vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Phenomenon by Gus

Αποσυνδεδεμένος nickgr

  • ***
  • 517
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum Spiro Vapo
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #5325 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2018, 20:57 »
Γιατί, ξέρεις κάτι;
Αναφέρομαι στις περιγραφές των προϊόντων στο site που είναι λιιιιιγο λιγότερο διαφωτιστικες από τους χρησμους τις Πυθίας.
Χαλαλι του ομως.
Πέντε τους κάναμε τους φαινόμενο. 3 στο σπίτι ( castle long Grandmaster και diner Lady) και δύο στη δουλειά. Μου λείπει ενας (για dinner lady) για την δουλειά και μια ορθοπεδικη ζωνη για την μεση γιατι έχω πάθει δισκοπαθεια από την ορθοστασια με τόσες ώρες που χρειάζεται για τα στησιματα

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #5326 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2018, 21:00 »
Βασικά πέρα από τις περιγραφές, η σελίδα είναι γενικά τραγική και δυσλειτουργικη, αλλά χαλάλι.

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #5327 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2018, 22:45 »
Για όσους θέλουν να κάνουν την Πυθία, ιδού και τα δαφνόφυλλα 
Bayberry Flavor Concentrate
:)) :)) :))

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #5328 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2018, 04:10 »
Νέα καμπάνα Double Chimney για όλη την σειρά Phenomenon

Για την σειρά Phenomenon και με την προσθήκη του Double Chimney έχουμε ούτε λίγο ούτε πολύ 4 καμπάνες που άλλες κυκλοφοράνε και άλλες έχουν καταργηθεί. Έτσι έχουμε:

  • Special 24€
  • Extreme 27€
  • TBCO 29€ και
  • Double 33€

Με το όνομα Double μπορεί κάποιος να σκεφτεί ότι μοιάζει με την διπλή καμπάνα του Skyline. Εδώ όμως είναι μία κανονικότατη καμπάνα που η μόνη πιθανότητα για το όνομα είναι ότι υπάρχει κάτι σαν διπλός κώνος πάνω από την βασική καμπάνα.

Για να υπάρχει εικόνα, οι καμπάνες είναι:

                                     Special                    Extreme                   TBCO                     Double

     

Πλην της Extreme που έχει μία δεύτερη μικρότερη καμπάνα σε συνέχεια της βασικής, όλες οι υπόλοιπες μειώνουν την διάμετρό τους για να καταλήξουν στο drip tip με διάφορες μορφές κώνων. Κατά πόσο οι αλλαγές στο σχήμα των κώνων σε τόσο μικρό μήκος μπορεί να οδηγήσει σε ουσιαστικές διαφορές είναι ένα θέμα που μπορεί κάποιος να το ψάξει.

Η έκδοση που είχα με τον Phenomenon Lite v2.2 είναι η Extreme και αγόρασα την Double που κυκλοφόρησε και είναι η πιο ακριβή απ’ όσες έχει βγάλει ο Gus.


Έχει έναν κώνο με μία εγκοπή σε αντίθεση με την TBCO που έχει έναν κώνο ανυψωμένο από την βασική καμπάνα και την Special που έχει τον κώνο χωρίς την εγκοπή. Η διάμετρος μετά την καμπάνα είναι μικρότερη από αυτήν του Extreme.

 

Στήθηκε με τον ίδιο τρόπο που συνήθως στήνω τον Phenomenon (Ni80 0,40mm 6 σπείρες σε πυρήνα 2mm, 0,5Ω). Βαμβάκι Cotton Bacon Prime. Υγρό Halo Tribeca Concentrate PVG 70/30 με νικοτίνη 6mg/ml).

 

Δοκιμάστηκε σε ξύλινο mod του Ηλία (MK Squonk Mods) με DNA 75c στα 20W.


Μετά από 2ml υγρό που έστρωσε σχετικά, ίσως διακρίνω μια πιο έντονη γεύση χωρίς να μεταβάλλεται η διάκριση των επιμέρους αρωμάτων. Μετά το πρώτο τανκ αρχίζει και βγάζει και το γλυκό στοιχείο του Tribeca, όχι όμως τόσο έντονα όσο με τον Extreme. Στα 22W αυξάνει κι άλλο η ένταση αλλά ο καπνός έρχεται σχετικά ζεστός χωρίς όμως να είναι ενοχλητικός. Ίσως όμως να το καταλαβαίνω πιο έντονα για να δικαιολογήσω τα 33€. Κάτι που παρατήρησα χωρίς να μπορώ να το σχετίσω άμεσα με την καμπάνα, είναι ότι δεν έρχεται υγρό στο drip tip αλλά είναι η μόνη αλλαγή που έγινε αφού το στήσιμο έμεινε το ίδιο. Πιθανά να φταίει η μικρότερη διάμετρος μετά την καμπάνα.
 
Οι διαφορές που μπορεί να βρει κάποιος στην σχεδίαση αφορούν από λίγο όλες τις παραμέτρους (λίγο πιό ψηλή η μία καμπάνα, λίγο πιό χαμηλή η άλλη, λίγο πιό φαρδιά η έξοδος του ατμού, λίγο πιό στενή, κ.ο.κ.) δεν πιστεύω ότι προσφέρουν διακριτές διαφορές.
 
Αξίζει τελικά τον κόπο; Προσωπικά δεν το νομίζω, ακόμα κι αν υπάρχει αυτή η μεγαλύτερη ένταση. Νομίζω είναι ώρα να βγάλει ο Gus κάτι πραγματικά καινούργιο γιατί πέρα από τις αρχικές πολύ καλές δημιουργίες του, εδώ και αρκετό καιρό κάνει παραλλαγές στο ίδιο θέμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 19, 2018, 04:24 από redortho »

Αποσυνδεδεμένος Σταύρος 63

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
  • Τό γάρ περισσά πράσσειν ούκ έχει νούν ούδένα
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #5329 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2018, 07:47 »
Ωραίες φωτογραφίες γιατρέ! !!! :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #5330 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2018, 08:53 »
Άντε με το καλό και η GTI :))
Mπράβο του πάντως που συνεχίζει και το ψάχνει,δείχνει οτι σέβεται και τιμά το κοινό του :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος TheMadGreek

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E|
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #5331 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2018, 09:13 »
Ναι Σταυρο, ή σεβεται το κοινο του ή συνεχιζει την αρπαχτή του εχοντας δημιουργησει πανω σε μια βαση 4-5 ατμοποιητες με 4-5 διαφορετικες εκδοσεις ο καθενας των οποιων οι τιμες συνεχως τραβουν την ανηφορα...   ;D

Το πιο ενδιαφερον στο ποστ του γιατρου ειναι το μοντακι. Θελω λεπτομερειες.  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #5332 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2018, 09:30 »
ΜΚ DNA75C walnut είναι με resin μπαλώματα.Το έπιασα στα χέρια μου στην έκθεση που το είχε ο δημιουργός βιτρίνα.
Εξαιρετικό κομμάτι :thumpup:
Γιώργο μου δεν νομίζω οτι μπορεί κάποιος να περιμένει μεγαλύτερη απόδοση απο ένα tank πλέον.Πιστεύω έχει έρθει κορεσμός στην κατηγορία αυτή.Οπότε εαν έχει κάτι καλό απλά προσπαθείς να το βελτιώσεις ...

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #5333 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2018, 12:02 »
[justify][member=20409]redortho[/member], καλημέρα και με γεια η νέα καμπάνα. Θα μπορούσε να σταθεί και ως ανεξάρτητο νήμα η ανάρτησή σου, βασικές και χρήσιμες πληροφορίες, για ένα τόσο όμορφο θέμα που είναι οι καμπάνες. Γενικότερα για το θέμα, διαφωνώ και συμφωνώ ταυτόχρονα. Όσο αφορά τη νέα καμπάνα Double, δυστυχώς εγώ δεν έχω γνώμη ακόμα, έχω και πάρα πολύ καιρό να περάσω από GUS. Πάντως, με τις προηγούμενες έχω δει διαφορές, όμως οι όποιες διαφορές δεν είναι κάτι τόσο απλό όσο, ίσως, νομίζουν κάποιοι φίλοι. [/justify]

[justify]Αν μπορούσα κάπως να τα συνοψίσω, ως προσωπική γνώμη πάντα, α) σε αρχοντικό mtl και γεύση, δεν μπορεί να χτυπηθεί ο Gus, ούτε από Έλληνα ούτε από ξένο, β) όντως, κάπου έχει κουράσει το θέμα ‘μικροβελτίωση ή μικροκαλλωπισμός επάνω σε κάτι κορυφαίο’, γ) όλη αυτή η περιστροφή αφορά κυρίως συλλέκτες ή φανατικούς φίλους του Gus. / Μακάρι να έρθει και η μέγιστη ευχρηστία, συν και κάτι εντελώς νέο. [/justify]

Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #5334 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2018, 12:09 »
Αρχοντικό...!!! :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #5335 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2018, 12:21 »
Η παρατήρηση του Red για λιγότερο υγρό κάτω από το drip tip ισχύει και για την tbco chimney και στο μυαλό μου έχει να κάνει με τους επιπλέον χώρους που δημιουργούνται για να λιμναζει το επιπλέον υγρό.

Στην περίπτωση της tbco υποτίθεται ότι το αποτέλεσμα γίνεται πιο στυφο, ευνοώντας έτσι τα καπνικα υγρά.

Έχοντας κάνει παράλληλες δοκιμές με την extreme δεν βρίσκω διάφορες που δεν μπορούν να δικαιολογηθουν από μικρές διαφορές στο βαμβακωμα και άρα την τροφοδοσία. Ίσως ένα κλικ πιο ξηρή η γεύση από την tbco.

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #5336 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2018, 13:07 »
...αρπαχτές:o

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #5337 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2018, 16:53 »
Ανάλογα με την θερμοκρασία ατμοποίησης του κάθε συστατικού ενός υγρού, επιλέγεται η σχέση θερμοκρασίας, πίεσης και όγκου του ατμού για να επιτευχθεί κορεσμένος ατμός. Το θέμα το αντιμετωπίζει η θερμοδυναμική των ρευστών και οι σχεδιάσεις του GUS είναι αρκετά μελετημένες.
Η σχεδίαση του μικρού τρούλου πάνω από μεγαλύτερο τρούλο (και μάλιστα "κρεμμυδο-τρούλο", όπως λέγεται) είναι από τις πιο αποδοτικές για να επιτευχθεί κορεσμός του παραγόμενου ατμού με χαμηλότερη θερμοκρασία, αυξάνοντας σταδιακά (σε δύο στάδια) την πίεσή του (συμπιέζοντάς τον από τον μεγάλο τρούλο προς τον μικρό), μειώνοντας τον όγκο του. Η ιδανική καμπύλη κορεσμού δεν μπορεί να εξασφαλιστεί πάντα για όλα τα συστατικά ενός υγρού, γι' αυτό και -αναλόγως της θερμοκρασίας ατμοποίησής τους- εμφανίζεται υγροποιημένος ατμός (κάποιων συστατικών του υγρού) στα κρίσιμα περιφερειακά σημεία "ηρεμίας" της τυρβώδους ροής του ατμού κατά τις φάσεις συμπίεσής/αποσυμπίεσής του. Η εσωτερική διάμετρος και το ύψος της καμινάδας συμμετέχουν στην δημιουργία καθορισμένων ελεγχόμενων τιμών πίεσης μέσα στον ανώτερο τρούλο (πρωτίστως).
Αλλάζοντας τον ανώτερο τρούλο σε κώνο, αλλάζουν οι συνθήκες δημιουργίας κορεσμένου ατμού.
Χοντρικά, ο κορεσμένος ατμός σε χαμηλή θερμοκρασία και υψηλή πίεση είναι η αιτία ανάλυσης γεύσης (βλ. μικροί, στενοί χώροι ατμοποίησης, όπως λέμε GUS). Ο κορεσμένος ατμός σε υψηλή θερμοκρασία και χαμηλή πίεση είναι η αιτία έντασης γεύσης (βλ. RDA). Ο κορεσμένος ατμός σε μέση θερμοκρασία και χαμηλή πίεση είναι η αιτία ολοκλήρωσης γεύσης (βλ. φαρδιές καμπάνες και φαρδιές μακριές καμινάδες, όπως λέμε Hussar).
Τα όρια από το ένα στο άλλο σχετίζονται με τα συστατικά των υγρών και από τις διαστάσεις της πηγής παραγωγής ατμού (βλ. πηνίο αντίστασης, εμβαδόν επιφάνειας εισαγωγής αέρα στην αντίσταση και πίεσή/ταχύτητά του) σε σχέση με τις διαστάσεις και το σχήμα του θαλάμου ατμοποίησης/συμπύκνωσης ατμού (συμπεριλαμβανομένης της καμπάνας, αλλά και του driptip, το οποίο ευθύνεται για το από ποιο σημείο και μετά θα αρχίσει η τυρβώδης ροή του ατμού μέσα στο στόμα).

Το φαινόμενο GUS αξίζει τα λεφτά του. Προφανώς είναι αποτέλεσμα εξαντλητικών δοκιμών.
Η ιδέα της σχεδίασής του (μία βασική είναι) θέλει πολύ διάβασμα και θεωρητικές γνώσεις θερμοδυναμικής, που δεν είναι εύκολα διαχειρίσιμες.
Όποιος μπορεί και ενδιαφέρεται να κατανοήσει την πολυπλοκότητά του, ας το ψάξει ξεκινώντας από το saturation dome curve.

Υ.Γ.: Για τα παραπάνω φταίει η επαγγελματική διαστροφή του Φυσικού μέσα μου. :))

Αποσυνδεδεμένος nXtLs

  • ***
  • 910
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #5338 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2018, 17:10 »
Χτες έγινα κάτοχος ενός φαινόμενο lite  v2 ,τον αγόρασα μτχ μόνο με το tiny set ! Επειδή το νήμα ειναι τεράστιο αν υπάρχουν προτάσεις για στήσιμο καλοδεχούμενες ! Το κακό ειναι οτι το πιο ψιλό σύρμα που υπάρχει ειναι 0,35 κανθαλ  και απο εκεί κ πέρα 0,40 κανθαλ , Nichrome και ss . Το πιο πιθανό ειναι να κουμπωσει σε μηχανικό !


Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #5339 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2018, 17:21 »
[member=20557]alexoyiorgis[/member]

Πολύ ενδιαφέρουσα ανάλυση που δεν θα την ψάξω γιατί ακούγεται αρκετά τεκμηριωμένη και δυστυχώς έχω απομακρυνθεί χρόνια τώρα από τον Bernoulli τον Pascal και την υπόλοιπη παρέα. Η μηχανική των ρευστών που διέπει το ζητούμενο στην περίπτωση που συζητάμε έχει σχεδόν όλες τις παραμέτρους όχι απλά μεταβλητές αλλά και διαρκώς μεταβαλλόμενες και διαφορετικές από κάθε χρήστη. Θυμάμαι τον μακαρίτη τον Leo που έλεγε ότι η καμπάνα του Calix υπερέχει του ανταγωνισμού (αυτό άφηνε να εννοηθεί) επειδή έχει σχήμα έλλειψης και μειώνεται κατά πολύ η τυρβώδης ροή. Άλλοι πάλι όπως λες αντιμετωπίζουν το θέμα με άλλη προσέγγιση. Τώρα αν κάθε είδους σχήμα κώνου ή τρούλου στον Phenomenon με διαφορετικά υγρά δίνει κάθε φορά άλλη γεύση και αν κατάλαβα καλά την αποδίδει καλύτερα από τον ανταγωνισμό, συγνώμη αλλά δεν με καλύπτει. Αν ο Gus βρήκε το ιερό δισκοπότηρο των ατμοποιητών, απορώ γιατί δεν το ακολούθησαν οι άλλοι. Αν παίζει τόσο ρόλο η ακρίβεια σχεδιασμού για την ομαλή ροή, πού κολλάει το άνοιγμα από τον ίδιο οπών εισαγωγής διαφορετικής διαμέτρου (και καλά κάνει) με βάση τα γούστα του πελάτη; Τώρα αν γίνονται εξαντλητικές δοκιμές είναι κάτι που δεν το ξέρω, αλλά και δεν με αφορά. Σαν καταναλωτή με ενδιαφέρει το τελικό προϊόν. Για να τελειώνω το σεντόνι, κατά την γνώμη μου είναι ένας πάρα πολύ καλός και τίμιος ατμοποιητής που δεν θα έλλειπε με τίποτα από την συλλογή μου και είναι σχεδόν μόνιμα σε χρήση. Μέχρι εκεί όμως.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 311 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34566 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557009 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181616 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 117 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8830 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538294 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60475 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238753 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1550 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16723 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 139282 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz