vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

535 επισκέπτες, 1 χρήστης
Jorge

Twitter

Phenomenon by Gus

Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1695 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2015, 11:57 »
Ο KFL+ έχει εντονότερο χτύπημα, πιο brutal που λέμε. O Phenomenon με ότι ύψος και να πας, έχει πιο "ευγενές" τύπο χτυπήματος, αυτό το βελούδινο που λέμε. Εν κατακλείδι, ο KFL+ "χτυπάει" περισσότερο.

Αποσυνδεδεμένος ChRiS82

  • ***
  • 817
  • Φύλο: Άντρας
  • Που είναι το VaporShark μου;
    • Personal Website
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1696 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2015, 15:25 »
Δεν μας είπε ακριβώς τι του έκαναν και λύθηκε το πρόβλημά του, μίλησε αόριστα για συντήρηση, οπότε μιας και είσαι από Αθήνα, κάνε μια επίσκεψη στον gus να εξετάσουν το θέμα σου οι ειδικοί ;)


Αναφέρθηκαν θέματα εντός του πόλου (βίδας) που τυχαίνει να κρατάει υγρασία μέσα μετά απο πλύσιμο και να έχει πιάσει σαν "πρασινάδα" η 
οξείδωση,δεν ξέρω τι ακριβώς είναι και έτσι δημιουργεί πρόβλημα.Στην δικιά μου περίπτωση ποτέ δεν είχα πρόβλημα βέβαια,τελευταία όμως
αναφέρθηκαν τέτοιες περιπτώσεις "νερουλού" αν θέλετε ατμίσματος και το πρόβλημα επισκιάζεται εκεί.

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1697 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2015, 15:32 »
Λογικα η βαση θα πρεπει να λυνει αλλα δεν εχω δει καποιον να το κανει σε κανενα βιντεο
Ξερει κανεις πως γινεται?

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1698 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2015, 15:38 »
Είχαν αναφέρει οι GUS πιο παλιά να μην επιχειρήσουμε μόνοι μας να λύσουμε τη βάση... Το πως και το γιατί  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1699 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2015, 15:48 »
Προφανώς η βάση από κάτω ξεβιδώνει με κάποιο "ειδικό" εργαλείο " που θα μπαίνει στις δυο τρυπούλες από κάτω...

Φαντάζομαι οτι μέσα όμως τα μέταλλα είναι πρεσσαριστά...

Καλό είναι η βάση να μπαίνει ολόκληρη μέσα σε κάποια αλκοόλη μετά από αρκετή χρήση...

Να πω όμως τί σημβαίνει με τους δικούς μου ατμοποιητές... Δεν έχω κανένα ζήτημα από τη στιγμή που ήρθαν στο χέρι μου...

Αυτό που μπορώ να σκεφτώ είναι οτι κάποια υγρά που προκαλούν ζητήματα γενικά σε ατμοποιητές, μάλλον ευθύνονται γι αυτά που διαβάζω... :dontknow:

Επίσης...

Τις δυο φορές που είχα ζήτημα "νερουλού" ατμίσματος, όταν έκανα έλεγχο του σετάπ παρατήρησα ότι κάποια από τις δυο βίδες που βιδώνει το coil πήρε ακόμη 1/2 στροφής προς το σφίξιμο, οπότε και το θεώρησα όχι πρόβλημα του ατμοποιητή αλλά θέμα κακού σετάπ.

Άλλο...

Μετά από ξέπλυμα με νεράκι της βάσης, καλό είναι να τη φυσάμε καλά, ώστε να φύγει η υγρασία από μέσα, και να την αφήνουμε λίγη ώρα ώστε να εξατμιστούν ακόμη και οι υποψίες υγρασίας...

Όταν ξεπλένω τη βάση, βάζω τα χείλη μου εκεί που είναι οι τρεις τρυπούλες και φυσάω δυνατά αρκετές φορές... Το φύσιμα μπορεί να γίνει και ανάποδα, από την πλευρά που είναι οι βίδες...

Γενικά... Καλό φύσιγμα και στέγνωμα...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 19, 2015, 15:56 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1700 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2015, 15:57 »
Συμφωνώ, οι τρύπες κρύβουν το μυστικό! Ρώτησα κι εγώ στο κατάστημα για το ρόλο που παίζουν και η απάντηση ήταν: "μη δίνεις σημασία, είναι για τον Κώστα αυτές" :sfyrigma:
Αν όμως τον βάλεις σε αλκοόλη τι άλλο εκτός από το ορινγκάκι του πόλου πρέπει(μπορείς) να αφαιρέσεις για να μην προκύψει κάποιο πρόβλημα?

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1701 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2015, 15:59 »
Τίποτε άλλο... Τα πλαστικά τα υπόλοιπα, δεν έχουν ανάγκη ;)

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1702 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2015, 16:03 »
Παντως, να πω την αληθεια μου, αυτό με ειχε ξενισει από την  αρχη, γιατι δεν μπορουσα να τον λυσω ολοκληρο και να το καθαριζω παντου... Ψυχαναγκαστικο ισως αλλα μας καλομαθαν οι επισκευασιμοι...

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1703 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2015, 16:05 »
Εμένα που τεμπελιάζω πάντως, μου ήρθε κουτί :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος johnnypatras

  • **
  • 215
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1704 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2015, 16:12 »
Κατ' εμέ είναι μεγάλο ατού που δεν υπάρχουν βιδωτά μέρη στη βάση. Κι εξηγούμαι: είναι από τους ελάχιστους  ατμοποιητές που ο έλεγχος θερμοκρασίας δουλεύει ΑΨΟΓΑ, χωρίς παιξίματα της αρχικής τιμής της αντίστασης και παρόμοια τερτίπια. Οι πόλοι δηλαδή είναι σταθεροί και δεν υπάρχει απώλεια ρεύματος (αύξηση τιμής της αντίστσης ) λόγω ενδιάμεσων βιδωμάτων, ελατηρίων κλπ. που παρατηρώ σε άλλους ατμοποιητές. Μεγάλο + αυτό.

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1705 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2015, 16:52 »
Είχαν αναφέρει οι GUS πιο παλιά να μην επιχειρήσουμε μόνοι μας να λύσουμε τη βάση... Το πως και το γιατί  :dontknow:

Και τι θα κανουμε εμεις με τις παντεντες θα το κλεισουμε το μαγαζι...??  :tongue_smilie:
Περαν της πλακας πιστευω το λενε τα παιδια μαλλον γιατι ειναι ενα δυσκολο κομματι και θα φοβουνται μην κανουν καμια ζημια στην βαση οσοι επιχειρησουν να την ανοιξουν μιας και οι πιο πολυ δεν εχουν ιδεα απο μηχανολογικα...

Αποσυνδεδεμένος ChRiS82

  • ***
  • 817
  • Φύλο: Άντρας
  • Που είναι το VaporShark μου;
    • Personal Website
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1706 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2015, 16:58 »
Αν και διαφωνώ αρκετά στην τελευταία απάντηση,ότι θεωρείται ατού ότι η βάση είναι "σχεδόν"¨fix,είμαι υπέρ της
πρόσβασης σε αυτήν μιας και αυτό τον ρόλο πρέπει να έχει ένας επισκευάσιμος ατμοποιητής. Ακόμη και στον Kayfun V4
με τα τόσα προβλήματα που έχουν ακουστεί,στην συγκεκριμένη φάση με το Spring Update των SteamTuners δεν υπάρχει
κανένα απολύτως πρόβλημα με το "παίξιμο // μεταβολή" της αντίστασης,είτε με Kanthal A1 αλλά ούτε και με Ni200 χωρίς
το ATTY LOCK.Αν μη τι άλλο θεωρώ πως τα ρεύματα που μεταφέρονται είναι αρκετά καλύτερης ποιότητας από αρκετούς άλλους
πλέον ατμοποιητές που κυκλοφορούν στην αγορά και αυτό σαφώς δεν ευθύνεται στα λιγότερα κομμάτια που έχει η βάση αλλά
στα καλύτερης ποιότητας μέταλλα και επαφές.


Ωστόσο,έχω να πω πως η εμπειρία που μου έδωσε ο Phenomenon Lite όσον αφορά την ατμιστική του επίδοση,είναι στα πρώτα
σκαλοπάτια του υπόβαθρου,κατατάσσοντας τον σχεδόν στην κορυφή και το σχεδόν πάει γιατί δεν έχω δοκιμάσει τα πάντα εκεί έξω.


Φιλικά

Αποσυνδεδεμένος Harris

  • ***
  • 682
  • Φύλο: Άντρας
  • Chef of e-Liquids.
    • Vape Greece
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1707 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2015, 17:13 »
Όταν θα πλυθεί και θα φυσήξετε μέσα στης τρύπες αέρα τότε το μόνο που θέλει είναι ένα burn την αντίσταση και εξατμίζονται ολα.
Επίσης καλό θα είναι ξύδι και βρασιμο σε κατσαρολακι σε χαμηλή φωτιά και φεύγουν όλα χωρίς πρόβλημα..

Δεν θα πω ότι είναι καλος καλύτερος και όλα αυτά που ακούγονται λέγονται. Όλοι είναι καλή για αυτό που θέλουν να δώσουν στον κάθε ατμιστη.
Για εμένα είναι ένα καλό αρμιστικο προϊόν με αρκετά καλή γεύση αλλά με μπουκώνει και αναγκάζομαι να αερωνω όλα τα υγρά μου.
Επίσης αγαπάει τα γλυκά υγρα.

Όσο για το ατσάλι και όλα αυτά που κυκλοφορούν σίγουρα το 316 είναι καλύτερο αλλά ο καθένας κάνει αυτό που θέλει και γουστάρει αλλιώς θα είχαμε όλοι mercedes :)

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1708 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2015, 17:16 »
Με αυτό το Drip tip (Χοάνη) το Phenomenon βαράει άσχημα ;D .





Edit:Όχι δεν έπεσε κάστρο το μοντάκι είναι φίλου μου
        αλλά από εμφάνιση και αίσθηση σκίζει!

Αποσυνδεδεμένος Dr Salonius

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1709 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2015, 18:00 »
Είπα και εγω...τι επαθε ο Wilde ??? Τον απήγαγαν οι Κινέζοι??? :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 291 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34536 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 556946 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181580 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 113 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8821 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538189 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60445 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238699 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1506 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16702 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 139203 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz