vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

375 επισκέπτες, 2 χρήστες
dkostas, TasMan

Twitter

Cloud Chasing ή αλλιώς το κυνήγι του ντουμανιού. Τέχνη ή επικίνδυνη πρακτική?

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Έβαλα κι άλλες δύο επιλογές, τις 7 και 8 αλλά μάλλον το θέμα σηκώνει κι άλλες.

Αποσυνδεδεμένος Nick-The-Greek

  • **
  • 156
  • Φύλο: Άντρας
Αν και δεν γνωρίζω πολλά, θα ήθελα έτσι απο περιέργεια καποια στιγμή να το δοκιμάσω. Ξέρω ξέρω η περιέργεια σκοτωσε τη γάτα, αλλα η ικανοποιηση την εφερε πίσω!

Αποσυνδεδεμένος billy

  • **
  • 131
  • Φύλο: Άντρας
Μια ψηφο στην τελευταια επιλογη χωρις πολλες εξηγησεις γιατι δεν υπαρχει διαθεση αντιπαραθεσης  ;D
  Συμφωνώ απόλυτα... :thumbup_move_3:

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Ο καθενας (ενηλικας) ειναι ελευθερος να κανει ο,τι θελει μεχρι το σημειο που δεν θα παραβιαζει την ελευθερια του διπλανου του. Προσωπικα ως τωρα δεν εχω διαθεση για να ατμιζω συννεφα ατμου αλλα και καμια διαθεση να χαρακτηρισω "καπως" αυτους που το κανουν. Για να το κανουν καποια ικανοποιηση θα λαμβανουν και ειμαι ο τελευταιος που θα μπει εμποδιο σε καποιον που θελει να ικανοποιησει την επιθυμια του. Εκει που διαφωνω με το topic ειναι στον τιτλο. Πρεπει επιτελους να σταματησουμε να χαρακτηριζουμε το οτιδηποτε ως τεχνη. ΟΧΙ το cloud chasing δεν ειναι τεχνη οπως και πολλα αλλα πραγματα ΔΕΝ ειναι τεχνη. Τεχνικη, μαστορια, επιδεξιοτητα, μερακι, ικανοτητα διαλεξτε και παρτε, τεχνη ομως σιγουρα οχι. Αντιστοιχα ο ενασχολουμενος με αυτο ειναι τεχνιτης, μαστορας, μερακλης, οχι ομως καλλιτεχνης. Αντιλαμβανομαι οτι καποιες φορες, και στην υπερβολη του, χαρακτηριζουμε κατι ή καποιον ως τεχνη ή καλλιτεχνη, αλλα παντα μεταφορικα και οχι κυριολεκτικα. Ας μην μπερδευουμε παρακαλω τις χοντρες κοκκινες γραμμες... Ψηφισα προτελευταια επιλογη  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος kwnstantinos10

  • **
  • 415
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρόμος είναι εργαλείο κοινωνικής υγιεινής.~Λενιν
Αυτο εδω ειναι το καγκουριλικη που λεγαμε..που πας με αντισταση 0.12ωμ;[youtube]khaZ2GkMI5M[/youtube]

Αποσυνδεδεμένος tsioumiou

  • **
  • 296
  • Φύλο: Άντρας
  • Γεια σου ρομποτακι , θα μου πεις τον κωδικο σου ?
τεχνη ;  :wall:

Για all-day vaping σε καποιον που θελει να κοψει το τσιγαρο , δυσκολα.
Για all-day vaping σε καποιον που θελει να κοψει τον αργιλε , ευκολα.

Επικυνδινο δεν ειναι σε χερια που ξερουν αλλα δυστυχως ενας στους τρεις δεν εχει ιδεα τι κανει.(μια βολτα στα βιντεο του rip trippers να κανετε θα βρειτε καποιον στα σχολια , να ρωταει 'γιατι καιγεται το κουμπι;' , 'γιατι ζεστενεται το μοντ μου;' κλπ )

Επικινδυνο οσο αφορα το θεμα υγειας δεν το ξερω , αλλα ξεροντας οτι βαδιζουμε στα τυφλα ακομα για το ποσο κακο κανει το standard vaping , νομιζω κανοντας την υπερβολικη του μορφη δεν κανουμε και το καλυτερο..

αλλα for fun μια χαρα φαση ειναι :)

Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Ούτε τέχνη είναι ούτε επικίνδυνο. Ίσως ασχοληθώ στο μέλλον.

Τις αμερικανιές - καγκουριλίκια που μαζευόμαστε όλοι, κάνουμε αντιστάσεις 0,1 Ω, βάζουμε 100% VG φυτική, ρουφάμε χωρίς να κατεβάζουμε τον ατμό (ή ακόμα χειρότερα κάνουμε πνευμονικές) μόνο και μόνο για να δούμε ποιος τον έχει μεγαλύτερο (τον ατμό) τις θεωρώ τουλάχιστον γελοίες.


Ωστόσω, όπως δείχνει και η επιλογή ψήφου, θα έκανα πειράματα μια στο τόσο για την πλακα μου και για να δω τις δυνατότητες ατμοποιητή και υγρών.

Αποσυνδεδεμένος sebastian

  • **
  • 168
  • Φύλο: Άντρας
  • ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΑΓΑΠΗΣΑ ΤΑ ΖΩΑ
Ψήφος στην τελευταία επιλογή
 Αντιπαράθεση; για πιο λόγο!
Διαφορετικοί άνθρωποι - διαφορετικές απόψεις ;)

Αποσυνδεδεμένος sxolare

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripping IS the future and the future IS now :D
Αν ξέρεις τι κάνεις δεν είναι επικίνδυνο , το cloud chasing  για μένα έχει την φάση του, βγάζω πολύ χαβαλέ όταν είμαι σε σπίτια φίλων και στο σπίτι μου όταν είμαι μόνος αρκετές φορές κάνω γιατί μ' αρέσει, δεν έχω ατμιση ποτέ πάνω από 25 watt ούτε έχω κάνει αντιστάσεις μικρότερες από 0.6 ohm, αυτό το αποτέλεσμα που βγάζω είναι ικανοποιητικό και δεν θέλω παραπάνω ενώ μπορώ να το κάνω, δεν θα πάω ποτέ επίσης για καφέ/φαγητό/ποτό  κάνοντας cloud chasing ούτε θα κυκλοφορώ μόνος η με παρέα  ντουμανιάζοντας τον τόπο. Όσο για θέμα υγείας θεωρώ ότι "παίζω" σε λογικά πλαίσια οπότε δεν με προβληματίζει.

Αποσυνδεδεμένος Lux

  • ***
  • 801
  • im Proud for my cloud
Σαφως και το κλαουντ τσεϊσινγκ δεν ειναι Τεχνη
Τεχνες ειναι η ζωγραφικη η φωτογραφια η μουσικη κ.α.
οπως γραφω και στο πρωτο μου μηνυμα προκειται για μια ατμιστικη εκφραση που βασιζεται στη Τεχνική
Οπως ειπε και ο Τρυφωνας ειναι πολλοι οι παραγοντες που πρεπει να λειτουργησουν συντονισμενα
και με ακριβεια ωστε να παραχθει το καλυτερο δυνατο ατμιστικο αποτελεσμα
απο την αντισταση και τον αερα μεχρι τα βατ και το πατημα του κουμπιου
απο την εισνπονη και την εκπνοη μεχρι τη συσταση του υγρου και τη σταση του σωματος .

Κατα τ αλλα δεν ενδεικνειται σε κλειστους χωρους  οι οποιοι δε διατηθενται  αποκλειστικα για τη συγκεκριμενη δραστηριοτητα
προκειται για ατμιστικη εμφραση η οποια  λαμβανει χωρα κυριως σε σπιτια η σε σχετικα ατμομαγαζα
και ευελπιστουμε οτι καποτε θα συμπεριληφθει στα Ολυμπιακα αθληματα  ;D

θα προτεινα στο δημοψηφισμα η λεξη τεχνη να αντικατασταθει με τη λεξη τεχνικη

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 05, 2014, 16:46 από Lux »

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Ψήφισα " είναι τέχνη. το κάνω"  αν και είμαι πολύ πολύ νέος στο σπορ του σύννεφου.
Συμφωνώ με τον LUX οτι μάλλον τεχνική είναι παρά τέχνη.
Ουσιαστικά όμως το κάνω με τον δικό μου τρόπο δηλαδή :


Προτιμώ να παίζω με 2-3-4 παράλληλες αντιστάσεις αντί για μία στα 0.1 (βέβαια με το dna 30 που έχω, μέχρι 2 στήνω γιατί στα ζόρια κάνει reboot το κλωνάρι μου).


Χρησιμοποιώ ηλεκτρονικό μοντάκι για να έχω μια σχετική ασφάλεια σε σχέση με το μηχανικό.


Το κάνω σπίτι, όχι μέσα αλλά στο μπαλκόνι γιατί δεν θέλω να ζω στα σύννεφα ούτε εγώ ούτε τα παιδάκια μου. Σε άλλο χώρο εκτός του δικού μου δεν θα το έκανα με τίποτα, εδώ με τους dripper και τον kfl όταν είμαι έξω κλείνω τον αέρα γιατί κάνω 90%+ VG και δεν θέλω να περιφέρομαι σαν να έχω πιάσει φωτιά, ούτε να με κοιτάνε οι άλλοι περίεργα, ούτε να δίνω αφορμές στον καθένα να με σχολιάζει. Θεωρώ οτι ο καλύτερος τρόπος να απολαμβάνεις κάτι (και να συνεχίσεις να το απολαμβάνεις), είναι να το κάνεις περνώντας απαρατήρητος.


Φυσικά και πιστεύω ότι όποιος γουστάρει να το παίζει δράκος και να στήνει 0.000001 αντιστάσεις, μαγκιά του και καμάρι του και ας κάνει ότι θέλει, αρκεί να μην ενοχλεί τους (λογικούς ανθρώπους) τριγύρω του. Δεν είμαι σε θέση να υπαγορεύσω / απαγορέψω σε κάποιον τι θα κάνει.

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
@Lux: αν αντικατασταθει με την λεξη "τεχνικη" τοτε οι 3 πρωτες επιλογες θα ηταν αρκετες, γιατι προφανως θελει καποια τεχνικη για να το κανεις.. Θεωρω οτι επιλογες της ψηφοφοριας αναφερονται σε αυτους που προσπαθουν να το αναγουν σε τεχνη.. ή τουλαχιστον ετσι το νιωθουν. (ειναι οπως θα ελεγαν πολλοι.." η μαγειρικη ειναι τεχνη" ή "η κηπουρικη ειναι τεχνη"..)

Τεχνικη, ναι, προφανως θελει..

Εγω ψηφισα το τελευταιο. Ουτε "τεχνη" το θεωρω ούτε επικινδυνο...και ουτε θα με ενδιεφερε να ασχοληθω παραπερα με το σπορ αυτο..

Αποσυνδεδεμένος Lux

  • ***
  • 801
  • im Proud for my cloud
καλα ενταξει μικρο το κακο
υπ αυτη την ενοια θα μπορουσε να ειναι και τεχνη



Καπου πηρε το ματι μου οτι 21/12 διοργανωνεται ενα διαγωνισμος κλαουντ τσεϊσινγκ στην Αθηνα
ελπιζω να δω αρκετους απο εσας εκει οχι μονο σα θεατες  :)

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Θέλει τεχνική. Όσοι την έχουν θα μπορέσουν να το διασκεδάσουν -με γεια τους, με χαρά τους.
Το ότι δεν είναι επικίνδυνο αν ξέρεις τι κάνεις δεν μου λέει πολλά σαν επιχείρημα. Όχι πως είναι λάθος -δεν είναι- αλλά γιατί σχεδόν όλα τα επικίνδυνα πράγματα δεν είναι επικίνδυνα αν ξέρεις τι κάνεις. Σε αυτό το "ξερεις τι κάνεις" βρίσκεται όλο το θέμα. Ο κίνδυνος προκύπτει από το σημαντικό ποσοστό που δεν έχει ιδέα τι κάνει ή νομίζει πως ξέρει αλλά ξέρει τα μισά.
Νομίζω πως είναι για το άτμισμα ότι η σούζα για τις μηχανές.
Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει η ενασχόληση, καλά ντουμάνια σε όσους την προτιμήσουν.

Αποσυνδεδεμένος Clark_G

  • **
  • 176
  • Φύλο: Άντρας
Προσωπικά χαρακτήρισα την «υψηλή τέχνη» που πραγματώνεται στο βίντεο ως καγκουριλίκι. Και θα συμφωνήσω απόλυτα με τον παραλληλισμό με τη σούζα. Επίσης καγκουριλίκι. Όπως το ίδιο θα έλεγα και για την πειραγμένη εξάτμιση.

Ποιος είναι ο κοινός παρονομαστής που με απωθεί στα παραπάνω;
Η δημόσια έκθεση και χρήση. Γιατί θεωρώ πως όπως η σούζα είναι δυσφήμιση για τις μηχανές, έτσι και το cloud chasing είναι δυσφήμιση για το άτμισμα.


[youtube]fNyONTmqR_Y[/youtube]




"Αυστραλός" ο νεανίας;  ;D



 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63017 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3695 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 982 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172544 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277636 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15474 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14123 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9467 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43591 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 452 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36286 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560343 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem