vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

538 επισκέπτες, 3 χρήστες
Tem, Jorge, kosktaxi

Twitter

Phenomenon by Gus

Αποσυνδεδεμένος ntonto

  • **
  • 339
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2070 στις: Οκτωβρίου 20, 2015, 00:47 »
Μπορείς να τον δοκιμάσεις εδώ στο κατάστημα Αμπελοκήπων

Αποσυνδεδεμένος Deimos

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2071 στις: Οκτωβρίου 20, 2015, 00:56 »
Δεν είναι θέμα, όχι μόνο ο KFL+ αλλά σχεδόν όλα πάνε συρτάρι.
Το θέμα είναι να παραδοθεί η Φαίνια πριν να χάσει την υπομονή του ο φίλος αν κολλήσει πουθενά και δεν ξέρει τι φταίει και τι να κάνει.
Αλλά αν έχεις δίπλα σου συνατμιστέ,ς καταστήματα, το forum και το youtube όλα γίνονται.

Αποσυνδεδεμένος OldBoy.Gr

  • *
  • 97
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is what happens while we ... make plans
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2072 στις: Οκτωβρίου 20, 2015, 01:11 »
Εχω ενα ναυτιλους μινι και αρκετα ευχαριστημενος.με προβληματιζει που λενε για διαροες και διαφορα αλλα που δεν χαμπαριαζω .φοβαμαι μην μπλεξω...προτιμω να αγορασω κατι καλο παρα ενα φθηνοτερο και να το μετανιωσω!

Αν κι εγώ είχα επισκευάσιμους πριν από τη Φαίνια μου, πηγα στα παιδια και πηρα τη Φαίνια χωρις καν να τη δοκιμάσω πιο πριν. Στηρίχτηκα κατα βάση σε ότι είχα διαβάσει εδω μέσα και στο ένστικτό μου. Leap of faith που λενε και οι έξω. Ε δε το μετάνοιωσα ποτε. Σίγουρα στην αρχη μου φανηκε βουνό λογο μικρου μεγεθους ντεκ αλλά μετα τα πρώτα 2-3 στησίματα καταλαβα πως ισως ήταν μια από τις καλυτερες παρορμητικές αγορες που είχα κανει ποτε. Τώρα πια, αρκετους μηνες αργότερα εχω 3 απο δαφτους κι εναν Αιολο και ελπιζω συντομα αλλον ενα (ή δυο αν το επιτρεψουν τα οικονομικά). Σημαντικό και καταλυτικό ρολο πάντως τοσο στην αποφαση αγορας οσο και στα μετεπειτα επαιξε η αμεριστη βοηθεια που βρηκα απο ολους τους φιλους που ποσταρουν εδω μεσα καθημερινα, αλλοι περισσοτερο, αλλοι λιγοτερο δεν εχει σημασια, που με αυτον τον τροπο βοηθουν στο να ξεπερναει ο καθε νεος χρηστης τα οποια προβληματα συνανταει σχετικα ανώδυνα και ευκολα. Ο,τι κι αν αποφασισεις τελικα ομως εγω σου ευχομαι να βρεις σε αυτο που θα παρεις αυτο που βρηκα κι εγω στο φαινομενο. Τον ατμοποιητη που δειχνει να ειναι φτιαγμενος στα μετρα μου.

Αποσυνδεδεμένος tsabasid

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2073 στις: Οκτωβρίου 20, 2015, 01:14 »
Ρε παιδιά εγώ δεν τον έχω τον ατμο, αλλά για κάποιον που δεν έχει στρίψει αντίσταση προτείνετε φαινόμενο;  εγώ βλέπω τόσα έμπειρα στους επισκευασιμους μέλη που κάθονται και ψάχνονται εβδομάδες με διαφορά θέματα. Πολύ εύκολα προσπερνάτε μάλλον τις δυσκολίες ενός αρχαριου...

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2074 στις: Οκτωβρίου 20, 2015, 01:21 »
Προβληματίζομαι ιδιαίτερα εάν θα πρέπει να συστήσω το Φαινόμενο σε κάποιον για πρώτο επισκευάσιμο. Εγώ πριν τον αποκτήσω είχα αρκετή εμπειρία με άλλους άτμο και ως εκ τούτου μου φάνηκε πολύ εύκολος από την αρχή. Πιστεύω πως εάν κάποιος επιλέξει το Φαινόμενο για ξεκίνημα θα πρέπει να επιμείνει λίγο παραπάνω σε σχέση με άλλους επισκευάσιμους και να έχει τη διάθεση με αρκετό ψάξιμο (εδώ, στο youtube κλπ) να τον "δαμάσει". Σίγουρα δεν τον λες "δύσκολο" αλλά για αρχάριο :hmmm:  .

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2075 στις: Οκτωβρίου 20, 2015, 01:26 »
και την αντίσταση και το βαμβάκι όπως σε όλους τα κάνεις, γύρω απο ένα άξονα και το βαμβάκι όπως χρειάζεται για να μην περνάει περισσότερο υγρό απ όσο χρειάζεσαι κατα τν υποπίεση

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2076 στις: Οκτωβρίου 20, 2015, 01:32 »
Σε όλους τους επισκευάσιμους τα ίδια πράγματα θα πρέπει να μάθεις ως αρχάριος...

Να στρίβεις σύρμα σε ένα τρυπανάκι, να βιδώνεις σωστά το σύρμα στα βιδάκια, να περνάς μια ποσότητα βαμβακιού στο coil ( με τον καιρό και την επανάληψη θα μάθεις ποια είναι η σωστή ποσότητα) και να τοποθετείς το βαμβάκι μέσα στο θάλαμο ατμοποίησης...
Αφού τα μάθει λοιπόν ο αρχάριος θα πρέπει να εξελίξει τις τεχνικές του ώστε να αρχίσει να παίρνει όλο και περισσότερα από τον ατμοποιητή του...

Με αυτά τα δεδομένα λοιπόν, δεν βλέπω σε τι μπορεί να διαφέρει ο Phenomenon από οποιοδήποτε ατμοποιητή ως πρώτος επισκευάσιμος... :)

Δεν υπάρχει επισκευάσιμος χωρίς "χούγια"... Με όποιον και να ξεκινήσεις θα πρέπει να τα μάθεις...
Πράγματι κάποιοι είναι πιο εύκολοι και κάποιοι πιο δύσκολοι...
Με πάσα αντικειμενικότητα το Φαινόμενο θα το τοποθετούσα στη μέση...

Ομως αυτό που θα σου δώσει απλόχερα στον τομέα ξεκάθαρη ανάλυση της γεύσης, αξίζει την προσπάθεια...

Αποσυνδεδεμένος Deimos

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2077 στις: Οκτωβρίου 20, 2015, 01:35 »
  vikman αν πρόκειται για την πρώτη σου αντίσταση, το ίδιο άτεχνο  ::)   σετάπ θα κάνεις και στους δυό, απλά ο KFL+ θα παίξει με την μία ενώ η Φαίνια όχι.Αν όμως το έχεις ήδη με τις αντιστάσεις ή γενικά πιάνουν τα χέρια σου πάρε το φαινόμενο.
  KFL+ : Εύκολος και συγχωρεί, λίγο μονότονος λίγο επίπεδος κάπως ξεπερασμένος αν δεν αποκτήσεις κάποια extra.
  Phenomenon : Γεύση κορυφαία, δεν συγχωρεί τα δυό αριστερά χέρια ούτε την προχειρότητα, πρέπει να μάθεις να ρωτήσεις να δείς να προσέξεις. Αφού όμως τον φέρεις στα μέτρα σου μετά δεν κατεβαίνει από το μόντ, κυριολεκτικά, σετάρεις και γεμίζεις πάνω, απλά και γρήγορα.




Παράθεση από απάντησή μου σε συνατμιστή σε άλλο θέμα.
Ο φίλος αμφιταλαντευόταν μεταξύ KFL+ και μεταχειρισμένου Phenomenon.


Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2078 στις: Οκτωβρίου 20, 2015, 01:41 »
κι εγώ στην μέση τον βάζω, αλλα για το μόνο θέμα με το βίδωμα της καμπάνας κι όχι οτιδήποτε άλλο.
Με την μία ή αμα το κάνω χωρίς σκέψη δεν θα μου κάτσει ή άτιμη...
Πρέπει να σιγουρευτείς πως έκατσε κι απο τις δύο πλευρές κουνώντας την αριστερά/δεξιά,
αν είσαι στην αρχή των σπειρωμάτων θα γυρίσεις και λίγο ανάποδα και τέλος. Ψιλά/χοντρά, αυτό! Μαθαίνεις να το υπολογίζεις στο χρόνο σου πάντως

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

εσύ demkoni τα παρουσιάζεις απλά, δεν κάνεις τίποτα απλο όμως...  :))
Εχω δει τα σετάπ σου, το πρώτο που παρατηρεί κανεις εύκολα, είναι  πόσο "ορθόδοξες" είναι οι αντιστάσεις σου, σε διαστάσεις...
Και μετά βλέπει κανεις πως είναι δύο, τέσσερις, τρίγωνες, τετράγωνε και επι τα αυτά και δεν ξέρω τι άλλο...  :))
Αν ήμουν νέος στους επισκευάσιμους  θα είχα περίεργα συναισθήματα  :laugh1:
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 20, 2015, 01:51 από chillo »

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2079 στις: Οκτωβρίου 20, 2015, 01:58 »
Φίλε chillo, αυτά που βλέπεις είναι απλά παιχνιδίσματα... :))

Στην καθημερινότητά μου ατμίζω με δυο σετάπ...

1,5 διάμετρο coil με 0,2 ή 0,22 σύρμα 4 σπείρες και βαμβάκι Ζ, το οποιό Ζ δεν είναι δική μου ανακάλυψη ;)
Αρκεί κάποιος να δει το manual του Kayfun Lite και θα καταλάβει... 8) Απο τη στιγμή που ο Svoe προτείνει το Z σετάπ στο φυτίλι  (απλά εγώ το κάνω με βαμβακι) δεν νομίζω οτι το προτείνει σε προχωρημένους ατμιστές... :))

Kayfun Lite setup...



Έτσι στήνω εγώ...



Μη νομίζετε οτι είμαι Ουάου μάστορας κτλ... Παρατηρητικός είμαι και κλέφτης του κιερατά!! :laugh1:

Και 2,0 mm διάμετρο coil με 0,25 σύρμα 6 σπείρες και βεντάλια το βαμβάκι...

Edit:

Ειδικά με το δεύτερο ο κάθε αρχάριος είναι κομπλέ!!! :)
Και 5 σπείρες να κάνει ο αρχάριος με το 0,25 θα είναι πάλι οκ, με 1-2 λιγότερα watts...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 20, 2015, 02:10 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2080 στις: Οκτωβρίου 20, 2015, 02:13 »
πάντως, χωρίς να γνωρίζω τα στατιστικά του φόρουμ, πόσοι γράφτηκαν πέρσι κα ποσοι φέτος πχ,
θυμαμαι που πέρυσι γινόταν χαμός στις σελίδες του kfl+ και του ερλκοναγκεν που με ενδιέφεραν, έχω μάλιστα και φωτογραφική μνήμη και θυμαμαι διαλόγους και σελίδων ακόμα με ακρίβεια..  :-[
ειδικά στον πρώτο υπήρχαν και 5 περίπου ερωτήσεις καθημερινά. Πριν τον πάρω και πριν ανακαλύψω το φορουμ , είχα διαβάσει 110 σελίδες στο ecf..
Πράγματι έτσι ειναι οι επισκευάσιμοι θεωρώ κι εγώ, 100άδες ποστ θεωρία, 5 ποστ που πρέπει να κρατησεις και που πρέπει να επαναλαμβάνονται καλώς ή κακώς για τους νέους

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2081 στις: Οκτωβρίου 20, 2015, 02:22 »
........
Kayfun Lite setup...



Έτσι στήνω εγώ...





Κι έλεγα τι μου θυμίζει αυτό το στήσιμο, τι μου θυμίζει??????? :)) [size=78%] [/size]

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2082 στις: Οκτωβρίου 20, 2015, 02:24 »
Φίλε mankar72 δεν γεννήθηκα με ατμοποιητή στο στόμα!! ;) :))

Διάβασα πολύ το φόρουμ και έφαγα πολλά καψούλια για να μάθω!!! :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2083 στις: Οκτωβρίου 20, 2015, 02:29 »
Φίλε demkoni εγώ είμαι πιο νέος από εσένα (στον ατμό εννοώ  :)) )  και ευτυχώς γλίτωσα από τα καψούλια. Εντάξει έχω φάει λίγα αλλά όχι σαν αυτά του iatty που απ'ότι διαβάζω είναι ανεκδιήγητα. 

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2084 στις: Οκτωβρίου 20, 2015, 02:39 »
παιδια επειδη ειμαι  μονο με bellcap και η λιπανση στα οριγκακια της βασης εχει παει συννεφο εχω παρατηρησει οτι σε μοντακι που ειναι επιπεδο στο πανω μερος του οπως το vtc που εχω δλδ δεν σου δινει και πολυ χερι να ξεβιδωσεις ευκολα αν γινομαι κατανοητος..!εχω το εξης θεμα!οποτε περιστρεφω το bell για να επιλεξω τρυπα αερα με την περιστροφη σφιγγει ο φαινο στον πολο του μοντ και δεν βγαινει ουτε με ταναλια που βγαινει αλλα γυριζω αναποδα μοντ,κατεβαζω μπελ,αδειαζω υγρο επειτα ξεβιδωνω!!υπαρχει καποιος ανταπτορας η προεκταση  για κονεκτορα στο μοντ να μου δινει χερι να ξεβισωσω?δεν παλευεται αλλο αυτο το θεμα..!!εχει τυχει σε εσας η μονο εγω ειμαι χρειαζομαι ταναλια στην τσεπη?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 291 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34540 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 556959 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181588 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 113 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8821 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538220 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60448 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238710 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1519 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16707 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 139239 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz