vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

531 επισκέπτες, 1 χρήστης
Jorge

Twitter

Phenomenon by Gus

Αποσυνδεδεμένος TasMan

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2700 στις: Ιανουαρίου 07, 2016, 11:42 »
Το κατάλαβα ρε συ, αλλά... το τερπνόν μετά του ωφελίμου.  :D
Αν από μια συζήτηση πάρω και μια συμβουλή για κάτι εντελώς άσχετο γιατί όχι;  ;)  Ούτως ή άλλως δε νομίζω κανείς να αγοράζει υγρά επειδή τον βολεύουν στο γέμισμα...
Να σου πω την αλήθεια δεν έχω πετύχει κάποιο υγρό με πιπέτα με στενή μύτη και δεν έχει και νόημα να το ψάξω παραπάνω μιας και γενικά δε με βολεύει το βάλε-βγάλε. Plastic bottles rule!
Άκου τώρα τι συζήτηση ανοίξαμε... ποια πιπέτα είναι καλύτερη...  :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2701 στις: Ιανουαρίου 07, 2016, 12:09 »
οντος η πιπετα απο natura-hexo ειναι αστερι για αναπληρωση!
TasMan την ιδια βαση εχουμε και προσωπικα η τζουρα του ειναι πολυ καλη για τα γουστα μου και οχι τοσο σφιχτη οσο νομιζα!
ασε που ισως και να ειναι ιδεα μου αλλα βελτιωνεται περισσοτερο η τζουρα του και με το caminor.

Eπισης εκτος απο το πρωτο στησιμο που της εκανα με ribbon και ατμιζε ιδανικα,δεν ξερω τι και πως αλλα δοκιμαζοντας και αλλα στησιματα με βαμβακι S,βαμβακιεκτος καμπανας και βαμβακα μονο μυτι απο το κοιλστο αυλακι τροφοδοσιας παντα ειχα υπερτροφοδοσια και διαρροη
πραγμα που ειχαν α συναντησω απο την πρωτη μου επαφη με τον zest.
επειτα στηνωντας οπως ανεφερες και εσυ με βαμβακα σε ολο το ντεκ και μια μικρη καμπυλη οταν φευγει το βαμβακι απο το κοιλ οπως στηνω καιρο τωρα στον zest διαρροες μηδενικες..

Οποτε οσοι ατμιστες εχουν θεμα με διαρροη ασ δοκιμασουν αυτο το σεταπ και ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δεν θα ξαναδουν διαρροη στον εν λογο ατμο.

Προσωπικη αποψη παντα,αλλα επισης δεν ξερω ποσο placebo εφαγα αλλα δεν ξερω τι και πως..νομιζω οτι με  στησιμο S περνω ελαφρος καλυτερη γευση αλλα δεν ειμαι σιγουρος κατα ποσο δεν θα εχει με αυτο το σεταπ κλαματα ο ατμο με την συγκεκριμενη βαση παντα.

Αποσυνδεδεμένος TasMan

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2702 στις: Ιανουαρίου 07, 2016, 18:19 »
Επίσης σε αυτά που έγραψα παραπάνω να προσθέσω και το εξής αξιοπερίεργο. Αν γεμίσω το τανκ πάνω από τα 3/4 της χωρητικότητάς του, μόλις κάνω το μισό για κάποιο ανεξήγητο λόγο έχω διαρροή. 1 μόνο φορά παρουσιάζεται αυτή η διαρροή. Αν το γυρίσω ανάποδα και το φυσίξω σε μια χαρτοπετσέτα να φύγει το περίσευμα ή επιμεινω να ατμίζω μέχρι αυτό να ατμιστεί συνεχίζει να δουλεύει μια χαρά. Να γίνεται κάτι με την υποπίεση επειδή κατεβαίνει αρκετά η στάθμη ενώ αρχικά δεν έχει πολύ αέρα το τανκ; Δεν ξέρω τι να πω...  :confused1:

Αποσυνδεδεμένος kasparidis

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2703 στις: Ιανουαρίου 07, 2016, 18:30 »
Μιας και μιλαμε για το γεμισμα απο κατω, μολις εφτασε η ωρα για τροφοδοσια (με το straight clear tank) εγινε μεταγγιση με μεταλλικη μυτη και ολα καλα..οταν ομως γεμισε και πατησε το τανκ πανω στη βαση απο καπου (απο που ??? ?) εφαγα μια καλη καλη πιτσιλια ....σκουπισα και μετα ουτε γατα ουτε ζημια....
Εσεις σιγουρα ξερετε απο που την εφαγα...αντε να μαθω και γω  :D


Εμένα μου πέταγε μια μεγάλη πιτσιλιά από το επιστόμιο.... Τώρα πριν τον γεμίσω καθαρίζω με χαρτί το χώρο της καμπάνας που μπαίνει το επιστόμιο και λίγο χαρτί μέσα στιν καμπάνα.

Αποσυνδεδεμένος Christos Ni

  • **
  • 128
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2704 στις: Ιανουαρίου 08, 2016, 09:14 »
Επίσης σε αυτά που έγραψα παραπάνω να προσθέσω και το εξής αξιοπερίεργο. Αν γεμίσω το τανκ πάνω από τα 3/4 της χωρητικότητάς του, μόλις κάνω το μισό για κάποιο ανεξήγητο λόγο έχω διαρροή. 1 μόνο φορά παρουσιάζεται αυτή η διαρροή. Αν το γυρίσω ανάποδα και το φυσίξω σε μια χαρτοπετσέτα να φύγει το περίσευμα ή επιμεινω να ατμίζω μέχρι αυτό να ατμιστεί συνεχίζει να δουλεύει μια χαρά. Να γίνεται κάτι με την υποπίεση επειδή κατεβαίνει αρκετά η στάθμη ενώ αρχικά δεν έχει πολύ αέρα το τανκ; Δεν ξέρω τι να πω...  :confused1:

Ακριβως το ιδιο μου συνεβη χθες !! Μολις καθησα για καφε, χωρις λογο και αιτια εφαγα μια διαρροη, τον σκουπισα, εψαξα να δω τι συμβαινει (αποτελεσμα μηδεν :hmmm: ), συνεχισα να ατμιζω και η διαρροη σταματησε ακριβως οπως ξεκινησε......
Τωρα το εχω γεμισει παλι σχεδον μεχρι πανω οποτε μεσα στη μερα θα εχω το νου μου μηπως επαναληφθει ...

Αποσυνδεδεμένος iPant

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2705 στις: Ιανουαρίου 08, 2016, 10:05 »
Το έχω παρατηρήσει κι εγώ αυτό που λέτε, αλλα με τα δικά μου δεδομένα δε θα το χαρακτήριζα διαρροή, λίγο πιο σφιχτή τζούρα θα το έλεγα, με υποψία υπερτροφοδοσιας. Με λίγες τζουρες, εξαφανίζεται

Αποσυνδεδεμένος TasMan

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2706 στις: Ιανουαρίου 08, 2016, 19:48 »
Όχι φίλε μου, μου έχει τύχει αυτό που λες και δεν εννοώ αυτό. Μιλάω για κανονικό πλημμύρισμα του ντεκ με φουλ μπουρμπουλήθρες και σταγονίτσες από τις τρύπες αέρα. Με ανάποδο φύσημα στην χαρτοπετσέτα βλέπω πάνω της κηλίδες υγρού καμμιά 10ριά εκατοστά διάμετρο, οπότε μιλάμε για ποσότητα.

Αποσυνδεδεμένος krixos

  • *
  • 23
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2707 στις: Ιανουαρίου 09, 2016, 17:14 »
Κι εγω ειχα προβληματα με μεγαλες διαρροες, ιδιαιτερα οταν εφτανε στην μεση του τανκ το υγρο.Το ελυσα(το προβλημα :yes: ) με στησιμο ζητα τυπου demkoni (να ναι καλα ο ανθρωπος που μας ξεστραβωνει) και οπως δειχνει στο βιντεο με ελαχιστο βαμβακι στο ντεκ (δηλαδη να καλυπτεται ολο το πανω σκαλοπατι με πολυ λιγο βαμβακι).Παρεπιπτοντως ο φαινομενον ειναι απολαυστικος ατμοποιητης :yes:

Αποσυνδεδεμένος Petrosa

  • **
  • 121
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2708 στις: Ιανουαρίου 09, 2016, 17:21 »
Το μονό αρνητικό για μένα ,παρ όλο που τον έχω καιρό και έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα μαζί του ,είναι ότι κάποιες φορές είναι αδύνατον να μην χρειαστώ χαρτοπετσέτα κατά το γέμισμα.

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος fkatsa

  • **
  • 132
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2709 στις: Ιανουαρίου 10, 2016, 22:15 »
Αλλάζω σύρμα, βαμβάκι, γεμίζω....
Όλα καλά για τις 3 πρώτες τζούρες, μετά... πρόβλημα.
Δεν "τράβαγε" σωστά, υπήρχε υποψία καμμένου και μπούκωμα.
Μιας και δεν με παίρνει να χάσω φουλ τανκ από υγρά, τον γυρίζω ανάποδα και αποφασίζω να ανόιξω βάση για να το διορθώσω αλλά ο φόβος για το στραβωβίδωμα της καμπάνας αυξήθηκε ποοολύ.
Τελικά ναι, τον άνοιξα, άλλαξα βαμβάκι μιας και η μ&*^%&ια ήταν από εκεί και βίδωσα την καμπάνα με τη μία  :thumpup:

Γράφω τα παραπάνω γιατί δεν πίστευα ότι θα τα καταφέρω νομίζοντας ότι για αυτή την κίνηση ο ατμο θα ήταν πολύ δύσκολος στο βίδωμα της καμπάνας και να ΜΗΝ χάσει υγρά, αλλά τελικά καμιά διαρροή κ συνεχίζω ακάθεκτος

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2710 στις: Ιανουαρίου 10, 2016, 23:26 »
Μου έρχεται κι εμένα καμιά φορά η υποψία καμένου ειδικά όταν "τσιτώσω" λίγο τα watts, βρίσκομαι ακόμα όμως στα πρώτα μου στησίματα πάνω του και αφού πλέον αποφεύγω εντελώς τις διαρροές που είχα στο πρώτο μόνο στήσιμο τότε θεωρώ ότι τα πηγαίνουμε άψογα μαζί αυτή τη στιγμή!

Μόλις σήμερα λοιπόν ανακάλυψα και κάτι άλλο, αν κάτι δεν κάτσει καλά με το βαμβάκι και το καμένο καραδοκεί, αρκεί ένα πολύ μικρό ξεβίδωμα της καμπάνας ώστε να αρχίσει το βαμβάκι να τροφοδοτείται τέλεια. Όχι πολύ, κάτι λιγότερο από το 1/4 μιας ολόκληρης περιστροφής είναι υπεραρκετό θα έλεγα, δοκιμάστε άφοβα. Από το απόγευμα που το έκανα παίρνω απίστευτο άτμισμα, "δρόσισε" η τζούρα του λέμε! Και χωρίς κανένα πρόβλημα υπερτροφοδοσίας/διαρροής φυσικά, αν χρειαστεί να τον μεταφέρω εκτός σπιτιού μάλλον θα τη βιδώσω εντελώς για σιγουριά όμως. :)

Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2711 στις: Ιανουαρίου 11, 2016, 22:15 »
Παιδια ποια η διαφορά του phenomenon lite με τον phenomenon lite X ?
Μονο εμφανισιακη ή εχουν και διαφορες στην χρηση και αποδοση?


Επισης μήπως τον εχει στησει καποιος πανω σε vtc mini να το δω ποσο υψος εχει?

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2712 στις: Ιανουαρίου 11, 2016, 22:57 »
νομιζω μονο η εμφανιση αλλαζει καθως δεν διαθετει το κατω δαχτυλιδι για την αλλαγη αερα.
το υψος του πρεπει να ειναι περι τα 4.5 εκατοστα χωρις drip tip και 510.

Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2713 στις: Ιανουαρίου 12, 2016, 01:16 »
Τι εννοεις αλλαγη αερα?
Δεν ρυθμιζει?

Αποσυνδεδεμένος ChRiS82

  • ***
  • 817
  • Φύλο: Άντρας
  • Που είναι το VaporShark μου;
    • Personal Website
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2714 στις: Ιανουαρίου 12, 2016, 01:23 »
Όχι,η εισαγωγή αέρα είναι σταθερή,απλά εσύ επιλέγεις ανάλογα τα γούστα σου απο τον πιο σφιχτό έως και τον πιο αεράτο (Zest - Lite - Momentus).

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 291 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34535 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 556946 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181580 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 113 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8821 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538188 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60445 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238699 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1506 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16702 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 139203 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz