vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

394 επισκέπτες, 1 χρήστης
Jorge

Twitter

Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #30 στις: Δεκεμβρίου 11, 2014, 23:55 »
Γνώρισα άνθρωπο (μακαρίτης πια) που δεν σταμάτησε να καπνίζει ούτε όταν του το είπε ο γιατρός: "κόψε το, πεθαίνεις..."
Η τελευταία του "ατάκα", ανήμπορος στο κρεβάτι πια, ήταν: "Με έφαγε και δεν το χόρτασα".
Ο άνθρωπος αυτός ήταν και υποψήφιος βουλευτής, δήμαρχος κλπ.
Πραγματικά χαίρομαι που 20χρονα παιδιά έχουν μια πιο ρεαλιστική στάση ζωής.
Αποθηκεύω από τώρα τα ποστ σας να τα δείχνω στα παιδιά μου αύριο.

Στην παρέα σου πώς ξεκίνησε;
Το πήρατε απόφαση όλοι μαζί ή μια μέρα εμφανίστηκε ένας από εσάς με ΗΤ;

Αποσυνδεδεμένος kwnstantinos10

  • **
  • 415
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρόμος είναι εργαλείο κοινωνικής υγιεινής.~Λενιν
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #31 στις: Δεκεμβρίου 12, 2014, 00:01 »
Hμουν ο πρωτος που ψαχτηκα με το ητ και μετα απο λιγο οι φιλοι μου ακολουθησαν και αυτοι
 :) .

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #32 στις: Δεκεμβρίου 12, 2014, 00:22 »
Σημείωση στο "ημερολόγιο του γονιού':
Μακάρι το παιδί μου να έχει παρέες "ανοιχτές" σε ιδέες (με την καλή έννοια).
Κι αν μπορώ, ας κάνω κάτι κι εγώ (με την σωστή έννοια).

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #33 στις: Δεκεμβρίου 12, 2014, 00:25 »
η καλυτερη παρεα ενως παιδιου για ανοιχτες ιδεες ειμαστε οι ιδιοι οι γονεις , αν το παιδι μπορει να  ειναι ανετο και να συζηταει τα παντα με τους γονεις χωρις να φοβαται τοτε σιγουρα και οι παρεες του θα ειναι αναλογες

Αποσυνδεδεμένος oaksmoke

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #34 στις: Δεκεμβρίου 12, 2014, 00:27 »
Ήμουν καπνιστής για τριάντα χρόνια, ο πατέρας μου βαρύς καπνιστής για πάνω από πενήντα. Γεγονός που συνετέλεσε καθοριστικά στο θάνατο  του.   Μικρός θυμάμαι τον εαυτό μου να προσπαθώ να τον κάνω να σταματήσει να καπνίζει  αφού δεν υπήρχε μέρα που να μη  μου λέει για τους κινδύνους του τσιγάρου. Παρόλα αυτά σε μετά εφηβική ηλικία ξεκίνησα να καπνίζω.  Φυσικά το κατάλαβε αμέσως.  Δεν υπήρχαν  ξεσπάσματα, αλλά μια καλή συζήτηση για να σκεφτώ  αυτό που κάνω και να αποφασίσω.   Ο γιός μου με βλέπει να ατμίζω, τώρα πλέον,  και εμένα και τη γυναίκα μου.  Ατμίζουμαι κανονικά μέσα στο σπίτι, χωρίς υπερβολές, θεωρώ ότι  είναι βλακεία να προσπαθείς να κρύψεις το προφανές  από τα  παιδιά, νοιώθω σα να λέω ψέματα στο παιδί μου.   Πώς να κρυφτείς από τα παιδιά, έτσι κι’ αλλιώς  τα ξέρουν όλα.
Ειλικρινά δεν ξέρω αν με τη στάση μου  τον παρακινώ να γίνει ατμιστής, να δοκιμάσει αυτό που κάνει ο μπαμπάς, ή τον αποτρέπω  από το να γίνει καπνιστής.  Φυσικά προτιμώ να μην κάνει τίποτα από τα δύο, αν δεν μπορώ να το αποφύγω , μερικές συμβουλές για το ατμισμα, πιστεύω ότι μπορώ να του δώσω . Εκτίμηση μου είναι ότι θα υπάρξουν νέοι που θα δοκιμάσου το ητ χωρίς να είναι πρώην  καπνιστές. Περά από τους γονείς αρκετά από τα “ινδάλματα” τους, ηθοποιοί τραγουδιστές,  αρχίζουν και ατμίζουν.  Συμβουλές και γραμμές νομίζω δεν υπάρχουν και δεν πιάνουν κιόλας.  Κάθε παιδί είναι μια διαφορετική προσωπικότητα και αντιδρά διαφορετικά. Οι συμβουλές και οι αποτροπές νομίζω ότι είναι η εύκολη λύση για μας, ότι κάναμε αυτό που πρέπει. Θέλει πολύ περισσότερη δουλειά, πρέπει να έχουν κίνητρα, να ασχολούνται με διάφορα, μέχρι να φτάσουν στην ηλικία που η γνώση για όλα αυτά θα έχει γίνει κτήμα τους , θα την έχουν αποκτήσει μέσα από μια διαδραστική  διαδικασία και όχι επειδή κάποιος προσπάθησε να τη φυτέψει στο μυαλό τους .
 
     
 
 
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 12, 2014, 00:34 από oaksmoke »

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #35 στις: Δεκεμβρίου 12, 2014, 00:41 »
Hμουν ο πρωτος που ψαχτηκα με το ητ και μετα απο λιγο οι φιλοι μου ακολουθησαν και αυτοι
 :) .
Χαιρομαι που τους επεισες γιατι οι δικοι μου αγυριστα κεφαλια...Μου στελνουν κιολας έρευνες που θαβουν το ητ ενω εχουν τσιγάρο στο στομα...

Εμενα παντως με κολλησε ο προπονητης μου (βαρη,αρχαριο bodybuilding)  που μου εδινε να δοκιμασω

Αποσυνδεδεμένος kwnstantinos10

  • **
  • 415
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρόμος είναι εργαλείο κοινωνικής υγιεινής.~Λενιν
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #36 στις: Δεκεμβρίου 12, 2014, 00:47 »
επεμενε και αλλο  :))

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #37 στις: Δεκεμβρίου 12, 2014, 01:07 »
Θα τους καταφερω καποια στιγμή  αλλα βγηκαμε λιγο οφφ τοπικ

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #38 στις: Δεκεμβρίου 12, 2014, 01:55 »
Ωραία συζήτηση!!
Είμαι πατέρας δυο παιδιών, 14 και 11 χρονών. Με έχει προβληματίσει το εξης:
Όσο ήμουν καπνιστής η στάση των παιδιών μου ήταν εντελώς αρνητική απέναντι το τσιγάρο. Αυτά που ακούγανε-διαβάζανε τα τρόμαζε. Ποιος γονιός δεν έχει πιεστεί από τα παιδια του να κόψει το τσιγάρο. Αργότερα μπορεί να καπνίζανε απενοχοποιόντας το, αλλά τουλάχιστον τώρα το καταδικάζουν.

Το εντελώς αντίθετο συμβαίνει τώρα με το Η.Τ. Θεωρώ ότι η στάση τους απέναντι του είναι εκ προοιμίου ΘΕΤΙΚΗ και με προβληματίζει. Μπορεί να αντικατοπτρίζει την δική μου στάση και όπως είπε ο φίλος παραπάνω να μαϊμουδίζουν. Θεωρούν όμως, ότι και ολοι εμεις μέσα εδώ. Τους αρεσει που με βοήθησε να κόψω το τσιγάρο. Η μεγάλη μου η κόρη το γκουγκλαρε και κάποιες μερες μετά μου ανακοίνωσε ότι συμφωνεί πως είναι καλύτερο από το κ.τ. Τους αρεσει που δεν μυρίζω πια, που αντέχω περισσότερο ... βλέπουνε θετικά ακόμη και την διαδικασία, τις γεύσεις που φτιάχνω και τα πολλά αρώματα, προφέρθηκαν δε να με βοηθήσουν να στήσω μια αντίσταση επειδή δεν έβλεπα καλά . (δελεαστικό αλλά αρνήθηκα) Η συμπεριφορα μου είναι πλέον πιο μετρημένη, κρύβω οσο μπορω τον ενθουσιασμό μου (ποτέ δεν απολάμβανα μια τζουρα τσιγάρου ενώ ένα καλο στήσιμο μου φαίνεται) απομάκρυνα όλα τα εργαλεία μου και ασχολούμε ωρες που δεν με βλέπουν. Παρόλα αυτά, φοβάμαι ότι εμείς οι ατμιστές όντως μεγαλώνουμε μια γενιά νέων που συμπαθεί το ΗΤ και θα το ξεκίναγε και από μόνο του χωρίς καμία ενοχή. Από την άλλη όμως, αν αρχιζε το Κ.Τ. για όλους τους λογους που προαναφέρθηκαν, πολύ πιο ευκολα από την παρέα του 20αχρονου φίλου θα γυρίζαν στο Η.Τ.

Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #39 στις: Δεκεμβρίου 12, 2014, 02:09 »
Οφειλω να ομολογήσω ότι όταν πρωτοδιαβασα το θεμα δεν μου κίνησε το ενδιαφερον. Οφειλω όμως να πω ότι είναι από τα πιο ενδιαφεροντα, ίσως γιατί εχω έφηβη κόρη. Πολλές και ενδιαφέρουσες απόψεις από πολλές οπτικές γωνίες. Πιστεύω αυτά που έγραψα παραπάνω, ότι δηλαδή το κτ ξεκινάει σαν μέρος της συνειδητής ή ασυνείδητης εφηβικής επανάστασης, αλλά θέλω να προσθέσω ότι το θέμα είναι πραγματικά χαοτικό γιατί και η ψυχολογία του εφήβου είναι άβυσσος. Η κόρη μου ευτυχώς δεν καπνίζει οπότε θεωρητικά κάπως το αντιμετωπίζω, αλλά πόσο διαφέρει από τα δεκάδες διλλήματα που έχω αντιμετωπίσει στα τελευταία χρόνια , π.χ. όταν γύρισε μεθυσμένη σπίτι, όταν μου εκμυστηρεύτηκε τα αισθηματικά της με ενέργειες που δε συμφωνούσα αλλά δεν ήθελα να χάσω το προνόμιο της συμμετοχής και χίλια δυο άλλα. Το θέμα γενικότερα δύσκολο και το σωστό ή όχι στην απάντηση "τι κάνω" διαφέρει από παιδί σε παιδί.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #40 στις: Δεκεμβρίου 24, 2014, 03:12 »
Αναρωτιέμαι τι κρύβεται πίσω από αυτό:



στο μυαλό μιας δεκάχρονης:
1) Είναι ζωγραφιά που συμβολίζει τη νίκη του μπαμπά απέναντι στο ΚΤ;
2) Είναι "στόχος" για τα επόμενα χρόνια που θα μεγαλώσει;
3) Είναι απλώς καταγραφή της καθημερινότητας;  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #41 στις: Δεκεμβρίου 24, 2014, 03:56 »
Μηπως ηταν μπροστα της οταν αρχισε να ζωγραφιζει; συνεπως θα πω το 3 :)

Παντως εχει ταλέντο, να την χαίρεσαι

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #42 στις: Δεκεμβρίου 24, 2014, 04:02 »
Κι εγώ πιστεύω το 3.
Δε νομίζω να έχει ένα παιδί, τόσο μικρό σε ηλικία,  στο μυαλό του το η.τ. σαν κάτι που θα ήθελε να κάνει κτήμα του όταν μεγαλώσει.
Απλά βλέπει κάτι που κρατά ο μπαμπάς της στο χέρι του που του αρέσει εμφανισιακά και το αποτυπωνει στο χαρτί, όπως θα έκανε με ένα ουράνιο τόξο πχ.

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #43 στις: Δεκεμβρίου 24, 2014, 10:34 »
Μια απο τα ιδια πιστευω .. γιατι ειχα και εγω τετοιες παρομοιες περιπτωσεις με την κορη μου .. μου ηρθε μια φορα και δεν ειναι πολυ καιρος και μου εδειξε μια ζωγραφια που εμοιζε σαν πυραυλος με επιστομιο ... και την  ρωτησα τι ειναι αυτο και μου ειπε οτι ζωγραφισε το ΗΤ μου .. (υποψην ειχε δει το vamo με 18650 μπαταρια ) και της φανηκε αστειο και ηταν ο λογος που το ζωγραφισε ...  την ρωτησα γιατι ζωγραφησε το ΗΤ μου σαν πυραυλο και μου απαντησε γιατι ετσι μοιαζει  ... :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #44 στις: Δεκεμβρίου 24, 2014, 13:10 »
Το 3 σιγουρα. Για το 1 θελουμε περισσοτερα δεδομενα.
Για το 2 δεν πιστευω οτι ειναι "στόχος" αλλα σιγουρα δειχνει απενοχοποιηση ..

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63319 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3759 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1020 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172602 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277932 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15477 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14136 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9492 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43691 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 468 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36427 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560748 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem