vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

369 επισκέπτες, 6 χρήστες
Tem, Mimhsdr, dkostas, maprix, danys620, bloodlessz

Twitter

Cloud Chasing ή αλλιώς το κυνήγι του ντουμανιού. Τέχνη ή επικίνδυνη πρακτική?

Αποσυνδεδεμένος kdi

Αμα θεωρειτε επικινδυνο γιατι μπορει να σκασουν οι μπαταριες,
εγω προσωπικα περισσοτερες ego εχω ακουσει να σκανε ή φακους με icr και μονο 2 φορες σε cloudchaser. Ο ενας ηταν ο αγγλος προσφατα που δεν χρησιμοποιουσε καν imr.

Αρα και οι ego ειναι επικινδυνες. Μακρια απο μας.

Ολες αυτες οι αντιστασεις της aspire  bvc kai subohm απο κατι "cloud chasers" φτιαχτηκαν πρωτα αλλα μολις τις εβλαγε η aspire σε μαζικη παραγωγη τα ξεχασαμε ολα.

Πριν ενα μηνα κραζαμε τα subohm αλλα τωρα επικινδυνο θεωρειτε το 0.2 και οχι το 0.5 επειδη ειναι παραγωγης και το κανει ΟΚ ξαφνικα.

Μην ξεχασω και την μπαταρια της aspire την subohm που δινει 40αμπερ. Ωπα ωπα sony samsung kai lg δινουν μεχρι 35. Αυτη πως εφτασε τα 40 και ειμαστε οκ με αυτο.
Χωρις μετρησεις ή specs.  :dontknow:

Σε ενα χρονο λοιπον που θα βγαλουν οι κινεζοι ατμοποιητη 0.2ohm τοτε θα κραζουμε τους cloudchasers που στινουν 0.1.

Αμα θελαν να απαγορευσουν το ηλεκτρονικο τσιγαρο θα το καναν με τις ego που ειναι μαζικης παραγωγης και σκανε/σκαγανε συχνα γιατι δεν ειναι imr.


Τωρα ο cloudchaser ειναι το ιδιο ενοχλητικος με τον τυπο που καπνιζει πουρο και στο φυσαει στην μαπα σου. Κανεις δεν τους θελει διπλα του σε μαγαζι και τους 2.

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Οσο  το clouding (δικος μου ορος  :D ) δεν εχει δωσει λαβη για κυνηγι του ατμισματος απο το κοινωνικο συνολο το θεμα δεν με απασχολει. Εμενα δεν μου αρεσει, αλλα ο καθενας ειναι υπευθυνος για τον εαυτο του...
 
Αν ομως στο μελλον το ντουμανιζειν :)  ειτε με αντικοινωνικη συμπεριφορα σε δημοσιους χωρους, ειτε με ατυχηματα, δωσει πατημα σε πολεμιους του η.τ να σπεκουλαρουν κατα της συνηθειας/απολαυσης μου θα με βρει αντιθετο, οπως αντιθετο βρισκει για παραδειγμα καθε μοτοσυκλετιστη ο καγκουρας με τη βγαλμενη εξατμιση που σουλατσαρει στα στενα της Κηψελης 2 το βραδυ...

Αποσυνδεδεμένος Lux

  • ***
  • 801
  • im Proud for my cloud
Εχει δει κανεις σας καποιον να κυνηγαει τα συννεφα σε δημοσιους χωρους ;
εγω οχι
Νομιζω οτι αυτοι που το κανουν ιδεολογικα και χομπιστικα εχουν την απαραιτητη σοβαροτητα να το κανουν εκει που αρμοζει

Αποσυνδεδεμένος oaksmoke

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
Δεν κάνω  cloud chasing, ούτε πρόκειται να ασχοληθώ, οι αντιστάσεις  μου φροντίζω να είναι περίπου στο 1Ω, αρνούμαι όμως να ψηφίσω , διαβάζοντας τα δύο  πρώτα post τα οποία θεωρώ ότι είναι ιδιαίτερα προσβλητικά  και εκνευριστικά, για κάθε ατμιστή, άσχετα με τον τρόπο ατμισματός του.  Οι χαρακτηρισμοί αυτοί και  η περιθωριοποίηση κάποιας ομάδας ατμιστών από ατμιστές είναι βούτυρο  στό ψωμι των πολεμιων του ητ για τους οποίους κόπτεστε. 

Αποσυνδεδεμένος Clark_G

  • **
  • 176
  • Φύλο: Άντρας
Το ό,τι χρησιμοποιούμε όλοι μας drip tip, ατμοποιητή και μπαταρία, δεν σημαίνει πως είμαστε και αδέρφια oaksmoke.

Αν κάτι δεν μου κολλάει καλά αισθητικά ή ιδεολογικά πιστεύεις πως πρέπει να μην το αναφέρω μόνο και μόνο επειδή όλοι είμαστε ατμιστές; Αυτό το γεγονός από μόνο του είναι αρκετό;


Διευκρινίζω πως το post μου το είχα γράψει σε άλλο θέμα σχετικά με τον πόλεμο των watts. Δεν ξεκίνησα θέμα για το cloud chasing. Μεταφέρθηκε από τους συντονιστές σε νέο θέμα.


Αποσυνδεδεμένος oaksmoke

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
Είναι τελείως διαφορετικό να επισημάνεις τους κινδύνους σε κάποιον  για αυτό που κάνει, ακόμα και να του πείς ότι και για ατμιστές ακόμα μπορεί να είναι  ενοχλητικό, και άλλο  με χαρακτηρισμούς όπως:

…. το χυμένο μάτι στο κενό, την εισπνοή σαν να μην υπάρχει αύριο ….
…. ΝΑΥΑΓΙΑ της ζωής….

να τον παρουσιάζεις περίπου σαν πρεζάκι.

Όσο και να διαφωνώ με αυτόν τον τρόπο ατμισματος, αυτό δεν μπορώ να το δεχτώ.

Αποσυνδεδεμένος Clark_G

  • **
  • 176
  • Φύλο: Άντρας
Πρεζάκι δεν είπα. Συ είπας...

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Αμα θεωρειτε επικινδυνο γιατι μπορει να σκασουν οι μπαταριες,
εγω προσωπικα περισσοτερες ego εχω ακουσει να σκανε ή φακους με icr και μονο 2 φορες σε cloudchaser. Ο ενας ηταν ο αγγλος προσφατα που δεν χρησιμοποιουσε καν imr.

Αρα και οι ego ειναι επικινδυνες. Μακρια απο μας.

Ολες αυτες οι αντιστασεις της aspire  bvc kai subohm απο κατι "cloud chasers" φτιαχτηκαν πρωτα αλλα μολις τις εβλαγε η aspire σε μαζικη παραγωγη τα ξεχασαμε ολα.

Πριν ενα μηνα κραζαμε τα subohm αλλα τωρα επικινδυνο θεωρειτε το 0.2 και οχι το 0.5 επειδη ειναι παραγωγης και το κανει ΟΚ ξαφνικα.

Μην ξεχασω και την μπαταρια της aspire την subohm που δινει 40αμπερ. Ωπα ωπα sony samsung kai lg δινουν μεχρι 35. Αυτη πως εφτασε τα 40 και ειμαστε οκ με αυτο.
Χωρις μετρησεις ή specs.  :dontknow:

Σε ενα χρονο λοιπον που θα βγαλουν οι κινεζοι ατμοποιητη 0.2ohm τοτε θα κραζουμε τους cloudchasers που στινουν 0.1.

Αμα θελαν να απαγορευσουν το ηλεκτρονικο τσιγαρο θα το καναν με τις ego που ειναι μαζικης παραγωγης και σκανε/σκαγανε συχνα γιατι δεν ειναι imr.


Τωρα ο cloudchaser ειναι το ιδιο ενοχλητικος με τον τυπο που καπνιζει πουρο και στο φυσαει στην μαπα σου. Κανεις δεν τους θελει διπλα του σε μαγαζι και τους 2.


Όπως είχα πει και εδώ



Με τρώει και θα το πώ και ας φάω flame. 
Δηλαδή τώρα που οι εταιρείες αρχίζουν να βγάζουν εργοστασιακούς sub ohm, θα πάψει να θεωρείται "βραχυκύκλωμα" το πολύ χαμηλής αντίστασης coil ?
τα 40-45W για μονή αντίσταση θα πάψουν να θεωρούνται υπερβολή?
 
Ρωτάω γιατί πολλοί φίλοι εκφράζουν την άρνησή τους σε αντίστοιχα threads για επισκευάσιμους και μοντάκια πολλών W, αλλά εδώ δεν βλέπω κάτι αντίστοιχο.



Αποσυνδεδεμένος oaksmoke

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
Οι χαρακτηρισμοί αυτοί  είναι από τα δύο πρώτα post  και αυτή την εικόνα βγάζουν.  Λίγη προσοχή στο πως διατυπώνουμε κάτι δεν βλάπτει.  Προσωπικά δεν πρόκειται να  συνεχίσω μια στείρα (όπως το βλέπω ) αντιπαράθεση .

Αποσυνδεδεμένος Lux

  • ***
  • 801
  • im Proud for my cloud
Εγω παντως επιμενω οτι το θεμα εχει τεθει σε λαθος βαση
οποτε και το δημοψηφισμα ειναι ακυρο κατ εμε
το κλαουντ τσεϊσινγκ δεν ειναι τεχνη, ξαναλεω προκειται περι τεχνικης
στην οποια μετα των αναλογων τεχνικων συντεταγμενων επιδιωκεται ατμοσυννεφο μεγαλων διαστασεων

Τεχνη θα μπορουσαμε να χαρακτηρισουμε για παραδειγμα τη τσουχτρα
αλλα για αυτο δεν απαιτουνται ουτε πολλα βατ ουτε χαμηλες αντιστασεις ουτε τεραστια εισαγωγη αερα
τεχνη μπορεις να κανεις και με μια μπαταριουλα κι ενα κλιρομαϊζερ

[youtube]6gC8IQuRWAs[/youtube]

οποτε ουσιαστικα μιλαμε για αλλο πραγμα ..

Κλαουντ τσεϊσινγκ ομως μπορεις να κανεις  με κεϊφαουν λαϊτ πλας  ;)

[youtube]ho8h6MTGqB0[/youtube]

φυσικα για καλυτερα αποτελεσματα χρησιμοποιεις εναν ντριπερ οπως ο πατριοτ  ;D

[youtube]RClwSSBm9aQ[/youtube]

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Αν μου ζητούσε κάποιος, πριν ασχοληθώ και μάθω πέντε πράγματα, να μπω σε ένα δωμάτιο γεμάτο ατμούς "γλυκερίνης και προπυλενογλυκόλης"...ακόμα θα έτρεχα... :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Τέχνη ειναι σιγουρα γιατι απαιτει χρόνο και πολλές δοκιμες παρεα με γνώσεις μεχρι να μαθεις να στηνεις μια αντισταση στo 0.1
Απο εκει και περα, απο αισθητικής αποψης το βρισκω απίστευτη καγκουριά (και γι'αυτο σκοπευω να ασχοληθω με αυτο!  ;D  ) καθενας κανει οτι γουσταρει βεβαια αλλα να εισαι σε καφετερια και να ξαμολας συνεφα με τον πρωινο σου καφε ειναι το αντίστοιχο του citroen saxovts με τα 300 άλογα και το ηχοσύστημα των 3000watt.
Απο εκει και περα βεβαια οι διαγωνισμοι cloudchasing που γινονται κυριως στην Αμερικη απο οτι εχω δει έχουν και πλάκα αλλά και ενδιαφέρον!
Το θεμα λοιπον δεν ειναι ότι το cloudchasing "δυσφημίζει" το ηλεκτρονικο καπνισμα, το θέμα (και αυτο ειναι πολιτικο σχόλιο που παρακαλω να επιτραπει) είναι οτι εχουμε μάθει, εχουμε συνηθίσει και θεωρουμε φυσιολογικο το να αναθέτουμε εργολαβία τις ζωές μας και να (δι)ορίζουμε άλλους να αποφασιζουν για εμας με απαγορεύσεις.
Δεν θα φταιει το clouschasing αν απαγορευτει το ητ στους κλειστους χωρους παιδια και το ξερουμε ολοι!
Ακομα και ο πιο μεγαλος κάγκουρας-cloudchaser έχει την λογική να μην ξαμολάει σύνεφα μεσα σε μια αίθουσα κινηματογράφου π.χ.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 05, 2014, 23:28 από Pastafarai »

Αποσυνδεδεμένος dikos

  • ***
  • 690
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν έχω χόμπι το Η.Τ.
Με τι θα ασχοληθείς παιδί μου όταν μεγαλώσεις; Με τις τέχνες ή τα γράμματα;
Με τις τέχνες, θα βγάζω ατμούς από το στόμα.



Όχι και τέχνη βρε παιδιά  :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Τέχνη ειναι σιγουρα γιατι απαιτει χρόνο και πολλές δοκιμες παρεα με γνώσεις μεχρι να μαθεις να στηνεις μια αντισταση στ 0.1

Το ειπα πριν, το ξαναλεω τωρα. ΟΧΙ ΔΕΝ ειναι τεχνη. Πραγματικα δεν αντιλαμβανομαι την αδυναμια κατανοησης καποιων απλων εννοιων. Δεν προτιθεμαι να το αναλυσω περισσοτερο. Ενα απλο γκουγκλαρισμα περι ορισμου της τεχνης θα ελυνε ισως καποιες παρανοησεις και λαθεμενες αποψεις.

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Προφανως δεν μιλαμε για "καλες τεχνες" (θα ημουν απ τους πρωτους που θα ενιστατο).

Τεχνη κατα το "ο μαστορας ξερει καλα την τεχνη του - μαθε τεχνη κι αστηνε - πολυ καλος τεχνιτης αυτος" κλπ.


(Ακομα δεν εχω αρμοζουσα επιλογη)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3651 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 953 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172521 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277521 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15472 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14111 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9453 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43547 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 449 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36215 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560176 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 183656 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem