vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

389 επισκέπτες, 4 χρήστες
Mimhsdr, Milarepa, lounik, Drulic

Twitter

Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #15 στις: Δεκεμβρίου 11, 2014, 10:14 »
Έχω την εντύπωση ότι το νήμα αυτό ανήκει σε άλλο φόρουμ. Και εξηγούμαι:

Εδώ, είμαστε ενημερωμένοι για το άτμισμα. Πολύ ενημερωμένοι, όσο γίνεται δηλαδή με τα διαθέσιμα στοιχεία. Ας πιάσουμε λοιπόν την περίπτωση του Ελληνάρα πατέρα της δεκαετίας του ογδόντα, που όταν ο διάδοχος ήταν 2 ετών, με περηφάνια του έβαλε ένα σβηστό τσιγάρο στο στόμα και τον τράβηξε φωτογραφία, για να λέει μετά στην απογευματινή πρέφα "ο γιος μου ρε, που όταν γεράσω θα μου ρίξει μια κλωτσιά στον κ**ο και θα μου πει πατέρα, ξεκουράσου". Μπορεί κάποιοι να αναγνωρίζετε τον εαυτό σας σε αυτή την περιγραφή, και δεν είναι κακό, δεν είναι προσβλητικό. Έτσι ήταν τότε τα πράγματα. Εγώ πάντως, την έχω ακόμα αυτή τη φωτογραφία που με απεικονίζει.

Αυτός λοιπόν ο ίδιος πατέρας, κατά πάσα πιθανότητα, όταν έπιασε τον διάδοχο να καπνίζει στα 15-16 του (πιάσαμε δεκαετία 90), ή του άστραψε χαστούκι, ή του πέταξε την ατάκα "σιγά ρε θεριακλή, μην κάψεις κανένα μουστάκι", με τις εξαιρέσεις πιο φυσιολογικών συμπεριφορών να υπάρχουν φυσικά.

Τη γνώμη αυτού του πατέρα θα ήθελα να ακούσω. Που δεν έχει ενημερωθεί και που κατά πάσα πιθανότητα τα μόνα που "ξέρει" για το ητ είναι ότι σκάει και ότι μαζεύει υγρό στους πνεύμονες. Βέεεβαια, το είπε ο Μήτσος ο Ζούβιας, που πάνε παρέα κυνήγι. Υδραυλικός είναι, ξέρει αυτός (τυχαία επιλογή ονόματος και επαγγέλματος χωρίς να θέλω να προσβάλλω).

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #16 στις: Δεκεμβρίου 11, 2014, 10:50 »
Τετοια σκατοφωτογραφια εχω και εγω στην συλλογη μου  :-\ :-\ :-\   και μετα στα 15 μου χρονια οταν με επιασε με τσιγαρο ..  μου το εσβησε  σχεδον στο στομα ... .. τοτε οταν ειμουν 8 χρονων το εκανε για πλακα για να βγαλει την φωτογραφια .. μετα  τα πηρε και εκανε οτι εκανε στα 15 μου χρονια

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #17 στις: Δεκεμβρίου 11, 2014, 11:03 »
Εγώ πάλι πιστεύω πως αν δεν το έχει ζήσει κάποιος ατμιστής, καλό θα είναι να αρχίσει να το εικονοποιεί στο μυαλό του.

Ως καπνιστές άλλο πράγμα δεν κάνουν οι γονείς παρά να λένε σε κάθε ευκαιρία κι αυτοί κι οι θείοι που έρχονται κι οι γνωστοί κι οι δάσκαλοι, όλοι τους καπνιστές, πόσο κακό είναι το τσιγάρο. Και πως ποτέ δεν πρέπει να το δοκιμάσεις. Αλλά εχει αποδειχτεί περίτρανα πως τα παιδιά δεν εκπαιδεύονται με αυτά που τους λένε, αλλά αυτά που βλέπουν. Οπότε ναι, τώρα που το άτμισμα δεν το πολυβλέπουν δεν το ξεκινάνε, αν όμως αυτό διαδοθεί κι άλλο να το περιμένεις.

Με λίγα λόγια η συμβουλή. Αν το παιδί σου δε θες να καπνίζει, μην καπνίζεις (και δεν εννοώ μπροστά του, εννοώ μην, τα παιδιά δεν είναι χαζά..). Αν δε θες να τραμπουκίζει παιδιά, μην φωνάζεις σε κανέναν στο σπίτι, ούτε στο ίδιο, και φυσικά αν δε θες να ατμίζει, μην ατμίζεις. Είναι σαν κουτάβια, βλέπουν τη ζωή που κάνουμε και προσπαθούν να τη μιμηθούν.

Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #18 στις: Δεκεμβρίου 11, 2014, 11:21 »
Εγώ θα συμφωνήσω με τους kongeo & caros. Έχω κόρη στο 1ο έτος της Νομικής, συνεπώς "πέρασα" μια εφηβεία σαν πατέρας (και έχω μπροστά μου μια να έρχεται) αλλά κυρίως, υπήρξα και εγώ 15χρονος, έστω σε παλαιότερη εποχή.


Το τσιγάρο κανένας απολύτως δεν το ξεκινάει επειδή του αρέσει.Στα δισεκατομύρια των καπνιστών δεν νομίζω να υπάρχει ούτε ένας που να λέει ότι μόλις δοκίμασε του άρεσε. Πάω στοίχημα ότι ούτε ένας δεν θα γλίτωσε αυτόν τον πικρό βήχα στις πρώτες τζούρες ! Επομένως? Το τσιγάρο είναι πολύ μακριά από το να είναι απενεχοποιημένο και αποτελεί το πιο εύκολο τρόπο να δηλώσεις την επαναστατική διάθεση της εφηβικής ηλικίας. Είναι ο πιο εύκολος τρόπος (μια βόλτα στο περίπτερο) να αλλάξεις την εικόνα σου, ακόμα και να σοκάρεις τον "εχθρό", να δώσεις στον γονιό να καταλάβει ότι κάτι άλλαξε σε σένα και δεν μπορεί να ισχύει ότι ίσχυε. Αντίθετα, το ητ έχει καθιερωθεί στην συνείδηση του κόσμου σαν μέσο κοψίματος του καρκινογόνου κτ, δηλαδή κάτι μάλλον καλό, οπότε γιατί να το ξεκινήσει ο έφηβος αφού δεν εξυπηρετεί τον σκοπό του. Συνεπώς δεν νομίζω ότι το ερώτημα - τίτλος του νήματος έχει πραγματική βάση, εκτός, αν πραγματικά, όπως λέει ο συνατμιστής σε προηγούμενο post, αυτό απαγορευτεί. Τότε , ιδιαίτερα αν γίνει ντόρος, το κτ θα εξυπηρετεί τον σκοπό των εφήβων και θα πάρει και αυτό την θέση του δίπλα στο τσιγάρο, τα τατουάζ, το piercing, κ.λπ.

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #19 στις: Δεκεμβρίου 11, 2014, 11:39 »
Στη ροή λοιπόν αυτής της σκέψης, αναλογίσου πότε ξεκίνησε η ενοχοποίηση του τσιγάρου, γεγονός αρκετά πρόσφατο. Κι όμως και οι πατεράδες μας καπνίζαν παρόλο που οι παππούδες τους λίγο τους έννοιαζε το αν θα καπνίζουν ή όχι, και παρόλο που δεν ήταν ωραίο. Όπως και οι παππούδες μας καπνίζαν, που όταν το ξεκίνησαν αυτοί κι αν δεν ήταν καθόλου γνωστό το πόσο και αν βλάπτει το τσιγάρο, και είχε από τότε κι όλας απαίσια γεύση.

Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #20 στις: Δεκεμβρίου 11, 2014, 12:16 »
Φίλε μου exispathi δεν έχεις απόλυτο δίκιο. Είμαι μεγαλύτερος από εσένα (48 πλέον) και πριν 31 χρόνια (στα δικά μου 15) το τσιγάρο ήταν επαρκώς ενοχοποιημένο. Μάλιστα, η ενοχή του είχε ακόμα περισσότερο να κάνει με κάποιου είδους "αλητεία" και λιγότερο ίσως με την υγεία, άρα βόλευε ακόμα περισσότερο για το σκοπό της "επανάστασης" που περιγράφω στο post μου.

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1931
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #21 στις: Δεκεμβρίου 11, 2014, 13:54 »

Ως καπνιστές άλλο πράγμα δεν κάνουν οι γονείς παρά να λένε σε κάθε ευκαιρία κι αυτοί κι οι θείοι που έρχονται κι οι γνωστοί κι οι δάσκαλοι, όλοι τους καπνιστές, πόσο κακό είναι το τσιγάρο. Και πως ποτέ δεν πρέπει να το δοκιμάσεις. Αλλά εχει αποδειχτεί περίτρανα πως τα παιδιά δεν εκπαιδεύονται με αυτά που τους λένε, αλλά αυτά που βλέπουν.

Με λίγα λόγια η συμβουλή. Αν το παιδί σου δε θες να καπνίζει, μην καπνίζεις (και δεν εννοώ μπροστά του, εννοώ μην, τα παιδιά δεν είναι χαζά..). Αν δε θες να τραμπουκίζει παιδιά, μην φωνάζεις σε κανέναν στο σπίτι, ούτε στο ίδιο, και φυσικά αν δε θες να ατμίζει, μην ατμίζεις. Είναι σαν κουτάβια, βλέπουν τη ζωή που κάνουμε και προσπαθούν να τη μιμηθούν.

Με ακόμα λιγότερα λόγια, οι πράξεις μας, μιλάνε πιο δυνατά από τα λόγια μας, όπως λένε και στο Αμέρικα....

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #22 στις: Δεκεμβρίου 11, 2014, 17:01 »
Αν η έφηβη βλαστάρα μου ατμίζει και την κάνω "τσακωτή", έχω φάει το πρώτο απ' τα αποδυτήρια.
Αν μου το επιδείξει και δη το συγκρίνει με το δικό μου, θα βγω να παίξω με τον εαυτό μου.
Η ήττα δεδομένη, αλλά η αξία του νικητή, κάτι με τον ηττημένο κ.λ.π.
Ως προς την στρατηγική, το πρώτο είναι συζήτηση για υγρά.
Μπορεί να είμαι πατέρας (πιθανός τέλος πάντων) μιας έφηβης Cruiser79.
Ποιος είμαι εγώ να προσπαθήσω να την στερήσω απ΄την ατμιστική κοινότητα.
Αν δεν είναι σ' αυτό το επίπεδο, θα κάνω αυτό που γνωρίζω καλύτερα.
Αφού τα βάλω με την τύχη, την μοίρα, μη αγνοώντας το ριζικό και την κακούργα την κοινωνία, που άλλους κάτι τους κάνει και άλλους όχι,
θα την πήξω στο ψέμα και την παραπλάνηση.
"Όχι ρε ατμιστή μου τώρα που σχεδόν το είχα σταματήσει."
"Δύο εβδομάδες ήθελα ακόμη για να απαλλαγώ από την νικοτίνη."
"Δεν μπορούσες να το ξεκινήσεις μερικούς μήνες αργότερα που μάλλον θα ήμουν απεξαρτημένος;"
Αν τσιμπήσει το κόβουμε και όποιος δεν αντέξει έχει την ευθύνη και των δύο.
Μια δεύτερη σκέψη είναι: Βελτιωνόμαστε ως είδος. Εγώ στην ηλικία της κάπνιζα.
Κοίτα να ακούσεις, βρέθηκε κοινό με την έφηβη κόρη μου. Πόσοι πατεράδες (εντάξει πιθανοί) το έχουν αυτό;
Θα γνωρίσω και τις παρέες της. Θα μου φτιάχνουν υγρά και θα αλλάζω τους πυκνωτές στα προβάρια τους.
Το χόντρυνα λίγο, αλλά σκέψεις είναι αυτές...
Μην ξεχάσω και το κολακευτικό του θέματος.
Η μαμά καπνίστρια, ο μπαμπάς ατμιστής, το βλαστάρι ΜΟΥ... Εντάξει ευκολάκι, αλλά να μην αναφερθεί;
Μια τρίτη σκέψη είναι: Που θε να ξέρω τι ΘΑ κάνω; Από κάτι τέτοια κορυφαία θέματα ξεκινάω να το σκέφτομαι.
Διαβάζω και απ' τα άλλα μέλη να ξεσηκώσω καμιά καλή ιδέα.
Ως προς τα σχετικά με μαγκιές, επαναστάσεις, τσαμπουκάδες, χτυπήματος του συστήματος από μέσα,
έχω απομακρυνθεί αρκετά, κρατάω όσο μπορώ οπτική επαφή, αλλά δεν νομίζω ότι είμαι σε ηλικία να γράψω σχετικώς.
Το γελιωδέστερο είναι, με το βάρος της ηλικίας να νομίζεις ότι έχεις καλύτερο κράτημα, στις διαρκώς μεταβαλλόμενες φουρκέτες της ζωής.

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #23 στις: Δεκεμβρίου 11, 2014, 17:35 »
σημερα κατα τις 12 ημουν για τσιπουρο σε μια παρεα και ετυχε να βρισκετε και μια κυρια γιατρος στο επαγγελμα ( μικροβιολογος) που καπνιζε ασυστολα . καποια στιγμη ηρθε η κουβεντα μαζι της στο καπνισμα - ατμισμα γενικοτερα και μου λεει , η κορη μου ειναι 15 αν αποφασιση να καπνισει τις ειπα να μου το πει και να τις παιρνω εγω τα τσιγαρα απο το να κρυβεται και να τα κριβει ... και εμενα η κορη μου τις λεω ειναι 15 αν εχει σκοπο να βαλει τσιγαρο στο στομα εγω τις ειπα να μου το πει να τις παρω ηλεκτρονικο τσιγαρο και οχι κανονικο , και μετα απο μια εξονυχιστικη συζητηση συμφωνησε μαζι μου ...


δεν υπαρχει λογος να αποτρεπουμε τα παιδια μας απο το καπνισμα, αν το θελουν ειτε με την εγκριση τη δικη μας ειτε οχι θα το κανουν ... το θεμα ειναι να τα φερουμε κοντα μας για να τα βαλουμε στο ατμισμα ( αν αποφασισουν να μπουνε σε αυτο το δρομο )
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 11, 2014, 17:41 από APOSTOLOS KAL »

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #24 στις: Δεκεμβρίου 11, 2014, 17:50 »
Απαντώντας στο ερώτημα του νήματος, θεωρητικά.
Αν το "βλαστάρι" ατμίζει γιατί ήταν ένα διάστημα καπνιστής και θέλει να το κόψει, καλώς πράττει και μέχρι της απόδειξης του αντίθετου.
Σε κάθε περίπτωση δεν θα οδηγούσα ποτέ δικό μου άνθρωπο στο κυνήγι ατμιστικών υπερεπιδόσεων (ντουμάνια κλπ.), πειραγμένων "εργαλείων", πιπίλας, υγρών από φαρμακεία κλπ.
Λίγο εκτός θέματος τώρα....ασφαλή συμπεράσματα για τις επιπτώσεις του ηλεκτρονικού θα βγουν μόνο από τη μικρή μειοψηφία που ήταν και είναι αποκλειστικοί ατμιστές εξαρχής. Οι υπόλοιποι (πρώην καπνιστές και κάποιοι που τα σσυνδυάζουν) ανήκουμε σε άλλη κατηγορία. Αν πάθουμε κάτι, θα είναι αποτέλεσμα της διαδοχικής/αθροιστικής έκθεσης στα συστατικά και των δύο.

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #25 στις: Δεκεμβρίου 11, 2014, 18:26 »
Για μενα (ετσι λειτουργούσα και εγω) συμφωνω με τον αποστολη προπανω.Δηλαδη καλυτερα να με παιρναν απο κοντα και να συζητουσαν παρα το χαμο που προκαλούν σχεδον ολοι οι γονείς με την πρωτη μυρωδια τσιγαρου στα παιδια τους...
Επιπλεον να θιξω κατι αλλο.Οσον αφορα το ατμιστα στους εφηβους το εχω και λιγο απιθανο καθως μην ξεχναμε και το κοστος που εχει...Τωρα πια στην εποχη της κρισης δεν ξερω ποσα παιδια θα θυσιασουν 3+ εξοδους τους για μια συσκευη ητ (μην παρεξηγηθω αλλα πιστευω οτι οι νεοι τωρα ειναι (ειμαστε) πιο στριμωγμενα και τα 30+ ευρω ειναι επενδυση

Αποσυνδεδεμένος kwnstantinos10

  • **
  • 415
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρόμος είναι εργαλείο κοινωνικής υγιεινής.~Λενιν
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #26 στις: Δεκεμβρίου 11, 2014, 19:08 »
Εχεις δικιο kongeo δεν νομιζω πως πολλα παιδια θα δωσουν 20-30-40 ευρω για να αγορασουν ητ,ενω τσιγαρα που στην καλυτερη βρησκεις και με 1 ευρω(αφορολογητα) θα τα δωσεις διχως δευτερη σκεψη νομιζω,επισης σωστος και ο Αποστολης,καλυτερα να μιλησεις στο παιδι σου παρα να αρχισεις τους καβγαδες και τις φωνες,ποτε δεν θα βγει ακρη ετσι..ισα ισα πιστευω πως αν μαλωσεις το παιδι σου που καπνιζει θα σε δει και σενα σαν """"""εχθρο""""""του και μονο και μονο απο αντιδρασει θα συνεχιζει να το κανει,οι περισσοτεροι εφηβοι πανε κοντρα στους γονεις τους σε πολλα πραγματα και οχι μονο στο τσιγαρο και το λεω γιατι το περασα και γω με τους δικους μου.

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #27 στις: Δεκεμβρίου 11, 2014, 19:18 »
δε χρειαζεται να θυσιαση κανενας εφηβος το χαρτζιλικη του για τσιγαρα ουτε να βαζουν μισα μισα για ενα πακετο ..


 αν ολοι οι γονεις ειναι κοντα στα παιδια τους και δεν τραμπουκιζουν τοτε ολα ειναι καλα . εγω προσωπικα αν η κορη μου αποφασιση να μπει σε αυτο το χωρο θα ειμαι διπλα τις καιθα της αγορασω και τον εξοπλισμο ... το προτιμο απο το να με μισηση οσο θα τις φωναζω να μη το κανει και να βγαινει περνοντας τα τσιγαρα απο τη γλαστρα τις βεραντας ....


φυσικα δε προτρεπουμε κανενα παιδι ουτε στο ατμισμα αλλα ουτε στο καπνισμα και προσπαθουμε με ομορφο τροπο να το αποτρεψουμε, ολα τα παραπανω ισχυουν αν δεν υπαρχει γυρισμος ....

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #28 στις: Δεκεμβρίου 11, 2014, 23:30 »
Το θέμα το άνοιξα αν και υπάρχει παρόμοιο εδώ:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,14817.msg547855.html#msg547855
Μιας και το παλιό θέμα αναφέρεται στη νεολαία και το ΗΤ γενικά, εδώ μπορούμε να μιλήσουμε πλέον γι αυτό ακριβώς που λέει ο τίτλος. Δημοσιογραφικός μεν, ελκυστικός δε.

Λοιπόν,
Άνοιξα αυτό το θέμα, χωρίς να ξεχνώ ότι 2 χρόνια πριν είχα ο ίδιος ανοίξει το άλιό, με το περίεργο συναίσθημα που ένοιωσα καθώς έβλεπα τον 8χρονο γιο μου να… φαντασιώνεται ατμοτζούρες. Περνάμε λοιπόν εδώ, από το γενικό στο ειδικό.
Και τώρα, πώς το αντιμετωπίζω;
Καλό είναι αυτό ή κακό;
Δεν φανταζόμουν τι θα έλεγαν οι απαντήσεις, γι αυτό και είχα την απορία.
Αισθάνονται κι άλλοι την ίδια αμηχανία με μένα ή έχουν κατασταλαγμένες απόψεις, στην ιδέα, έστω;

Το πρώτο απρόσμενο ήταν η αστραπιαία απάντηση των «μικρών»:
... ειμαι 20 χρονων αρα εχω μια εικόνα...
Αρχικα πηγαινοντας.στην καφετερια που συχναζω και ειναι κοντα σε 2 λυκεια (συνεπως μαζευει πολλα παιδια απο 15 και πανω ή και κατω)...Λοιπον οσα χρονια πηγαινω εχω δει 3 ατμιστες μονο ενω απειρους καπνιστες συνεπως η νεολαία δεν το χρησιμοποιει καθως δεν εχω φιλο ή γνωστο ατμιστη ουτε βλεπω συχνα νεους με ητ...
Επισης ειμαι σε παρεα καπνιστων πλην ενος και παρολο που ατμιζω 3μηνες χωρις κτ και η παρεα μου πολυ συχνα παιρνει το ητ μου και το κανει πιπιλα ειδικα αν παρω καινουρια γευση κανεις δεν έχει πειστει να αφησει το τσιγαρο και να πιασει το ητ...
Οποτε εγω δεν πιστευω οτι ειναι "μοδα" και σε βαζει σε παρεες αντιθετα την δυνατότητα αυτη δυστυχώς την κατεχει ακομα το τσιγαρο..

Ακριβως οπως τα λεει ο κονγκεο,σαν 20αρης και γω δεν μπορω να πω πως εχω δει πολλους στην ηλικια μου να ατμιζουν
1) πλην της παρεας μου και της κοπελας μου
Πραγματικά δεν το περίμενα. Άνθρωποι που δεν έχουν φτάσει στην ηλικία να αγχώνονται για το αν αύριο θα υπάρχουν να έχουν στάση ζωής και να ψυχολογούν και τα φιλαράκια τους. Πολύ παρήγορο αυτό.
Ένα νέο παιδί θα δοκιμάσει λογικά πρώτα το ΚΤ, αφού το μεγαλύτερο μέρος του περιβάλλοντός του αυτό χρησιμοποιεί…
Ωστόσο, το (1) μου γέννησε την απορία: γιατί η παρέα ατμίζει;
Κάπνιζαν τα παιδιά πιο πριν;
Η πλειοψηφία των μελών της παρέας σε «σπρώχνει» να ατμίσεις αντί να καπνίσεις;
Υπήρξε κάποιος που δεν άτμιζε και έγινε ατμιστής;
Και το – για την ώρα μεταφυσικό – αν κάποιος έχει τα γονίδια που του λένε «μου αρέσει η νικοτίνη» θα εξαρτηθεί από αυτήν αν πρώτα δοκιμάσει ΗΤ;

Βεβαίως, αυτή είναι η αλήθεια:
...το γεροντικό περιβάλλον γύρω μου, βλέποντας με με το η.τ. πιστεύει ότι έχω κόψει το τσιγάρο -δεν έχουν προλάβει να παρα...πληροφορηθούν!!!  ;) 
Με λίγα λόγια, για κάποιον μη ενημερωμένο πατέρα καπνιστή, καλύτερο το ηλεκτρονικό. Για κάποιον ορθα ενημερωμένο πατέρα καπνιστή, καλύτερο το ηλεκτρονικό. Νομίζω, ισχύουν οι ίδιοι λόγοι για τους οποίους προτιμήσαμε όλοι εμείς το άτμισμα... Αν μπρορούσες να διαλέξεις... :shock_sick_02:

Κι αυτή, αλλά κάπως πικρή:
...
Τη γνώμη αυτού του πατέρα θα ήθελα να ακούσω. Που δεν έχει ενημερωθεί και που κατά πάσα πιθανότητα τα μόνα που "ξέρει" για το ητ είναι ότι σκάει και ότι μαζεύει υγρό στους πνεύμονες. Βέεεβαια, το είπε ο Μήτσος ο Ζούβιας, που πάνε παρέα κυνήγι. Υδραυλικός είναι, ξέρει αυτός (τυχαία επιλογή ονόματος και επαγγέλματος χωρίς να θέλω να προσβάλλω).

Πολλές αλήθειες μαζεμένες:
1) Εγώ πάλι πιστεύω πως αν δεν το έχει ζήσει κάποιος ατμιστής, καλό θα είναι να αρχίσει να το εικονοποιεί στο μυαλό του.
2) … εχει αποδειχτεί περίτρανα πως τα παιδιά δεν εκπαιδεύονται με αυτά που τους λένε, αλλά αυτά που βλέπουν. Οπότε ναι, τώρα που το άτμισμα δεν το πολυβλέπουν δεν το ξεκινάνε, αν όμως αυτό διαδοθεί κι άλλο να το περιμένεις.
3)… Αν το παιδί σου δε θες να καπνίζει, μην καπνίζεις (και δεν εννοώ μπροστά του, εννοώ μην, τα παιδιά δεν είναι χαζά..). αν δε θες να ατμίζει, μην ατμίζεις.
4) Είναι σαν κουτάβια, βλέπουν τη ζωή που κάνουμε και προσπαθούν να τη μιμηθούν.
Το ερώτημα είναι αν σταματήσουν να μιμούνται εμάς, φτάνοντας στο στάδιο «ο γονιός δεν ξέρει τίποτα». Και εκεί μπλέκονται τα (1) και (2)

Ας λάβουμε υπόψη ότι:
Το τσιγάρο κανένας απολύτως δεν το ξεκινάει επειδή του αρέσει.
1) Το τσιγάρο είναι πολύ μακριά από το να είναι απενεχοποιημένο και αποτελεί το πιο εύκολο τρόπο να δηλώσεις την επαναστατική διάθεση της εφηβικής ηλικίας.
2) Αντίθετα, το ητ έχει καθιερωθεί στην συνείδηση του κόσμου σαν μέσο κοψίματος του καρκινογόνου κτ, δηλαδή κάτι μάλλον καλό, οπότε γιατί να το ξεκινήσει ο έφηβος αφού δεν εξυπηρετεί τον σκοπό του. Συνεπώς δεν νομίζω ότι το ερώτημα - τίτλος του νήματος έχει πραγματική βάση, εκτός, αν πραγματικά, όπως λέει ο συνατμιστής σε προηγούμενο post, αυτό απαγορευτεί. Τότε , ιδιαίτερα αν γίνει ντόρος, το κτ θα εξυπηρετεί τον σκοπό των εφήβων και θα πάρει και αυτό την θέση του δίπλα στο τσιγάρο, τα τατουάζ, το piercing, κ.λπ.

Κι όμως, ο «απολύτως κανένας» ήμουν εγώ… Μου άρεσε το καταραμένο, από την αρχή.
1) Πολύ σωστά
2) Ή αν πλησιάσει τη δημοτικότητα του ΚΤ

1) Αν η έφηβη βλαστάρα μου ατμίζει και την κάνω "τσακωτή", έχω φάει το πρώτο απ' τα αποδυτήρια.
2) Μπορεί να είμαι πατέρας (πιθανός τέλος πάντων) μιας έφηβης Cruiser79.
Ποιος είμαι εγώ να προσπαθήσω να την στερήσω απ΄την ατμιστική κοινότητα.
3) Το γελιωδέστερο είναι, με το βάρος της ηλικίας να νομίζεις ότι έχεις καλύτερο κράτημα, στις διαρκώς μεταβαλλόμενες φουρκέτες της ζωής.
1) και με διαιτητή δικό μας
2) χαζομπαμπά…
3) Τζούρα 10 δευτερολέπτων…

[συνεχίζεται...]

Αποσυνδεδεμένος kwnstantinos10

  • **
  • 415
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρόμος είναι εργαλείο κοινωνικής υγιεινής.~Λενιν
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #29 στις: Δεκεμβρίου 11, 2014, 23:40 »
Λοιπον spectrum για να λυσω την απορια ναι καπνιζαμε ολοι απο την παρεα μου και σε ολους μας αρεσε η ολη διαδικασια του τσιγαρου,κανενας μας δεν σκευτοταν να το κοψει,ξερω τον ευατο μου και ξερω και τους φιλους μου,θα το εκοβα οταν μου ελεγε ο γιατρος κοψτο γιατι θα πεθανεις,ετσι αποφασησα να παω στο ηλεκτρονικο τσιγαρο γιατι δεν θελω να σταματησω την ολη διαδικασια του καπνισματος και τωρα ατμισματος.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172490 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277429 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15470 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14103 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9444 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43520 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 447 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36160 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560051 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 183230 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 227 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 11256 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364