vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

213 επισκέπτες, 8 χρήστες
Jorge, Buliwyf, Mulder, georgeboy, tibolaso, george kotsopoulos, Milarepa, xloupas

Twitter

Phenomenon by Gus

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3570 στις: Αυγούστου 04, 2016, 21:30 »
Καλησπερα σε ολους.
Εδω και λιγες μερες εχω το tiny set για τον lite. Το προβλημα μου ειναι οτι τα orings με τα οποια ερχεται ειναι τοσο χοντρα που η αναπληρωση και η ρυθμιση εισαγωγης αερα γινεται περιπετεια. Εχει κανεις υποψιν o-rings που του καθονται καλυτερα ?
[justify]@Silas, καλησπέρα.[/justify]
[justify]Αν μου επιτρέπεις να πω κάτι μικρό. Το θέμα με τα o-rings έχει συζητηθεί πολλές φορές. Αν δεν βαρεθείς, κάνε μία μικρή αναζήτηση προς τα πίσω, υπάρχουν πολλές “βοηθητικές” αναρτήσεις από αρκετούς φίλους-ες (βλ. την αγαπητή petra).[/justify]

Ασφαλώς και το ιδανικότερο όλων είναι η επαφή με GUS, παρ' όλα αυτά να πω και προσωπικά. Εγώ δεν έχω πειράξει o-rings. Αυτό που ακολουθώ πιστά: ποτέ δεν διαβρέχω τα o-rings με υγρό αναπλήρωσης, γιατί αν συμβεί αυτό (τουλάχιστον σε μένα), όταν έρθει η ώρα και στεγνώσει το υγρό, θα έχεις θέμα. Δεν θα κουνιέται τίποτα. Είναι αρκετά σφιχτά ναι, όμως μέχρι τώρα (+ τη χρήση με την πάροδο του χρόνου), δεν είχα ποτέ ιδιαίτερο πρόβλημα, όλα καλά.

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3571 στις: Αυγούστου 04, 2016, 21:57 »
Δεν μας είπες  τι λιπαντικό βάζεις στα o-rink τις βάσης και δεν έχεις κανένα πρόβλημα..

Στάλθηκε από το ALCATEL ONE TOUCH 7041X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος ramon

  • **
  • 427
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3572 στις: Αυγούστου 04, 2016, 22:01 »
Καλησπερα σε ολους.
Εδω και λιγες μερες εχω το tiny set για τον lite. Το προβλημα μου ειναι οτι τα orings με τα οποια ερχεται ειναι τοσο χοντρα που η αναπληρωση και η ρυθμιση εισαγωγης αερα γινεται περιπετεια. Εχει κανεις υποψιν o-rings που του καθονται καλυτερα ?
φιλαρακο επειδη ειχα και εγω το ιδιο προβλημα στην αρχη με τα σφιχτα ο-rings  θελεις 14αρι στο πανω αυλακι και 12αρι η 13αρι στο κατω ωστε να μπορει να ξεκουμπωνει ευκολα...

Αποσυνδεδεμένος andreasd

  • **
  • 302
  • Φύλο: Άντρας
  • Through the darkest night..cms the brightest light
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3573 στις: Αυγούστου 04, 2016, 22:03 »
Αρ γιου τοκινγκ του μι? Εγώ βάζω μια ιδέα απ το υγρό αναπλήρωσης καθ υπόδειξη των κατασκευαστώνε και όλα μπαινοβγαίνουν λαϊκ ε τσαρμ :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3574 στις: Αυγούστου 04, 2016, 22:16 »
Αν δεν ενοχλάω να πω κάτι μικρόνε. Να μία υπέροχη ευκαιρία για δοκιμή. Δοκίμασε και τους 2 τρόπους. Μία φορά με διαβροχή των o-rings και μία να είναι τελείως στεγνά. Άτμισε ένα τανκ και δοκίμασε άνοιγμα κλείσιμο κ.λπ.  

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3575 στις: Αυγούστου 04, 2016, 22:58 »
τελειως στεγνα?θα κανεις τα οριγκακια φρυγανιες.. :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3576 στις: Αυγούστου 04, 2016, 23:01 »
Γνώμη δική μου σε σχέση με τα "δύστροπα" o-rings...Μη τα φοβάστε, μη τα λυπάστε. Είναι μάλλον κατ'επιλογή φτιαγμένα λιγουλάκι πιο "large" για θέματα στεγανότητας. Αρπάξτε γερά, βάλτε δύναμη, και δώστε γερά, χωρίς φόβο και πάθος.


Aκυρος!!! Ποιος σου είπε ότι το να ασκείς υπερβολική δύναμη είναι σωστό για το τανκ, για σένα, για τους γύρω σου που σε βλέπουν;; Πόσο πρακτικό το βλέπεις, να ψάχνεις κάθε φορά τραπέζι με γερή επιφάνειες και χαρτοπετσέτες και να σπρώχνεις ένα τανκ για να ανοίξει;;; Από πού κι ως πού, το σωστό μέγεθος δεν παρέχει επαρκή στεγανότητα;;; Δόξα το Θεό, έχουμε κι άλλους ατμοποιητές και ξέρουν ότι δε χρειάζεται να είναι 2 μεγέθη μεγαλύτερα τα ορινγκ για να στεγανοποιούν. Εδώ, κάτοχοι του φαινομενον με σωστά ορινγκ και δεν έχουν πρόβλημα στεγανότητας. Λες να μην το ξέρει ο κατασκευαστής;;;

και εμένα μου έχει σπάσει τα νεύρα τα o-ring και το τρελό είναι ότι όσο πάει γίνονται και πιο σκληρά στης αρχές ήταν πιο χαλαρά και τώρα θέλει τόσο δύναμη που νομίζω πως θα σπάσει το τανκ . τα έχω ελέγξει και είναι σαν καινούρια οπτικά . κάθε φορά που γεμίζω-ανοίγω το τανκ τα λιπαίνω πάντα και το κουφό είναι ότι για κάποιο χρόνο μετά από λίπανση γλιστράει και γυρνάει με ευκολία μετά δεν ξέρω τι παθαίνει και κολλάνε  .    

Είναι περίπου όπως τα λες. Ασε που όταν λιπαίνεις τα ορινγκ γίνεσαι μετά χάλια όταν κλείνει το τανκ και θέλουν πλύσιμο τα χέρια. Δεν είδα πουθενά να έχει σήμανση ο ατμοποιητής: μην τον γεμίζετε στην καφετερία, στο γεύμα, σε ραντεβού με πελάτες, για να μη γίνετε θέαμα.

φιλαρακο επειδη ειχα και εγω το ιδιο προβλημα στην αρχη με τα σφιχτα ο-rings  θελεις 14αρι στο πανω αυλακι και 12αρι η 13αρι στο κατω ωστε να μπορει να ξεκουμπωνει ευκολα...

Ωραία τα λες, είθισται όμως τα ορινγκ να πουλιούνται με βάση τη διάμετρο ή το μάτι, όχι το πάχος. Ούτε έχει ο καθένας παχύμετρα ωρολογοποιού, ώστε να βοηθάει πρακτικά η γνώση για 12ρια και 13ρια ορινγκ.


Η ουσία ποια είναι;;; Ο κάθε φαινόμενον έρχεται με τυχαία ορινγκ. Αλλα ταιριάζουν γάντι και ανοιγοκλείνει το τανκ εύκολα κι άλλα είναι χοντρά. Επίσης, κάθε τανκ θέλει διαφορετικά ορινγκ, κατά συνέπεια, το ορινγκ πάει πακέτο με τη βάση, αλλά ταιριάζει με το ορινγκ και πρέπει να αλλάζει μαζί με το τανκ. Και πάλι παίζεται με ποιο τανκ θα κάνουν σωστή επαφή αυτά που έρχονται με τη βάση. Λυπάμαι που το λέω, αλλά φαινόμενο με 3 διαφορετικά τανκ και τον δουλεύω με ορινγκ που έβγαλα από κινέζικο εργοστασιακό παλιό των 5-6 ευρώ και στο ντριπ τιπ του tiny tank φοράω ορινγκ από κάποιο ντριπ τιπ που περίσσεψε από άλλον ατμοποιητή. Και πάλι θέλει μια δύναμη για να ανοιγοκλείσει, αλλά όχι το χτικιό που είχα με τα ορινγκ της συσκευασίας. Θα έπρεπε να υπάρχουν πολλών μεγεθών ορινγκ μέσα στο σακουλάκι, ώστε να μην ψαχνόμαστε κάθε φορά. Και η λίπανση δεν είναι λύση, διότι πάντα λερώνει τον ατμοποιητή και τα χέρια, ενώ στο βγάλσιμο μπορεί πάλι να σφηνώσει.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3577 στις: Αυγούστου 04, 2016, 23:48 »
τελειως στεγνα?θα κανεις τα οριγκακια φρυγανιες.. :laugh1: :laugh1:
[justify]@kostasmoke, καλησπέρα. Δεν βλέπω κάπου αστείο. Δεν είναι απαράβατος ατμιστικός κανόνας, όπου δούμε o-rings να τα διαβρέχουμε. Εδώ, στο συγκεκριμένο θέμα που συζητάμε, σε μένα δεν βοήθησε η διαβροχή τους. Κι εγώ έχω συζητήσει με τον Gus, δεν διαφωνήσαμε σε κάτι. Μιλάω πάντα σαν χρήστης όχι σαν μεταφορέας πληροφοριών. Παρ' όλα αυτά δέχομαι πάντα την αντίθετη γνώμη. Σε μένα αυτό λειτούργησε κι αυτό λέω.  [/justify]

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3578 στις: Αυγούστου 04, 2016, 23:57 »
ισως και να εχεις δικιο.εμενα λειτουργει αψογα η διαβροχη σε καθε ατμο οπως κ στον φαινο.γλυστραει και κουμπωνει καλυτερα κατεμε.δεν λεω οτι ειναι απαραβατος κανονας απλα νομιζω οτι ετσι δουλευει καλυτερα η ολη φαση..τεσπα.δεκτες προφανως ολες οι γνωμες..και συγνωμη αν παρεξηγηθηκες φιλε joe.ξερεις οτι σε εκτιμω!

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3579 στις: Αυγούστου 05, 2016, 00:02 »
Προς θεού. Το ξέρω, αμοιβαία η απόλυτη συμπάθεια. Απλώς, πάντα προσπαθώ να λέω τη δική μου αλήθεια με όποιον κι αν μιλάω (φίλο ή εχθρό...).

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3580 στις: Αυγούστου 05, 2016, 00:11 »
 :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος eurogod

  • *
  • 74
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3581 στις: Αυγούστου 05, 2016, 16:04 »
Καλησπερα
Τελικα πηρα τον lite v.1.1 και tiny set.
Ο v1.1 ειναι τελικα με τα ανοιχτα λουκια. 
Οταν στηνω με 2mm πυρηνα βαζω μεσα στα λουκια ολο το βαμακι
που ερχεται απο την αντισταση ή το ψαλιδιζω?
Και αν το βαζω μεσα στο λουκι ολο το σπρωχνω για να απλωθει και 
πανω στο deck ή οχι?

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3582 στις: Αυγούστου 05, 2016, 19:57 »
φιλε μου υπαρχει ολοκληρο νημα σχετικα με τα στησιματα στον φαινομενο.κανε ενα κοπο και θα βρεις οτι στυσιμο θες εκει μεσα :thumpup:

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
http://vaping.gr/index.php/topic,26102.msg858147/topicseen.html#msg858147

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
καποια ενημερωση για τον δρομεα εχουμε αραγε?
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 05, 2016, 20:55 από kostasmoke »

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3583 στις: Αυγούστου 09, 2016, 20:58 »
Πάντως με τις νέες εκδόσεις των deck του gus το πρόβλημα των διαρροών σε εμένα τουλάχιστον έχει εξαφανιστεί παντελώς! Πραγματικά εδώ και 10 μέρες στην κατοχή μου ο lite v1.1 κι ακόμα υγρό δεν είδα στις εισαγωγές του αέρα, μόνο μια ελαφριά υπερτροφοδοσία συνάντησα αυτό το διάστημα που οφείλονταν όμως σε διάφορους παράγοντες. Είχα το ίδιο βαμβάκι 3 μέρες (στην παλιά έκδοση τη δεύτερη μέρα είχα θέματα ), υγρό 50/50 και κίνηση σε ένα Ηράκλειο που έβραζε απ'τη ζέστη. Κι όμως με δύο τζούρες εξαφανίστηκε κι αυτή, γύρισα σπίτι, άλλαξα βαμβάκι και ποτέ ξανά μπουρμπουλήθρα. Ούτε κατά διάνοια όμως!
Έγινε και τεστ σε υψόμετρο, ο προηγούμενος lite που είχα άρχισε τα δάκρυα στα μισά της διαδρομής, τούτος εδώ ανέβηκε το βουνό, άτμιζε κανονικότατα, τι να πω έχω μείνει με το στόμα ανοιχτό αυτή τη φορά.
Φαίνεται ολοκάθαρα ότι οι νέες βάσεις που επιτρέπουν στο βαμβάκι να εισχωρεί μέσα στα λούκια κάνουν πολύ καλή δουλειά τελικά.
Κι αυτή τη φορά παίζω με την καμπάνα, ανοιγοκλείνω αρκετά κάνοντας πειραματισμούς μέσα στη μέρα, αφήνω το ίδιο βαμβάκι στο deck άφοβα για τρεις μέρες και βάλε. Κι όταν βέβαια έρθει η ώρα της αλλαγής του αυτό βρίσκεται πάντα στη θέση που το τοποθέτησα. Ακόμα κι αν έχει φουσκώσει από τη χρήση!

Μπράβο μπράβο μπράβο, αυτή τη φορά ναι λοιπόν. Χαλάλι του όλα! :)

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3584 στις: Αυγούστου 10, 2016, 02:14 »
Όντως φίλε Μάκη ή νέα βάση Lite ν1.1  &  Zest v2 είναι πανομοιότυπες πλήν τήν έλειψη μίας τρύπας 0.8 mm στων Zest ,

έχουν τήν ευκολία νά συγκρατούν το βαμβακι από τό βιδωμα τίς καμπάνας καλύτερα από τήν προηγουμένη, πού κατά μεγάλο ποσοστό ευθυνών περί διαρροές οφείλονται εκεί...

Όσο αφορά τίς διαρροές κατά τήν οδηγήσει σέ υψόμετρο επειδή μεταβαίνω απαραίτητα δύο φορές την εβδομαδα για κάποιες εργασίες καί σέ υψόμετρο από 700 έως καί 1000 μέτρα,   άν καί δέν έχω τήν παλιά βάση σέ γνήσια αλλά σέ κλώνο ούτε μέ  αυτήν είχα θέμα αλλά ούτε καί μέ τήν Zest, διαρροή είχα μόνο σέ ατμοποιητη πού τών είχα στό τσαντακι γεμάτο ακόμα και μέ κλειστή ρύθμιση του αέρα ...
Από τότε κατά τήν ανάβαση έχω καί τούς δύο πάνω σέ μοντ καί τήν μία ατμιζω τών ένα καί μιά τών αλλο .....

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 310 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34564 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557009 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181615 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 117 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8830 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538294 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60475 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238753 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1550 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16723 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 139280 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz