vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

271 επισκέπτες, 1 χρήστης
Jorge

Twitter

Phenomenon by Gus

Αποσυνδεδεμένος Deimos

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1995 στις: Οκτωβρίου 14, 2015, 10:51 »
Ναί αυτό μάλιστα !!!
Γιά τί υγρά μιλάμε?

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1996 στις: Οκτωβρίου 14, 2015, 11:14 »
vg/pg φαρμακείου, βάση νικοτίνης TW και 10% άρωμα sex on the beach της TW επίσης.
Ήθελε παιχνίδια στην παραλία το φαινό για να μου παραδοθεί ολοκληρωτικά :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1997 στις: Οκτωβρίου 14, 2015, 12:09 »
Επιβεβαιώστε μου κάποιο συμπέρασμα οι χρήστες του φαινόμενο.
Με καλό στήσιμο βεντάλια, οι διαρροές από το πλάι είναι περιστασιακές ή ανύπαρκτες.
Αν δεν καλύπτεται τέλεια από άκρη σ΄άκρη το ντεκ, τότε έχουμε κάποιες διαρροές, είτε είναι δάκρυσμα, είτε πλημμύρα.
Το βαμβάκι επίσης, πρέπει να έχει τέλεια απορροφητικότητα. Με κάποια χρήση αυτή περιορίζεται και μπορεί να έχουμε δάκρυσμα την τρίτη μέρα από το στήσιμο.
Οπότε συνίσταται συχνή αλλαγή του, έστω και αν το σύρμα είναι σε καλή κατάσταση.
Αυτό παρατήρησα μετά από αρκετά μλ με τον ατμοποιητή.


Εχω παρατηρήσει κι άλλα, αλλά τα αφήνω για ... αργότερα.

Αποσυνδεδεμένος OldBoy.Gr

  • *
  • 97
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is what happens while we ... make plans
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1998 στις: Οκτωβρίου 14, 2015, 12:21 »
Θα συμφωνήσω μαζι σου στο στησιμο βενταλια μιας κι αυτο κανω κι εγώ αλλά οσον αφορα το στησιμο καποιοι το κανουν σαν Π με το βαμβακι να μπαινει στα καναλια αντι να το απλωνουν στο ντεκ και απο οτι εχω καταλαβει κι αυτοι δεν εχουν διαροες. Οσον αφορα την απορροφητικοτητα κατα τη γνωμη μου δε παιζει ρολο μονο αυτη αλλα και η δυνατοτητα συγκρατησης του υγρου που διαφερει επισης απο βαμβακι σε βαμβακι και αλλαζει απο χρηση σε χρηση (ποσα ml, ποσο ζεστά κλπ). Κι εγω αλλαζω συχνα οντως το βαμβακι αλλα μου εχει τυχει και περιπτωση να μην αλλαξω για παραπανω απο βδομαδα και να μην εχω διαρροη χωρις ομως αυτο να αποτελει τον κανονα αλλα μαλλον την εξαιρεση (για μενα).

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1999 στις: Οκτωβρίου 14, 2015, 12:32 »
Με τη βεντάλια στην οποία επιμένω τον τελευταίο καιρό, δεν υπάρχει η παραμικρή διαρροή, αρκεί όπως σωστά μου είπαν κι εμένα άλλοι συνατμιστές, να προσέχω στο στήσιμο του βαμβακιού να μην ακουμπά καθόλου στο επάνω ντεκ με τις τρύπες του αέρα και στις βίδες, ώστε να γλύφει το υγρό και να κατεβαίνει στις τρύπες.
Μ' αυτόν τον τρόπο ούτε καν δάκρυσμα δεν έχω, παρ' όλο που είμαι απ' αυτούς που συνηθίζουν να φυσούν αέρα μέσα στο ντριπ τιπ, οπότε θα ήταν λογικό να υγροποιείται ο ατμός που βγαίνει από τις πλαϊνές τρύπες και να δακρύζει.

Με το βαμβάκι βλέπω ότι εκτός από πολύ καλή απορροφητικότητα, το cotton bacon στέκεται πάρα πολύ σταθερό στη θέση του όπως την πρώτη φορά που το βάζεις, παρά το ότι φουσκώνει περισσότερο από τα γιαπωνέζικα. Βέβαια στις πρώτες τζούρες μου βγάζει έντονη βαμβακίλα αλλά στρώνει γρήγορα. ϊσως επειδή έχω την πρώτη έκδοση και λένε ότι στη v2 έχει εξαφανιστεί αυτό το σύμπτωμα και είναι ακόμη καλύτερο.

Τώρα για την αλλαγή του βαμβακιού, ανάλογα με το υγρό δεν πάει αυτό? Στην παραπάνω φωτο που έβαλα, το βαμβάκι είναι 2 ημερών και αντέχει και τρίτη, αλλά το υγρό είναι σούπερ φιλικό με την αντίσταση και δεν αφήνει καθόλου κατάλοιπα. Σε άλλα υγρά θέλω κάθε μέρα αλλαγή στο βαμβάκι. Δεν νομίζω ότι ισχύει κάτι διαφορετικό στο φαινόμενο από άλλους. :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Σταύρος 63

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
  • Τό γάρ περισσά πράσσειν ούκ έχει νούν ούδένα
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2000 στις: Οκτωβρίου 14, 2015, 12:45 »
Ribot σταματαει τωρα που αρχισες τα παιχνιδια :)) και εγω με βενταλια να παταει στο κατω ντεκ κ λιγο π ψηλα,δεν εχω καμια διαροη εδω κ 3 μηνες.

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2001 στις: Οκτωβρίου 14, 2015, 12:52 »
Αυτό που θα γράψω δεν το λέω με κακία... :)


Αυτό που έχω καταλάβει γενικότερα είναι ότι εκτός από κάποιους συνατμιστές που περιφερόμαστε σαν τις άδικες κατάρες στα νήματα του ατμοποιητή που μας ενδιαφέρει, διαβάζοντας και προσπαθώντας, υπάρχει πολύς νέος κόσμος που δεν κάνει τον κόπο ούτε μια σελίδα πριν να διαβάσει τα νήματα...


Μπαίνουν, λένε την απορία τους, ή αναφέρουν κάποιο πρόβλημα καταλήγοντας σε συμπέρασμα, χωρίς να ψάξουν πρώτα και μετά γίνεται το μπάχαλο... :))


Σε όλα τα νήματα στο φόρουμ δίνονται λύσεις!!! (το λέω γιατί έχω διαβάσει πολύ εδώ)... Οκ τα νήματα πλέον έχουν γίνει τεράστια... Αλλά πριν να πούμε κάτι ειδικά αν μοιάζει με συμπέρασμα θα πρέπει να ρίχνουμε και λίγο ψάξιμο...

Αποσυνδεδεμένος Σταύρος 63

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
  • Τό γάρ περισσά πράσσειν ούκ έχει νούν ούδένα
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2002 στις: Οκτωβρίου 14, 2015, 13:04 »
Εχτες αγορασα το evic vtc mini k διαβασα 54 σελιδες του αντοιστιχου ποστ. 8) ξεστραβωθηκα,αλλα μονο ετσι θα μπει το φαινομενο πανω του.



Αποσυνδεδεμένος floating

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2003 στις: Οκτωβρίου 14, 2015, 13:09 »
Επιβεβαιώνω και εγώ για cotton bacon v2 ότι η συμπεριφορά του είναι άψογη τόσο σε απορροφητικότητα όσο και σε γεύση! Διαρροές στο Pheno ούτε σαν σκέψη δεν έχω πλέον. Στήσιμο έχω κάνει με κανθαλ 0,28-0,30-0,32 και ribbon 0,5X0.1 σε 2,5mm και 2,00mm αξονάκι! Γεύση όπως έχει ειπωθεί και άλλες πολλές φορές στον ΘΕΟ!!!

Αποσυνδεδεμένος nas1

  • **
  • 391
  • Φύλο: Άντρας
  • Vaping.gr Blacksheep
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2004 στις: Οκτωβρίου 14, 2015, 13:27 »
 8) ....

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2005 στις: Οκτωβρίου 14, 2015, 13:37 »
Να ελπίσω, demkoni, ότι δεν το λες για μένα και ότι απλά συνέπεσε χρονικά το ποστ σου με το δικό μου... διότι διάβασα και προσπάθησα να κάνω ρεζουμέ κάποιων που διάβασα, με κάποια που βίωσα στο συγκεκριμένο ατμοποιητή.
Η έμφασή μου ήταν στη λεπτομέρεια... ότι το βαμβάκι - ανάλογα με τον τύπο του και την καταπόνηση που υπέστη - μπορεί να χάσει την καλή απορροφητικότητά του κάποια στιγμή και να έχουμε δάκρυσμα, ακόμη κι αν έχει αρχικά στηθεί καλά και δεν έχει μετακινηθεί έκτοτε.
Αυτό είναι σημαντικό, διότι όταν στήνουμε μια αντίσταση, διαπιστώνουμε μέσα στο πρώτο δίωρο αν έχουμε στήσει καλά. Αν ο ατμοποιητής λειτουργεί τέλεια, χωρίς καμμένα, κακή γεύση ή διαρροές και ξαφνικά κάτι από τα προαναφερόμενα αρχίσει τη δεύτερη ή την τρίτη μέρα, χωρίς η αντίσταση να έχει γίνει κουκούλι και χωρίς να έχει μετακινηθεί το βαμβάκι ή να έχουμε βάλει εντελώς διαφορετικό σε ρευστότητα υγρό, τότε κάτι φταίει και εξετάζω αν η υπόθεσή μου είναι σωστή.


Το δεύτερο τώρα... είναι ιδέα μου, ή με το brass tank (χρυσά δαχτυλίδια πάνω κάτω, πλαστικό τανκάκι στη μέση) παίρνω μια αμυδρή μεταλλίλα στη γεύση; Κάτι που με το bell tank δεν παίρνω καθόλου. Εχετε διαπιστώσει κάτι παρόμοιο, έστω με τα ασημί δαχτυλίδια; Εχει να κάνει με το μέταλλο των δακτυλιδιών ή μόνο στο brass το παρατηρώ; (αντολαμβάνομαι ότι χρυσαφί δαχτυλίδια δεν έχουν πάρει οι περισσότεροι χρήστες του)

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2006 στις: Οκτωβρίου 14, 2015, 13:40 »
Εγώ με τα ασημί δαχτυλίδια τον δουλεύω αποκλειστικά (δεν έχω το bell tank) και δεν έχω μεταλλίλα στη γεύση.

Αποσυνδεδεμένος nas1

  • **
  • 391
  • Φύλο: Άντρας
  • Vaping.gr Blacksheep
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2007 στις: Οκτωβρίου 14, 2015, 13:55 »
Αυτό που θα γράψω δεν το λέω με κακία... :)


Αυτό που έχω καταλάβει γενικότερα είναι ότι εκτός από κάποιους συνατμιστές που περιφερόμαστε σαν τις άδικες κατάρες στα νήματα του ατμοποιητή που μας ενδιαφέρει, διαβάζοντας και προσπαθώντας, υπάρχει πολύς νέος κόσμος που δεν κάνει τον κόπο ούτε μια σελίδα πριν να διαβάσει τα νήματα...


Μπαίνουν, λένε την απορία τους, ή αναφέρουν κάποιο πρόβλημα καταλήγοντας σε συμπέρασμα, χωρίς να ψάξουν πρώτα και μετά γίνεται το μπάχαλο... :))


Σε όλα τα νήματα στο φόρουμ δίνονται λύσεις!!! (το λέω γιατί έχω διαβάσει πολύ εδώ)... Οκ τα νήματα πλέον έχουν γίνει τεράστια... Αλλά πριν να πούμε κάτι ειδικά αν μοιάζει με συμπέρασμα θα πρέπει να ρίχνουμε και λίγο ψάξιμο...


DEM εχεις δικιο ,και εγω πριν παρω τον ατμο ειχα διαβασει το νημα απο την αρχη ...αυτος ητανε και ο λογος που τον πηρα ,,,αλλα αυτο που γραφεις εγω θα το πω με κακια εχεις δικιο σε αυτα που γραφεις ,και επισεις θα προσθεσω οτι οποιος εχει την μυγα μυγιαζεται για καποιους ,καποιες ...τρια χρονια εχω σε αυτο το φορουμ και εχω μονο 100 μυνηματα ,,,και οταν με ενδιαφερει κατι απλα θα κατσω να διαβασω ολο το νημα ,,,λοιπον ειμαι απο τα Γιανεννα ,και αυτοι που ξερουνε ποιοι ειναι απο αυτο ολοκληρο το  φορουμ ,ξερουνε και που θα με βρουνε,,θα μου πειτε χεσ.....ε,αυτα και αντιο σας..

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2008 στις: Οκτωβρίου 14, 2015, 14:52 »
Petra το σχόλιο δεν αφορούσε εσένα... τυχαίο ήταν, όπως δεν αφορούσε και εμάς τους 7-8 που βολοδέρνουμε τώρα τελευταία στο νήμα...


Που όμως βρήκαμε λύση και δεν αρχίσαμε τις κατάρες... ;)


Το ρεζουμέ σωστό...


Εγώ μάλιστα θα γίνω ακόμη γενικότερος και θα πω ότι αυτό με την απορροφητικότητα μπορεί να συμβεί σε όλους τους τανκάτους...


Να προσθέσω μόνο ότι δεν είναι η απορροφητικότητα μια από τις ιδιότητες του βαμβακιού μας... Αλλά και η ικανότητά του να συγκρατεί το υγρό μετά από Χ μέρες... Όσοι λέτε τα καλύτερα για το Cotton Bacon 2 μάλιστα θα τους προειδοποιήσω ότι σε 2-3 μέρες μπορεί να παρουσιάσουν αδικαιολόγητες διαρρόες! :))


Δεν λέω κάτι κακό, το CB V2, είναι το βαμβάκι που χρησιμοποιώ για να καταλάβω τη σωστή γεύση σε κάθε νέο άρωμα που δοκιμάζω...
Για να μην υπάρχουν διαρροές με CB V2 η χρησιμοποιούμενη ποσότητα θα πρέπει να είναι πιο μικρή από άλλα, μιας και έχει την ιδιότητα να "φουσκώνει" αρκετά...
Επίσης μετά το σετάπ, να περιμένουμε κάποιες ώρες ώστε να γίνει αυτό το "φούσκωμα"... Θέλει λίγο υπομονή...


Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2009 στις: Οκτωβρίου 14, 2015, 15:02 »
ναι, το θέμα απορροφητικότητα αφορά σε όλους τους τανκάτους. Κάποιοι όμως είναι πιο ευαίσθητοι σε αλλαγές στις ιδιότητες του βαμβακιού. Μάλλον ο φαινομενον είναι ένας από αυτούς.
Και να θεωρήσω ότι η διαφορά γεύσης (που δεν την φαντάζομαι) με το brass tank οφείλεται πού;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 308 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34559 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557004 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181613 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 116 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8829 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538282 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60464 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238748 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1547 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16716 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 139277 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz