vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

541 επισκέπτες, 4 χρήστες
Tem, kosktaxi, yorgoss, camber

Twitter

Phenomenon by Gus

Αποσυνδεδεμένος Σταύρος 63

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
  • Τό γάρ περισσά πράσσειν ούκ έχει νούν ούδένα
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2145 στις: Οκτωβρίου 24, 2015, 20:23 »
Καλησπέρα!
Είμαι νέος χρήστης του Phenomenon bell lite, και μέχρι τώρα χρισημοποιούσα τον Nautilus mini BVC (για κάτι παραπάνω από ένα χρόνο).
Επίσης πρώτη φορά ασχολήθηκα με RBA ατμοποιητή.                         
Εκανα λοιπόν αρκετές απόπειρες με 0.28 kenthal και organic cotton (5 σπείρες με 2mm διάμετρο συνολικής αντίστασης 1.2Ohm)

Δοκιμάζω ένα λαδάκι after 8 που λέγετε smokey apples με 6 νικοτίνη.
Ενώ στον Nautilus (με εργοστασιακή αντίσταση 1.8Ohm) το λαδάκι αυτό αφίνει μια γλυκίά γέυση κατά την εισπνοή και ξινή-δροσερή πράσινου μήλου κατά την εκπνοή, σε ότι προσπάθησα να φτιάξω  στον Phenomenon αφήνει μία πλουσια γλυκιά γέυση κατά την εισπνοή, άλλα πουθενά το ξινό του μήλου στο τέλος.

Εϊναι κάτι που πιθανώς μπορεί να κάνω λάθος στην γεωμετρία της αντίστασης ή στα υλικά ή είναι έτσι ο χαρακτήρας του συγκεκριμένου ατμοποιητή?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Στο ναυτίλο είχες 1,8ωμ αντίσταση κάνε κ στο φαινόμενο 1,8 να δεις αν έχεις διαφορά στη γεύση. Όταν κατεβαίνεις σ ωμ χάνεται λίγο ή γεύση.

Αποσυνδεδεμένος andreasd

  • **
  • 302
  • Φύλο: Άντρας
  • Through the darkest night..cms the brightest light
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2146 στις: Οκτωβρίου 25, 2015, 09:59 »
Σήμερα το πρωί ανακάλυψα το εξής. Έβαλα στο PhenomenoN Lite το drip tip από Kayfun Lite και είδα αρκετή διαφορά (προς το καλύτερο) γεύσης(boba's bounty) με διαφορά ότι μου καίει λίγο περισσότερο το λαιμό. Αυτό το drip tip του gus θα μου κάνει την ίδια δουλειά, γιατί του Kayfun είναι λίγο κουμούτσα;

Αποσυνδεδεμένος Σταύρος 63

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
  • Τό γάρ περισσά πράσσειν ούκ έχει νούν ούδένα
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2147 στις: Οκτωβρίου 25, 2015, 10:32 »
Andreasd  το ίδιο έχω κ εγώ,και είναι πολύ καλό! Τα γούστα βέβαια του καθένα είναι διαφορετικά. Αν σου κάτσει λίγο σφικτό στη τζουρα,που δεν ειναι, ο gus μπορεί να στο ανοίξει.

Αποσυνδεδεμένος MARK-ANTONY

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2148 στις: Οκτωβρίου 25, 2015, 10:45 »
Συμφωνώ με τον σταύρο,είναι λίγο πιό στενό το drip tip και λίιιγο πιο σφικτό στη τζούρα αλλά με τον φαινόμενο έρχεται και δένει ωραία!

Αποσυνδεδεμένος andreasd

  • **
  • 302
  • Φύλο: Άντρας
  • Through the darkest night..cms the brightest light
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2149 στις: Οκτωβρίου 25, 2015, 11:00 »
Απ ότι είδα η διάμετρος που έρχεται ο ατμός είναι 3mm, όση και του kayfun, οπότε μια χαρά!

Αποσυνδεδεμένος Nikos123

  • **
  • 100
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2150 στις: Οκτωβρίου 25, 2015, 11:02 »
@[size=0px]Andreasd  το έχω και εγώ ειναι πολύ καλο σαν εμφανίσει  και οι τζούρα του τα σπάει! το μόνο θέμα που εχει αμα πάρεις 5 τζούρες συνεχόμενα ζεσταίνατε  αρκετά, και ειναι και λογικό !! [/size]

Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2151 στις: Οκτωβρίου 25, 2015, 11:19 »
Καλημέρα, και ευχαριστώ για όλες τις προτάσεις - συμβουλές.
Αφού τις ακολούθησα όλες (νομίζω) κατέληξα στο παρακάτω

9 σπείρες 2.5mm διαμετρο με το 0.28 σύρμα, σύνολο 1,9Ohm
Ως προς το ύψος φοβάμαι να το ανεβάσω κίαλο, μήπως ακουμπήσω στο πάνω μέρος της καμπάνας.
Αν κάποιος έχει επιπρόσθετες παρατηρήσεις από το στήσιμο στις φωτογραφίες του συνδέσμου ευπρόσδεκτες.

Η γέυση έχει βελτιωθεί πολύ και είναι πιο κοντά στο μήλο από πριν. Ο ατμός είναι λίγό ποιο αραιός άλλα είναι πολύ κοντά σε αυτό που είχα συνιθίσει (αφήνω ανοιχτές 2 από τις 3 τρύπες του bell).

Ως προς το ξινό της υπόθεσης, τελικά δεν ήταν θέμα ατμιστή, άλλα υπολείματα προηγούμενου λαδιού που είχε μείνει στον Nautilus που ήταν Green Ice (menthol και πράσινο μήλο)

Είμαι πολύ ευχαρίστημένος από τον νέο μου ατμιστή, και κυρίως από την ύποστήριξη - βοήθεια που βρήκα από το forum.

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2152 στις: Οκτωβρίου 25, 2015, 11:39 »
Το θέμα drip tip είναι σημαντικό σε έναν ατμοποιητή...

Έχω δοκιμάσει παλαιότερα και αυτό από τους πρώτους Kayfun Lite...
Εξαιρετική λειτουργία, αλλά δε μου αρέσει ως σύνολο και το παράτησα...



Γενικά όσο μεγαλύτερη συγκέντρωση - πυκνότητα ατμού επιτύχει ο χρήστης, τόσο καλύτερη και η γεύση...
Σφίγγει όμως η τζούρα και δεν είναι φυσικά για αεράτες και πνευμονικές...

Αποσυνδεδεμένος zalaros

  • *****
  • 1092
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2153 στις: Οκτωβρίου 25, 2015, 11:51 »
BabisD μπορείς άνετα να σηκώσεις την αντίσταση πιο πάνω. Χωράει άνετα με αυτήν την καμπάνα.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος fear22

  • **
  • 127
  • Φύλο: Άντρας
  • To Be - To Know - To Understand
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2154 στις: Οκτωβρίου 25, 2015, 11:55 »
Σήμερα το πρωί ανακάλυψα το εξής. Έβαλα στο PhenomenoN Lite το drip tip από Kayfun Lite και είδα αρκετή διαφορά (προς το καλύτερο) γεύσης(boba's bounty) με διαφορά ότι μου καίει λίγο περισσότερο το λαιμό. Αυτό το drip tip του gus θα μου κάνει την ίδια δουλειά, γιατί του Kayfun είναι λίγο κουμούτσα;

Σ΄αυτό το drip tip κατέληξα και εγώ για τον ακριβώς ίδιο λόγο φίλε μου! Είναι πολύ κοντά σε γεύση με αυτό του Kayfun Lite! Εμένα προσωπικά με ικανοποιεί πάνω στον Φαινομενο... ;)

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2155 στις: Οκτωβρίου 25, 2015, 12:27 »
παιδια και εγω ψαχνω ανελλιπως drip tip για τον φαινο που παρολο την zest βαση και το drip tip που εχω
http://gus-mod.gr/zencart_gus/index.php?main_page=product_info&cPath=4_29&products_id=214)
παλι η τζουρα του ειναι αερατη...καμια προταση drip tip με μικρη εσωτερικη διαμετρο και να μην ειναι και σωληνας και κοβει απο εμφανιση στο φαινο βεββαια!!καμια προταση?

Αποσυνδεδεμένος constantinos77

  • **
  • 192
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2156 στις: Οκτωβρίου 25, 2015, 12:40 »
Καλημέρα και από εμένα!


Από τον Ιούλιο είμαι και εγώ κάτοχος τριών φαινόμενον. Δεν έγραψα τόσο καιρό γιατί πιστεύω ότι θα πρέπει να συμβιώσεις κάποιο καιρό με τον ατμοποιητή για να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα. Όχι τόσο για τον αν είναι καλός αλλά για το κατά πόσο θα τα βρείς μαζί του.


Στην αρχή λοιπόν είχα τα θεματάκια μου ώς νέος στους επισκευάσιμους σχετικά με το στήσιμο και τις διαρροές από τις τρύπες αέρα. Το πρόβλημά μου ήταν κατά βάση με τις διαρροές όταν τον πλάγιαζα και όχι όταν ήταν σε όρθια θέση. Με μελέτη στο νήμα και αφού διάβασα όλες τις σελίδες και μελέτησα όλα τα στησίματα του demkoni (κάθε φορά που έρχεται ο φαινόμενος στα χέρια μου ατμίζω στο όνομά του) κατάφερα να βρώ τα λάθη μου, να τα διορθώσω και αυτή τη στιγμή να τον ατμίζω απροβλημάτιστα. Τον πετάω στο αυτοκίνητο, στο τσαντάκι μου και πλάγια και ανάποδα και διαρροή μηδέν. Για μένα που ήμουν αρχάριος στους επισκευάσιμους χρειάστηκαν 150-200 στησίματα για να τον μάθω. Τώρα για κάποιον πιο έμπειρο σαφώς μπορεί να τα καταφέρει και στα πρώτα 5-10.


Το συμπέρασμά μου είναι ότι δεν θα πρέπει να τα βάζεις με κανέναν ατμοποιητή αν δεν του δώσεις το χρόνο του. Ο ατμοποιητής δεν φταίει. Ο φαινόμενος θέλει αγάπη και συμβίωση αρκετό καιρό. Αν θα πρότεινα σε κάποιον νέο στους επισκευάσιμους να αγοράσει τον φαινόμενο; Ναι εννοείται ότι θα του πρότεινα για να παιδευτεί και να μάθει. Όταν μετά τον φαινόμενο έστεισα την Σοφία μου φάνηκε παιχνιδάκι.


Άλλο θέμα εκτός από τα δικά μου αρχικά λάθη στο στήσιμο δεν αντιμετώπισα εκτός από το στραβοβίδωμα της καμπάνας και στους 3. Κάνοντας τον σταυρό σου όμως και στάζοντας και κανένα αγίασμα κάθε φορά που την κουμπώνω όλα καλά. Και στην τελική δεν θα κάτσω να ασχοληθώ και να το αναλύσω και πολύ όταν παίρνω αυτή την απίστευτη γεύση και αυτόν τον βελούδινο ατμό. Έχω βρεί και τα υγρά που του πάνε κουστουμάκι και όλα καλά. Απλά τον απολαμβάνω.


Όσο για το ποιό στήσιμο είναι καλό και με τί σύρμα και με πόσα Ω και πόσα Watt γούστα είναι αυτά. Περί ορέξεως...


Όλα τα υπόλοιπα έχουν λεχθεί οπότε καλά ατμίσματα !!!


Προσκηνώ φανόμενο :respect: :respect: :respect:


Τέλος θέλω να συγχαρώ τον Μάριο και τον Κώστα και να τους ευχαριστήσω για την υποστήριξη τους!







Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

παιδια και εγω ψαχνω ανελλιπως drip tip για τον φαινο που παρολο την zest βαση και το drip tip που εχω
http://gus-mod.gr/zencart_gus/index.php?main_page=product_info&cPath=4_29&products_id=214)
παλι η τζουρα του ειναι αερατη...καμια προταση drip tip με μικρη εσωτερικη διαμετρο και να μην ειναι και σωληνας και κοβει απο εμφανιση στο φαινο βεββαια!!καμια προταση?


Τέο ήθελα και εγώ την τζούρα πιο σφυχτή και τελικά αυτό το drip tip μου έδωσε ένα κλίκ πιο σφυχτή. Δεν ξέρω αν το έχεις δεί.
Επίσης τώρα που μου ήρθε ένας παλιός ατμιστής μου είπε ότι αν θέλεις πιο σφυχτή τζούρα όπως κατεβάσεις το βαμβάκι στην βάση κάλυψε και ένα μέρος της τρύπας εισαγωγή αέρα με βαμβάκι και θα σφύξει. Δεν ξέρω αν ισχύει και πως μπορείς να το κάνεις. Δεν το έχω δοκιμάσει.




« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 25, 2015, 12:56 από constantinos77 »

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2157 στις: Οκτωβρίου 25, 2015, 12:57 »
κωσταντινε αυτο ειδα οτι εχει και προταθει και απο συνατμιστες και σκεφτομαι να του κανω μια δοκιμη γιατι πιστευω οτι στην κατασκευη του φαινο και ειδικοτερα στο zest που ειναι πιο σφιχτος και του πτκνου του ατμου θα ταιριαζε να ερχοταν με πιο σφιχτο drip tip.επισης δεν μας ειπες ομως οτι ο φαινο δεν σου δινει πολλα με το castle long ετσι? :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος constantinos77

  • **
  • 192
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2158 στις: Οκτωβρίου 25, 2015, 13:06 »
Θεωρητικά το κλείσιμο στο στόμιο επάνω κλείνει περισσότερο την ροη του αέρα. Πρακτικά αυτό που είδα είναι ότι το κάνει ένα κλίκ πιό σφυχτό. Όχι όμως τεράστιες διαφορές. Το καλύτερο και αυτό που σκέφτομαι είναι να παραγγείλω μια βάση  με 2 τρύπες εισαγωγής αέρα στα 0,8mm. Για πολύ τσιγαρίσια τζούρα.


Σχετικά με το Caste Long ισχύει ότι δεν μου έδωσε αυτά που περίμενα σε αντίθεση με την Σοφία. Στο Grandmaster πάντως  :fight_shot_auto: :fight_shot_auto: :fight_shot_auto: Αυτό όμως είναι λίγο υποκειμενικό σε σχέση με το πώς αντιλαμβάνεται κανείς το κάθε υγρό.[size=78%]  [/size]

Αποσυνδεδεμένος sakaplias100

  • **
  • 280
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2159 στις: Οκτωβρίου 25, 2015, 15:12 »
παιδιά έχω 3 kayfun 1 lite plus kai 2 lite plus v2 . ο lite plus έχει ένα κλικ πιο σφιχτή τζούρα από τον v2 και νομίζω πως ο kayfun v4 είναι επίσης ένα κλικ λίγο πιο αεράτος από τον v2 δεν τον έχω όμως .μου αρέσει η τζούρα του lite plus v2 και του απλού δηλαδή να είναι λίγο τσιγαρίσια πια βάση phenomenon παρομοιάζει την τζούρα του lite plus v2? η zest h lite . εσείς που έχετε και kayfun kai phenomenon απαντήστε μου γιατί τον θέλω πως και πως και δεν μπορώ να τον δοκιμάσω κάπου.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 291 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34537 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 556955 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181583 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 113 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8821 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538209 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60448 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238706 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1513 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16705 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 139229 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz