vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

217 επισκέπτες, 5 χρήστες
Ηρακλης, Stedorian93, vlasismiriagos, djfloor, Jorge

Twitter

Phenomenon by Gus

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3000 στις: Μαρτίου 02, 2016, 14:38 »
Αν μπορουσε το αισθητικο δαχτυλιδι στο πανω μερος του τανκ να ειχε σπειρωμα μαζι με το τανκ για αναπληρωση ισως να ηταν εξαιρετικο extension μαζι με το δαζτυλιδι ρυθμισης αερα του unfollow.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3001 στις: Μαρτίου 04, 2016, 20:45 »
Πραγματικά πολύ μικρός ο μικρός. 
Μια ιδέα μικρότερος από τον KLP tiny, εμφανώς μικρότερος από τον ερλ νανο, πιθανολογώ όσο ο γκομπλινάκος, που δεν τον έχω μαζί μου αυτό τον καιρό. 


Πρώτες εντυπώσεις. 
Πραγματικά μειώνει πολύ τον όγκο του ατμοποιητή. 
Διαφορά στην απόδοση δεν είδα. 
Εχω μια δυσκολία στο βάλε βγάλε του τανκ για το γέμισμα, άλλαξα οριγνκάκια και συνεχίζω δοκιμές, μέχρι να βρω το σετάκι που του ταιριάζει. 
Υπάρχει μικρό ντριπ τιπ 1 εκ, που λειτουργεί και ως επέκτραση καμπάνας, για εύκολο γέμισμα. Μέσα σ΄αυτό μπαίνει όποιο ντριπ τιπ θέλετε, αλλά θα κερδίσετε πάλι το ύψος που χάσατε. Η πρόταση του gus είναι ένα ακόμη μαύρο ντριπ τιπ, που μπαίνει μέσα στην επέκταση/ντριπ. 
Δοκίμασα να γεμίσω με κανονικό ντριπ και τα κατάφερα χωρίς διαρροές. 



Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3002 στις: Μαρτίου 04, 2016, 20:59 »
Φαινομενιάστηκες για τα καλά τελικά εσύ κι ας σε ζορίζει το τανκάκι :laugh1:
Καλοάτμιστος!
Και μια ερώτηση, μήπως βρήκες εσύ στο site, αυτό το ντριπτιπ με το λογότυπο momentus?
Το έχω κι εγώ και με ρώτησε ένας φίλος εδώ που το έψαχνε, αλλά δεν καταφέραμε να το βρούμε στη σελίδα του gus :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3003 στις: Μαρτίου 04, 2016, 22:19 »
Ναι, μπορούσα μια χαρά να τον δώσω για πούλημα, όταν με "λέγατε" κακιά και γκρινιάρα. 
Ελα όμως που επιμένω με τους ελληνικούς ατμοποιητές (και τους ευρωπαικούς γενικότερα) 
Εχω ακόμη θεματάκια, που αισιοδοξώ να λύσω. Τώρα που ξέρω ότι τα ορινγκς είναι υπεύθυνα για το σφιχτό τανκάκι, θα ανοίξω όλα τα κουτάκια ατμοποιητών που έχω, μέχρι να βρω τα ορινγκ που με βολεύουν. Το κουλό είναι ότι με τα ίδια ορινγκς που ήταν οριακά σφιχτό το μεγάλο τανκάκι, αυτό εδώ είναι πιο σφιχτό. Ιδωμεν...
ααα... το ντριπ τιπ. Δυστυχώς, από ελληνικά καταστήματα προτιμώ την προσωπική επαφή αντί των eshop τους, οπότε πραγματικά δεν γνωρίζω αν υπάρχει ή όχι εκεί. Για να είμαι ειλικρινής, από αυτό το νήμα ενημερώθηκα για την επέκταση καμπάνας/ντριπ τιπ/υποδοχή δεύτερου ντριπ. 

Αποσυνδεδεμένος Σταύρος 63

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
  • Τό γάρ περισσά πράσσειν ούκ έχει νούν ούδένα
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3004 στις: Μαρτίου 05, 2016, 08:22 »
Το σκεφτείτε ο gus για ένα τανκ με σπείρωμα ώστε να γεμίζει από πάνω όπως είχε γράψει ο Teo77 .

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3005 στις: Μαρτίου 05, 2016, 12:56 »
Τα o rings της βασης του phenomenon δυστυχώς δεν πανε ζευγάρι με την ιδια την βαση, αλλά με το κάθε τανκακι που θες να χρησιμοποιήσεις. Αν εχεις το ss τανκ και εχεις ταιριάξει τα σωστα o rings για σωστη λειτουργία ανοίγματος αερα και γεμίσματος και αλλάξεις σε PMA οι πιθανότητες να χρειασθείς άλλο σετ o rings είναι μεγαλες... εχει να κανει με τον τροπο που λειτουργει ο ατμο και τις ελάχιστες διαφορές στις διαστάσεις του κάθε τανκ.. παντα ομως το αποτέλεσμα δικαιώνει την προσπάθεια...

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3006 στις: Μαρτίου 05, 2016, 12:56 »
[justify]Μπήκα στον πειρασμό να γράψω γιατί έπαθα τρελή πλάκα με τον GUS. Φοβερά και τρομερά προϊόντα, σωστοί άνθρωποι σε όλα τους. Άλλο ένα υπέροχο κουστουμάκι, με μαγική γεύση, πυκνό ατμό, σωστό χτύπημα, και όλα βελούδο. Είναι μικρότερος και απ' τον Goblin mini και κοντράρει χαλαρά σαν rda μπόι... [/justify]

[justify](η μοναδική μου ένσταση, πάλι τα σφιχτά o-rings, όπου για λύσιμο ή γέμισμα πρέπει να παλέψουν τα μπράτσα μου με τανκάκια. Επίσης, είδα πως πρέπει να γίνεται στεγνό κούμπωμα βάσης-τανκ, όταν τ' άλειφα με υγρό ήταν πιο δύσκολα στο ξεκούμπωμα). [/justify]


Αποσυνδεδεμένος ChRiS82

  • ***
  • 817
  • Φύλο: Άντρας
  • Που είναι το VaporShark μου;
    • Personal Website
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3007 στις: Μαρτίου 05, 2016, 13:05 »
Ένα μίνι Review για ένα νέο πακέτο όπου στην ουσία συνδυάζεται ο Zest αλλά με 2 υπερυψωμένες τρύπες αέρα 2 x 0.9mm με το νέο ΚΙΤ για Zest.
Κλείνοντας λοιπόν αρκετές ώρες απο την ώρα που ξεκίνησα να ασχολούμαι μαζί του,με 4 διαφορετικά στησίματα (των γούστων μου) και 8 περίπου διαφορετικά υγρά,απο αναλογίες που ξεκινούν σε 50/50 και φτάνουν έως και 80/20 VPG θα πω το εξής.Για ένα περίεργο λόγο,δεν χρειάστηκε να ρυθμίσω καθόλου την καμπάνα ακόμη και στο πιο πηκτό υγρό (80/20) όσον αφορά την τροφοδοσία του.
Πέραν της μικρής πλέον απόστασης που σου προσφέρει η νέα καμπάνα αλλά και στην ουσία ο εκμηδενισμός της καμινάδας της που με φόβιζε αρκετά,μου έχει προσφέρει αυτό που είχα στο μυαλό αλλά ποτέ δεν είδα στην πράξη απο διάφορους άλλους ατμοποιητές του εμπορίου όπου έχω δοκιμάσει αλλά στην ουσία με ενοχλούσε είτε το χτύπημα (γδάρσιμο) είτε ο αρκετά θερμός ατμός στην τζούρα.
Στους κατόχους του Phenomenon,θεωρώ ατμιστικά,όσο αντικειμενικά και ειλικρινά γίνεται πως το μόνο αρνητικό,που δεν θα το έλεγα αρνητικό,είναι η ελάχιστη πιο θερμή τζούρα που να πω την αλήθεια την περίμενα λιγο πιο θερμή,στην ουσία και για ένα περίεργο λόγο,ειναι η πιο δροσερή τζούρα που έχω πάρει απο ατμοποιητή ίδιας φιλοσοφίας και μεγέθους.
Γευστικά τώρα,τα πάντα απο πλευράς μου παίρνουν ένα + όλα.
Το "βελούδινο" της τζούρας,ναι είναι κεί.
Η "γεύση" είναι εκεί,αλλά πιο ενισχυμένη. (Ένταση με ελάχιστο χτύπημα).
Η "ομορφιά" αν και υποκειμενικό,είναι ότι πιο διακριτικό έχω δει σε RTA.
Για όσους πίστευαν μέχρι σήμερα ότι "ατμιστικά" δύσκολα θα βρουν κάτι σαν το φαινόμενο,άσχετα αν λίγοι το λένε-γράφουν δημόσια,δηλώνω υπεύθυνα με βάση τα δικά μου πάντα ατμιστικά γούστα (όσοι με γνωρίζουν ξέρουν πως ατμίζω) το νέο ΚΙΤ είναι ένα κλικ πιο πάνω.
Δεν θα μπώ στην διαδικασία να συγκρίνω κάτι παραπάνω ή άλλους ατμοποιητές,δεν θέλω και δεν το θεωρώ σωστό.
Ένα μεγάλο μπράβο απο μένα στους GUS.
Keep Vaping!
















Αποσυνδεδεμένος vato

  • ***
  • 548
  • Φύλο: Άντρας
  • a toda madre o un desmadre
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3008 στις: Μαρτίου 05, 2016, 16:13 »
Το κακό με τα o-rings και το μικρό τανκάκι δεν είναι τόσο η προσπάθεια στο άνοιξε/κλείσε αλλά οτι φαγώνονται.
Μετά απο 1-2 κουμπώματα του τανκ είδα οτι έχει "φάει" τα o-rings πάνω απο τις τρύπες εισαγωγής του αέρα.
Έβαλα κι εγώ ένα o-ring που είχα απο άλλο ατμοποιητή αλλά ήταν ακόμα χειρότερο το αποτέλεσμα γιατί στο κούμπωμα το έβγαζε απο το αυλάκι.
Ελπίζω να βρεθούν τα κατάλληλα γιατί το συνδύασα με ένα drip-tip κοντό πάνω απο το δικό του το μαύρο και είναι κουκλί.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3009 στις: Μαρτίου 05, 2016, 18:03 »
Καλό το μαύρο. 
Ακόμη καλύτερο το ... λαμέ!  :))
Λιγότερο από 11 εκατοστά ύψος το συνολάκι με 18350, (δίπλα στο istick 40) για λόγους σύγκρισης. 


Τα ορινγκς του νάνο τελικά είναι λίγο πονεμένη ιστορία. Αυτά που ήταν στη συσκευασία του νανο κιτ είναι λίγο σφιχτά. Εχω αλλάξει άλλες δυο φορές από άλλους ατμοποιητές κι ακόμη δεν κατέληξα. Τώρα το έχω μόνο με το κάτω ορινγκ και συνεχίζω τις δοκιμές. Εχω κάποιες διαρροές, που αδυνατώ να καταλάβω αν είναι από το ορινγκ ή θέλει αλλαγή το βαμβάκι. Στο επόμενο γέμισμα θα αλλάξω βαμβάκι και θα βάλω το ορινγκ πάνω. Αισιοδοξώ να το βρω σύντομα. Αν κάποιος γνωρίζει ποιο είναι το κατάλληλο μέγεθος ορινγκ, να μας το πει, αν και φοβάμαι ότι και ο συνδυασμός βάσης με τανκ παίζει ρόλο. Η δικιά μου πάντως είναι η lite. 

Αποσυνδεδεμένος Σταύρος 63

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
  • Τό γάρ περισσά πράσσειν ούκ έχει νούν ούδένα
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3010 στις: Μαρτίου 05, 2016, 18:28 »
Petra κ εγώ στη lite το έχω κ διαρροές δεν έχω.Ή βάση δεν παίζει ρόλο, τα δε ορινκ 14 ή 15mm διάμετρο νομίζω ότι είναι. Όσο πιο μικρό μπορείς να βρεις ίσως κ 13mm θα είναι καλά.Τώρα που είδα καλύτερα τη φωτογραφία ή διαρροή είναι σίγουρα από την έλειψη του πάνω ορινκ.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 05, 2016, 18:46 από Σταύρος 63 »

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3011 στις: Μαρτίου 05, 2016, 19:07 »
θα το δούμε στην πορεία. Ψάχνοντας καλύτερα βρήκα πιο λεπτά ορινγκ από έναν ερλ κλώνο και τα έβαλα. Και τα 2. Αλλαξα και το ορινγκ στο πάνω μέρος της καμινάδας με ένα από ντριπ τιπ, επειδή κι εκεί σφήνωνε. Αλλαξα επίσης την αντίσταση, έβαλα λίγο υγρό για να ξαναγεμίσω πιο γρήγορα και το παρακολουθώ. 
Πριν κάνω οτιδήποτε, έβγαλα όλα τα ορινγκ και δοκίμασα να μοντάρω καμινάδα, βάση, τανκ, για να δω πόσο "αέρα" έχουν. Χωρίς ορινγκ μπαίνει και βγαίνει άνετα το τανκ. Εκεί που σφηνώνει ακόμη και χωρίς ορινγκ είναι η κορυφή της καμινάδας στο πάνω μέρος του τανκ. Αυτό προφανώς είναι για να μην πέφτουν υγρά όταν γεμίζουμε ανάποδα, αλλά ίσως να είναι ένα κλικ πιο σφιχτό το τανκ στην καμινάδα. Σε κάθε περίπτωση, το τανκ φρακάρει στο πάνω ορινγκ της βάσης. Αν αυτό μπει στο κατάλληλο μέγεθος, ανοιγοκλείνει όπως πρέπει. 

Αποσυνδεδεμένος Σταύρος 63

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
  • Τό γάρ περισσά πράσσειν ούκ έχει νούν ούδένα
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3012 στις: Μαρτίου 05, 2016, 19:26 »
0,8mm το ορινκ της καμινάδα για άνετο γύρισμα.

spyros1

Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3013 στις: Μαρτίου 09, 2016, 09:50 »
Καλημέρα παιδιά.
Η μαγική συνταγή για όσους έχουν πρόβλημα με τα όρινκ είναι να μην τα σφίγγεται παρα μόνο να  βιδώνεται.
Το όρινκ την δουλειά του θα την κάνει όταν δεν το σφύγγεις σαν βίδα.
Σε αντίθετη περίπτωση το χαλάς ,(υπερβολικο πάτημα- παραμορφωση-σπάσιμο- και "χαιρετίσματα"... :angry_orange:)
Δεν θέλει κόπο μόνο τρόπο. ;) :D

Αποσυνδεδεμένος Deimos

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3014 στις: Μαρτίου 09, 2016, 10:07 »
Δεν μπορείς να σφίξεις τα ο-ρινκγκ στο φαινόμενο είναι όλα περαστά εκτός αυτό του πόλου, για το πάχος γίνεται η συζήτηση.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 197 42346 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:01
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 331 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34584 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557054 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181648 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 123 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8841 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538338 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60485 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238789 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1567 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16730 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos