vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

257 επισκέπτες, 6 χρήστες
giorgos1999, grag, camber, yorgoss, Doubt, Jorge

Twitter

Phenomenon by Gus

Αποσυνδεδεμένος johnysman21

  • *
  • 53
  • Φύλο: Άντρας
  • Try hard,live good.
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #840 στις: Ιουνίου 13, 2015, 13:28 »
Benny αν ειναι ετσι οπως λες να βρεθουμε να μου κανεις ενα στησιμο και να δουμε....Δεν ειμαι αρχαριος στα στησιματα...

Αποσυνδεδεμένος panagosg

  • **
  • 255
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #841 στις: Ιουνίου 13, 2015, 13:29 »
 Εχεις καμμια αποδειξη για αυτο? αναλυση? , το υπογραφεις ? To μπουκαλακι δεν γραφει τιποτα επανω ,ουτε καν ημερομηνια ληξης.

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #842 στις: Ιουνίου 13, 2015, 14:04 »
Αν τα πνευμόνια σου δεν είναι φτιαγμένα από πλαστικό polycarbonate, τότε ναι το υπογράφω. Το τανκ πέτα το, από την στιγμή που έπαθε αυτό δεν πρέπει να βάλεις άλλο υγρό μέσα και να συνεχίσεις να το χρησιμοποιείς, αλλά το υγρό αν το βάλεις σε γυάλινο ή μεταλλικό τανκ είναι safe να το ατμίσεις (τουλάχιστον σε αυτό το θέμα, δεν ξέρω τι κάνει η SB με diacetyl, acetoin κτλ).

Το πρόβλημα με τα πλαστικά τανκ είναι ορισμένα έλαια (μπανάνα πχ) και οξέα (εσπεριδοειδή πχ) κάνουν αντίδραση με το πλαστικό και δρουν σαν διαλύτες. Δεν σημαίνει ότι θα γίνει η ίδια αντίδραση και στον πνεύμονα σου. Δεν σου λέω ότι είναι ακίνδυνα, απλά ότι δεν είναι χειρότερα από κάποιο άλλο υγρό που θα ατμίσεις.

Αποσυνδεδεμένος benny

  • **
  • 331
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #843 στις: Ιουνίου 13, 2015, 14:35 »
Benny αν ειναι ετσι οπως λες να βρεθουμε να μου κανεις ενα στησιμο και να δουμε....Δεν ειμαι αρχαριος στα στησιματα...






Φίλε μου δεν το είπα για να σε προσβάλω, αλλά κι εγώ δεν είμαι "μάστορας" στα στησίματα, ακόμα μαθαίνω και όπως όλοι οι ατμοποιητές έτσι και ο φαινόμενον είναι να βρεις το ευαίσθητο σημείο του για να δουλεύει άψογα. Εντάξει τι να κάνουμε, δεν θα το πετύχουμε με την πρώτη , θα το πετύχουμε με την δεύτερη ή με την τρίτη προσπάθεια.
Αυτά βέβαια είναι προσωπική άποψη το πως τον στήνω και έχω δείξει τον τρόπο που τον στήνω σε προηγούμενα ποστ και φώτο. :)


Αποσυνδεδεμένος panagosg

  • **
  • 255
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #844 στις: Ιουνίου 13, 2015, 14:51 »
Αν τα πνευμόνια σου δεν είναι φτιαγμένα από πλαστικό polycarbonate, τότε ναι το υπογράφω. Το τανκ πέτα το, από την στιγμή που έπαθε αυτό δεν πρέπει να βάλεις άλλο υγρό μέσα και να συνεχίσεις να το χρησιμοποιείς, αλλά το υγρό αν το βάλεις σε γυάλινο ή μεταλλικό τανκ είναι safe να το ατμίσεις (τουλάχιστον σε αυτό το θέμα, δεν ξέρω τι κάνει η SB με diacetyl, acetoin κτλ).

Το πρόβλημα με τα πλαστικά τανκ είναι ορισμένα έλαια (μπανάνα πχ) και οξέα (εσπεριδοειδή πχ) κάνουν αντίδραση με το πλαστικό και δρουν σαν διαλύτες. Δεν σημαίνει ότι θα γίνει η ίδια αντίδραση και στον πνεύμονα σου. Δεν σου λέω ότι είναι ακίνδυνα, απλά ότι δεν είναι χειρότερα από κάποιο άλλο υγρό που θα ατμίσεις.
Φυσικα και τα πνευμόνια μου δεν ειναι  φτιαγμένα από πλαστικό polycarbonate (ξερεις κανεναν που εχει τετοια ?).Εχεις κανει ερευνα-αναλυση? , εισαι χημικος ?, η οτι ακους και διαβαζεις στο νετ ? που να λεει οτι ενα υγρο που ξεσκιζει μεσα σε 2 ωρες ενα πλαστικό polycarbonate ειναι ακινδυνο? Η εταιρεια δεν εχει καμμια αναλυση στο site της  η στην καλυτερη να γραφει στο μπουλακακι οτι το τανκακι το πετας μετα, και καλο ειναι να χρησιμοποιης γυαλινο η μεταλικο  .Εδω δεν γραφει παραγωγη ,ληξη, τιποτα.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #845 στις: Ιουνίου 13, 2015, 15:05 »
Το θέμα με τα πολυκαρβονικά τανκ, έχει αναλυθεί στο παρελθόν ξεκινώντας από το 2012 που ανακοινώθηκε από την Atmos Lab. Με μια απλή αναζήτηση στο φόρουμ, μπορείτε να βρείτε τα ανάλογα θέματα και να συνεχίσετε εκεί την κουβέντα.

Στο θέμα μας παρακαλώ, που είναι ο Phenomenon.

Αποσυνδεδεμένος johnysman21

  • *
  • 53
  • Φύλο: Άντρας
  • Try hard,live good.
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #846 στις: Ιουνίου 13, 2015, 15:15 »
Benny καμια παρεξηγηση...απλα οταν λες οτι στα δικα σου στησιματα δν εχεις διαρροες σημαινει οτι ο δικος μου phenomenon ισως εχει προβλημα...το λεω αυτο γιατι εχω κανει απειρα στησιματα...

Ψηλα την αντισταση,χαμηλα την αντισταση,μετριο υψος την αντισταση...
Βαμβακι σε σχημα Π
Απλωμενο στο deck χωρις μυτουλες
Απλωμενο στο deck με μυτουλες
Προσφατα εβαλα το βαμβακι να μην ακουμπαει στην αντισταση,να εχει κενο δηλαδη οπως στο Π αλλα ηταν και απλωμενο και μυτουλες στα λουκια...Στην αρχη καλα,μολις κατεβηκε απο τη μεση ξεκινησε να δακρυζει...
Ε ημαρτον πια...

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Και δν μπορω να βαλω φωτο γιατι δν ξερω πως να την κανω 512 kb....

Αποσυνδεδεμένος benny

  • **
  • 331
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #847 στις: Ιουνίου 13, 2015, 15:26 »
Την καμπάνα την ανοίγεις καθόλου ?

Αποσυνδεδεμένος Stelios miro

  • **
  • 372
  • Φύλο: Άντρας
  • Μόνο το καλύτερο είναι αρκετά καλό..!
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #848 στις: Ιουνίου 13, 2015, 15:39 »
Ολα ειναι πιστευω στη ποσοτητα του βαμβακιου..επισης κοιτα να ειναι καλα βιδωμενο το πλαστικο τανκ με το δαχτυλιδι..γιατι αλλιως χαλαει η υποπιεση..για παραδειγμα μου δακριζε συνεχεια ακομα και με γεματο τανκ και με παρεξενεψε γιατι δεν αλλαξα στησιμο..μολις βιδωνω καλυτερα το πλαστικο σταματησε δια μαγειας..τελος και σε εμενα μου δακρυζει αν τον εχω για πολυ ωρα ξαπλα..αλλα οχι σε σημειο να τα μαζευω απο κατω..ενα φυσημα και λιγο με χαρτοπετσετα και τελος..εγω βαζω παντα λιγο και στα λουκια..ελπιζω να βοηθησα

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #849 στις: Ιουνίου 13, 2015, 15:59 »
Johnysman21...


Στο πάνω μέρος της καμπάνας, εκεί που εφαρμόζει το drip tip, έχει ένα όρινγκ στην εξωτερική πλευρά... Μήπως για κάποιο λόγο έχει κάποιο πρόβλημα και χάνεις από εκεί την υποπίεση?


Γενικά ρίξε μια ματιά στα όρινγκ του ατμοποιητή σου και πες μας... :)


Προσεκτική ματιά, ψάχνοντας για κάποιο ράγισμα στα όρινγκ.


Από θέμα σετάπ, κι εγώ έχω πάρει στις αρχές το υγρό από κάτω, αλλά από τη στιγμή που τον έμαθα, δεν έχω τέτοιο ζήτημα...


Αποσυνδεδεμένος chriscorfu88

  • **
  • 186
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #850 στις: Ιουνίου 13, 2015, 16:00 »
Benny καμια παρεξηγηση...απλα οταν λες οτι στα δικα σου στησιματα δν εχεις διαρροες σημαινει οτι ο δικος μου phenomenon ισως εχει προβλημα...το λεω αυτο γιατι εχω κανει απειρα στησιματα...

Ψηλα την αντισταση,χαμηλα την αντισταση,μετριο υψος την αντισταση...
Βαμβακι σε σχημα Π
Απλωμενο στο deck χωρις μυτουλες
Απλωμενο στο deck με μυτουλες
Προσφατα εβαλα το βαμβακι να μην ακουμπαει στην αντισταση,να εχει κενο δηλαδη οπως στο Π αλλα ηταν και απλωμενο και μυτουλες στα λουκια...Στην αρχη καλα,μολις κατεβηκε απο τη μεση ξεκινησε να δακρυζει...
Ε ημαρτον πια...


το ίδιο θέμα είχα με τον kayfun lite και το πρόβλημα φίλε μου ήταν το πλαστικό τανκ
κάτω χαμηλά στις βόλτες είχε ένα ελάχιστο σχισιματάκι και μόλις η στάθμη του υγρού κατέβαινε κάτω από την μέση
άρχιζε να δακρύζει.  έλεγξε το τάνκ σου καλά και αν έχεις δεύτερο δοκίμασε με αυτό

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #851 στις: Ιουνίου 13, 2015, 21:04 »
Τα παρακάτω βίντεο, έγιναν με σκοπό να βοηθήσουν... δεν είναι κανόνας, αλλά ενδεικτικά... Φυσικά και υπάρχουν διαφορετικοί τρόποι σεταρίσματος. 8)
Θα με συγχωρήσετε γιατί κάποιες φορές φαίνονται τα χέρια μου και όχι αυτό που πρέπει... :))

Πάμε...

Βίντεο 1...

Απλό Spaced Coil τυλιγμένο σε 2,0 mm τρυπανάκι...

[youtube]l3J6ayxj4n0[/youtube]

Βίντεο 2...

Βαμβάκι σε όλο το ντεκ χωρίς μυτούλες στα αυλάκια...

[youtube]rGg6uSpo4oE[/youtube]

Βίντεο 3...

Βαμβάκι σε όλο το deck με μικρές μυτούλες στα αυλάκια...

[youtube]9cGSsnfeq8s[/youtube]

Βίντεο 4Α και 4Β, (γιατί με διέκοψαν... :tongue_smilie: )

[youtube]7lsMflR_yEs[/youtube]

[youtube]2lM6Au1lz10[/youtube]

EDIT:

Ας με συγχωρήσει ο Wilde που δεν κάνω αναφορά στο όνομά του στο βίντεο 4Α 4Β μιας και πρώτη φωτό με το σετάπ με βαμβάκι σε σχήμα Π ήταν σε δική του φωτό εδώ.
.. :-[ :-[

http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,24401.msg822749.html#msg822749

Με συγχωρείτε για ότι λάθος... :-[ :-[ :-[ :-[


Άσχετο με τα βίντεο...
Ποιος είπε ότι τα coils πρέπει να είναι στρόγγυλα!!!! :laugh1:

Νέο σετάπ... Το οποίο έγινε γιατί σκέφτηκα να εκμεταλλευτώ την τεράστια εισαγωγή του αέρα του Phenomenon Lite Full Air που έχω...
Μου έδωσε εξαιρετική γεύση!!!!! Και υπάρχει λογική σε αυτό... ;)

Δείτε το και το συζητάμε...







« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 15, 2015, 16:06 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος 11100

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #852 στις: Ιουνίου 13, 2015, 21:42 »
Και εγώ σε τανκ με υποπίεση είχα θέμα διαρροής όταν δεν εφάρμοζαν όλα τέλεια. Φαινόμενο δεν έχω (ακόμη) , προσπαθώ να βοηθήσω και εγώ. Με κλειστές τρύπες αέρα ρούφα αέρα από το επιστόμιο, εάν είναι όλα οκ, δεν θα ρουφιεται. Αλλιώς εάν έχει θέμα και δεν το βρίσκεις, επικοινώνησε με τον κατασκευαστή, θα σου βοηθήσει σίγουρα.

Αποσυνδεδεμένος knight77

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #853 στις: Ιουνίου 13, 2015, 22:00 »
Σχεδόν τέσσερις μήνες με τον Phenomenon και αν εξαιρεσει κανείς τα πρώτα στησίματα μέχρι να βρω τα χούγια του, κανένα πρόβλημα με διαρροές. Στήσιμο σε σχήμα Π χωρίς βαμβάκι στα λουκια, απλά το βαμβάκι να ακουμπάει το deck. Γέμισμα από κάτω. Όπως όλοι οι επισκευασιμοι, πρέπει να ασχοληθεί ο χρήστης και να τον μάθει. Συνεχίζω όμως και τον θεωρώ έναν από τους πιο εύκολους στο στήσιμο.

Sent from my LG-D802 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Stelios miro

  • **
  • 372
  • Φύλο: Άντρας
  • Μόνο το καλύτερο είναι αρκετά καλό..!
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #854 στις: Ιουνίου 13, 2015, 22:22 »
Οσο πιο ψηλα στηνουμε την αντισταση μειωνεται το χτυπημα ή αυξανεται;;;γιατι εχω ψιλομπερδευτει...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 198 42392 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:05
από Ηρακλης
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 334 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34589 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557088 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181665 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 126 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8843 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538358 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60489 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238804 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1588 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16740 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos