vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

532 επισκέπτες, 2 χρήστες
Jorge, camber

Twitter

Phenomenon by Gus

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2505 στις: Δεκεμβρίου 13, 2015, 21:23 »
Σύμφωνοι αλλά επειδή δεν σε ικανοποίησαν στησίματα με λεπτά σύρματα σε άλλους ατμο, δεν σημαίνει ότι το ίδιο ισχύει και για το φαινόμενο ή όποιον άλλο νέο ατμοποιητή πιάνουμε στα χέρια μας. Θα επαναλάβω λοιπόν ότι λέω πάντα σε τέτοιες περιπτώσεις κι ας μην σε ικανοποιεί η απάντηση.Δοκίμασε μόνος σου τι σου πάει. Το κόστος των συρμάτων και των βαμβακιών που απαιτούνται για δοκιμές είναι αμελητέο θεωρώ. Άλλωστε είμαι από αυτούς που δεν θα καταλάβουν διαφορά γεύσης ανάμεσα στο 0,28 ή 0,32mm, όπως δεν καταλαβαίνουν οι 9 στους 10, ασχέτως με τι φαντάζονται και λένε.
Το φαινόμενο πάντως να ξέρεις, αγαπάει τα λεπτά σύρματα ;)

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2506 στις: Δεκεμβρίου 13, 2015, 21:24 »
@ sakaplias
Πάντως μου κανει εντύπωση που δεν έχεις βρει καλη γεύση και στο εύρος των συρμάτων που έχεις ώς τωρα φτιαξει και δεν το λεω επικριτικά.. παιξε λιγο με το υψος της αντίστασης σου και το βαμβάκι, μην ψάχνεις άλλο συρμα γιατι πλέον αλλάζεις πολλούς παράγοντες μαζι.
Δεν εχω τον Ζεστ, αλλα τον εχω δοκιμάσει πολλες φορες και παίζει να είσαι ο πρωτος που ακούω ότι δεν βγάζει γευση από αυτόν. Και παλι δεν το λεω επικριτικά απλα είναι κριμα να μην σου κάτσει...

@Γιώργο τι παρομοίωση εκανες ρε φιλε.. Τι υγρά κάνεις???  :respect:

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2507 στις: Δεκεμβρίου 13, 2015, 21:29 »
Το spirits του DanLucas έχω μέσα Χρήστο, ένα τελευταίο τανκάκι :(

Αποσυνδεδεμένος robbinsrules

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Carpe Noctem
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2508 στις: Δεκεμβρίου 13, 2015, 21:43 »
Sakaplias στησιμο σε mc με 0,30 7 η 8 η 9 σπειρες(αποσπωμαι ευκολα!)σε 2 mm αξονα και rayon ειναι μεχρι τωρα το καλυτερο μου!
Αυτο σε momentous και λεπτομερειες: αντισταση ψηλα και rayon τοσο ωστε να περανει ανετα απο την αντισταση, λιγο πιο χαλαρο απο το κλασσικο περασμα βαμβακιου που κανουμε ολοι!
Α και μια και μιλας για zest τσεκαρε demkoni!
Νομιζω οτι στο νημα πρεπει να μιλαμε για Ν.Π.Α(Ντεμκονι Προστιθεμενη Αξια)!

Αποσυνδεδεμένος sakaplias100

  • **
  • 280
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2509 στις: Δεκεμβρίου 13, 2015, 21:48 »
εδώ στην σέρρες δεν νομίζω να βρω σύρματα 2 μαγαζιά έχουμε ένα nobacco και ένα ovale έχω ρωτήσει πολλές φορές  και μου έλεγαν ότι δεν έχουν γενικά σύρματα οπότε η online παραγγελία για μένα είναι μονόδρομος οπότε 2 μετρά σύρμα θα μου βγει ένα  10ευρο λίγο πάνω λίγο κάτω οπότε ναι κοστίζει η δοκιμή αλλά θα πάρω να δοκιμάσω για να δω.       

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2510 στις: Δεκεμβρίου 13, 2015, 22:03 »
Όπου και να ζούμε, δεν είμαστε για 10ευρα :nope: Από δω σύρματα, kanthal και N200, στις καλύτερες τιμές (1,6€ τα 5 μέτρα) και εξαιρετική ποιότητα :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Tsadakias

  • **
  • 149
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2511 στις: Δεκεμβρίου 14, 2015, 20:38 »
Έχω χρησιμοποιήσει 20άρι, 25άρι, 28άρι, 30άρι, 32άρι και 40άρι, micro coil, spaced coil, μια χαρά γεύση μου έδωσαν όλα.
Βασικά προτιμώ τα πιο χοντρά, 32άρι και 40άρι πλέων.
Αυτό όμως που παρατήρησα είναι ότι άμα κάψεις την αντίσταση, η γεύση του καμένου διακρίνεται και όταν επανέλθει η σωστή τροφοδοσία, μια φορά που πειραματιζόμουν αναγκάστηκα να αλλάξω αντίσταση.
Ακόμα και τη γεύση του καμένου την αποδίδει καλύτερα.  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2512 στις: Δεκεμβρίου 14, 2015, 20:43 »
Εκεί πάντως που εγώ έχω βρει σημαντική διαφορά γεύσης είναι στην διάμετρο του coil. Για εμένα την καλύτερη γεύση την δίνει με αντίσταση σε αξονάκι 2χλσ. Μικρότερη δεν έχω δοκιμάσει αλλά σε σχέση με 2,5 και 3 χλσ τα 2χλσ μου δίνουν πολύ καλύτερη γεύση.

Αποσυνδεδεμένος Deimos

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2513 στις: Δεκεμβρίου 14, 2015, 23:04 »
Τις τελευταίες 10 ημέρες δοκιμάζω έναν νέο ατμό ο οποίος τα πάει καλά σχετικά και έχω απελευθερώσει τη Φαίνια για μερικές δοκιμές σε στησίματα.
Είχα 9 μήνες να πιάσω 1,5μμ τρυπάνι και λέω δεν κάνω ένα από τα Ζ του Dem.
Τυλίγω λοιπόν σε 1,5μμ πυρήνα ένα 0,25μμ σύρμα κάνω 6 σπείρες ανοιχτές και μου βγαίνει 1,07 Ωμ, τη στήνω κάπως πιο χαμηλά από το συνηθισμένο και περνάω ένα "δείγμα" cotton bacon v2 χαλαρό από μέσα το οποίο κατεβάζω δίπλα στο ποδαράκι της αντίστασης και το ξαπλώνω στο ντεκ. Επειδή διαφορετικά τροφοδοτούν οι αφράτες άκρες της "βεντάλιας" που έστρωνα ως τώρα και διαφορετικά όταν οι ίνες του βαμβακιού είναι κάθετες (και λίγες) στην είσοδο του υγρού, ανοίγω την καμπάνα 1 και 1/4 στροφές (κάνω φούλ VG)
Αυτό ήταν! Τόσοι μήνες με 2,5μμ και 3μμ πυρήνες ήταν απλά σπατάλη σύρματος. Τί να πώ η ένταση της γεύσης στο υγρό που κάνω αποκλειστικά εδώ και ενάμιση χρόνο και το ισορροπημένο κτύπημα ξεπερνάνε ότι άλλο έχω ατμίσει  ως τώρα.
    Γιά το φίλο sakaplias100.

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2514 στις: Δεκεμβρίου 15, 2015, 11:12 »
Το συγκεκριμένο σετάπ το λέω σετάπ γεύσης... με 1,5 mm τρυπανάκι...


Απλά εγώ το κάνω με 0,22 σύρμα ώστε να ρίξω ακόμη περισσότερο τις σπείρες σε 5 ή και 4...


Με αυτό τον τρόπο κρατάω ακόμη πιο "ψυχρό" το σετάπ...


Ο κανόνας είναι ένας... Βρίσκουμε τι μας αρέσει, ντουμάνι χτύπημα, γεύση και προχωράμε στην κατασκευή του ανάλογου σετάπ...


Με διαφορετικά σετάπ μπορούμε να πάρουμε κορυφαία κάποιο από τα τρία (ντουμάνι, χτύπημα, γεύση), ενώ αν θέλουμε κάποια από αυτά ταυτόχρονα, θα πρέπει να αποδεχθούμε ότι θα έχουμε μια μικρή μείωση της έντασης σε αυτά, οπότε και θα πρέπει να υπάρξει κάποιος συμβιβασμός....


Ντουμάνι...


Παίζουμε γενικά με τη διάμετρο και την ποσότητα βαμβακιού ώστε με αρκετά watts να έχουμε τη μέγιστη ροή και ατμοποίηση περισσότερης ποσότητας ατμιστικού υγρού...
Η μεγάλη όμως ποσότητα βαμβακιού δεν ευνοεί τις λεπτομέρειες στη γεύση...
Δίνει όμως αρκετή γεύση στρογγυλεμένη και έντονη... ;)

Χτύπημα...


Παίζουμε κυρίως με το ύψος της αντίστασης και την ποσότητα του αέρα...


Γεύση...


Οι μικρές ποσότητες βαμβακιού που θα τοποθετήσουμε μέσα στο coil, που θα ατμοποιήσουν με χαμηλά watts ώστε να μην έχουμε μεγάλες θερμοκρασίες στο ατμιστικό υγρό, με τη χρήση του ανάλογου σύρματος, θα οδηγήσουν σε εξαιρετική απόδοση των λεπτομερειών των αρωμάτων που περιέχονται στο ατμιστικό μας υγρό... Αλλα, δεν θα έχουμε πω ντουμάνια...
Βέβαια θα πρέπει να έχουμε τηνεμεπιρία να παίξουμε με πολύ μικρές διαμέτρους, ψιλά σύρματα και πολύ μικρές, οριακές θα έλεγα ποσότητες απορροφήτικού υγρού...

Τέσπα... έχει πολύ θεωρία το πράγμα, και πολλά που δεν αναφέρω φυσικά σε αυτές τις λίγες γραμμές...  :)

Αποσυνδεδεμένος Σταύρος 63

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
  • Τό γάρ περισσά πράσσειν ούκ έχει νούν ούδένα
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2515 στις: Δεκεμβρίου 15, 2015, 18:00 »
Επειδή έχω κάνα μέτρο σιλικα 2mm είπα να κάνω μια δοκιμή.εστρειψα ένα κύκλο το σιλικα κ το έβαλα εσωτερικά στον μικρό τρούλο της καμπάνας. Έστησα σε 2mm άξονα 8 σπείρες κανθαλΑ1 1,60Ω.Αποτέλεσμα πιο σφικτή τζουρα προφανώς μικραίνει ο θάλαμος ατμοποίησης ,γεύση στα ουράνια. Το έχει δοκιμάσει κανενας από σας ρε παιδιά ή είναι ή ιδέα μου?

Αποσυνδεδεμένος vato

  • ***
  • 548
  • Φύλο: Άντρας
  • a toda madre o un desmadre
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2516 στις: Δεκεμβρίου 15, 2015, 18:20 »
Παιδιά, δεν θυμάμαι αν το έχω ξαναρωτήσει. Αν το έχω, συγχωρέστε με.
Είναι νορμάλ η φυσαλίδα να βγαίνει μόνο απο το ένα αυλάκι τροφοδοσίας?
Μόνο μια φορά έχω πετύχει να βλέπω φυσαλίδα και απο τις 2 μεριές.
Τώρα ας πούμε, ενώ το βαμβάκι και στη μια και στην άλλη μεριά είναι το ίδιο ακριβώς στρωμένο, πάλι βλέπω φυσαλίδα μόνο απο τη μια μεριά.
Είναι φυσιολογικό ή κάνω κάτι λάθος?
Ατμιστικά δεν έχω παράπονο. Δεν έχω πρόβλημα τροφοδοσίας. Απλά μερικές φορές (όχι πάντα) όταν ανοίγω για να αλλάξω αντίσταση παρατηρώ οτι η μια πλευρά είναι ελαφρώς πιο σκούρα (όχι καμμένη ή μαυρισμένη) απο την άλλη.

Αποσυνδεδεμένος Tsadakias

  • **
  • 149
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2517 στις: Δεκεμβρίου 15, 2015, 18:42 »
Αν το έχεις γυρισμένο στο πάλι, βγαίνει η φυσαλίδα απ το λούκι που είναι απ την πάνω πλευρά, αν το γυρίσεις απ την άλλη, βγαίνει απ το άλλο λούκι, και απ τα δύο ταυτόχρονα δεν έχω παρατηρήσει ποτέ να βγαίνουν.

Αποσυνδεδεμένος vato

  • ***
  • 548
  • Φύλο: Άντρας
  • a toda madre o un desmadre
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2518 στις: Δεκεμβρίου 15, 2015, 21:08 »
Απο την ιδια βγαίνει είτε απο πάνω είναι είτε απο κάτω.
Θέλω να πιστεύω, ελπίζω δηλαδή, πως απλά απο εκεί βρίσκει ευκολότερη δίοδο διαφυγής ο αέρας και οχι οτι μόνο απο εκεί μπαίνει υγρό

Αποσυνδεδεμένος sakaplias100

  • **
  • 280
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2519 στις: Δεκεμβρίου 15, 2015, 22:10 »
Το συγκεκριμένο σετάπ το λέω σετάπ γεύσης... με 1,5 mm τρυπανάκι...


Απλά εγώ το κάνω με 0,22 σύρμα ώστε να ρίξω ακόμη περισσότερο τις σπείρες σε 5 ή και 4...


Με αυτό τον τρόπο κρατάω ακόμη πιο "ψυχρό" το σετάπ...


Ο κανόνας είναι ένας... Βρίσκουμε τι μας αρέσει, ντουμάνι χτύπημα, γεύση και προχωράμε στην κατασκευή του ανάλογου σετάπ...


Με διαφορετικά σετάπ μπορούμε να πάρουμε κορυφαία κάποιο από τα τρία (ντουμάνι, χτύπημα, γεύση), ενώ αν θέλουμε κάποια από αυτά ταυτόχρονα, θα πρέπει να αποδεχθούμε ότι θα έχουμε μια μικρή μείωση της έντασης σε αυτά, οπότε και θα πρέπει να υπάρξει κάποιος συμβιβασμός....


Ντουμάνι...


Παίζουμε γενικά με τη διάμετρο και την ποσότητα βαμβακιού ώστε με αρκετά watts να έχουμε τη μέγιστη ροή και ατμοποίηση περισσότερης ποσότητας ατμιστικού υγρού...
Η μεγάλη όμως ποσότητα βαμβακιού δεν ευνοεί τις λεπτομέρειες στη γεύση...
Δίνει όμως αρκετή γεύση στρογγυλεμένη και έντονη... ;)

Χτύπημα...


Παίζουμε κυρίως με το ύψος της αντίστασης και την ποσότητα του αέρα...


Γεύση...


Οι μικρές ποσότητες βαμβακιού που θα τοποθετήσουμε μέσα στο coil, που θα ατμοποιήσουν με χαμηλά watts ώστε να μην έχουμε μεγάλες θερμοκρασίες στο ατμιστικό υγρό, με τη χρήση του ανάλογου σύρματος, θα οδηγήσουν σε εξαιρετική απόδοση των λεπτομερειών των αρωμάτων που περιέχονται στο ατμιστικό μας υγρό... Αλλα, δεν θα έχουμε πω ντουμάνια...
Βέβαια θα πρέπει να έχουμε τηνεμεπιρία να παίξουμε με πολύ μικρές διαμέτρους, ψιλά σύρματα και πολύ μικρές, οριακές θα έλεγα ποσότητες απορροφήτικού υγρού...

Τέσπα... έχει πολύ θεωρία το πράγμα, και πολλά που δεν αναφέρω φυσικά σε αυτές τις λίγες γραμμές...  :)


πολύ χρήσιμα αυτά που διάβασα απο το ποστ σου φίλε ντεμιρι μου λύθηκαν κάποιες απορίες εγώ κυνηγάω την γεύση . απλά πες μου κάτι ακόμα άμα βάλω χαμηλά την αντίσταση θα έχω πιο πολύ χτύπημα?? και εάν την βάλω ψηλά θα δόση περισσότερη γεύση ??

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 291 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34535 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 556946 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181579 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 113 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8821 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538185 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60445 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238699 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1506 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16702 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 139201 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz