vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

389 επισκέπτες, 2 χρήστες
Jorge, camber

Twitter

Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« στις: Δεκεμβρίου 11, 2014, 00:56 »
Εδώ λέω να πρωτοτυπήσουμε.
Θα μπορούσε να γίνει μια ψηφοφορία, αλλά θα αναγκαζόμουν να βάλω «κλασικές» επιλογές, του στυλ:
• Θα χαιρόμουν που δεν καπνίζει…
• Μπας και το κάνει επειδή καπνίζει και δεν θέλει να τον προδώσει η μυρωδιά;
• Το μήλο κάτω από τη μηλιά θα πέσει…
• Ναι μεν, αλλά ο ατμός δεν είναι αέρας του Αγίου Όρους...

Κλπ… κλπ…
Νομίζω όμως ότι το θέμα είναι πολύυυ πιο σύνθετο...
Γι αυτό και προτείνω πρώτα να αναδυθούν οι κυρίαρχες τάσεις και σκέψεις και μετά να μπει ψηφοφορία, αν είναι απαραίτητο.

Μερικές σκόρπιες δικές μου σκέψεις:
• Αν το παιδί ήταν αρκετά μεγάλο και θυμάται ότι βρωμούσα, έβγαινα στο μπαλκόνι, φοβόμουν να το αγκαλιάσω, έβλεπε τη θεωρία του Υπερεγώ να πέφτει από μια εξάρτηση, καλώς το έκανε, δεδομένου ότι απέρριψε το κάρβουνο
• Αν ήταν μικρό όταν έγινα ατμιστής και δεν με θυμάται σαν καπνιστή, μήπως είμαι κακό πρότυπο;
• Αν το κάνει για να «μπει» πιο εύκολα σε παρέες; Το ΗΤ έγινε νέο είδος γκατζετο-μαγκιάς;
• Πιστεύει ότι έτσι είναι πιο προχωρημένο; Ότι το ΗΤ είναι μια νέα τάση ζωής; Ότι φέρνει πίσω του μια άλλη κουλτούρα;

Και πολλά άλλα που δεν μπορώ να σκεφτώ.

Είμαι περίεργος να διαβάσω γνώμες…

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #1 στις: Δεκεμβρίου 11, 2014, 01:06 »
Σε πολλα ερωτηματα δεν μππρω να απαντησω αλλα σε ενα εχω αποψη...
Οσον αφορα την μοδα που ανεφερες και οτι το ητ σε.βαζει σε παρεες,ειμαι 20 χρονων αρα εχω μια εικόνα...
Αρχικα πηγαινοντας.στην καφετερια που συχναζω και ειναι κοντα σε 2 λυκεια (συνεπως μαζευει πολλα παιδια απο 15 και πανω ή και κατω)...Λοιπον οσα χρονια πηγαινω εχω δει 3 ατμιστες μονο ενω απειρους καπνιστες συνεπως η νεολαία δεν το χρησιμοποιει καθως δεν εχω φιλο ή γνωστο ατμιστη ουτε βλεπω συχνα νεους με ητ...
Επισης ειμαι σε παρεα καπνιστων πλην ενος και παρολο που ατμιζω 3μηνες χωρις κτ και η παρεα μου πολυ συχνα παιρνει το ητ μου και το κανει πιπιλα ειδικα αν παρω καινουρια γευση κανεις δεν έχει πειστει να αφησει το τσιγαρο και να πιασει το ητ...

Οποτε εγω δεν πιστευω οτι ειναι "μοδα" και σε βαζει σε παρεες αντιθετα την δυνατότητα αυτη δυστυχώς την κατεχει ακομα το τσιγαρο..

(Προσωπικη γνωμη ελπιζω να ελυσα κάποιες αποριες σου - βοηθησα)

Αποσυνδεδεμένος kwnstantinos10

  • **
  • 415
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρόμος είναι εργαλείο κοινωνικής υγιεινής.~Λενιν
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #2 στις: Δεκεμβρίου 11, 2014, 01:21 »
Ακριβως οπως τα λεει ο κονγκεο,σαν 20αρης και γω δεν μπορω να πω πως εχω δει πολλους στην ηλικια μου να ατμιζουν πλην της παρεας μου και της κοπελας μου(που την εβαλα εγω στο ητ,οποτε δεν πιανετε)οποτε δεν πιστευω πως ειναι μοδα,μοδα και "μαγκια" παραμενουν τα τσιγαρα....καθε τυπου....αλλα οχι τα ητ,τωρα οταν φτασω σε ηλικια που θα κανω παιδι και κανω ακομα ητ πολυ πιθανο σεναριο θα του εξηγησω πως δεν ειναι κατι καλο και πως δεν πρεπει να το δοκιμασει,ουτε αυτο αλλα ουτε και το κτ.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #3 στις: Δεκεμβρίου 11, 2014, 01:24 »
Με μπερδεύεις λίγο.  :)
Μιλάμε κυριολεκτικά για το παιδί σου που ατμίζει;
Για το παιδί κάποιου άλλου που γνωρίζεις;
Θεωρητικά και υποθετικά για οποιονδήποτε έφηβο ατμίζει;

Χθες με έκανε follow στο twitter ένα προφίλ που λέει πως εκφράζει/απευθύνεται σε ατμιστές 13-16 ετών.
Δεν ξέρω αν είναι τρολ, φάρσα, φυτευτός του ΠΟΥ ή υπαρκτό πιτσιρίκι. Το πρώτο μήνυμα ήταν ως εξής:
Παράθεση
Vape is not dangerous for us,so why not?
(=Το άτμισμα δεν είναι επικίνδυνο για μας, οπότε γιατί όχι;)
Παρά τις γραφικότητες αυτές, δεν υπάρχει ένδειξη ότι υπάρχει τάση προς το άτμισμα σε πολύ νέες ηλικίες.
Αν το ΗΤ επιβιώσει από τις διώξεις, θα έρθει η ώρα που θα εξαπλωθεί περισσότερο και στους έφηβους. Αλλά νομίζω πως θα είναι άτομα που θα κάπνιζαν έτσι κι αλλιώς -τέτοιες είναι και οι τωρινές ενδείξεις.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #4 στις: Δεκεμβρίου 11, 2014, 01:36 »
1) Θεωρητικά και υποθετικά για οποιονδήποτε έφηβο ατμίζει;
2) Αν το ΗΤ επιβιώσει από τις διώξεις, θα έρθει η ώρα που θα εξαπλωθεί περισσότερο και στους έφηβους. Αλλά νομίζω πως θα είναι άτομα που θα κάπνιζαν έτσι κι αλλιώς -τέτοιες είναι και οι τωρινές ενδείξεις.

1)  :yes: αν και έπιασα τον 8χρονο γιο μου να "φαντασιώνεται" τζούρες χωρίς να πατά το κουμπί...
2) Σωστό κι αυτό. Θα κάπνιζαν οπωσδήποτε. Αλλά, το βλέπουμε θετικά (από το ολότελα, καλή είναι και η πιτζι-βιτζόσουπα) ή προσπαθούμε να βάλουμε φρένο στον νέο κουλτουρο-τσαμπουκά-"επαναστάτη" ;

Βασικά, είναι ένα ερωτηματικό που το σκέφτομαι πολύ καιρό.
Γενικά, γιατί οι έφηβοι ατμίζουν;

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #5 στις: Δεκεμβρίου 11, 2014, 01:44 »
Απο περιέργεια εχετε δει έφηβο μαθητη να ατμιζει;; εγω ειδα συμφοιτητη μου και ενθουσιαστηκα!! 2 χρονια στην σχολη εχω δει εναν συμφοιτητη μου κυριο γυρω στα 40 και εναν νεαρο στο Πανεπιστήμιο που δεν ρον ξερω

Αποσυνδεδεμένος Nick-The-Greek

  • **
  • 156
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #6 στις: Δεκεμβρίου 11, 2014, 01:52 »
 Πολύ καλή ερώτηση, αλλά όπως είπαν και οι προλαλήσαντες, ελάχιστα (εως κανένα) πιτσιρίκια δεν θα ξεκινούσαν από η.τ γιατί απλά δεν θεωρείτε "μαγκιά", ειδικά αν έχουν στον μυαλό τους ότι είναι καλύτερο (πιο υγειές) από το κ.τ.
Επιπλέον, όσο και πιο υγειές να είναι το η.τ εξακολουθεί να είναι μια κακιά συνηθεία και αν αφορά το παιδί κάποιου θα πρέπει (τουλάχιστον μπροστά του) να του φερθεί όπως θα φέρονταν και αν έκανε κανονικό τσιγάρο. Γνώμη μου πάντα.
 

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #7 στις: Δεκεμβρίου 11, 2014, 01:52 »
Μήπως είναι λίγο παραπλανητικός ο τίτλος;

Γενικά οι έφηβοι δεν ατμίζουν. Είναι αξιοπερίεργο το πόσο δεν ατμίζουν!  :))
Κάποιοι θα το κάνουν, όταν ενδιαφερθούν για το κάπνισμα και πληροφορηθούν για ασφαλέστερη επιλογή. Αλλά η αμεσότητα και το πολιτισμικό φορτίο του τσιγάρου είναι πολύ δυνατότερο από του ΗΤ.
Το πραγματικό ερώτημα είναι γιατί οι έφηβοι καπνίζουν και νομίζω η απάντηση είναι πως θέλουν να υιοθετούν ενήλικους ρολους, ειδικά αυτούς που τεστάρουν τις αντοχές και την υπομονή των γονιών κι της λοιπής "εξουσίας". Είναι τρόπος να δείξουν ανεξαρτησία, περιφρόνηση των κανόνων και τόλμη. Οι κίνδυνοι αυτού του τρόπου μοιάζουν (αν είσαι έφηβος) με κούφια θεωρία που αφορά τους μεγάλους, δηλαδή... έναν άλλο πλανήτη, απίστευτα βαρετό!

Αλλά ακόμα και το κάπνισμα νομίζω πως βρίσκεται σε κάθοδο στους νέους, εφόσον έχουν μειωθεί οι εικόνες δύναμης, αυτοπεποίθησης και ανεξαρτησίας που συνδέονται με τα κάπνισμα. Οι τωρινές γενιές δεν έχουν το "ελάτε στην χώρα του Marlboro", ούτε τον ξανθό μπρατσά εξερευνητή του Camel στην αρχή κάθε ταινίας που θα δουν, ας πούμε.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #8 στις: Δεκεμβρίου 11, 2014, 02:00 »
Όντως, τώρα που το ξαναβλέπω, ο τίτλος είναι "δημοσιογραφικός".
Πιο πολύ γιατί δεν περίμενα αυτές τις απαντήσεις  :yes:
Περίμενα όμως ότι κάτι μου ξέφευγε, γι αυτό και η αποφυγή της ψηφοφορίας.
Γοητευτικό το απρόσμενο, αλλά ακόμα πιο θαυμάσιο το πώς μπορούν οι απόψεις άλλων να σου ανοίξουν νέους δρόμους σκέψης.
Περιμένουμε κάποιες απόψεις ακόμα και...
Ένας καλός ύπνος θα ωριμάσει τον νέο τίτλο  :yes:

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #9 στις: Δεκεμβρίου 11, 2014, 02:07 »
Θα διαφωνησω μονο στο σημειο που αναφερεις πως το καπνισμα βρισκεται σε καθοδο στους νεους καθως βλεπω πολλους νεους να καπνίζουν και αυξάνονται. Για μενα τωρα πια το καπνισμα ειναι απενοχοποιημενο.οκ γκρινιαζουν οι γονεις αλλα τελος.τσιγάρα βρισκεις πολυ εύκολα πια και ειναι και μια φθηνη (για τους εφηβους) ασχολια που τους δινει μια δυναμη(;)μαγκια οπως θελετε πειτε το...Επισης τωρα πια δεν υπαρχουν τιμωρίες αν καπνιζεις στα σχολεια ,τουλαχιστον στην γειτονια μου..

 Οσον αφορα το ατμισμα νομιζω απεχει χρονια ακομα απο τα σχολεια..

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #10 στις: Δεκεμβρίου 11, 2014, 03:00 »
Μπορεί να έχεις δίκιο, δεν ξέρω.
Όμως είσαι στην ηλικία που ξαθιερώνεται το κάπνισμα σαν καθημερινή συνήθεια, για αυτό ίσως βλέπεις να αυξάνεται. Είναι περίεργο, αλλά στην Ελλάδα οι έφηβοι δεν δοκιμάζουν τσιγάρο τόσο νέοι όσο σε άλλες χώρες της ΕΕ αλλά μεγαλώνοντας (18-22) το κάνουν μόνιμη συνήθεια σε αντίθεση με τις άλλες χώρες -είμαστε στην κορυφή της ΕΕ σε ενήλικους καπνιστές. Αυτό βλέπω στην μοναδική έρευνα που εντόπισα:
http://www.who.int/fctc/reporting/party_reports/greece_annex1_the_greek_tobacco_epidemic_2011.pdf

Εγώ ο ίδιος μονιμοποίησα το τσιγάρο μετά το σχολείο (κάπου 19-20) όπως και άλλοι φίλοι μου.

Να και μια έρευνα για τους Έλληνες έφηβους και το τσιγάρο:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17207291
Το δοκιμάζουν ένας στους τρεις μαθητές. Μεγάλο ποσοστό αλλά μικρότερο από της ΕΕ και μικρότερο από το 40% και πάνω, που αντιστοιχεί στους ενήλικους.

Τελικά αν κάποιο ποσοστό στραφεί στο ΗΤ αντί του τσιγάρου δεν θα τα βάψω μαύρα...
Δεν θα έδινα και συγχαρητήρια αλλά καλύτερα από κάπνισμα. Και όπως είπε και κάποιος μιλώντας για τις γεύσεις, "μετά το καρπουζάκι δεν το γυρνάς στο τσιγάρο"!  ;)

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #11 στις: Δεκεμβρίου 11, 2014, 03:02 »
Το ατμισμα δεν ειναι αποδεδειγμενα επικινδυνο ενω το καπνισμα ειναι. Αυτο και μονο κρατα την πλειοψηφια των εφηβων μακρια απο το ΗΤ και κοντα στο ΚΤ. Γιατι μαγκια (στο εφηβικο μυαλο) ειναι να κανεις κατι το επικινδυνο και οχι κατι το υγιεινο (ή το λιγοτερο επικινδυνο τελοσπαντων).  Εαν κατι ειναι παρανομο ωραια, αν κατι ειναι επικινδυνο ακομη καλυτερα, εαν δε, ειναι και παρανομο και επικινδυνο γουαααου εδω ειμαστε! Αυτο θα στρεψει τα βλεμματα πανω μας και ετσι θα ριξουμε και το γκομενακι. Τις προαλλες πλησιασα μαθητη 1ης λυκειου (15χρονο) ο οποιος ρουφουσε με μανια το στριφτο του τσιγαρο ακουμπωντας σε ενα τοιχακι με υφος δεκα τζειμς ντιν και βαλε. Εβγαλα το αϊστικακι και δειχνοντας του το, του ειπα χαμογελαστα: " Αστο το ρημαδι και δες τι παιζει μ' αυτο" χωρις να κανω κανενα σχολιο περι υγειας γνωριζοντας οτι το πιθανοτερο να ειχε το αντιθετο αποτελεσμα. Με κοιταξε και μου χαμογελασε συγκαταβατικα: " Το ξερω, εχω δει αρκετους (εννοωντας προφανως συνομηλικους του) να το κανουν, αλλα μπααα δεν ειναι για μενα..." και τραβηξε μια τζουρα καπνου.
Μεταφραση ==> "ναι υπαρχουν κατι λελεδες ξενερωτοι που το κανουν, αλλα τι να μας πουν μωρε κι αυτοι". (Συγκαταβατικο χαμογελο)==> Εσυ παππου καλα κανεις γιατι πρεπει να προσεχεις και την υγεια σου".
Και τοτε αντιληφθηκα επαρκως το τι συμβαινει... Οσοι εφηβοι ατμιζουν, το κανουν γιατι ειναι μια νεα μοδα και οχι βεβαια για λογους υγειας. Παρολα αυτα, ειναι πολυ λιγοι και αντιμετωπιζονται υποτιμητικα απο τους υπολοιπους.
Λυπαμαι που το λεω και φαινεται και οξυμωρο αλλα η μονη περιπτωση να εξαπλωθει το ΗΤ στις εφηβικες ηλικιες σε βαρος του ΚΤ, ειναι να απαγορευτει, να μπουν περιορισμοι και να δημοσιευτουν καμια κατοστη ακομη αρθρα που να "αποδεικνυουν" οτι ειναι 300 φορες πιο καρκινογονο απο το ΚΤ.
Ρουφηξα λοιπον και γω μια τζουρα απο το πρασινο μηλαρακι μου με μια επιγευση μαστιχας (ανεβαζοντας τα βατ στα 15 με κινδυνο να φαω καμενο -γουαααοου- ), εβγαλα τα ντουμανια μου (με την ελπιδα να παγωσω το συγκαταβατικο του χαμογελο -αλλα μπα- ) του ειπα "καλααα..." και απομακρυνθηκα με αργα βηματα ως αλλος Λουκυ Λουκ στο ηλιοβασιλεμα (πρωι ηταν).

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #12 στις: Δεκεμβρίου 11, 2014, 03:20 »
Αρχικα πρεπει να σου  δωσω συγχαρητήρια στην περιγραφη και στις μεταφορες!!!!

Ακομα να παραθεσω τις σκεψεις μου ως καπνιστης στο λυκειο.Αρχικα μαγκια αν και καπνισα απο περιεργεια,ενα στυλ αλητικο το εδινε(η αληθεια να λεγεται) αν και το αλητικο δεν με ενοιαζε καθως ημουν μαθητης του 18+ και το εκανα επειδη μ'άρεσε.βεβαια το κυρος και την δυναμη εγω δεν την ειδα,η μονη πλευρα που την ειδα ηταν οτι εστριβα πιο γρηγορα απο όλους στο σχολειο και τα πιο ωραια τσιγαρα (γουαου). Επισης ειχα στο μυαλο μου το σκεπτικο "ελα μωρε 17ειμαι εχω πιο δυνατο οργανισμο,δεν με βλαπτει τοσο"
.Παρολα αυτα αν και μοδα τοτε δεν εδωσα σε κανεναν να δοκιμασει για πρωτη φορα ουτε παροτρυνα καποιον.,

Επισης να πω οτι καθώς ονομάζεται ηλεκτρονικό τσιγαρο χρησιμοποιειται κατα κυριο λογο απο πρωην καπνιστες(λεω κατα κυριο λογο καθως καπου διαβασα εδω οτι καποιος αγορασε ητ επειδη του αρεσε η μυρωδια παρολο που ηταν μη καπνιστης) οι οποιοι αποφασίζουν να ξεφορτωθουν το κτ για λογους υγείας,οικονομικους κλπ κλπ.Συνεπως πρεπει να εχουν αρχισει τα προβληματα για να πας στο ητ και ενα παιδι του Λυκείου δεν τα εχει συναντήσει ακομα λογω μικρου χρονικου διαστηματος που καπνιζει ,συνεπως και να εχει συναντησει προβλημαρα πιο ευκολα το κοβει παρα παει στο ητ.
Πιστεύω. ....

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #13 στις: Δεκεμβρίου 11, 2014, 06:47 »
Σωστές όλοι οι απόψεις ειδικά των νεαρών ατμιστών του φόρουμ οι οποίοι μπορούν να μας λύσουν
καλίτερα κάποιες απορίες. :yes:

Από την άλλη εγώ θα επέκτεινα το ερώτημα στο εξής.
Αν εγώ σαν πατέρας καπνιστής κανονικού τσιγάρου ή καθόλου καπνιστής μάθαινα ότι το βλαστάρι μου
καπνίζει τι θα ήθελα??
Να καπνίζει κανονικό ή ηλεκτρονικό τσιγάρο.Ποιό θα θεωρούσα λιγότερο βλαβερό για την υγεία του??

Εμείς φυσικά σαν ατμιστές έχουμε την άποψή μας αλλά είμαι περίεργος να μάθαινα τι θα έλεγαν οι άλλοι.

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #14 στις: Δεκεμβρίου 11, 2014, 09:57 »
Δεν είμαι νεαρό βλαστάρι (αντίθετα έχω νεαρό βλαστάρι). Όμως το γεροντικό περιβάλλον γύρω μου, βλέποντας με με το η.τ. πιστεύει ότι έχω κόψει το τσιγάρο -δεν έχουν προλάβει να παρα...πληροφορηθούν!!!  ;) 
Με λίγα λόγια, για κάποιον μη ενημερωμένο πατέρα καπνιστή, καλύτερο το ηλεκτρονικό. Για κάποιον ορθα ενημερωμένο πατέρα καπνιστή, καλύτερο το ηλεκτρονικό. Νομίζω, ισχύουν οι ίδιοι λόγοι για τους οποίους προτιμήσαμε όλοι εμείς το άτμισμα... Αν μπρορούσες να διαλέξεις... :shock_sick_02:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63322 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3760 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1020 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172602 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277938 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15484 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14136 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9492 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43693 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 468 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36430 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560748 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem