vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

238 επισκέπτες, 2 χρήστες
treloneritis, Jorge

Twitter

Phenomenon by Gus

Αποσυνδεδεμένος xoys

  • *
  • 39
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3615 στις: Αυγούστου 21, 2016, 22:53 »
πολύ ωραία αύριο θα πάρω τηλεφωνώ

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3616 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2016, 09:33 »
Πήρα το σετ με τα δύο straight tank του gus για να τα έχω καβάντζα στον lite v1.1, δοκιμάζοντας τα όμως αντιμετωπίζω πρόβλημα με τα orings.. Στα κλασικά καφέ που είχε ήδη η βάση δεν κουμπωνουν καν τα καινούργια τανκάκια (τους πέφτουν πολύ σφιχτά ) οπότε επιχείρησα να δοκιμάσω από εκείνα τα μαύρα που συνόδευαν τα τανκ. Κάθε τανκ έχει μέσα του 4 μαύρα orings εκ των οποίων η κάθε δυάδα έχει ίδιες διαστάσεις όπως δείχνουν.
Πρόβλημα όμως και εκεί με όποια δυάδα κι αν δοκιμάσω. Τα τανκακια είναι πολύ σφιχτά και εντάξει, το κουμπωμα θα το καταφέρω. Για να βγει όμως το κάθε τανκ μετά θα μου αλλάξει τον αδοξαστο..
Επίσης παρατήρησα ότι τα νέα τανκακια ζορίζονται πολύ και στο οring της καμπάνας, εκεί ψηλά στο drip tip.
Το παλιό straight που έχω κάθεται απίθανα και στα πάνω αλλά και στα κάτω orings.
Έτσι είναι ρε παιδιά αυτά; Θα στρώσουν με τον καιρό ή πρέπει να πιάσω τα dremel να τα τρίβω στις εσωτερικές πλευρές μπας χωρέσουν σωστά στη βάση;

Επίσης τα μαύρα οring που ήρθαν με τα τανκάκια μου φαίνονται πιο σκληρά από τα καφέ που είχε η βάση αρχικά, ισχύει κάτι τέτοιο ή απλώς χρειάζεται να μαλακώσουν κι αυτά με τον καιρό;

Επίσης, γίνεται τρία ίδια τανκάκια να έχουν διαφορετικές διαστάσεις; Πως το πρώτο κουμπωνει τόσο όμορφα ενώ τα δύο καινούργια είναι τόσο σφιχτά; Φυσικά και βάζω λίγο υγρό στα orings όταν δοκιμάζω να τα κουμπωσω. ;)

Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3617 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2016, 18:53 »
Πολλές και εύλογες ερωτήσεις. Δεν έχω απαντήσεις σε όλες, καταθέτω προσωπική άποψη και μόνο. Αντιμέτωπος με το ίδιο θέμα στον δεύτερο Zest που έχω πάρει, απλά πιέζω και τραβάω με δύναμη. Δεν έχουν πάθει κάτι, σε 2 μήνες έχουν ελάχιστα μαλακώσει, οπότε συνεχίζω δυνατά χωρίς φόβο. Δεν είναι καλό, το έχουν πει πολλοί και συμφωνώ. Κατ'εμέ δεν είναι και ανησυχητικό, απο την στιγμή που μπρός στα κάλη του Phenomenon, εν γνώση μου, ζω και παρακάμπτω τις ατέλειές του.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3618 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2016, 19:07 »
Η πλάκα είναι ότι για να καταφέρω να το ξεκουμπώσω εγώ θα πρέπει πρώτα να στρίψω λίγο το τανκ πάνω στη βάση -να ξεκολλήσουν τα οrings απ'το τανκ δηλαδή- διαφορετικά δεν βγαίνει με τίποτα. Με τίποτα όμως! Αυτό φέρνει πάντα σαν αποτέλεσμα το τραγικό σφίξημο της βάσης πάνω στο mod και χρειάζομαι "μοχλό" μέσα στις τρύπες αέρα της βάσης για να καταφέρω να την ξεβιδωσω μετά.. άμα είναι να τα ρημάξω όλα για να καταφέρω να βγάλω ένα τανκ απ'τον ατμοποιητή ζήτω που καήκαμε.. και είναι και ψηλά στην καμπάνα σφιχτό, ή που θα την παρασέρνει και θα την ξεβιδώνει ή που θα την σφίγγει τρελά πάνω στη βάση και θα την κάνει την ανεπανόρθωτη ζημιά στο τέλος.. με δυο στροφές σε κομμένο μάλιστα σπείρωμα για την καμπάνα δεν θέλει και πολύ να γίνει το κακό αν σφίγγεται συνέχεια τόσο σφιχτά πάνω στο deck..
Αχ..

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3619 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2016, 19:08 »
μου ρθαν χθες ορινγκ απο ft...  κ καλα τα σωστα.... @@ καπαμα... δεν σφιγγουν καθολου σωστα.
ξεκουμπωνει που ξεκουμπωνει για πλακα το τανκ, με αυτα ειναι χειροτερα.
αλλά αφου δεν παει ο μωαμεθ στο βουνο, θα παει το βουνο στον μωαμεθ.
θα μπει συρματακι ψιλο, που εχει ξεμεινει απο τα αρχαια χρονια οταν στριβαμε 13αρια, μεσα στην πατουρα κ θα σφιξει θελει δε θελει.

αν κ κατι μου λεει οτι αυτα τα ορινγκ ειναι για το πανω μερος κ οχι για την βαση.
https://www.fasttech.com/products/0/10006772/1536602-silicone-o-ring-seals-for-atomizers-50-pack

Αποσυνδεδεμένος defsta

  • *
  • 56
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3620 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2016, 19:40 »
Φίλε drum στην βάση βάζω 16*1 kai 17*1 και κάθονται κουτι σε τανκακι πολυκαρβονικό.... :confused1:

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3621 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2016, 21:58 »
Μάκη, απλά άστα στην άκρη τα ορινγκ του και ψάξε στο στοκ ατμοποιητών που έχεις, εργοστασιακών και επισκευάσιμων, να βρεις ορινγκάκια που να επιτρέπουν στο τανκ να ανοιγοκλείνει όσο το δυνατόν πιο νορμάλ. 
Δυστυχώς, τα ορινγκ του gus είναι ό,τι νάναι. Μπορεί να εφαρμόζουν άψογα, μπορεί να εφαρμόζουν άθλια, όπως τα δικά σου και τα δικά μου. 
Λύσε το θέμα με άλλου κατασκευαστή ορινγκ

Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3622 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2016, 23:27 »
Πήρα το σετ με τα δύο straight tank του gus για να τα έχω καβάντζα στον lite v1.1, δοκιμάζοντας τα όμως αντιμετωπίζω πρόβλημα με τα orings.. Στα κλασικά καφέ που είχε ήδη η βάση δεν κουμπωνουν καν τα καινούργια τανκάκια (τους πέφτουν πολύ σφιχτά ) οπότε επιχείρησα να δοκιμάσω από εκείνα τα μαύρα που συνόδευαν τα τανκ. Κάθε τανκ έχει μέσα του 4 μαύρα orings εκ των οποίων η κάθε δυάδα έχει ίδιες διαστάσεις όπως δείχνουν.
Πρόβλημα όμως και εκεί με όποια δυάδα κι αν δοκιμάσω. Τα τανκακια είναι πολύ σφιχτά και εντάξει, το κουμπωμα θα το καταφέρω. Για να βγει όμως το κάθε τανκ μετά θα μου αλλάξει τον αδοξαστο..
Επίσης παρατήρησα ότι τα νέα τανκακια ζορίζονται πολύ και στο οring της καμπάνας, εκεί ψηλά στο drip tip.
Το παλιό straight που έχω κάθεται απίθανα και στα πάνω αλλά και στα κάτω orings.
Έτσι είναι ρε παιδιά αυτά; Θα στρώσουν με τον καιρό ή πρέπει να πιάσω τα dremel να τα τρίβω στις εσωτερικές πλευρές μπας χωρέσουν σωστά στη βάση;

Επίσης τα μαύρα οring που ήρθαν με τα τανκάκια μου φαίνονται πιο σκληρά από τα καφέ που είχε η βάση αρχικά, ισχύει κάτι τέτοιο ή απλώς χρειάζεται να μαλακώσουν κι αυτά με τον καιρό;

Επίσης, γίνεται τρία ίδια τανκάκια να έχουν διαφορετικές διαστάσεις; Πως το πρώτο κουμπωνει τόσο όμορφα ενώ τα δύο καινούργια είναι τόσο σφιχτά; Φυσικά και βάζω λίγο υγρό στα orings όταν δοκιμάζω να τα κουμπωσω. ;)
Όντως τα τανκακια έχουν το συγκεκριμένο πρόβλημα ...τα κάνανε πιο στενά από τα προηγούμενα. .στις νέες παρτίδες λόγω του ότι επειδή οι περισσότεροι γεμίζουν από κάτω για να μην υπάρχουν διαρροές στο ανάποδο γέμισμα το εχουν στενέψει και το άνοιγμα του drip tip...έτσι ώστε όταν το γυρίζεις για να γεμίζεις από κάτω να μην έχεις διαρροές από το άνοιγμα που περνάει το drip tip...
Καλό θα ήταν να μιλήσεις με το μαγαζι να σου πουν ακριβώς ποια o rings θα βάλεις. ..εμένα μου έδωσαν ένα ζευγάρι 13 ένα 14 και ένα 12 ... (πιστεύω να θυμάμαι καλα) και μου είπαν να δω πιο μου κάνει. ..και με βόλεψε το 13 για το Bell tank...

Στάλθηκε από το SM-N915FY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Deimos

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3623 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2016, 01:17 »
Εκτός των άλλων έχω την κοντή καμπάνα και το αντίστοιχο τανκ, αυτά που για να γεμίσεις πρέπει να έχεις και το κατάλληλο (μοναδικό) ντρίπ τιπ του GUS με το έξτρα ορινγκ.
Πρόσφατα ανακάλυψα τα ντριπ τιπ σιλικόνης χωρίς κανένα ορινγκ, ανακάλυψα επίσης ότι ταιριάζουν τέλεια σε αυτό το tiny tank, γυρίζουν την καμπάνα μια χαρά και μπορείς να κατεβάσεις εύκολα το τανκ μέχρι τέρμα στο γέμισμα, παρόλο που δεν δείχνει να σφραγίζει δεν χάνει σταγόνα. Βέβαια η δυσκολία μέχρι να ελευθερωθεί από τα ορίνγκ της βάσης και της καμινάδας παραμένει.
Μιλάω πάντα για Phenomeno με tiny tank.
Εγώ τα πήρα από εδώ http://vapormania.gr/Drip-Tips/Drip-Tip-Silicone δεν ξέρω τι άλλο κυκλοφορεί και σε τι διάσταση.
Επίσης βολικά και με δυνατό πιάσιμο στην καμπάνα και στον C1.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3624 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2016, 10:00 »
Μάκη, απλά άστα στην άκρη τα ορινγκ του και ψάξε στο στοκ ατμοποιητών που έχεις, εργοστασιακών και επισκευάσιμων, να βρεις ορινγκάκια που να επιτρέπουν στο τανκ να ανοιγοκλείνει όσο το δυνατόν πιο νορμάλ.
Δυστυχώς, τα ορινγκ του gus είναι ό,τι νάναι. Μπορεί να εφαρμόζουν άψογα, μπορεί να εφαρμόζουν άθλια, όπως τα δικά σου και τα δικά μου.
Λύσε το θέμα με άλλου κατασκευαστή ορινγκ
Προς το παρόν επέστρεψα στο τανκάκι που είχα ήδη (straight tank κι αυτό ) κι εβαλα πάλι πάνω τα καφέ orings που είχε αρχικά η βαση. Συνδυασμός που δουλεύει άψογα. Αν σπάσει αυτό το τανκάκι βλέπουμε με τα υπολοιπα αλλά προς τα εκεί θα πάει η δουλειά. Αναζήτηση σε άλλα orings..

Αποσυνδεδεμένος kkiriakos

  • *
  • 20
  • Φύλο: Άντρας
    • truckbody
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3625 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2016, 12:17 »
Μετά την αγορά δυο κλώνων τους οποίους έλιωσα πριν περίπου ένα μίνα αγόρασα τον γνήσιο έχω τα ίδια προβλήματα με τα ορινκ πολύ σφιχτά, λόγω του ότι είμαι τεχνικός στο επάγγελμα και έχω τεράστια υπομονή τον παλεύω . Πιστεύω πώς ο μέσος χρήστης αν δεν βρεθεί λύση είναι πολύ εύκολο να τον καταστρέψει  :wall:

Αποσυνδεδεμένος Σταύρος 63

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
  • Τό γάρ περισσά πράσσειν ούκ έχει νούν ούδένα
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3626 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2016, 13:58 »
13 ,14 τα νούμερα για τα ορινκ κ συνδιασμός αυτών το πάνω 13 κ το κάτω 14.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3627 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2016, 15:42 »
Δηλαδή λες να δοκιμάσουμε το χοντρό κάτω και το λεπτό πάνω; Αν και μάλλον δοκίμασα και αυτόν τον συνδυασμό..
Έπρεπε να το μελετήσει περισσότερο ο gus αυτό το κομμάτι πάντως, το έχω ξαναπεί. Ένα κιτ οrings με διάφορα μεγέθη που να καλύπτει όλους τους συνδυασμούς τανκ και βάσεων του φαινόμενου, κάτι τέτοιο. Με τόσο σφιχτά orings που συνόδευαν μάλιστα τα ίδια τα τανκάκια δεν μπορώ να χαρώ τον υπεροχο κατά τ'άλλα ατμοποιητή τους, τέλος. Ευτυχώς έχω ακόμα το πρώτο τανκ με τα καφέ του orings που ταιριάζουν γάντι στη βάση. Αν όμως σπάσει για κάποιο λόγο αυτό το τανκ την έκατσα, θα έχω άλλα δύο καινούργια που θα μου βγάλουν την πίστη. Δεν θα μπορέσω να τον χαρώ ξανά αν δεν βρω κατάλληλα orings ή αν δεν "φάω" με κάποιο τρόπο τα τανκάκια στις εσωτερικές τους διαμέτρους.
Στο ένα τανκ δοκίμασα με οδοντόκρεμα και "γλύκανε" κάπως το πράγμα αλλά και πάλι, αν κολλήσει το oring θες ολόκληρη επιχείρηση για να το βγάλεις από τη βάση. Είναι και πανω εξάλλου σφιχτό κι εκεί δεν μπορώ να το φαρδύνω με κάποιο τρόπο.
Είμαι κι επαρχία, δεν μπορώ να πεταχτώ από εκεί για λύσεις. Αυτό που φοβομουν μου συνέβει τελικά κι αλίμονό μου αν σπάσει το πρώτο τανκ που ήρθε με τον ατμοποιητη ή αν κοπεί κάποιο απ'τα καφέ orings.. ;)

Αποσυνδεδεμένος Σταύρος 63

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
  • Τό γάρ περισσά πράσσειν ούκ έχει νούν ούδένα
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3628 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2016, 17:14 »
Μakis τα καφέ δεν τα έχω χρησιμοποιήσει καθόλου παρόλο που τα έχω,ειναι ένα θέμα τά ορινκ κ κατά πόσο θέλει ο καθένας να είναι σφιχτό το τανκ.εγω πού τον έχω όλη μέρα στην τσέπη επέλεξα το 14 κάτω κ το 13 πάνω γιά ασφάλεια.Εχω το τινυ το Bell kap k staight tank όλα κουμπωνουν χωρίς ζόρι.Αν τα καινούρια τανκ είναι πιό στενά ίσως να θέλουν κ 12.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3629 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2016, 19:11 »
Στη σελίδα του gus προτείνονται τα 13άρια αν και αναφέρονται και τα 12άρια αλλά και 11άρια για ευκολότερο βάλε-βγάλε. Το κάθε τανκάκι ήρθε με 4 μαύρα orings, δύο λεπτά και δύο πιο χοντρά όμως δεν μπορώ να δω κάπου τις διαστάσεις τους. Όποια κι αν δοκιμάσω πάντως το νέο τανκάκι σφίγγει πάνω στη βάση σαν τρελό.. το παλιότερο straight tank που έχω πλέει αν το δοκιμάσω με τα μαύρα αυτά orings ενώ με τα καφετιά που είχε από την αρχή ο ατμοποιητης ταιριάζει κουτί. Φυσικά τα νέα τανκάκια δεν μπαίνουν καν αν έχω τα καφέ orings στη βάση κλπ.. Όταν θα έρθει η ώρα να βάλω κάποιο απ'τα καινούργια βλέπουμε, τι να πω..
Πάλι καλά που δεν παράγγειλα και το tiny tank, έτοιμος ήμουν. Και τώρα θα ήμουν αντιμέτωπος με τρελή απογοήτευση φοβάμαι..

Εδώ οι πληροφορίες για τα orings στο straight tank: http://gus-mod.gr/zencart_gus/index.php?main_page=product_info&products_id=289

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 299 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34558 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 556989 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181608 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 115 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8829 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538268 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60463 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238739 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1541 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16714 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 139268 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz