vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

243 επισκέπτες, 3 χρήστες
lounik, Blackwolf, SEB

Twitter

Phenomenon by Gus

Αποσυνδεδεμένος GiorgosDS

  • *
  • 67
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2730 στις: Ιανουαρίου 14, 2016, 20:29 »
καλησπερα.βοηθεια plz.απο χθες που εχω στα χερια μου μου τον lite εχω κανει περιπου 10 στησιματα.οταν το γεμιζω δεν εχω διαρροη,φευγει οοολο το υγρο απο τις τρυπες του αερα.εχω απογοητευτει.
Γύρνα τον ανάποδα χωρίς το επιστόμιο, πιέζεις το τανκάκι να κατέβει, γεμίζεις από τις τρύπες του αέρα με μπουκαλάκι με μεταλλική μύτη.

Αποσυνδεδεμένος Σταύρος 63

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
  • Τό γάρ περισσά πράσσειν ούκ έχει νούν ούδένα
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2731 στις: Ιανουαρίου 14, 2016, 21:12 »
 Παιδιά τον πήγα το μεσημέρι στον gus να τις κάνει 0,9 mm ακόμα πονανε τα μάγουλα μου :laugh1: Ή γεύση πάντως απογειωση.

Αποσυνδεδεμένος niknith

  • **
  • 184
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2732 στις: Ιανουαρίου 14, 2016, 22:05 »
τελικα τα καταφερα και αποζημιωθηκα.πολλυ βαμβακι και λιγο στα λουκια ενω οι πιο πολλοι rewiers λεγανε οχι στα λουκια.

Αποσυνδεδεμένος Deimos

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2733 στις: Ιανουαρίου 14, 2016, 22:54 »
Αν κατεβάσεις τη σωστή ποσότητα βαμβακιού ( όσο πρέπει για τον πυρήνα της αντίστασής σου με κομμένη διαγώνια την πάνω πλευρά αν είναι πάνω από 2μμ ο πυρήνας) πολύ ΑΦΡΆΤΟ να καταλήγει χωρίς γωνίες και τσακίσματα σε ΌΛΟ το ντέκ τότε δεν χρειάζεσαι μύτες στα αυλάκια και ούτε διαρροές στο γέμισμα ούτε υπερ-υποτροφοσίες.

Αποσυνδεδεμένος e-akapnos

  • ***
  • 835
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum vivimus vivamus
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2734 στις: Ιανουαρίου 14, 2016, 23:07 »
Στημενος προχειρα το μεσημερι γιατι βιαζομουν σε 2 mm τρυπανακι με ff coton blend σε σχημα Π η αναποδο U οπως θελετε πειτε το παιζει ως τωρα απροβληματιστα. Χωρις μυτες στα λουκια, χτενες η βενταλιες. Το μονο που κοιταξα ειναι να παταει το βαμβακι καλα στο ντεκ. Με συρμα 0,20 mm ss316L, τερμα κλειστη η καμπανα και το TC δουλευει απροβληματιστα χωρις να ανεβαινει πανω απο 177 C. Οπως εχουν πει και οι παλιοτεροι στο νημα το μυστικο για τις διαρροες ειναι στην ποσοτητα του βαμβακιου. Εκει χρειαζεται πειραματισμος μεχρι να βρουμε το λεγομενο sweet spot.

Στάλθηκε από το GT-S7582 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Theo164

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2735 στις: Ιανουαρίου 16, 2016, 20:49 »
σε tc σας δουλεύει κανονικά? Σήμερα άλλαξα αντίσταση και είπα να τον δοκιμάσω σε tc αλλα δεν ήθελε με τίποτα να ατμισει σωστά...
Δοκίμασα με SS Ni200 και Τi σύρματα αλλα όσα στησίματα και αν έκανα  τα mods διάβαζαν μεγαλύτερες τις αντιστάσεις

Για παράδειγμα στα 20w 200c  έφτανε στους 120-130c και είχε αρκετά ζεστό ατμό αν ανέβαζα τα watts στα 30 και έγραφε τους 200 τηγάνιζε το υγρό άρπαζε λίγο και το βαμβάκι ούτε κατά διάνοια για ατμισμα...
Όλες τις αντιστάσεις τις διάβαζε παραπάνω μέχρι που σκέφτηκα πως το DNA τα έπαιξε το έκανα reset το ρύθμισα από την αρχή όλα αλλα δεν άλλαξε κάτι, και στο  istick τα ίδια έκανε σε Ni και ΤΙ
Το τελευταίο που δοκίμασα ήταν να πλύνω την βάση στον καθαριστή υπερήχων πάλι για μιση ώρα και να την στεγνώσω καλά με πιστολάκι και στο φούρνο αλλα πάλι τα ίδια ...

Τι θα μπορούσε να φταίει? με τα ίδια σύρματα στήνω τον kayfun τον elr και τους drippers και στα ίδια mods τους κουμπώνω...

Αποσυνδεδεμένος ntonto

  • **
  • 339
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2736 στις: Ιανουαρίου 16, 2016, 21:13 »
Σιγουρέψου πως η αντίσταση σου είναι σωστή, εάν δηλαδή είναι όσο θα έπρεπε σύμφωνα με τις σπείρες και την διάμετρο της.


Εαν η αντίσταση σου είναι σωστή τότε και η βάση του ατμοποιητη δεν έχει κάποια αστοχία, οι αριθμοί βγαίνουν.


3 με 5 άντε 6 είναι οι σπείρες που προτιμώ στον φαινόμενο, αν κάνεις 10 σπείρες και ίσως χωρίς κενά τότε παίζει να έχεις τα παραπάνω προβλήματα.



Αυτό που πρέπει να δεις πρώτα είναι εαν είναι σωστή η αντίσταση-βάση του ατμοποιητη ώστε να σιγουρευτείς πως το πρόβλημα δεν είναι στον ατμοποιητη αλλά στο στήσιμο. Αλήθεια πόσες σπείρες κάνεις?

Αποσυνδεδεμένος zalaros

  • *****
  • 1092
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2737 στις: Ιανουαρίου 16, 2016, 23:28 »
Τον δουλεύω με έλεγχο θερμοκρασίας εδώ και αρκετό καιρό χωρίς κανένα πρόβλημα. 6 σπειρες με ελάχιστο κενό μεταξύ τους και καλό σφίξιμο στις βίδες.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2738 στις: Ιανουαρίου 16, 2016, 23:53 »
Παρομοίως με τον φίλο zalaros κανένα πρόβλημα σε tc.
Καλό σφίξιμο στις βίδες και όλα ΟΚ.

Αποσυνδεδεμένος bono

  • **
  • 382
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2739 στις: Ιανουαρίου 16, 2016, 23:55 »
Χθές πήρα λοιπόν στα χέρια μου κι εγώ τον pheno στην έκδοση lite με την zest βάση.
Ξεκινάω λοιπόν πρώτο στήσιμο γίνεται και λίγο βιαστικό και είμαι επιφυλακτικός, δε γεμίζω εντελώς το τανκάκι υπό τον φόβο κάποιας πλημμύρας, ανοίγω λίγο τα υγρά και fire!! Πώ πω πω τι πράγμα είν' τούτο ρε παιδιά... τι αναλυτική γεύση είν' αυτή παναγιά μου! τι ατμός βιλούδο! :respect: :respect: :D είπα τον Δεσπότη Παναγιώτη που λένε, ξέχασα αμέσως και KFL+ και KFV4 μέχρι και τ'όνομά μου κόντεψα να ξεχάσω.
Από χθές λοιπόν έχω αδειάσει και γεμίσει 4 φορές και συνεχίζω ακάθεκτος.
Το θέμα είναι ότι υγρό που μου άρεσε πολύ πρίν τώρα δεν  :(
 Λέτε να την πατήσω σαν μερικούς που πληρώνουν ένα μπουκαλάκι υγρό 20ml πιο ακριβά από 12άρι μαλτ  :wall:

Πληροφοριακά έστησα με kanthal 0.32mm σε 2.25mm πυρήνα 8 σπείρες, βγήκε ακριβώς 1.30Ω και τώρα πυροβολάω στα 16W  :baby: ΜΗΔΕΝ διαρροές! με την μία επιτυχία  :thumpup: με φυτίλι βεντάλια.
Και γέμισμα πανεύκολο ρε παιδιά γυρίζεις ανάποδα κατεβάζεις το τανκάκι χωρίς να ξεκουμπώσει από την καμινάδα και γεμίζεις από το κενό μεταξύ βάσης και τανκ χαλαρά και γρήγορα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 17, 2016, 00:15 από bono »

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2740 στις: Ιανουαρίου 17, 2016, 00:09 »

αν θες μπορεις να ελαττωσεις τις σπειρες σου,
επισης αν θες δοκιμασε και το grandmaster μα μας πεις πως τα παει?? ::)

Αποσυνδεδεμένος bono

  • **
  • 382
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2741 στις: Ιανουαρίου 17, 2016, 00:13 »
Teo ευτυχώς εδώ που είμαι νομίζω δεν φέρνει κάποιο κατάστημα τα 5 πιόνια  :nope:
Ναι την επόμενη θα στήσω 6 σπείρες σε 2mm πυρήνα.
 

Αποσυνδεδεμένος Theo164

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2742 στις: Ιανουαρίου 17, 2016, 12:19 »
Σιγουρέψου πως η αντίσταση σου είναι σωστή, εάν δηλαδή είναι όσο θα έπρεπε σύμφωνα με τις σπείρες και την διάμετρο της.


Εαν η αντίσταση σου είναι σωστή τότε και η βάση του ατμοποιητη δεν έχει κάποια αστοχία, οι αριθμοί βγαίνουν.


3 με 5 άντε 6 είναι οι σπείρες που προτιμώ στον φαινόμενο, αν κάνεις 10 σπείρες και ίσως χωρίς κενά τότε παίζει να έχεις τα παραπάνω προβλήματα.



Αυτό που πρέπει να δεις πρώτα είναι εαν είναι σωστή η αντίσταση-βάση του ατμοποιητη ώστε να σιγουρευτείς πως το πρόβλημα δεν είναι στον ατμοποιητη αλλά στο στήσιμο. Αλήθεια πόσες σπείρες κάνεις?


με ss και τι είχα κάνει 5 με ni200 δοκίμασα 2 φορες μια με 5 και μια με 7 σε 2.5 διάμετρο  δεν θυμάμαι νούμερα αλλα όλες τις έδειχνε παραπάνω δοκίμασα να αλλάξω στο dna την τιμή που κλείδωνε προς τα κάτω και κάπως έστρωνε αλλα δεν ήθελα να το κάνω μαντεύοντας στην τύχη

Θα δοκιμάσω πάλι μόλις αδειάσει το tank με σκέτη βάση δεν με παίρνει πετάω ούτε το μουλιασμένο βαμβάκι με το reserve τόσο που έχει

 

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2743 στις: Ιανουαρίου 17, 2016, 16:43 »
Πριν λίγες ημέρες έχασα το βιδάκι του πόλου 510 και έψαχνα απεγνωσμένα να βρω κάποιο να ταιριάζει, μέχρι να περάσω από τον GUS για να πάρω καινούργιο.
(Αν ποτέ ανοίξω αυτό το σιφόνι του νιπτήρα μου θα ανοίξω και κατάστημα με ανταλλακτικά ατμοποιητών :wall:


Τέλος πάντων με τις δοκιμές ανακάλυψα ότι αυτό το βιδάκι από το υβριδικό σετ του Νέμεσις ταιριάζει γάντι.

Αποσυνδεδεμένος bono

  • **
  • 382
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2744 στις: Ιανουαρίου 17, 2016, 17:30 »
Μία γρήγορη ερώτηση ρε παιδιά, όταν αφαιρούμε τον άτμο από το μοντάκι μας και τον φυλάμε σε κάποιο τσαντάκι πρέπει να κλείνουμε τα υγρά;
Ρωτάω γιατί τον φύλαξα χωρίς να τα κλείσω με αποτέλεσμα να μου βγάλει υγρά στο τσαντάκι.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 301 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34558 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 556992 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181609 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 115 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8829 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538270 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60463 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238741 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1542 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16714 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 139271 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz