vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

225 επισκέπτες, 10 χρήστες
Lazy Dog, ipomonias, papxatz, camber, Nikrom, Stedorian93, Doubt, Jorge, marauder800, grag

Twitter

Phenomenon by Gus

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #555 στις: Απριλίου 19, 2015, 21:43 »
ισως και να κανω λαθος,αλλα εγω ουτε κουρεψα ουτε εστρωσα το βαμβακι,το εκοψα λιγο μετα το ντεκ και το εβαλα μεσα στα αυλακια μεχρι κατω,μεχρις στιγμης δεν εχω ουτε διαρροες ουτε τιποτα,
τωρα απο γευση μπορει με τα δικα σας στησιματα να ειναι καλυτερα  :hmmm: ,θα δουμε σιγα σιγα.


ααα και αναφερομαι στον lite.

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #556 στις: Απριλίου 20, 2015, 17:50 »
Όχι δεν κάνεις λάθος.
Όλοι έχουμε συμφωνήσει ότι το Phenomenon δουλεύει άψογα όπως και αν στηθεί.
Ένα από τα πολλά καλά του :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #557 στις: Απριλίου 20, 2015, 17:57 »
εχεις απολυτο δικιο,σημερα τον εστησα στυλ kayfun,microcoil 1,4 και το βαμβακι απλωμενο πανω στο ντεκ χωρις καθολου μεσα στα αυλακια,μεχρι στιγμης αψογος με παρα πολυ καλη τροφοδοσια.
η καμπανα ειναι τελειως κλειστη.
νομιζω οτι ειναι απο τους πιο ευκολους ατμο σε σεταρισμα,εμενα μου φαινεται πιο απροβληματιστος και απο τον kayfun lite που εχω.

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #558 στις: Απριλίου 20, 2015, 18:05 »
Ακριβώς έτσι!

Αποσυνδεδεμένος Αποστολης

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #559 στις: Απριλίου 20, 2015, 18:24 »
Σήμερα έφυγα για δουλειά με μισό τανκ περίπου χωρίς να πάρω υγρο μαζί.Αφού το ήπια όλο και τον
γυριζα ανάποδα δεν έτρεχε ούτε στάλα.1 Ώρα ¨ατμιζα με μπαταρία σε μηχανικό 3,8 V για να
μου φέρει καμένο.Γυρίζω σπίτι τον λυνω,πλένω,τυλίγω,δένω,γεμίζω σε 3'και 27" με χρονόμετρο.
0,32 8 σπείρες σε 2mm 0,9ωμ.
ff1 βαμβάκι γιατί γλυστράει μέσα στην αντίσταση και με έχει βολέψει
και ψαλιδιά πρόσωπο με το ντεκ που βιδώνει η καμπάνα.
βρέξιμο και το βαμβάκι ίσα ίσα ακούμπαει και δεν ακουμπάει στο ντεκ.
Με λίγα λόγια πολύ λίγο βαμβάκι.
Υγρο αραιωμένο el toro quevara 24 mg με vg atmos στα 12mg
Είχα 1 30άμελο και το έκανα 60άμελο γιατί το είχα καιρό και το'χα παρατημένο
επειδή μπουχτίζει την αντίσταση και πολύ νικοτίνη,τα γνωστά με τα eltoro.
Καταλήγω πως αν και αραιωμένο πήρα υπέροχη γεύση,σα να μην έχει αραιωθεί
αλλά και το στήσιμο με την ποσότητα του βαμβακιού πάρα πολύ καλό.
Πόρισμα..Δεν τρελαινόμαι πόσο βαμβάκι έχω στο ντεκ και μυτούλες κλπ..
κατά την γνώμη μου πάντα.
και παρατήρησα πως με λιγότερο βαμβάκι πάει καλύτερα,ούτε διαρροές ούτε τπτ.
Συγνωμη που φορτώνω το νήμα με τα ίδια και τα ίδια
αλλά αυτο είναι το συμπέρασμά μου!

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #560 στις: Απριλίου 20, 2015, 22:16 »
Πρώτη μου φορά με κάτι διαφορετικό απο Ni200 στον ατμοποιητή.
 Twisted Kanthal  0.16mm + 0.5mm x 0.1mm Ribbon Wire



 το τσιμπιδάκι χαμένο (εννοείται πως το βρήκα αμέσως αφου γέμισα με υγρό  :wall: ), 7 σπείρες με 1,5  χιλ. διάμετρο και ο βάμβαξ καθαρή και ατόφια ίνα mavaton's select gold organic bath .
Γεμίζω απο πάνω, βρήκα πως γυρνώντας το δαχτυλίδι του τανκ δεξιόστροφα και τραβώντας προς τα πάνω ταυτόχρονα ,  το κάνει πολύ πιο εύκολο να βγει. Βασικά μόνο τις δυο τρεις πρώτες φορές ήταν πρόβλημα, πλέον βγαίνει εύκολα με αυτόν τον τρόπο. Τις τρύπες του αέρα τις φράζω με τα δάχτυλα, δεν γυρνάω το δαχτυλίδι του αέρα.

Ατμίζετε κι ευτυχείτε!


Αποσυνδεδεμένος vladimirus

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #561 στις: Απριλίου 20, 2015, 23:22 »
Μετά από καθημερινή χρήση και διάφορα στησίματα κυρίως όσων αφορά το αποροφητικό υλικό νομίζω ότι το πιο καλό για μένα είναι αυτό που περιγράφει ο Benny και συνεχίζει ο Lux και φυσικά όποιοι άλλοι. Με τελείως κλειστή καμπάνα , άψογη τροφοδοσία και απόδοση. Τελικά το βαμβάκι μέσα στα κανάλια αρκεί χωρίς να είναι απλωμένο στο deck ή να φροντίζεις για μυτούλες κτλ. Απλά μετά το κούρεμα, βρέξιμο και τοποθέτηση μέχρι κάτω στα κανάλια. Οχι πως με τους άλλους τρόπους υπήρχε πρόβλημα αλλά ίσως αυτός να είναι ο βέλτιστος , τουλάχιστον για μένα.

Αποσυνδεδεμένος pany

  • ***
  • 606
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #562 στις: Απριλίου 20, 2015, 23:42 »
Τι μπορεί να κάνω λάθος και χρειάζεται να ανοίγω την καμπάνα 1-2 στροφές για να έχω ικανοποιητική τροφοδοσία? Το υγρό είναι 50/50 οπότε δεν είναι παχύρευστο. Δεν βάζω βαμβάκι στα κανάλια αλλά το απλώνω μόνο στο deck.

Αποσυνδεδεμένος powerwolf

  • *
  • 50
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #563 στις: Απριλίου 20, 2015, 23:44 »
Τι να λεμε τωρα.....οπως και να τον στησεις αυτον τον ατμο ειναι φαινομενο....μα καθολου καμενο; Εστω ρε παιδι μου και λιγο; πραγματικα απροβληματιστος
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 21, 2015, 00:36 από powerwolf »

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #564 στις: Απριλίου 20, 2015, 23:52 »
τι κερδίζεις με το βαμβάκι στο λούκι; Αν ειναι για τις διαρροές κι εγώ με κλειστή καμπάνα ατμίζω και δεν έχω, αλλά πάλι κι αυτό ανάλογα το βαμβάκι. Με λεπτό βαμβάκι την σηκώνω μέχρι και μία στροφή.

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #565 στις: Απριλίου 20, 2015, 23:53 »
Τι μπορεί να κάνω λάθος και χρειάζεται να ανοίγω την καμπάνα 1-2 στροφές για να έχω ικανοποιητική τροφοδοσία? Το υγρό είναι 50/50 οπότε δεν είναι παχύρευστο. Δεν βάζω βαμβάκι στα κανάλια αλλά το απλώνω μόνο στο deck.


Όταν σου φέρει καμένο άνοιξε την καμπάνα 1 και κάτι στροφή.
μετά από λίγες φυσαλίδες που θα δεις γύρνα τον ανάποδα και κλείσε την καμπάνα.
Και είσαι έτοιμη.

Αποσυνδεδεμένος vladimirus

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #566 στις: Απριλίου 21, 2015, 00:02 »
τι κερδίζεις με το βαμβάκι στο λούκι; Αν ειναι για τις διαρροές κι εγώ με κλειστή καμπάνα ατμίζω και δεν έχω, αλλά πάλι κι αυτό ανάλογα το βαμβάκι. Με λεπτό βαμβάκι την σηκώνω μέχρι και μία στροφή.

Δεν ξέρω γιατί αλλά με κλειστή την καμπάνα όπως είπα η τροφοδοσία είναι άψογη, ούτε υπέρ... οπότε και διαρροές , ούτε υπό.... Οταν άπλωνα στο deck (σε στυλ kayfun) που και που άνοιγα και λίγο την καμπάνα.

@Penny δοκίμασε όπως φαίνεται στην προηγούμενη σελίδα με κουρεμένη την βεντάλια και κατεβασμένο μέσα στα κανάλια.

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #567 στις: Απριλίου 21, 2015, 00:12 »
εννοείται πως ειναι πολύ καλή η τροφοδοσία και με τέρμα κάτω την καμπάνα, Phenomenon ειναι!  :D

για οποιον βοηθάει και εφόσον χρησιμοποιεί fiber freaks , η κυτταρίνη δεν διαστέλλεται edit :όταν βραχεί: όπως το κοινό βαμβάκι, οπότε πιθανόν να χρειαστεί να βάλει κανεις περισσότερο απ όσο συνήθιζε, αλλα πάντα ειναι στο στησιμο και στο άρωμα, εμένα μου αρέσει και το τραγάνισμα με λίγο βαμβάκι για παράδειγμα, αλλα αυτό ειναι αλλο θέμα .
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 21, 2015, 08:18 από chillo »

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #568 στις: Απριλίου 21, 2015, 12:50 »
Μόλις πριν άλλαξα βαμβάκι στον Lite Full Air με το ολόσωμο τανκ...

Καθαρό ΠΙ στο βαμβάκι, με αφαίρεση βαμβακιού από την πάνω μεριά της "πεταλούδας" όπως λέει ο Benny και ο Lux, το οποίο καταλήγει σε όλο το μήκος του αυλακιού εκατέρωθεν.

Διαφορές στην απόδοση δεν παρατήρησα με τα σετάπ που έφτιαχνα με το βαμβάκι απλωμένο στο deck και τη μυτούλα στο αυλάκι, στη γεύση πχ.

Ελάχιστα πιο αεράτη τζούρα μόνο το οποίο αντιμετωπίστηκε με ακόμη περισσότερο κλείσιμο του αέρα... Μια μικρή σχισμή μόνο άφησα από τη μια τρυπούλα.

Το σημαντικό όμως...

Επιτέλους γέμισα το ολόσωμο τανκ από τις πάνω τρυπούλες, χωρίς να έχω την ελάχιστη διαρροή από κάτω!!! :yahoo:

Για να κατεβάσω τα βαμβάκια στο αυλάκι, χρησιμοποίησα όπως είπε ο Lux τρυπανάκι το οποίο τοποθέτησα από κάτω από το βαμβάκι, οπότε στο τέλος δημιουργήθηκε το καθαρό ΠΙ.
Αυτό επίσης βοηθάει να μην πηγαίνει βαμβάκι κοντά στο σκαλοπάτι των βιδών, οπότε αποφεύγονται γενικά οι διαρροές.

Ανοιξα και μισή στροφή την καμπάνα και πλέον πηγαίνει τρένο! :cigar:


Edit: Μιλώντας γενικά για τις διαρροές θέλω να πω ότι ο Phenomenon ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΑΡΡΟΕΣ! Μόνο ο χρήστης μπορεί να τις δημιουργήσει από λανθασμένο χειρισμό και "κακό" σετάπ.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 21, 2015, 13:15 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #569 στις: Απριλίου 21, 2015, 14:18 »
Μεταξύ του στησίματος με βαμβάκι σε σχήμα βεντάλιας πάνω στο deck και σε σχήμα Π με το βαμβάκι μέσα στα αυλάκια, έχω να παρατηρήσω τα εξής:
- Και με τα δύο στησίματα και πλήρως κλειστή την καμπάνα δεν είχα προβλήματα υποτροφοδοσίας (ακόμα και με παχύρευστα υγρά 70/30). Με το πρώτο στήσιμο πάντως (βεντάλια πάνω στο deck) είχα που και που εμφάνιση ελάχιστου υγρού στις τρύπες αερισμού. Με το στήσιμο Π καμία απολύτως διαρροή.
- Από άποψη γεύσης και συνολικής απόδοσης ατμίσματος και τα δύο στησίματα αποδίδουν πολύ καλά.
- Δεν έχω δοκιμάσει το γέμισμα από τις οπές οπότε δεν μπορώ να πω αν κάποιο από τα δύο στησίματα βοηθά σε αυτόν τον τομέα.
Πάντως σε όσους έχουν πρόβλημα να γεμίσουν από τις οπές εγώ συστήνω το γέμισμα από κάτω όπως το βίντεο του Ινδού reviewer. Από την πρώτη μέρα εγώ τον γεμίζω έτσι απροβλημάτιστα. Πάντα όταν θέλω να γεμίσω ξεβιδώνω το tank και συγχρόνως ξεβιδώνει και η καμπάνα. Γεμίζω από κάτω με οποιοδήποτε μπουκάλι αφού το κενό είναι αρκετό και λόγω το oring που συγκρατεί την καμπάνα στο tank μπορείς να μετακινήσεις και λίγο την καμπάνα (δεξιά-αριστερά). Κατόπιν ξεκινάω το βίδωμα του tank και συγχρόνως βιδώνει και η καμπάνα. Στο τέλος και όταν το tank έχει βιδώσει τελείως ελέγχω και την καμπάνα εάν έχει βιδώσει τελείως (συνήθως θέλει λίγες στροφές) και είμαι έτοιμος για άτμισμα.   


(Παρατήρηση: όλα τα παραπάνω αναφέρονται στον Phenomenon Lite)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 198 42383 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:05
από Ηρακλης
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 332 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34588 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557078 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181658 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 124 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8842 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538349 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60488 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238797 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1577 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16737 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos