vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

506 επισκέπτες, 6 χρήστες
dkostas, petr@n, camber, gfilip, Sergios, tony1976

Twitter

Υγρά αναπλήρωσης Space Jam

Υγρά αναπλήρωσης Space Jam
« στις: Νοεμβρίου 18, 2014, 23:07 »

Καλησπέρα.

Δύο υγρά που δοκίμασα πρόσφατα από την αμερικάνικη Space Jam


Pluto & Astro από Space Jam


Άλλη μία εταιρεία από την Καλιφόρνια που δείχνει (πιθανόν και λόγω των πρώτων υλών που διαθέτει) να έχει μπει πολύ δυνατά στο παιχνίδι. Η Space Jam πλην της συγκεκριμένης σειράς έχει δημιουργήσει και τις σειρές Mystique , Obsession Vapours , Taste Vape και Clouds of Hope.


Η αλήθεια είναι ότι το όνομα της εταιρείας μου θύμιζε κάτι. Έκανα μία αναζήτηση στο Google και ! Η γνωστή ταινία από τη δεκαετία του 90 με πρωταγωνιστή τον Μαικλ Τζόρνταν που αν και ήταν μία τεράστια εισπρακτική αποτυχία ως ταινία , τελικά το τραγούδι βρέθηκε να παίζει σε δεκάδες παιχνίδια , εισαγωγές , κτλ.

Τώρα σε σχέση με τα υγρά. Πήγα σε αυτές τις δύο επιλογές γιατί μου αρέσουν όπως έχετε καταλάβει τα φρουτώδη και κατά δεύτερο λόγο σε όσα υγρά και να έχω δοκιμάσει από Αμερική οι συνταγές είναι από τις καλύτερες όταν έχουν να μιξάρουν φρούτα μεταξύ τους. Ας πούμε ότι είναι μία ασφαλής επιλογή για να μη κλαίει κάποιος τα χρήματα του.

Τι μας λέει ο σεφ για τα υγρά του

Astro : Το Αστρο είναι το φρουτένιο άτμισμα που έψαχνες. Μία δελεαστική γεύση από μήλα granny smith στην εισπνοή που τελειώνει με γεύση φράουλας στην εκπνοή.

Pluto: Ο Πλούτωνας είναι ένα πολύ ευαίσθητο μείγμα καρπουζιού, μελιού και πεπονιού με ένα φινίρισμα από τσίχλα με νότες μέντας.

Η συσκευασία σε γυάλινο μπουκάλι με child safety cap και σταγονόμετρο πιπέτα. Ετικέτα και συσκευασία στα επίπεδα ενός gourmet υγρού προσεγμένη όσο θα έπρεπε. Με το μέχρι τώρα δείγμα θεωρώ ότι οι Αμερικάνοι είναι έτη φωτός μακριά στο θέμα της συσκευασίας και παρουσίασης του προϊόντος τους. Και καλά κάνουν.

Κατάστημα : Δεν είναι διαθέσιμο στην Ελλάδα
Τιμή: (8.99 λίρες Αγγλίας) 11.2 ευρώ τα 15ml
PG/VG : 50%-50%

Η δοκιμή έγινε σε Eleaf με Kanger Aerotank στα 7.5 W και αντίσταση στα 2.1 ohm και νικοτίνη στα 6mg

Astro
: το δοκίμασα πρώτο αφού μου έκανε εντύπωση ο συνδυασμός του με αρκετά φρούτα καθώς και είχα περιέργεια για το πώς θα είχαν αποδώσει τα μήλα Smith τα οποία και είναι σχετικά όξινα. Η συγκεκριμένη ποικιλία την οποία και είχα δοκιμάσει επί χρόνια στην Αγγλία έχει το χαρακτηριστικό του να ξεκινάει στην γεύση της πολύ ξινά και μετά στην συνέχεια να σου βγάζει μία σχετική γλυκύτητα.

Συνολικά μία πολύ πολύπλοκη γεύση για να αναπαραγάγει κάποιος σε υγρό.
Το άτμισμα ξεκίνησε ως απογοήτευση γιατί όντως ένιωσα πολύ δυνατά την οξύτητα της συγκεκριμένης ποικιλίας του μήλου. Από εκεί και πέρα οι γεύση μαλακώνει. Θα το έλεγα ότι στην αρχή παίρνεις μία κρυάδα γιατί όντως είναι σοκαριστική η ένταση της γεύσης αλλά μετά όμως όντως σου μένει αυτή η γλυκάδα της επίγευσης που αναφέρθηκα παραπάνω. Ξεκάθαρο ότι θέλει λίγο χρόνο για να σου δώσει το υγρό , σίγουρα όχι για δοκιμαστήριο υπό αυτό το πρίσμα που κάνεις μία – δύο τζούρες και αποφασίζεις.

Η γεύση του μήλου τώρα , είναι η καλύτερη που έχω δοκιμάσει. Πολύ κοντά σε αυτό που θέλουν να περάσουν. Προσωπικά , δεν είμαι φαν του μήλου στο άτμισμα , είναι ωραίο φρούτο αλλά παράλληλα με κουράζει , δηλαδή θα το άντεχα με το ζόρι 20-30 γεμάτες τζούρες. Η φράουλα υπάρχει , αλλά θα έλεγα ότι απλά υπάρχει για να επιστρέφει ο ατμός αφήνοντας μία άλλη γεύση. Εδώ φυσικά είναι ποιο όξινη , δεν δίνει γλυκάδα πίσω , περισσότερο αφήνει αυτή την χαρακτηριστική μυρωδιά που γίνεται ακόμη ποιο έντονη αν δεν ατμίζεις το υγρό συνέχεια και το αφήνεις 2-3 λεπτά μεταξύ της κάθε τζούρας. Αν κάποιος είναι φαν θεωρώ ότι αξίζει να κάνει μία δοκιμή γιατί είναι όντως διαφορετικό το υγρό, η απόδοση της γεύσης είναι άριστη συνολικά.

Pluto
: Σε σχέση με την καθαρή γεύση του Astro το δεύτερο του ζευγαριού θα έλεγα είναι ποιο πετυχημένο σε σχέση με τον συνδυασμό αλλά μου κάνει λίγο παράξενο το γεγονός της απουσίας των άλλων αρωμάτων. Το καρπούζι το νιώθω ξεκάθαρα , είναι το κυρίαρχο στοιχείο , και ίσως λίγο το μέλι. Η τσιχλοφουσκα σχεδόν ανύπαρκτη ενώ το πεπόνι απουσιάζει παντελώς , τουλάχιστο σε ότι δοκίμασα εγώ. Γευστικά λοιπόν , αυτό που ατμίζεις , για να είμαστε δίκαιοι είναι πολύ πολύ ευχάριστο , από εκεί και πέρα η ένταση των συστατικών επικαλύπτεται πλήρως από την παρουσία του κύριου συστατικού ,πράγμα που το θεωρώ μειονέκτημα όταν πουλάς μία συνταγή που λέει κάτι το διαφορετικό.

Γευστικά τώρα. Το αποτέλεσμα είναι ικανοποιητικότατο. Ο ατμός μία χαρά , το χτύπημα καλό προς πολύ καλό.

Πόσο και πότε:
Σίγουρα για όλη τη μέρα , και τα δύο χαρακτηρίζονται από την απουσία ιδιαίτερης έντασης χωρίς όμως να τους λείπει η προσωπικότητα. Οπότε θεωρώ ότι το έχουν σχεδιάσει αυτό που λαμβάνεις. Στη περίπτωση του Astro το όλη τη μέρα νομίζω ότι δένει εφόσον σας αρέσει η συγκεκριμένη γεύση. Προσωπικά το κρατάω ως ένα ωραίο διάλειμμα μεταξύ ποιο έντονων υγρών. Το Pluto είναι πολύ ποιο μαλακό , σίγουρα το ατμίζει κάποιος ευχάριστα όλες τις ώρες.

Tip
: Τα πρόσθεσα στο Tribeca , λίγες σταγόνες στα 2.5 ml. Το βοήθησαν να βγάλει τα γνωστά του χαρακτηριστικά.

Συμπέρασμα: Και τα δύο υγρά είναι ωραία. Πάνω από αυτό που συνήθως ατμίζουμε. Από εκεί και πέρα ίσως σε όσους αρέσκονται στις δυνατές γεύσεις θεωρώ ότι πιθανόν να τους φανεί λίγο το Pluto. Όσοι τώρα αρέσκονται στο μήλο θεωρώ ότι το Astro είναι μία καλή επιλογή. Βασικό στοιχείο και στις δύο περιπτώσεις ότι το κυρίαρχο συστατικό καλύπτει το μείγμα ενώ τα δευτερεύοντα θέλουν «ψάξιμο» για να τα καταλάβεις.
Σε σχέση τώρα με τα δικά μου γούστα θεωρώ ότι γευστικά είναι στο όριο να αξίζουν τα χρήματα τους.

Δηλαδή αν τα βρω κάπου σε μία καλύτερη τιμή θα αγοράσω και πάλι. Από εκεί και πέρα στα 11.2 ευρώ τα 15 ml είναι υπερεκτιμημένα. Τα βάζω λοιπόν στην κατηγορία των υγρών που δεν κλαίω τα χρήματα μου γιατί τα αγόρασα αλλά παράλληλα δεν θα τα βάλω ξανά μέσα σε παραγγελία επειδή μου άρεσαν τόσο πολύ.  Στα θετικά η ωραία και πρακτική(το τονίζω αυτό) αλλά σε τέτοια ύψη τιμών το θεωρώ δεδομένο πλέον.

Καλό ξημέρωμα να έχετε

Αποσυνδεδεμένος ZzyzxRoad

  • *
  • 14
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Space Jam
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουαρίου 27, 2015, 03:00 »

Δοκίμασα μονο ένα από τα υγρά της Space Jam το Andromeda (Blueberry, Cream & Pomegranate). Ήτανε ένα υγρό που είχα πολλές προσδοκίες, τα reviews ήτανε πολύ καλά και το προφίλ του Andromeda θεωρητικά ιδανικό για τα γούστα μου.
Εν τέλη όμως το ρόδι που τόσο μου αρέσει στην γεύση όταν το τρώω η το πίνω, τελικός δεν μου ταιριάζει τόσο στο ατμισμα και είναι κυρίαρχο εδώ. Αλλα το μεγαλύτερο μείον για εμενα είναι ότι το συγκεκριμένο υγρό ήτανε ποιο γλυκό και τα φρούτα ποιο πολύ candy παρα φυσικά φρούτα από ότι θα ήθελα. Αποτέλεσμα να αμφιβάλλω εάν θα ξανά παραγγείλω υγρά από SpaceJam.




Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Space Jam
« Απάντηση #2 στις: Αυγούστου 08, 2015, 13:46 »
Σήμερα αγόρασα το omega και το galactica της σειράς από Ελλάδα (http://www.queen-ecigs.gr/e-liquids/space-jam), οπότε μάλλον θα πρέπει να μεταφερθεί το νήμα στα υγρά που κυκλοφορούν στην Ελλάδα.
 Μια πρώτη εντύπωση δοκιμάζοντάς τα στον Apollo μου άφησε θετική εντύπωση, αλλά είναι νωρίς για συμπεράσματα. Ευχάριστη έκπληξη ήταν ότι βγαίνουν και σε 3αρα νικοτίνη κάτι πολύ πρακτικό για μένα που είμαι σ’ αυτό το ποσοστό.
Το omega είναι μία κρέμα με ροδάκινο, αρκετά ήπια, χωρίς γαλατίλα. Γενικά καλό και  ευχάριστο υγρό, μου θύμισε αρκετά φυσικό χυμό αμίτα ροδάκινο, χωρίς όμως να υπάρχει απόλυτη ταύτιση, λόγο της κρέμας.
Το galactica είναι ένας συνδυασμός κρέμας φράουλας με κάτι σαν σταφύλι. Είναι λιγάκι μυστήριος συνδυασμός, κυριαρχεί η φράουλα, ευχάριστος σε γενικές γραμμές, όμως δυσκολεύομαι να πω για την ώρα τουλάχιστον ότι μου έδωσε το κάτι παραπάνω σε σχέση με άλλα φραουλουγρά.
Στο κατάστημα δοκίμασα και το eclipse το οποίο είναι το καπνικό της σειράς, το οποίο μου θύμισε πουράκι βανίλιας και μάλλον θα είναι η επόμενη αγορά μου.
http://www.vaporshark.com/e-liquid/space-jam εδώ έχει αναλύσεις των υγρών τις οποίες είδα εκ των υστέρων, και απ’ ότι φαίνεται το omega περιέχει αρκετούτσικη 2,3 pentanedione (acetyl propionyl) και λίγο diacetyl κάτι που με ξένισε, όπως και το starship.  Τα υπόλοιπα είναι εντάξει σύμφωνα πάντα με τη σελίδα.
http://www.aresmares.gr/2066-parousiasi-igron-anaplirosis-space-jam-meros-proto/
Εδώ η παρουσίαση από aresmares.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 08, 2015, 13:59 από alexis36 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1456 171716 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 21:15
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275672 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15264 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13976 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9309 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42846 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35137 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557951 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182206 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 184 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9284 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364