vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

376 επισκέπτες, 2 χρήστες
camber, thanos1071

Twitter

Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #90 στις: Ιανουαρίου 16, 2016, 16:14 »
Η φαση ομως ισχυει οτι πραγματικα ειδα πιτσιρικα 12-13 χρονων με ατμοτσιγαρο & πραγματικα δεν ηξερα πως να αντιδρασω...

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #91 στις: Ιανουαρίου 16, 2016, 16:16 »
σε ενα θεμα που εχει το φορουμ περι εφηβων και η.τ δεν καταληξαμε καπου στο αν ειναι καλο ή κακο  :laugh1: :laugh1:

προσωπικα θεωρω απο το τσιγαρο καλυτερα..αλλα αν δεν καπνιζε και αρχισε η.τ  :fight_fryingpan:

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #92 στις: Ιανουαρίου 16, 2016, 17:03 »
Εγώ πάντως γνωρίζω πολλούς 16χρονους με η.τ. που στράφηκαν σ' αυτό για να μην καπνίζουν κ.τ. το οποίο είχαν ξεκινήσει στα 14.
Επειδή δεν είμαι ούτε ηθικολόγος, ούτε μπαμπάς τους, με δύο από αυτούς πήγαμε παρέα σε ατμομάγαζο και τους βοήθησα σε κάποιες επιλογές. Δεν έκανα καλά? :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #93 στις: Ιανουαρίου 16, 2016, 17:20 »
αν πηραν five pawns σιγουρα δεν εκανες καλα στην τσεπη τους  :)) :))

κατα αλλα εγω μαζι σου :thumpup:

Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #94 στις: Ιανουαρίου 16, 2016, 17:23 »
Γιατί μας κάνει εντύπωση; Παλιότερα θα βλέπαμε πιτσιρίκια να προσπαθούν να στρίψουν πίσω από το γυμναστήριο, ή στις τουαλέτες. Πάντα υπήρχαν τα "κουλ παιδιά" (ελπίζω να καταλαβαίνετε γιατί το βάζω σε εισαγωγικά.

Καλώς ή κακώς και το η.τ. έχει έντονο το στοιχείο της μόδας (και σε αυτό το φόρουμ υπάρχει νήμα με διάσημους που κρατούν η.τ. αν δεν κάνω λάθος) και καλώς ή κακώς θα υπάρχουν παιδιά που θα στραφούν εκεί. Δείτε βίντεο στο youtube με ανήλικους που προσπαθούν να κάνουν κόλπα με ατμό.

Όσο για το ποιος του το πούλησε, πόσα παιδιά έχουν προπληρωμένες κάρτες πλέον;

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #95 στις: Ιανουαρίου 16, 2016, 17:28 »
Ας δεχτούμε πως ο καθένας μας δεν είναι ο μπαμπάς, η νταντά ή ο δικτάτορας του σύμπαντος.
Έχουμε τις απόψεις μας, τις λέμε, θα ωθήσουμε προς αυτό που μας φαίνεται σωστό τον δίπλα για να βοηθήσουμε αλλά μέχρι εκεί. Το καλό και το κακό δεν είναι πάντα ξεκάθαρα ούτε το αποφασίζουμε μόνοι μας για όλους.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 16, 2016, 18:07 από BigSur »

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #96 στις: Ιανουαρίου 16, 2016, 17:51 »
στα 80s / 90s το καπνισμα απ το γυμνασιο ηταν must 4/10 και απο λυκειο οι υπολοιποι 5/10 (αφηνω 1/10 εκτος που δεν καπνιζε ...συνηθως η απουσιολογος με τα χοντρα γυαλια και τα σπυρια  :))  ). Αν δεν το ξεκιναγες ως τα 15-16 αποκλειεται να το ξεκιναγες μετα (ελαχιστες περιπτωσεις τεσπα)
Προσωπικα θα θεωρουσα τον εαυτο μου υποκριτη να κρινω αρνητικα εναν εφηβο που ατμιζει τη στιγμη που στην ηλικεια του εκανα 1 πακετο καμελ τη μερα, απλα μακαρι να αποδειχτει το ΗΤ στο βαθος χρονου εντελως ακινδυνο (η τεσπα πιο ακινδυνο απο τα burgers των mc  ;D ) κι ας ατμιζει οποιος θελει.

Αποσυνδεδεμένος Psitgr

  • ***
  • 761
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #97 στις: Ιανουαρίου 16, 2016, 18:43 »
Γενικά, εγώ πάντως κάπνιζα από τα 12 περιστασιακά και από τα 14 φουλ..

Πάντως για να λέμε και  την άλλη πλευρά εγώ έχω πετύχει πιτσιρίκι σε μαγαζί, να αγοράζει υγρό για τον εαυτό του, αλλά να ζητάει μηδενική νικοτίνη.. Οπότε το καλό με το ΗΤ είναι πως παίζει και αυτό.. Να κάνει τ μάγκα όσο θέλει, και να μην εθίζεται κι όλας..

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #98 στις: Ιανουαρίου 16, 2016, 22:41 »
στα 80s / 90s το καπνισμα απ το γυμνασιο ηταν must 4/10 και απο λυκειο οι υπολοιποι 5/10 (αφηνω 1/10 εκτος που δεν καπνιζε ...συνηθως η απουσιολογος με τα χοντρα γυαλια και τα σπυρια  :))  ). Αν δεν το ξεκιναγες ως τα 15-16 αποκλειεται να το ξεκιναγες μετα (ελαχιστες περιπτωσεις τεσπα)
Προσωπικα θα θεωρουσα τον εαυτο μου υποκριτη να κρινω αρνητικα εναν εφηβο που ατμιζει τη στιγμη που στην ηλικεια του εκανα 1 πακετο καμελ τη μερα, απλα μακαρι να αποδειχτει το ΗΤ στο βαθος χρονου εντελως ακινδυνο (η τεσπα πιο ακινδυνο απο τα burgers των mc  ;D ) κι ας ατμιζει οποιος θελει.

Απουσιολόγος παρών  :laugh1:
Και κάπνιζα από τα 14... Το ΚΤ δεν με εμπόδισε από το φύτεμα... εχμ... από την μελέτη ήθελα να πω... :))

Τι θέλω να πω τώρα:
Το ΗΤ σαφώς και ευνοεί τους μαθητές-φυτά, τους διαβαστερούς δηλαδή, καθώς μπορούν να κάθονται σπίτι ατμίζοντας και να μην αφήνουν ίχνη (μυρωδιές στον αέρα, στα ρούχα κλπ).
Έτσι, γλιτώνουν χρόνο από το να καταφεύγουν σε απόμερα "στέκια".
Όμως...
Όποιος έφηβος είναι να δοκιμάσει ΚΤ, θα το δοκιμάσει.
Το να τον προσελκύσει η γκατζετιά του ΗΤ και μόνο, είναι δύσκολο, καθώς θέλει και την αληθινή φροντίδα της...  :yes: πράγμα που οι νεοέφηβοι θα βαρεθούν, αν δεν το αγαπήσουν.

Εγώ πάντως γνωρίζω πολλούς 16χρονους με η.τ. που στράφηκαν σ' αυτό για να μην καπνίζουν κ.τ. το οποίο είχαν ξεκινήσει στα 14.
Επειδή δεν είμαι ούτε ηθικολόγος, ούτε μπαμπάς τους, με δύο από αυτούς πήγαμε παρέα σε ατμομάγαζο και τους βοήθησα σε κάποιες επιλογές. Δεν έκανα καλά? :dontknow:

Για μας εδώ, πολύ καλά έπραξες.
Για τους έξω από εδώ, όχι.
Η ηθική διαπλέκεται και είναι σχετική, μαζί με όλα τα άλλα στη σύγχρονη κοινωνία...
Η απόλυτη αλήθεια όμως, είναι αυτό που λέει η καρδιά μας.
Κι αν ήμουν στη θέση σου (που βρέθηκα), θα έκανα ακριβώς το ίδιο (που το έκανα).
Το σωστό, ας το κρίνουν άλλοι...

Αποσυνδεδεμένος Foyle

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #99 στις: Μαΐου 17, 2016, 14:48 »
Επειδή συναναστρέφομαι καθημερινά με πολλά πιτσιρίκια, μερικές γρήγορες παρατηρήσεις:
Πολλά 14χρονα-18χρονα έχουν πάρει η.τ. Και μιλάω για παιδιά που ΔΕΝ κάπνιζαν πριν.
Από τη μία σκέφτομαι κακώς, από την άλλη τουλάχιστον είναι καλύτερο από το να έβαζαν τον καρκίνο στο στόμα τους.
Ευτυχώς ΟΛΑ κάνουν μηδενική.
2-3 που κάπνιζαν ήδη, έσκασαν με η.τ και μετά απο 1 μήνα το παράτησαν με την πρώτη αναποδιά.
Τείνω να καταλήξω πως πλέον έχει αρχίσει να γίνεται η νέα μόδα/μαγκιά όπως ήταν κάποτε το κ.τ...

Τους είπα οτι έκαναν λάθος που το ξεκίνησαν αφού δεν έχουν βάλει κ.τ στο στόμα τους, αλλά μέχρι εκεί. Υπεύθυνοι για μαθήματα και νουθεσίες είναι οι γονείς τους... Τους δίνω καμια τεχνική/πρακτική συμβουλή από τα λίγα που ξέρω κι αυτό ήταν. Εννοείται δεν αγγίζουν το δικό μου που έχει νικοτίνη  :rtfm:


(συγνώμη για το ξέθαμα, δεν βρήκα άλλο καταλληλότερο θέμα)

Αποσυνδεδεμένος Yeti

  • **
  • 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Jordan. Καλλιτέχνης (...εν αγνοία της Τέχνης)
    • Red-Knot Photography
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #100 στις: Μαΐου 17, 2016, 15:18 »
Αν η κόρη μου που καπνίζει (30 ετών) το σταματήσει τελείως και αρχίσει το άτμισμα θα χαρώ (πολύ)
Αν ο γυιός μου που δεν καπνίζει (28 ετών) αρχίσει το άτμισμα θα στενοχωρηθώ (αρκετά)

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #101 στις: Μαΐου 17, 2016, 15:22 »
...φάπα....απλά...
επειδή πιάστηκε κορόιδο ο μπαμπάς... 
δυό κορόιδα στην οικογένεια είναι πολλά....
:)) :)) :)) :))

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #102 στις: Ιουνίου 26, 2016, 11:58 »

από κοντά, με σωστή πληροφόρηση...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63233 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3752 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1014 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172583 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277841 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15477 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14130 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9486 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43660 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 466 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36375 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560587 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem