vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Phenomenon by Gus

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1305 στις: Ιουλίου 29, 2015, 23:40 »
Πρώτο απόγευμα συμβίωσης του υποφαινόμενου με το φαινόμενο :)
Στήσιμο με kanthal 0.28mm, 10 σπείρες σε 2.2mm στα 2.02Ω.
Βαμβάκι σε όλο το deck χωρίς μυτούλες στις εισαγωγές και ανοιχτές οι 4 από τις 6 οπές αέρα.
Εξαιρετική γεύση, πυκνός ατμός και πολύ καλό ντουμάνι. Θα τολμήσω την μεγάλη ιεροσυλία για μένα και θα πω ότι σε συνολική απόδοση ξεπερνάει και τον dripper pro και την sofia.Αύριο θα ψάξω να βρω ni200 0.28mm για το πρώτο στήσιμο με tc.
 Πάω να εξομολογηθώ την αμαρτία μου τώρα  :angel:

Αποσυνδεδεμένος kingdm

  • **
  • 189
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1306 στις: Ιουλίου 30, 2015, 00:20 »
Επειδή τελευταία ψήνομαι για phenomenon... Μπορεί να μου πει κάποιος με δύο λόγια τις διαφορές του μοντέλου των 130 ευρώ με τον lite? :)

Αποσυνδεδεμένος ongakos

  • **
  • 238
  • Φύλο: Άντρας
  • Γηρασκω αει ατμιζομενος
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1307 στις: Ιουλίου 30, 2015, 11:54 »
Οταν ξεβιδωνουμε τη βαση για να συπληρωσουμε υγρα απο κατω,εμφανιζονται η αντισταση και το φυτιλι. Τις περισσοτερες φορες το βαμβακι εχει λιγο μετακινηθει απο τη θεση του.Οπότε θελει να ξανακουμπησει εκει που το ειχαμε στησει κατι που ειναι πολυ ευκολο και απλο. Η καμπανα τωρα επειδη εχει υγρανθει απο την ατμοποιηση με μια μπατονετα πολυ απαλα (ωστε να μη φυγει απο τη θεση της προς τα κατω και χυθουν τα υγρα) την καθαριζουμε και πλεον ειναι και καθαρη αλλά και στεγνη.Ετσι οταν επανατοποθετησουμε τη βαση κατα το βιδωμα της με την καμπανα , το ηδη βρεγμενο βαμβακι δε θα ερθει σε επαφη με την καμπανα εφοσον αυτη ειναι στεγνη. Εχω παρατηρησει οτι οταν δεν τη στεγνωσω υπαρχει περιπτωση η υγρη επιφανεια του εσωτερικου της καμπανας να παρασυρει το υγρο βαμβακι που μπορει να κολλησει εστω και λιγο και ετσι να περιστραφει φευγοντας απο την ακριβη θεση του,με τα γνωστα αποτελεσματα μειωσης της γευσης, μειωσης της σωστης τροφοδοσιας κλπ κλπ..

Το φαινομενο λογω των μικρων χωρων ατμοποιησης που εχει (όπου χαριν αυτων μας δινει τετοια ποιοτητα γευσης) , θελει προσοχη, στοργη  :-* και φροντιδα , αλλά μολις μαθεις τα χουγια του τοτε πετας οτι ατμοποιητη η dripper εχεις...και ζεις μονο για το.. φαινομενο που σου κανει ολα τα γουστα.. :thumpup:

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Πρώτο απόγευμα συμβίωσης του υποφαινόμενου με το φαινόμενο :)
Στήσιμο με kanthal 0.28mm, 10 σπείρες σε 2.2mm στα 2.02Ω.
Βαμβάκι σε όλο το deck χωρίς μυτούλες στις εισαγωγές και ανοιχτές οι 4 από τις 6 οπές αέρα.
Εξαιρετική γεύση, πυκνός ατμός και πολύ καλό ντουμάνι. Θα τολμήσω την μεγάλη ιεροσυλία για μένα και θα πω ότι σε συνολική απόδοση ξεπερνάει και τον dripper pro και την sofia.Αύριο θα ψάξω να βρω ni200 0.28mm για το πρώτο στήσιμο με tc.
 Πάω να εξομολογηθώ την αμαρτία μου τώρα  :angel:

Καλοριζικο το φαινομενο!!! Ειμαι σιγουρος οτι  ξεπερναει σχεδον οτι κυκλοφορει...στην πιατσα..Και εγω ''πεταξα'' καποιους καλους που ειχα και νομιζα οτι ειχα τελειωσει. Αμα δε.. του βαλεις ΝΙ200 , 28G, 2mm θα αμαρτησεις και παλι :angel: :respect:
Οσο για το στησιμο σου που ανεφερες ειναι μια χαρα. Εγω θα του εβαζα 7-8 σπειρες ωστε να κατεβω σε αντισταση κοντα στα 1,2 και να εχω πιο γρηγορο ''αρπαγμα'' της θερμοκρασιας στο κανθαλ.
Aναμενουμε νεα απο τις νεες αμαρτιες και πειρασμους σου ...γιατι ολοι εδω ειμαστε ...επισης αμαρτωλοι και οποιοπαθεις :laugh1:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 30, 2015, 12:07 από ongakos »

Αποσυνδεδεμένος nas1

  • **
  • 391
  • Φύλο: Άντρας
  • Vaping.gr Blacksheep
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1308 στις: Ιουλίου 30, 2015, 14:47 »
μετα απο πολλες μερες που δεν μου καθοτανε ,εφτιαξα σημερα μια με την καθιερωμενη ποσοτητα βαμβακιου ,με 30αρι συρμα και σε 2αρι τρυπανακι ..απλα η  διαφορα ητανε οτι το κατω μερος απο τις σπειρες , τις σηκωσα λιγο πιο πανω απο τις βιδες ,ισως ενα με 2 χιλιοστα, το αποτελεσμα με ικανοποιησε μια και εξαφανιστηκανε τα σκασιματα ,η γευση επανηλθε και το χτυπημα .. ...το αλλο βασικο θεμα ειναι οτι εχω τον Lite ..και πλεον σαν mouth to pnevmon μου βγαινει πολυ αερατη τοσο ωστα να την δουλευω με μια μια τρυπα η μισι απο την μια μισι απο την αλλη ....σκεφτομαι την Ζεστ ...

Αποσυνδεδεμένος robbinsrules

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Carpe Noctem
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1309 στις: Ιουλίου 30, 2015, 16:39 »
Και σκεφτεσαι να πουλησεις την momentous?Για πες!Το ματι παρα την ζεστη και την αναλογη υπνηλια μολις ανοιξε!χαχαχα!

Αποσυνδεδεμένος nas1

  • **
  • 391
  • Φύλο: Άντρας
  • Vaping.gr Blacksheep
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1310 στις: Ιουλίου 30, 2015, 17:04 »
lite gia tin zest ..ισως και την μομεντους ...μιας και δεν την παιζω και πολυ μπαλα..

Αποσυνδεδεμένος ntelos

  • *
  • 72
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1311 στις: Ιουλίου 30, 2015, 18:55 »
λοιπον εμαθα οτι στο bell οπως και στο τανκ χωρις το σιδερο απο κατω εχουν συμβει περιστατικα να θελει αλλαγη το πανω oring και ετσι εχουμε διαρροες,εχει κανενας σας αναλογη εμπειρια?

Αποσυνδεδεμένος kingdm

  • **
  • 189
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1312 στις: Ιουλίου 30, 2015, 19:01 »
Επειδή τελευταία ψήνομαι για phenomenon... Μπορεί να μου πει κάποιος με δύο λόγια τις διαφορές του μοντέλου των 130 ευρώ με τον lite? :)

Υποθέτω ότι μάλλον οι περισσότεροι έχουν δοκιμάσει μόνο τον έναν η μόνο τον άλλον και δεν υπάρχει κανείς να γράψει 2 γραμμές.

Αποσυνδεδεμένος nas1

  • **
  • 391
  • Φύλο: Άντρας
  • Vaping.gr Blacksheep
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1313 στις: Ιουλίου 30, 2015, 20:05 »
Επειδή τελευταία ψήνομαι για phenomenon... Μπορεί να μου πει κάποιος με δύο λόγια τις διαφορές του μοντέλου των 130 ευρώ με τον lite? :)


η κυριοτερη διαφορα ειναι η βαση που ειναι πιο σφιχτη τζουρα του σε σχεση ζεστ με τον lite
με τα 130 ερχεται και με τις 2 καμπανες
και νομιζω το εξωτερικο ειναι διαφορετικο....


επισεις τσεκαρε του μπενυ την απαντηση σελιδα 69 ,Απάντηση #1025....

Αποσυνδεδεμένος kingdm

  • **
  • 189
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1314 στις: Ιουλίου 30, 2015, 21:02 »
Σε ευχαριστώ  :)

Αποσυνδεδεμένος benny

  • **
  • 331
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1315 στις: Ιουλίου 30, 2015, 21:05 »
Υποθέτω ότι μάλλον οι περισσότεροι έχουν δοκιμάσει μόνο τον έναν η μόνο τον άλλον και δεν υπάρχει κανείς να γράψει 2 γραμμές.


Μην μας μαλώνεις βρε....
Τα έχουμε ξαναγράψει αρκετοί, αρκετές φορές.....
ZEST η βάση του έχει 2 τρύπες εξαγ. αέρα πιο ανοιγμένες τώρα και πλέων λίγο πιο αεράτη τζούρα σε σχέση με την προηγούμενη βέρσιον, έρχεται με 2 καμπάνες και αποτελείτε όλος από μεταλλικό σώμα.
LITE η βάση του έχει 3 τρύπες εξαγ. αέρα, 1 καμπάνα και έχει επιλογές, αναλόγως το σώμα που διαλέξεις έχει και την ανάλογη τιμή.
Πιστεύω να βοήθησα.... :)

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1316 στις: Ιουλίου 30, 2015, 23:38 »
Επειδή εχθές έφαγα καμια ωρα προσπαθώντας να διαλέξω να διορθωσω λιγο..

Zest V2 εχει πλέον  τρεις αντι για δυο τρύπες
Lite όπως τα είπε ο benny και
Momentous με τις δυο πολύ ανοιγμένες τρύπες και ξυρισμένο το ντεκ  ως τα κάτω λούκια των υγρων με αποτέλεσμα να παίρνει περισσότερο βάμβακι και την πιο αεράτη τζούρα...

Και καλως σας βρηκα στο Νήμα.. Ευτυχισμένος κατοχος του LITE από εχθές και οι πρώτες εντυπώσεις όπως τις περιγράφετε ολοι ... Απίστευτος
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 30, 2015, 23:45 από chzamp »

Αποσυνδεδεμένος benny

  • **
  • 331
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1317 στις: Ιουλίου 31, 2015, 01:12 »
νέος zest - παλιός zest - lite   αλλά κυκλοφόρησε νέος  zest με 3 τρύπες. τι να κάνουμε βρε, δεν το ξέραμε... :)

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1318 στις: Ιουλίου 31, 2015, 01:19 »
Δηλαδη πια η διαφορα της νεας βασης zest απο τη lite αφου και τα δυο εχουν 3 τρυπες εξαγωγης αερα.....καπου το εχασα....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 31, 2015, 01:27 από BABIS1098 »

Αποσυνδεδεμένος benny

  • **
  • 331
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1319 στις: Ιουλίου 31, 2015, 01:23 »
νεα zest τρύπες 0,9-0,8-0,9  και lite 1-0,8-1 διαστάσεις σε χιλιοστά, αλλά καλύτερα ρίξτε και μια ματιά στο σάιτ του Gus μην κάνουμε και κανά λάθος....


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 198 42358 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:05
από Ηρακλης
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 331 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34586 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557060 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181648 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 123 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8841 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538344 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60486 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238793 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1572 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16737 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos