vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

258 επισκέπτες, 7 χρήστες
Tem, Lazy Dog, tibolaso, lounik, marauder800, Buliwyf, ΨΗΛΟΣ

Twitter

Phenomenon by Gus

Αποσυνδεδεμένος TasMan

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2610 στις: Δεκεμβρίου 30, 2015, 12:32 »
Όπως το'πες... καλά ξεφραγκιάσματα, γιατί δοκίμασα ένα κλώνο του Grandmaster ενός φίλου (που παρεπιπτόντως είναι αρκετά "μάστορας"), αλλά ρε γ@μότο, καμμία σχέση...

Αποσυνδεδεμένος Zer0cooL

  • **
  • 375
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2611 στις: Δεκεμβρίου 30, 2015, 13:24 »
Φανταζομαι να ξερεις με ποιον μιλας (Νικος)...
Αν υπηρχαν κλωνοι 100% θα χαν εξαφανιστει τα οριτζιναλ! Γι αυτο ατμιζουμε πολυ κλωνο και σε ιδιαιτερες στιγμες υγρα που κανουν 1ευρω/ml...
Στο θεμα μας, μην ξεχασεις ακομα και στο πρωτο στησιμο να βαλεις τον KL+ διπλα στο νεο αποκτημα να δεις διαφορα γευσης στο ιδιο υγρο!

Αποσυνδεδεμένος TasMan

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2612 στις: Δεκεμβρίου 30, 2015, 16:43 »
Έλα ρε Νίκο.
Λοπόν, τον έστησα σε Νι200, 7 σπείρες, 2,5mm στα 0.14Ω. Μάλιστα από ότι έχω διαβάσει εδώ μέσα πίστευα ότι είχα κάνει χάλια στήσιμο και θα μου πλημμύριζε, αλλά ούτε καν. Πυροβολεί ανελέητα. Υπόψην ότι χρησιμοποιώ το Jack από 13 Sins πρώτον επειδή είμαι εξοικειωμένος μαζί του και 2ον για να μην πάει χαμένο κάποιο 5 pawns αν είχα κάνει λάθος στήσιμο. Παρατηρώ λοιπόν τα εξής:
- Η γεύση μου φαίνεται ένα κλικ παραπάνω από KL+, όχι τρελή διαφορά, και την αισθάνομαι αρκετά νωρίτερα.
- Ο ατμός είναι ο ορισμός του "βελούδου". Κρατάει το χτύπημα αλλά εξαφανίζει τελείως την "τραχύτητα" (δεν ξέρω να το περιγράψω αλλιώς).
- Παραγωγή ατμού σαφώς περισσότερη από του KL+ παρά την πιο στενή τζούρα.
- Το υγρό δεν "γουργουρίζει" καθόλου. Στον KL+ πάντα έκανε ήχο σα να βράζει.
- Μετά από μερικούς απανωτούς πυροβολισμούς το drip tip (16) ζεσταίνεται τόσο που καίει.
- Και κάτι πολύ περίεργο: Σε tc στους 210 βαθμούς ποτέ δεν πιάνει θερμοκρασία. Τερματίζει στους 110-120 και μένει εκεί. Να διαβάζει λάθος το μοντάκι (SX Mini ML); Χλωμό. Πίστευα ότι με τόση ζέστη που νιώθω θα έπιανε ακαριαία θερμοκρασία. Θα παίξω λίγο παραπάνω και θα επανέλθω.

Αποσυνδεδεμένος sakaplias100

  • **
  • 280
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2613 στις: Δεκεμβρίου 30, 2015, 17:07 »
Φανταζομαι να ξερεις με ποιον μιλας (Νικος)...
Αν υπηρχαν κλωνοι 100% θα χαν εξαφανιστει τα οριτζιναλ! Γι αυτο ατμιζουμε πολυ κλωνο και σε ιδιαιτερες στιγμες υγρα που κανουν 1ευρω/ml...
Στο θεμα μας, μην ξεχασεις ακομα και στο πρωτο στησιμο να βαλεις τον KL+ διπλα στο νεο αποκτημα να δεις διαφορα γευσης στο ιδιο υγρο!
το κάνω εγώ αυτό σε κάθε στήσιμο τον βάζω δίπλα σε kayfun που και σε αυτόν κάνω ακριβός το ίδιο με ίδια υγρά και η δύο μου δίνουν πάρα πολύ καλή γεύση αλλά πάντα μα πάντα ο kayfun είναι ένα κλικ πάνω στην (ένταση) της γεύσης και του χτυπήματος αλλά υστερεί σε ντουμάνι , αντίθετα το phenomenon zest που έχω με της 3 τρύπες μου βγάζει κάπως πιο στρογγυλεμένη γεύση και (ίσος) λίγο πιο κρυστάλλινη αλλά λιγότερο χτύπημα αυτά έχω καταλάβει μέχρι τώρα . σίγουρα πρέπει να κάνω περισσότερες δοκιμές για να έχω μια καλύτερη εικόνα πάντως είναι ένας πολύ καλός άτμο . 

Αποσυνδεδεμένος knight77

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2614 στις: Δεκεμβρίου 30, 2015, 17:51 »
Δώστε του λίγο χρόνο και κάντε 2-3 tanks μέχρι να στρώσουν τα μέταλλα του και θα δείτε ακόμα καλύτερη γεύση.
Πλάι πλάι με τον KFL+ με ίδιο υγρό και στήσιμο και τον νικάει κατα κράτος. Αναλυτική έντονη γεύση, βελούδινος ατμός τα θετικά του.

Sent from my LG-D802 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος TasMan

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2615 στις: Δεκεμβρίου 30, 2015, 18:00 »
Άκυρα τα μισά από όσα έγραψα και συγνώμη αν παραπληροφόρησα. Το setup μου έκανε hot spot γι'αυτό και οι παρενέργειες τύπου πολύ ζεστό drip tip και γεύση παρόμοια με KL+. Εν τω μεταξύ το καημένο το μοντάκι γι'αυτό δεν ανέβαζε τη θερμοκρασά που του είχα ορίσει, προσπαθούσε να με προστατέψει το καημένο.

Μόλις τον ξαναέστησα σωστά... δικαιολογεί τη φήμη του με το παραπάνω! Ντουμάνι σαν ντρίπερ, γεύση 2πλάσια και βάλε του KL+, και το βελούδο βελούδο!

Φίλε Σακαπλιά δεν το αντιλαμβάνομαι έτσι όπως το περιγράφεις. Το χτύπημα είναι εκεί (πιο διακριτικό μεν, αλλά εκεί). Όταν κατεβαίνει όμως ο ατμός κάτω δε νιώθω καν αυτό το "γδάρσιμο" στην τραχεία, σαν το χτύπημα να έχει μια πολύ πιο "γλυκιά" χροιά. Δεν ξέρω αν το περιγράφω σωστά, το αποτέλεσμα πάντως είναι εκπληκτικό!

Αποσυνδεδεμένος Petrosa

  • **
  • 121
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2616 στις: Δεκεμβρίου 30, 2015, 18:11 »
Ακριβώς ,δεν υπάρχει σύγκρισή μεταξύ των δυο..Αλλωστε ενας σωστά στημένος phenomenon ,ειδικα στο θεμα γευσης, δύσκολα να έχει αντίπαλο

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2617 στις: Δεκεμβρίου 30, 2015, 18:18 »
Βαση 0.8
Ribbon 0.5-0.1
2αρη πυρηνα
Ατμιζει υπεροχα!! :happy_roll_01:


Αποσυνδεδεμένος Σταύρος 63

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
  • Τό γάρ περισσά πράσσειν ούκ έχει νούν ούδένα
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2618 στις: Δεκεμβρίου 30, 2015, 20:39 »
Εγώ το ribbon όσες φορές προσπαθησα δε κατάφερα να το στησω σωστά.

Αποσυνδεδεμένος sakaplias100

  • **
  • 280
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2619 στις: Δεκεμβρίου 30, 2015, 20:56 »
Δώστε του λίγο χρόνο και κάντε 2-3 tanks μέχρι να στρώσουν τα μέταλλα του και θα δείτε ακόμα καλύτερη γεύση.
Πλάι πλάι με τον KFL+ με ίδιο υγρό και στήσιμο και τον νικάει κατα κράτος. Αναλυτική έντονη γεύση, βελούδινος ατμός τα θετικά του.

Sent from my LG-D802 using Tapatalk
τι ένα δύο τανκ εδώ έχουμε τελειώσει μπουκάλια 

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Άκυρα τα μισά από όσα έγραψα και συγνώμη αν παραπληροφόρησα. Το setup μου έκανε hot spot γι'αυτό και οι παρενέργειες τύπου πολύ ζεστό drip tip και γεύση παρόμοια με KL+. Εν τω μεταξύ το καημένο το μοντάκι γι'αυτό δεν ανέβαζε τη θερμοκρασά που του είχα ορίσει, προσπαθούσε να με προστατέψει το καημένο.

Μόλις τον ξαναέστησα σωστά... δικαιολογεί τη φήμη του με το παραπάνω! Ντουμάνι σαν ντρίπερ, γεύση 2πλάσια και βάλε του KL+, και το βελούδο βελούδο!

Φίλε Σακαπλιά δεν το αντιλαμβάνομαι έτσι όπως το περιγράφεις. Το χτύπημα είναι εκεί (πιο διακριτικό μεν, αλλά εκεί). Όταν κατεβαίνει όμως ο ατμός κάτω δε νιώθω καν αυτό το "γδάρσιμο" στην τραχεία, σαν το χτύπημα να έχει μια πολύ πιο "γλυκιά" χροιά. Δεν ξέρω αν το περιγράφω σωστά, το αποτέλεσμα πάντως είναι εκπληκτικό!
για πές μου το στήσιμο που έκανες στο kayfun ? το είχες με μαμά τανκ η με bell cap ?

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Ακριβώς ,δεν υπάρχει σύγκρισή μεταξύ των δυο..Αλλωστε ενας σωστά στημένος phenomenon ,ειδικα στο θεμα γευσης, δύσκολα να έχει αντίπαλο

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
υπάρχουν αντίπαλοι φίλε μου μην λέμε ότι νάνε.

Αποσυνδεδεμένος knight77

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2620 στις: Δεκεμβρίου 30, 2015, 21:05 »
Τη διαφορά θα τη δεις με πιο πολύπλοκα υγρά.
Σε απλά φρουτώδη και καπνικά υπάρχει μεν καλύτερη γεύση αλλά όχι τόση ώστε να λες ότι αφήνει μίλια πίσω τον KFL+.
Στα πιο πολύπλοκα όμως ξεδιπλώνει όλες του τις αρετές μιας και σου δίνει άψογη γεύση σε συνδυασμό με αναλυτικότητα.Kαταλαβαίνεις απόλυτα το κάθε άρωμα του υγρού που ατμίζεις.
Δοκίμασε Grandmaster ή κάποιο Dan Lucas και θα με θυμηθεις.
Είναι καθαρά flavor chaser ατμοποιητής.
Πέρασα από πολλούς, δοκίμασα ακόμα περισσότερους αλλά σαν τη Φενια κανένας.
Aυτό δεν σημαίνει πως ότι κάνει για μένα κάνει και για κάποιον άλλο.
Είπαμε. Δεν είναι όλοι οι ατμοποιητές για όλους. Αλλιώς όλοι θα ατμίζαμε με ίδια εργαλεία.

Αποσυνδεδεμένος sakaplias100

  • **
  • 280
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2621 στις: Δεκεμβρίου 30, 2015, 21:12 »
ο  phenomenon zest μπορεί να συγκριθεί με kayfun και με άλλους ατμο της ίδιας τζούρας λίγο πάνω κάτω .ο momentus όχι είναι αρκετά αεράτος σε φάση που κάνεις πνευμονικές και εκεί λογικά να έχει περισσότερη γεύση λόγο μακριας τζούρας και ποσότητας ατμού σαν τους drippers  . τα phenomena είναι πολλά ο kayfun lite plus ένας  το σωστό είναι να λέμε πια έχουμε για να μη μπερδεύουμε τον κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος knight77

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2622 στις: Δεκεμβρίου 30, 2015, 21:21 »
Φίλε μου κάνεις λάθος περί αέρα και γεύσης.
O περισσότερος αέρας και τα ψηλά ρεύματα ρίχνουν τη γεύση, δεν τη τονίζουν.
Τη καλύτερη γεύση θα τη πάρεις από το Zest με σχετικά ψιλά σύρματα και χαμηλά watts.
Phenomenon είναι ένας. Απλά βγαίνει σε 3 βασικές διαφορετικές εκδόσεις η βάση του με διαφορετικές διαμέτρους στις τρύπες αέρα.
Kαι full πνευμονικές δεν κάνεις σε βάση Momentus.
Κάνεις αρκετά αεράτη τσιγαρίσια τζούρα.
Κανένας δεν μπερδεύει κανέναν, κουβέντα κάνουμε και απόψεις ανταλλάσουμε.
Αυτός είναι και ο σκοπός που είμαστε εδώ αλλιώς να το κλείσουμε το μαγαζί.  :)

Αποσυνδεδεμένος sakaplias100

  • **
  • 280
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2623 στις: Δεκεμβρίου 30, 2015, 21:28 »
Τη διαφορά θα τη δεις με πιο πολύπλοκα υγρά.
Σε απλά φρουτώδη και καπνικά υπάρχει μεν καλύτερη γεύση αλλά όχι τόση ώστε να λες ότι αφήνει μίλια πίσω τον KFL+.
Στα πιο πολύπλοκα όμως ξεδιπλώνει όλες του τις αρετές μιας και σου δίνει άψογη γεύση σε συνδυασμό με αναλυτικότητα.Kαταλαβαίνεις απόλυτα το κάθε άρωμα του υγρού που ατμίζεις.
Δοκίμασε Grandmaster ή κάποιο Dan Lucas και θα με θυμηθεις.
Είναι καθαρά flavor chaser ατμοποιητής.
Πέρασα από πολλούς, δοκίμασα ακόμα περισσότερους αλλά σαν τη Φενια κανένας.
Aυτό δεν σημαίνει πως ότι κάνει για μένα κάνει και για κάποιον άλλο.
Είπαμε. Δεν είναι όλοι οι ατμοποιητές για όλους. Αλλιώς όλοι θα ατμίζαμε με ίδια εργαλεία.


μα όλοι ατμίζουμε πάνω κάτω με ίδια εργαλεία  :laugh1: έχω δοκιμάσει πολλά καλά υγρά αυτό που λες μπορεί να ισχύει ότι τα βγάζει καλύτερα αλλά εγώ απλά μπορεί να έχω καμένους γευστικούς κάλυκες τι να πω :laugh1: εμένα πάνω κάτω ίδια με φαίνονται στην γεύση και παίζουν δύο θέματα ή στήνω πάρα πολύ καλά τον kayfun lite+ και έχει φοβερές αποδώσεις  ή δεν ξέρω να στήνω ακόμα το phenomenon  :hmmm: του demiri τα κόλπα κάνω τη κάνω λάθος ???

Αποσυνδεδεμένος knight77

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2624 στις: Δεκεμβρίου 30, 2015, 21:32 »

H απάντηση σου βρίσκεται εδώ:

..Είπαμε. Δεν είναι όλοι οι ατμοποιητές για όλους. Αλλιώς όλοι θα ατμίζαμε με ίδια εργαλεία.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 322 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34576 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557028 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181627 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 119 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8835 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538316 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60478 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238767 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1556 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16729 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 139293 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz