vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

275 επισκέπτες, 5 χρήστες
Tem, Jorge, Buliwyf, kostas..., tibolaso

Twitter

Phenomenon by Gus

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #4170 στις: Αυγούστου 23, 2017, 02:07 »
Σαφέστατα. Άμα όμως κάποιος δεν διευκρινίζει, ούτε αιτιολογεί, καταλήγουμε να μιλάμε μόνοι μας, χωρίς οποιαδήποτε αλληλεπίδραση. Επίσης το "2 χρόνια" δεν θα μπορούσα να το μαντέψω. Οπότε συγχώρα με, αλλά το πόστ σου αυτό μου έβγαλε. Μου φάνηκε κάπως "απόλυτο", χωρίς να δικαιολογεί την "απολυτότητά" του. Θα μπορούσα να το κάνω λιγότερο "άστοχο"; Ίσως. Mea Culpa που λένε, άμα είναι απαραίτητο, αλλά νομίζω καταλαβαίνεις το "γιατί". Με κάθε σεβασμό πάντα.

Σε κάθε περίπτωση μπορεί να έχεις και δίκιο, αν και από ό,τι θυμάμαι (δεν κρατάω σημειώσεις) είχα κάνει 2άρι πυρήνα. Θα τον δοκιμάσω πάντως, έχοντας την συμβουλή σου κατά νου.

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #4171 στις: Αυγούστου 23, 2017, 11:25 »
Kωστα δοκιμασε οτι σου κανει κλικ και ατμισε οπως σε ευχαριστει.

Προσωπικα δεν εχω βρει λογο να σεταρω τα φαινομενα με 2.5mm πυρηνα.

Βεβαια ατμιζω και καπως χαμηλα σε βατ.

Αν εχεις unfollow νομιζω μπορεις να ανεβεις σε πυρηνα μιας και εχω την εντυπωση οτι εχει λιγο μεγαλυτερο χωρο ατμοποιησης.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #4172 στις: Αυγούστου 23, 2017, 11:38 »
Αν είχα unfollow, θα δεχόμουν ισχυρές πιέσεις να τον δώσω από μερικούς μερικούς :D

Σε αυτό που λες για τον χώρο ατμοποίησης το ένιωσα σε 3mm πυρήνα, αλλά και πάλι παίζει ρόλο και το σύρμα. Για να το εξηγήσω: 2mm πυρήνας με 0,40mm σύρμα έχει περίπου την ίδια διάμετρο με 2,5mm πυρήνα 0,25mm σύρματος. Με λιγότερο βαμβάκι βέβαια.

Τέλος πάντων. Γούστα είναι αυτά, απλά προσπαθούσα να καταλάβω γιατί όχι 2,5. Και αφού "όχι 2,5", τότε γιατί "όχι 1,5";

Αποσυνδεδεμένος manajoma

  • ***
  • 753
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #4173 στις: Αυγούστου 23, 2017, 11:42 »
Έχοντας ασχοληθεί παρά πολύ με το φαινόμενο αλλά και με Μομεντους
Έχοντας αλλάξει ακομα και τον αέρα στον φαινόμενο ,Μιλώντας συχνά κατιδιαν με τον κατασκευαστή , και έχοντας τον φαινο βασικό και σε πρώτη θέση το σεταπ του θέλει 2αρι πύρινα , στηστε με ότι θέλετε 2,5 3 4 5 καλα κανετε γούστα ειναι αυτά . Αλλά αν κάποιος που ξέρει σας στήσει το φαινόμενο με 2αρι πύρινα 30αρι η 32αρι σύρμα και τα βαμβάκια σωστά θα καταλάβετε γιατί στήνετε με 2αρι πύρινα

Φιλικά

Αποσυνδεδεμένος zalaros

  • *****
  • 1092
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #4174 στις: Αυγούστου 23, 2017, 12:04 »
Χρησιμοποιώ το phenomenon lite από τότε που κυκλοφόρησε. Εδώ και αρκετό καιρό στήνω σε 1,5 χιλιοστό πυρήνα και δεν το αλλάζω με τίποτα.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος relax_dv

  • **
  • 212
  • Φύλο: Άντρας
  • ..όλα είναι ατμός - Θρασύβουλας..
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #4175 στις: Αυγούστου 23, 2017, 13:29 »
Και με 2,5mm πυρήνα τον έχω στήσει και έπαιζα μια χαρά. Απο'κει και πέρα όμως, νομίζω ότι 2mm είναι το ιδανικό για τον Phenomenon, με λίγο, πραγματικά λίγο βαμβάκι.
Σύρμα κυρίως 30ga και κάποιες φορές 28άρι.  

Πειραματιστείτε ελεύθερα και βγάλτε συμπεράσματα. Δεν υπάρχουν κανόνες αλλά από την άλλη, η γεωμετρία κάθε ατμοποιητή σε προϊδεάζει για το τι βιολί βαράει.

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #4176 στις: Αυγούστου 23, 2017, 14:10 »
Αν είχα unfollow, θα δεχόμουν ισχυρές πιέσεις να τον δώσω από μερικούς μερικούς :D

Σε αυτό που λες για τον χώρο ατμοποίησης το ένιωσα σε 3mm πυρήνα, αλλά και πάλι παίζει ρόλο και το σύρμα. Για να το εξηγήσω: 2mm πυρήνας με 0,40mm σύρμα έχει περίπου την ίδια διάμετρο με 2,5mm πυρήνα 0,25mm σύρματος. Με λιγότερο βαμβάκι βέβαια.

Τέλος πάντων. Γούστα είναι αυτά, απλά προσπαθούσα να καταλάβω γιατί όχι 2,5. Και αφού "όχι 2,5", τότε γιατί "όχι 1,5";
0.4  δεν ειναι καπως ''φτωχος'' ο 2αρης πυρηνας για ενα συρμα οπως το 0.4 που θελει αρκετα βατ για να αποδοσει σε σχεση με ενα λεπτοτερο συρμα οπως το 0.25.

Για να τροφοδοτηθει με υγρο το 40αρι θελει να εχει και αρκετο υγρο το βαμβακι σου να μπορει να καιει καυσιμο.

Mε μικροτερο πυρηνα και τοσο μεγαλη διατομη συρματος δεν θα υπαρξει νομιζω σωστη ατμοποιηση.

Βεβαια δοκιμαζεις και βλεπεις.Aλλωστε το φαινομενο εχει απο κατασκευσης πολυ καλη τροφοδοσια,

Προσωπικα στα φαινομενα που εχω( Zest 0.8 ) συνηθως ειμαι με ο.22 σε 1.5mm ή 2mm.
Αλλα ειπαμε αυτα ειναι γουστα!

Παντως οι Κωστιδες σιγουρα εχετε ωροσκοπο στο Φαινομενο κοβω το...κεφαλι μου,δεν εξηγειται αλλιως.

Δεν δοκιμαζεις τον Unfollow μιας και σε λενε Κωστα?Πιστευω θα παιξει υπεροχα και σε 2.5mm :yes: :))

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #4177 στις: Αυγούστου 23, 2017, 14:25 »
Άμα βρω πίστεψέ με, έχει "τσιμπηθεί" άμεσα. Αν και θα πρέπει να παλέψω με μερικούς άλλους Κώστηδες. Κάνω και προπόνηση σε τακτικές στέλθ για όταν...

Πάντως για να μην είμαι τελείως οφ τόπικ, τελείως απροβλημάτιστος ο μπαγάσας. Έχω την v2 του lite και με μία απλή επίδειξη από τα παιδιά και διάβασμα εδώ, δεν έχω δει σταγόνα. Οι μόνες διαρροές που είχα ήταν καθαρά από δική μου απροσεξία - αβλεψία - βλακεία, όπως θες πες το.

Και τροφοδοσία, όπως το λες. Άνετη και χωρίς προβλήματα. 

Ερώτηση: Σε παλαιότερα στησίματα, οι μπουρμπουλήθρες που ανέβαιναν από την τροφοδοσία δεν σπάγανε, με αποτέλεσμα κοντά στο τέλος του τανκ να νομίζω ότι έχω φτιάξει περιδέραιο. Δεν μου προκαλούσε αλλοίωση της γεύσης ή οτιδήποτε τέτοιο και μετά από κάποια φάση απλά δεν ξανάγινε. Πιστεύω ότι ήταν  κάτι στο στήσιμο, που στην πορεία απλά ασυναίσθητα το διόρθωσα και δεν το ξαναέκανε. Όμως ποτέ δεν έμαθα το γιατί. Έχει κανείς ιδέα ή εμπειρία από κάτι τέτοιο;

Αποσυνδεδεμένος iPant

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #4178 στις: Αυγούστου 23, 2017, 21:18 »
Κώστα έχω οδηγηθεί στον 2mm πυρήνα με 0.25mm σύρμα μετά απο πολλές δοκιμές και διαβάζοντας πολυ και τον demkoni παλιότερα εδω που είχε κάνει διατριβή στον Phenomenon. Επίσης πολυ καλά λειτουργεί και ο 1.5mm πυρήνας. Με 0.40mm δεν θα εστηνα ποτέ τον Phenomenon. Έχω τον zest και θεωρώ οτι η εισαγωγή αέρα και ο χώρος ατμοποιησης δεν μπορεί να υποστηρίξει τόσο χαμηλές αντιστάσεις

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #4179 στις: Αυγούστου 23, 2017, 22:01 »
για μεγαλυτερη διαμετρο πυρηνα υπαρχει κ το οβαλ στησιμο.

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #4180 στις: Αυγούστου 23, 2017, 22:12 »
Πάνω σε τί το τυλίγεις για να βγει οβάλ (νομίζω εννοείς πατημένο σε 2 απέναντι πλευρές); Η διάμετρος που κάνεις είναι αυτή που είχε πριν το "πάτημα" ή καταλαβαίνω τελείως άλλο πράγμα;

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #4181 στις: Αυγούστου 23, 2017, 22:29 »
όχι
βάζεις δυο τρυπάνια το ένα πάνω στο άλλο

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #4182 στις: Αυγούστου 23, 2017, 22:31 »
Κώστα έχω οδηγηθεί στον 2mm πυρήνα με 0.25mm σύρμα μετά απο πολλές δοκιμές και διαβάζοντας πολυ και τον demkoni παλιότερα εδω που είχε κάνει διατριβή στον Phenomenon. Επίσης πολυ καλά λειτουργεί και ο 1.5mm πυρήνας. Με 0.40mm δεν θα εστηνα ποτέ τον Phenomenon. Έχω τον zest και θεωρώ οτι η εισαγωγή αέρα και ο χώρος ατμοποιησης δεν μπορεί να υποστηρίξει τόσο χαμηλές αντιστάσεις
Όντως και εγώ ως παράδειγμα το παρέθεσα το συγκεκριμένο σύρμα. Προσωπικά έχω οδηγηθεί σε 0,25mm σύρμα ή και 0,32mm, ανάλογα το υγρό που θέλω να βάλω. Όταν παραγγείλω σύρμα, σίγουρα θα βάλω και κάτι πιο λεπτό να δω. 
Τα στησίματα του demkoni πρέπει να ήταν τέλεια. Μόνο και μόνο από την περιγραφή ακούγονται εξαιρετικά ενδιαφέροντα. Κρίμα που δεν έχω προλάβει τις φωτό. Σίγουρα θα είχα επιχειρήσει μερικά από αυτά, με πλήρη - βέβαια - αποτυχία.

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #4183 στις: Αυγούστου 23, 2017, 22:34 »
όχι
βάζεις δυο τρυπάνια το ένα πάνω στο άλλο
Και τί "διάμετρο" υπολογίζεις για να βγάλεις στο περίπου αντίσταση;

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #4184 στις: Αυγούστου 23, 2017, 22:39 »
Πάνω σε τί το τυλίγεις για να βγει οβάλ (νομίζω εννοείς πατημένο σε 2 απέναντι πλευρές); Η διάμετρος που κάνεις είναι αυτή που είχε πριν το "πάτημα" ή καταλαβαίνω τελείως άλλο πράγμα;
σε δυο κατσαβιδακια. αυτα τα μπλε. 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 308 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34562 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557008 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181614 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 117 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8829 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538293 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60475 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238752 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1550 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16723 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 139280 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz