vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

502 επισκέπτες, 5 χρήστες
Ηρακλης, dkostas, camber, vougiouklakis, Lazy Dog

Twitter

Aspire Atlantis

Αποσυνδεδεμένος kostas dr

  • **
  • 152
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Atlantis
« Απάντηση #30 στις: Νοεμβρίου 22, 2014, 03:02 »
Στο βίντεο έχω φουλ αέρα ανοιχτό! Watt 25 και υγρό DIY με βάσεις atmos lab και άρωμα after8 smoke vanilla

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Atlantis
« Απάντηση #31 στις: Νοεμβρίου 22, 2014, 16:07 »
Και τα 22 τα θεωρώ ήδη πολλά.
Αλλά όπως εξηγώ και στο ποστ μου, σε κάποια θέματα ασφάλειας είμαι πολύ συντηρητική. Αντιστάσεις 1.2 και πάνω, ατμισμα μέχρι τα 12-13 βατ, μπαταρίες overkill: ultra high drain και πάντα αυθεντικές... όχι κλώνοι μηχανικά....λίγο ψείρας δλδ...τέτοια πράγματα....


Πόσο δίκιο είχε η petra τελικά στο θέμα των μπαταριών. Έχουμε και λέμε: οι δύο μου Enerpower έχουν βγει και οι δύο off με την Ατλαντίδα, η MNKE που δεν ξέρω αν είναι μαϊμού ή όχι παίζει σωστά μέχρι 3,6-3,5V και μετά δίνει υποτονικά ρεύματα και στο X-Man και στο Seven-22. Χτες το απόγευμα έψαχνα να βρω μωβ Efest 26650 αλλά δεν έβρισκα πουθενά, πήγα λοιπόν από το fabvape και πήρα ένα ζευγάρι από αυτές εδώ (ευχαριστώ Φώτη). Έβαλα από μία στο X-Man και στο Seven-22. Στις 300 τζούρες περίπου στα 35W στο X-Man η μία άρχισε να δίνει υποτονικά ρεύματα, η άλλη όμως στο Seven-22 εξακολουθεί να παίζει σωστά. Οριστικά συμπεράσματα βέβαια θα βγάλω αφού τις βάλω και τις δύο να φορτίσουν στο 100%.

Από αυτά που έχω δει εγώ, μέχρι στιγμής τουλάχιστον και όσον αφορά τις 26650 μπαταρίες. Η Ατλαντίδα για να δώσει το 100% της απόδοσής της, απαιτεί ένα πολύ καλό μοντάκι που να παίζει μέχρι τα 35W, σε συνδυασμό με τις πιο δυνατές και ποιοτικές 26650 μπαταρίες που μπορείτε να βρείτε στην αγορά.

Επίσης μετά από τα 12ml Frosty Peach, διακρίνω μια κούραση στην κεφαλή της Ατλαντίδας. Όχι τόσο στο ντουμάνι αλλά στη γεύση του υγρού και στο χτύπημα. Και αν υποθέσουμε ότι άρχισα να συνηθίζω το χτύπημα, η γεύση του υγρού είναι σαφέστατα πιο υποτονική.

Φίλε kosts dr, μπορείς να της αλλάζεις θέση στη ρύθμιση του αέρα γυρνώντας το δαχτυλίδι και προς τα δεξιά ή μόνο προς τα αριστερά; Μέχρι τώρα δεν έχω καταφέρει να της αλλάζω ρύθμιση γυρνώντας προς τα δεξιά, μόνο προς τα αριστερά, τόσο σκληρό είναι το δαχτυλίδι της.  :hmmm:

Α, και πόσο στη διάβασε την αντίσταση το μοντάκι σου, 0,5 ή 0,6Ω;
 
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 22, 2014, 16:13 από Zarko27 »

Αποσυνδεδεμένος kostas dr

  • **
  • 152
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Atlantis
« Απάντηση #32 στις: Νοεμβρίου 22, 2014, 23:17 »
Ξέρω πως αλλάζω τον αέρα φίλε εννοείται
Και μου την διαβάζει 0,5Ω

Σήμερα ετοιμάζω βίντεο review!!!!

Αποσυνδεδεμένος imjp1982

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Atlantis
« Απάντηση #33 στις: Νοεμβρίου 22, 2014, 23:19 »
Με ποιο μοντακι παιζεις την ατλαντιδα?

Αποσυνδεδεμένος kostas dr

  • **
  • 152
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Atlantis
« Απάντηση #34 στις: Νοεμβρίου 22, 2014, 23:37 »
Με evic supreme
Έρχεται βίντεο review σε λίγο!!!!!!!
Συγχώνευση συνεχόμενων
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 23, 2014, 20:22 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος kostas dr

  • **
  • 152
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Atlantis
« Απάντηση #35 στις: Νοεμβρίου 23, 2014, 21:47 »

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Atlantis
« Απάντηση #36 στις: Νοεμβρίου 23, 2014, 21:57 »
Ωραια παρουσιαση, Κωστα. :thumpup:
Βλεπω το τραγουδι σου εχει αφησει γερα πνευμονια για να κανεις τετοιες δρακοτζουρες. :))
Εν αναμονη και νεων παρουσιασεων. :)

Αποσυνδεδεμένος imjp1982

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Atlantis
« Απάντηση #37 στις: Νοεμβρίου 23, 2014, 22:33 »
Πολυ καλη παρουσιαση :D :thumpup: ..Κωστα λες οτι το υγρο ειναι 70/30 PG/VG...ΠΟΛΥ ντουμανι για αυτα τα ποσοστα...Μηπως ειναι το αναποδο δηλαδη 70VG 30 PG???Πλακα κανω... :)) Λυσε μου μια απορια..Στις 2 μεγαλυτερες τρυπες γινεται πιο αερατη η τζουρα οποτε και περισσοτερο ντουμανι..Μαζι με το ντουμανι το περισσοτερο,μεγαλωνει και το χτυπημα?Ρωταω γιατι εγω με το ναυτιλο,εχω περισσοτερο χτυπημα εχοντας τις 2 μικρες τρυπες απ'οτι αν χρησιμοποιω τις 2 μεγαλυτερες

Αποσυνδεδεμένος kostas dr

  • **
  • 152
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Atlantis
« Απάντηση #38 στις: Νοεμβρίου 24, 2014, 02:48 »
ειναι 70pg δεν κανω πολυ vg γιατι θελω χτυπημα δυνατο οποτε ειναι ακριβως οπως τα λεω!
οντως πολυ ντουμανι! σκεψου να ειχε κι αλλο vg τι θα γινοταν!!!

οταν ανοιγεις την τρυπα ανεβαζεις και τα βατ,  τα ντουμανια ως γνωστο θελουν αερα οπως και στους ντριπερ
ο ναυτιλος που τον εχω κι εγω δουλευει διαφορετικα αλλα και σε αυτον εχω τερμα την τρυπα για καλο ντουμανι και χτυπημα!!!
σε εσενα αν εχεις πολυ vg το υγρο ειναι πιο πηχτο οποτε με μικροτερη τρυπα λειτουργει καλυτερα

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Atlantis
« Απάντηση #39 στις: Νοεμβρίου 24, 2014, 05:51 »
Και στα 100W βρε παιδιά, αν είναι ποτέ δυνατόν!  :idiot1: :idiot1: :idiot1:

Ο τρελάρας έβαλε την Ατλαντίδα πρώτα στα 30, μετά στα 50, μετά στα 75 και στο τέλος στα 100W!!!

Η ψυχούλα του βέβαια το ξέρει αν τρώει καμμένο ή όχι, και οι τζούρες στα 100W είναι στο δευτερόλεπτο το πολύ, αλλά η κακομοίρα η Ατλαντίδα το άντεξε και αυτό...  :))

« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 23, 2022, 23:16 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος imjp1982

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Atlantis
« Απάντηση #40 στις: Νοεμβρίου 24, 2014, 09:35 »
Ποια πλακετα χρησιμοποιει ο τυπος?

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Atlantis
« Απάντηση #41 στις: Νοεμβρίου 24, 2014, 13:00 »
Αν δεν κανω τραγικο λαθος, το Sigelei 100W.

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Atlantis
« Απάντηση #42 στις: Νοεμβρίου 24, 2014, 18:52 »
Πριν από καμιά ώρα ξανάφερε η DHL πακέτο στο σπίτι. Κοιτάξτε πόσο μεγάλο κουτί έστειλε η Aspire...  ;D






...για να μου στείλει μια πεντάδα ανταλλακτικές κεφαλές και το ολόφρεσκο υβριδικό τανκ για την Ατλαντίδα. Εμ βέβαια, πώς αλλιώς θα μας γδάρει με τα μεταφορικά;!  :))






Μόλις ανοίγει το κουτάκι με το υβριδικό τανκ...






Και μία κοντινή. Δεν το έχω πολύ με τις φωτογραφίες, αλλά προσπαθώ για το καλύτερο δυνατόν.






Και άλλη μία. Το πάχος του εσωτερικού γυάλινου τανκ πρέπει να είναι κάπου στα 1,5-1,8 χιλιοστά, δυστυχώς δεν έχω παχύμετρο, και με το μάτι δείχνει ακριβώς ίδιο σε πάχος με το μαμίσιο γυάλινο τανκ της Ατλαντίδας...






Εδώ βλέπετε τα πάντα, την κάτω βάση, το νέο υβριδικό τανκ με φορεμένο το επιστόμιο που έχω διαλέξει, το μαμίσιο πάνω μέρος με το γυάλινο τανκ, τις ανταλλακτικές κεφαλές, και την πρώτη κεφαλή της Ατλαντίδας, που παρόλο δείχνει αρκετά "μπαρουτοκαπνισμένη" εσωτερικά, έφτασε αισίως τα 20ml κατανάλωση στο Frosty Peach, με μόνο ελαφριά πτώση στη γεύση του υγρού, αλλά σε καμμία περίπτωση σοβαρή αλλοίωση στη γεύση ή να δώσει ούτε καν υποψία καμμένου ποτέ. Δεν την πέταξα, την έχω κρατήσει στην άκρη προς το παρόν.






Εδώ βλέπετε το πάνω μέρος της "παλιάς" Ατλαντίδας αναποδογυρισμένο, με βιδωμένη την κεφαλή, στο "κολπάκι" που περιγράφει ο Todd στο site του, για να αυξήσουμε την πολύ μικρή χωρητικότητα του tank. Ναι, αλλά μέχρι ποιό σημείο ακριβώς να γεμίσουμε με υγρό; Αν γεμίσουμε ξέχειλα μέχρι τα χείλια του τανκ, δεν θα δημιουργηθεί πρόβλημα με την υποπίεση;  :hmmm:

Φαντάζομαι ότι εννοεί να γεμίζουμε λίγο χαμηλότερα, για να υπάρχει μια επαρκής φούσκα από αέρα στο tank. Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα...






Κι εδώ βλέπετε το υβριδικό τανκ κομπλέ, με επιστόμιο και γεμάτο με Frosty Melontic της Umami. Ουάου, για τα γούστα μου τουλάχιστον, η Ατλαντίδα είναι κουκλίτσα!  :_love_heart:

Η χωρητικότητα του δοχείου είναι ακριβώς 2ml, το τσέκαρα με σύριγγα. Άρα έχει την ίδια ακριβώς χωρητικότητα με το μαμίσιο γυάλινο τανκ.






Αυτή τη φορά δεν έκανα το ίδιο λάθος με την πρώτη κεφαλή. Έσταξα μερικές σταγόνες από το υγρό μέσα σε μία νέα κεφαλή της πεντάδας, γέμισα το δοχείο με τη σύριγγα, συναρμολόγησα την Ατλαντίδα, την κοτσάρισα στο Seven-22 και την άφησα ένα 10λεπτο να ξεκουραστεί.

Αν και πάλι η γεύση του υγρού ήταν πολύ περίεργη στις πρώτες 5-10 τζούρες, ήρθε στα ίσια της πολύ πιο γρήγορα από την προηγούμενη φορά, άρα στάζουμε πάντα μερικές σταγόνες υγρό σε μία νέα κεφαλή της Ατλαντίδας πριν τη χρησιμοποιήσουμε. Μου έκαναν φοβερή εντύπωση οι πρώτες τζούρες της νέας κεφαλής, κάθε τζούρα ήταν και καλύτερη από την προηγούμενη, καθώς η κεφαλή έστρωνε και απογειωνόταν σε απόδοση.  ;)

Μέσα σε 20-30 τζούρες το πολύ, η γεύση του Frosty Melontic ήρθε σε όλο της το μεγαλείο, κάνοντάς με να έχω ένα χαμόγελο ικανοποίησης μέχρι τα αυτιά, γελούσαν και τα μουστάκια μου (που δεν έχω)!  :))

Για απευθείας σύγκριση είχα δίπλα τον δεύτερό μου 26650 Καϊφούν, στημένο στα 1,2Ω με microcoil και γιαπωνέζικο βαμβάκι Nakamichi, φορεμένο στο X-Man 35 στα 12W, καθώς και τον πρώτο μου Ναυτίλο φορεμένο στο E-Holly με κεφαλή στα 1,8Ω και στα 9W.

Τη σύγκριση με τον Ναυτίλο, απλά ξεχάστε την παιδιά, όσοι δοκιμάσετε την Ατλαντίδα, απλά θα πετάξετε τους Ναυτίλους σας στα σκουπίδια, και μάλιστα επιτόπου!  :))

Με τον Καϊφούν όμως που είναι δυνατός αντίπαλος, θα χρειαστείτε μερικές τζούρες παραπάνω, απλά για να επιβεβαιώσετε και πάλι τη σαφή υπεροχή της Ατλαντίδας.

Γεύση: μία κατηγορία επάνω τουλάχιστον.

Χτύπημα: τουλάχιστον δύο κατηγορίες επάνω.

Ε, για το ντουμάνι τώρα, δεν νομίζω ότι χρειάζεται να κάνουμε κουβέντα, έτσι δεν είναι;!  :))

Απλά, για μία ακόμη φορά, να ξεκαθαρίσω ότι μιλάω για τους δικούς μου κλώνους Καϊφούν, που μπορεί να υστερούν πολύ σε απόδοση σε σχέση με τους δικούς σας...  :)

Επίσης, και τη δεύτερη κεφαλή που χρησιμοποίησα από την πεντάδα που ήρθε σήμερα, το Seven-22 την διαβάζει κανονικά στα 0,5Ω όπως και την πρώτη, όπως βλέπετε στη φωτό.


 

Αποσυνδεδεμένος kostas dr

  • **
  • 152
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Atlantis
« Απάντηση #43 στις: Νοεμβρίου 24, 2014, 21:20 »
3 μέρα ατλαντιδα και παει τρένο
Η γεύση είναι 2 φορές καλύτερη από τον ναυτιλο!!!!
Κορυφή!!!
Μέχρι τώρα

Αποσυνδεδεμένος imjp1982

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Atlantis
« Απάντηση #44 στις: Νοεμβρίου 24, 2014, 21:50 »
Zarko27 αν και δεν εχω δει τι εχει πει ο Todd,το λογικο ειναι βλεποντας διαφορα βιντεο και φωτο,οταν ειναι βιδωμενη η κεφαλη στην καμπανα και οχι στην βαση,θα γεμισουμε εως το σημειο που ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ τα ποδαρακια της καμπανας και μετα βιδωνουμε και την βαση..Ετσι θα εχει μεινει και αερας μεσα στο τανκ και θα εχουμε βαλει λιγο παραπανω υγρο απο το συνηθισμενο..Ενω στο κανονικο γεμισμα γεμιζουμε μεχρι εκει που ΑΡΧΙΖΟΥΝ τα ποδαρακια της καμπανας που λογικα ειναι και τα 2 ml..

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171525 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275494 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15248 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13960 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9278 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42759 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 393 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34994 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557673 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182011 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 176 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9166 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364