι ένα κλικ πιο σφιχτό το τανκ στην καμινάδα. Σε κάθε περίπτωση, το τανκ φρακάρει στο πάνω ορινγκ της βάσης. Αν αυτό μπει στο κατάλληλο μέγεθος, ανοιγοκλείνει όπως πρέπει.
πετρα επειδη οντως τα οριγκ ειναι αρκετα σφιχτα..εαν μιλας για τον κοντο ατμοποιητη  που βγηκε για να μπαινει στις βασεις zest kai lite επειδη τον εχω και εγω και ειχα το ιδιο προβλημα μετα απο επισκεψη στο μαγαζι αυτο που εκαναν ηταν οτι στο πανω μερος τις βασης μπηκε 14αρι οριγκ και στο κατω μερος τις βασης 12αρι οριγκ...απο το πανω κοβεις τις διαρρροες τελειως και απο το κατω βοηθαει στο να μπαινει ευκολα το τανκ..

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3021 στις: Μαρτίου 09, 2016, 12:39 »
θενκς.... Μάλλον δε θα στείλω δεύτερη φορά ατμοποιητή στην Αθήνα. Κρατάω τα νούμερα και θα βρω ίσως εδώ κάπου. Το κακό είναι ότι στα ατμομάγαζα δεν έχουν στοκ ορινγκ τακτοποιημένα ανά πάχος, οπότε δύσκολο να πεις "πιάσε ενα 14ρι για βάση 22ρη ατμοποιητή". Ισως όμως με επίσκεψη και δοκιμή επί τόπου βρω κάτι. Βολεύομαι μέχρι τότε ως έχει. Τα ορινγκ του ερλ έκατσαν καλύτερα από τα δικά του της συσκευασίας, αν και το τανκ δεν κουμπώνει ως κάτω, ούτε είναι όσο χαλαρό θέλω στην αποσυναρμολόγηση. Μπαινοβγαίνει πάντως. Το ορινγκ που έβγαλα από ντριπ τιπ κι έβαλα στην καμινάδα έχει κάτσει σωστά. Τουλάχιστον τώρα ξέρω ποιο είναι το θέμα και πώς αντιμετωπίζεται. 

Αποσυνδεδεμένος nas1

  • **
  • 391
  • Φύλο: Άντρας
  • Vaping.gr Blacksheep
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3022 στις: Μαρτίου 09, 2016, 13:28 »


Ο Phenomenon είναι ένας πολύ καλός ατμοποιητής αρκή να μην τον χρησιμοποιείς  όπως έμαθες να χρησιμοποιηείς  καποιον αλλον που είχες πριν και τον είχες βολευτεί.
Σαν διαφορετική κατασκευή έχει μέρικά σημεία που πρέπει να προσέξεις.
Έαν αυτό το κάνεις ξεκινάει μια πολύ καλή σχέση - κόλημα θα έλεγα εγώ με τον συγκεκριμένο ατμο. :)

μα και εγω τον αγαπησα δεν λεω ,το μονο προβλημα που ειχα ητανε η διαρροη απο το δευτερο γεμισμα και μετα ,,,
απλα τυχαινει σε ολους τους καυφουνακηδες να καθεται καλυτερα απο οτι στους αλλους ...χααχαχαχα

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3023 στις: Μαρτίου 09, 2016, 18:08 »
Μην το λες.... καυφουνάκιας, ερλάκιας κι εβιβάκιας... ομολογώ όμως ότι με έσκασε το φαινόμενο. 
Λοιπόν... όχι που δε θα το έβρισκα. Θα έσκαγα, λέμε!!!
Αφού μου τελείωσαν το ορινγκ των επισκευάσιμων, άνοιξα τον τύμβο με τους εργοστασιακούς. Πρώτα ψείρισα τα κουφάρια δυο τζέμινι μίνι κι έβγαλα τα δικά τους ορινγκ. Που μάλιστα εφάρμοζαν πάνω σε βάση 14ρη ατμοποιητή, όχι 22ρη. Χαλαρά ήταν όμως, τα τέντωσα, μπήκαν μια χαρά στη βάση του Φ, πλην όμως ήταν υπερβολικά λεπτά και μπαινόβγαινε το τανκ σαν να μην είχε ορινγκ. Τα έβγαλα και μετά ανακάλυψα στη σαρκοφάγο του ατμιστικού μου τουταγχαμων το κουφάρι ενός κινέζικου καρτοτανκ, που είχα πάρει για τη Σοφία και δε με βόλεψε, διότι εφάρμοζε χαλαρά και έμπαζε ... ή μάλλον έβγαζε νερά. Τα ορινγκ του τελικά έγραφαν το όνομα του Φ επάνω τους. Διαφανή και διακριτικά, έκατσαν μια χαρά στη Lite βάση. Κουμπώνει ομαλά το τανκ μέχρι κάτω, με μόνο ζόρι το κλασικό σκάλωμα όταν κουμπώνει η καμπάνα στο πάνω μέρος του τανκ. Διαρροή ΚΑΜΙΑ μετά από μισό τανκ, οπότε αν δω στη συνέχεια, θα είναι από την αντίσταση και όχι από τα ορινγκ. 
Εκανα και μια αλλαξοφυτιλιά με ribbon kanthal στα 2.5 περίπου ομ για να τον φορέσω στο minivolt χωρίς να μου ξελιγώσει την μπαταρία (διότι απαραίτητο το ss 0.7 ομ για το μηχανικό γκας, αλλά σε ηλεκτρονικό με μικρή μπαταρία μπορώ να έχω και ισχύ και διάρκεια αν αυξήσω τα ομ) Τώρα είναι επιτέλους οκ!

Αποσυνδεδεμένος Σταύρος 63

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
  • Τό γάρ περισσά πράσσειν ούκ έχει νούν ούδένα
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3024 στις: Μαρτίου 09, 2016, 19:48 »
Petra γεύση στα 2,5 ΩΜ?? Δεν έχω κάνει ποτέ τόσο μεγάλη αντισταση,μέχρι 1,8 άντε 1,9 φτανω.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3025 στις: Μαρτίου 09, 2016, 20:29 »
Καινούριο σύρμα είναι, δεν έμαθα ακόμη τα πατήματά του, τόσο βγήκε, το άφησα :)). Οταν έχεις ηλεκτρονικό μοντ δεν αγχώνεσαι με τα ομ. 
Σχετικά με τη γεύση, καινούρια πέταξα την ss αντίσταση των 0.7ομ και δεν θα πω ότι κατάλαβα διαφορά στη γεύση. Ο ατμοποιητής, το σύρμα, το βαμβάκι παίζουν ρόλο και βέβαια τα βατ. Μικρή αντίσταση και πολλά βατ σκοτώνουν τη γεύση. Κυρίως τα πολλά βατ. Τώρα είμαι στα 14, λίγο πιο κάτω από πριν - 2 βατ.  

spyros1

Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3026 στις: Μαρτίου 09, 2016, 21:20 »
θενκς.... Μάλλον δε θα στείλω δεύτερη φορά ατμοποιητή στην Αθήνα. Κρατάω τα νούμερα και θα βρω ίσως εδώ κάπου. Το κακό είναι ότι στα ατμομάγαζα δεν έχουν στοκ ορινγκ τακτοποιημένα ανά πάχος, οπότε δύσκολο να πεις "πιάσε ενα 14ρι για βάση 22ρη ατμοποιητή". Ισως όμως με επίσκεψη και δοκιμή επί τόπου βρω κάτι. Βολεύομαι μέχρι τότε ως έχει. Τα ορινγκ του ερλ έκατσαν καλύτερα από τα δικά του της συσκευασίας, αν και το τανκ δεν κουμπώνει ως κάτω, ούτε είναι όσο χαλαρό θέλω στην αποσυναρμολόγηση. Μπαινοβγαίνει πάντως. Το ορινγκ που έβγαλα από ντριπ τιπ κι έβαλα στην καμινάδα έχει κάτσει σωστά. Τουλάχιστον τώρα ξέρω ποιο είναι το θέμα και πώς αντιμετωπίζεται.
Kαλησπέρα - να βοηθήσω λίγο;
Εαν θες (εχοντας βεβαια τις διαστάσεις τους) μπορεις να βρεις ορινκ σε καταστήματα με βιομηχανικα ειδη.
Στο "χωριο μου" ένα κατάστημα με τέτοια είδη είναι αυτό:

http://www.lotsarisae.gr/eshop/index.php?route=product/category&path=61_20

Έαν επείγουν μπορείς να βρεις το αντίστοιχο κατάστημα στον τόπο σου και να τα προμηθευτείς από εκεί. Είναι ακριβώς τα ίδια σε ποιώτητα (μπορει εκει να βρεις και σιλικόνης ορινκ που ειναι μεγαλύτερης αντοχής).
Στην τιμη βεβαια που θα αγορασεις 2-3 απο καποιο ατμομάγαζο θα πάρεις πολυ περισότερα εκεί. ;) :)

ΥΠ: απαραίτητη προυπόθεση όμως είναι να ΄χεις τις ακριβής διαστάσεις γιατι εκεί στο κατάστημα θα μετρήσουν ακριβώς με παχύμετρο ακριβείας να σου βρούν αυτό που θα τους δώσεις γραμμένο... :)
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 09, 2016, 21:52 από spyros1 »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3027 στις: Μαρτίου 10, 2016, 12:36 »
Βούλα, σοβαρά τώρα: στήστον με SS316 TC 0.28mm, 5 ανοιχτές σπείρες σε 2ρι αξονάκι, βρες ένα VTC(θα σου έλεγα cuboid αλλά θα με βρίσεις), ρύθμισε power 40W και θερμοκρασία 170οC και με ευχαριστείς κάποια άλλη στιγμή!!! :))

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3028 στις: Μαρτίου 10, 2016, 12:47 »
Και αμέσως μετά, βρες μια ξυλομόντα και βάλτο πάνω όπως είναι μ' αυτό το στήσιμο και ζήτα πίσω το ευχαριστώ :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος stopapali

  • **
  • 163
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3029 στις: Μαρτίου 10, 2016, 15:40 »
Πήρε ένας φίλος μου, έναν phenomenon lite μεταχειρισμένο και η καμπάνα του δεν γράφει πάνω gus. Μπορεί να είναι ημιτασιόν η καμπάνα; Τα δαχτυλίδια λένε gus.

Στον momentus που έχει πάρει από gus, η καμπάνα λέει gus πάνω.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 10, 2016, 15:46 από stopapali »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 296 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34547 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 556978 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181595 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 115 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8823 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538247 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60461 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238722 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1529 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16713 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 139258 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz