vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

383 επισκέπτες, 9 χρήστες
zamploutos, Xameno_Skli, Milarepa, dkostas, Tem, TasMan, panoskapa, aenaos, Jorge

Twitter

Προβλημα νεου ατμιστη : καθε ποτε μειωνουμε την νικοτινη μας ?

Αποσυνδεδεμένος vantamis

  • **
  • 225
  • Φύλο: Άντρας
  • Όχι άλλο κάρβουνο!
Συνυπογράφω κι εγώ με τους προηγούμενους ότι δεν υπάρχει συγκεκριμένη φόρμουλα ή μεθοδολογία στην μείωση ή αύξηση της νικοτίνης.

Είναι ανάλογα με τον εξοπλισμό, τα υγρά, την διάθεση, την πανσέληνο, κλπ

Ξεκίνησα κι εγώ -κλασσικά- με 18mg, το οποίο πολύ σύντομα έγινε 12-14mg, όχι γιατί το είχα σκοπό, αλλά επειδή το 18άρι με "χτυπούσε" αρκετά και με κούραζε.

Μετέπειτα, εξ'αιτίας διάφορων πειραματισμών με αντιστάσεις και ατμοποιητές, βρήκα ακόμη και τα 4mg ικανοποιητικά με συγκεκριμένα "στησίματα".

Από τα 3 χρόνια στον ατμό, πάντως, τον τελευταίο χρόνο είμαι μεταξύ 9-12, το οποίο άλλες φορές με κουράζει κι άλλες φορές δεν αρκεί.

 :hmmm:
Προσωπικά ούτε που περνάει πλέον από το μυαλό να καπνίσω κ.τ., όμως επειδή διαβάζω για το αντίθετο από συμφορουμίτες, ειδικά νέους στο άτμισμα. καλό είναι να υπάρχει εφεδρικό ένα υγρό ή ένας γεμάτος ατμοποιητής με κάτι.... δυνατότερο σε mg από ότι χρησιμοποιούμε στην καθημερινότητά μας, για τις περιπτώσεις που σε μιά έξοδο, μετά από μερικά ποτά ή οτιδήποτε άλλο τελοσπάντων, ο οργανισμός ζητάει "περισσότερα". Έτσι, μπορεί ευκολότερα να καταπολεμηθεί η σκέψη για επιστροφή στο κ.τ. και σιγά σιγά να εξαληφθεί.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Εδώ και λίγη ώρα διαβάζω τις παραπάνω γνώμες. Συμφωνώ με το κοινό συμπέρασμα, αλλά, ένα μεγάλο αλλά. Ασφαλώς και δεν υπάρχει κάποιος χρυσός κανόνας που να μας δείχνει πότε μειώνουμε τη νικοτίνη, όπως επίσης και πως όλα τα δάχτυλα δεν είναι ίδια και κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά. Είναι επίσης γνωστό πως η νικοτίνη είναι σοβαρή εξάρτηση, και σε συνδυασμό με το κ.τ. με τις χιλιάδες άγνωστες χημείες του, έρχεται για να δέσει το γλυκό. Όμως, ο οργανισμός φωνάζει και πρέπει να είμαι σε θέση ν' ακούσω. Κι εξηγούμαι.

 
Στο κ.τ. τα παραδείγματα αμέτρητα και αλλοπρόσαλλα. Από προσωπική εμπειρία να πω μερικά ενδιαφέροντα γεγονότα. Φίλος και βαρύς καπνιστής όπως εγώ, το έκοψε με μία προσπάθεια εδώ και 9 χρόνια. Άλλος στενός φίλος, χρόνια σαλονάτος καπνιστής (με 3, 4 τσιγάρα ημερησίως), δεν μπόρεσε ποτέ να διακόψει το κάπνισμα. Στην περίπτωσή μου, τα τελευταία χρόνια μπορούσα να εξαφανίσω το κάμελ σκέτο σε μόλις 3 ώρες. Τα 60+ ημερησίως τα τερμάτιζα χωρίς να χορταίνω το κάπνισμα. Το πιο αποθαρρυντικό που ξέρω είναι μία γνώμη άκαπνου καπνιστή (ναι). Να σου λέει πως, ύστερα από 25 χρόνια διακοπής, ένα τσαφ αρκεί για να ξανακαπνίσει. Το νοσταλγεί και στον ύπνο του. Στο κάπνισμα πιστεύω πως δεν είναι τόσο το 1mg εισπνεόμενης νικοτίνης που λέει η κάθε Βικιπαίδεια αλλά τα χιλιάδες χημικά. 

 
Στο η.τ. είδα τα σπουδαία κι ενδιαφέροντα, και με κάθε αφορμή το επαναλαμβάνω στο φόρουμ πως έκανα μεγάλο λάθος που μέσα σε 3 μήνες έτρεξα για να ρίξω τη νικοτίνη. Από 18mg είμαι τώρα στα 6mg και βασανίζομαι άδικα. Τα περίεργα τώρα. Πρώτα απ' όλα, μακάρι να πάνε όλοι οι καπνιστές στο η.τ., όμως αν το πετάξουν θα είναι ξεκάθαρα δικό τους λάθος. Κι εξηγούμαι κι εδώ.

 
Θα επιστρέψω στα 18mg νικοτίνης και θα το πιάσω από την αρχή και σωστά. Όλες αυτές τι μέρες δεν το έκανα γιατί παρατηρούσα πόσο σπουδαία δουλειά κάνει το η.τ., απλώς τώρα τερμάτισα.
Ενώ ρουφάω αέρα εδώ και πολλές μέρες, ενώ ήδη ο οργανισμός φωνάζει, ενώ έχω τρελά νεύρα και στερητικά (αϋπνίες, ακατάσχετα φαγοπότια, έλλειψη συγκέντρωσης κ.λπ.). Παρ' όλ' αυτά, μπορώ να ασχολούμαι, για παράδειγμα, με το η.τ. (στησίματα, φορτίσεις ξεφορτίσεις, γυαλίσματα...), μπορεί να περάσουν 45 ή ακόμα και 60 λεπτά χωρίς ν' ατμίσω. Με λίγα λόγια: λάθος χρήση του η.τ. ενώ αυτό προσπαθεί να με βοηθήσει. 

 
Ο δικός μου μπούσουλας: τα νεύρα. Δεν χρειάζεται να δω κάτι περισσότερο. Τα ml, ποτάμια, και το αποτέλεσμα μεγάλη ψυχολογική πίεση με σκαμπανεβάσματα.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Η νικοτίνη ήταν η πανέμορφη γυναίκα που γνωρίσαμε στη νιότη μας και μας συντροφεύει πιστά μέχρι τώρα.
Οι παρενέργειες και οι αληθινά βλαβερές ουσίες, είναι το σόι της νύφης  ;D

Μια και ο γάμος μας μπήκε σε νέα βάση, ατμιστική, δεν είναι ανάγκη να την εγκαταλείψουμε, παρά μόνο όταν, με τον καιρό, καταλάβουμε ότι αρχίσαμε να την ξεχνάμε. Μόνο έτσι δεν θα αγχωθούμε από την μερική απουσία της.

Προσωπικά, την ξεκίνησα στα 18mg, 53 μήνες μετά στα 15mg, δεν την αφήνω, αρκεί να μην έχει επαφές με το σόι...

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
@spectrumm, καλησπέρα.
Συμφωνώ και επαυξάνω. Ο αυτοσκοπός: βαστάτε Τούρκοι τ' άλογα, θα ρίξω νικοτίνη τώρα, είναι λάθος είσοδος στο η.τ. Το έκανα μέχρι σήμερα και το βεβαιώνω. 
 
Σαν πολύ εμπειρότερος μπορείς να βεβαιώσεις αυτό: με το η.τ. δεν ζήτησα καθόλου το κ.τ., όμως αν βιαστώ στα βήματα θα αντιδράσει ο οργανισμός. 

Αποσυνδεδεμένος KOSTAS1979R

  • *****
  • 1519
  • Φύλο: Άντρας
Άτμιζε με όσα MG το ευχαριστιέσαι αρκεί να μην έχεις τα λεγόμενα συμπτώματα,άδικα πιέζεσαι διότι ο χρόνος θα τα οικονομήσει όλα.
Άρχισα με 24mg πήγα σιγά σιγά μετά από χρόνια στα 6mg και τώρα είμαι τα πρωινά με 12mg και όσο νυχτώνει τόσο η νικοτίνη μεγαλώνει 18mg,άλλα δεν με στεναχωρεί ιδιαίτερα διότι πιστεύω κάποτε θα πέσω 6mg και θα μείνω.

Αποσυνδεδεμένος DownUnder

  • **
  • 163
  • Φύλο: Άντρας
μπαινω στον 3 μηνα


ξεκινησα και ειμαι μεχρι τωρα στα 6μιτζι


νομιζω πως θα παω καπου μεταξυ 9-12
ωρες ωρες ειναι σαν να καπνιζω αερα

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
@KOSTAS1979R, καλησπέρα.
Ναι, αυτό θα κάνω από αύριο. Δεν μπορώ τόσο χαμηλά, τερμάτισα. Δεν ζήτησα ούτε μία στιγμή το κ.τ. και αυτό είναι καταπληκτικό, όμως τώρα ζορίστηκα άσχημα με τα ελάχιστα mg. Να πω κι ένα αστείο γεγονός. Πρέπει να είμαι ο πρώτος που κάνει τράκα η.τ. χαχαχα, καθημερινά, βλέπω φίλο ατμιστή με 18mg, και τρέχω με το επιστόμιο στο χέρι. Ο άνθρωπος τρέχει να κρυφτεί. 

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Αφού εκανες αυτό το κατέβασμα, θα πρότεινα να ανέβεις παλι σταδιακά και όχι κατευθείαν στα 18mg. Δοκίμασε στα 10-11-12, μπορεί να σε καλύψει.. Αν όχι ανέβα παλι.

Αποσυνδεδεμένος KOSTAS1979R

  • *****
  • 1519
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα joeBar.
Πόσα ML άτμιζες με 18 mg και πόσα με 6mg.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
@chzamp, καλησπέρα.
Όταν είχα πάρει τα πρώτα μου υγρά ήταν στα 18mg. Την 1η φορά μάλιστα που είχα μπει σε κατάστημα η.τ., οι άνθρωποι ήταν σοβαροί επαγγελματίες και είχα σιγουρέψει τα 18mg. Δοκίμασα και μεγαλύτερη (δεν ξέρω πόσο ήταν, όμως δάκρυσα απ' το χτύπημα. Ωραίο αλλά ζόρικο). Σε 12mg ήταν κι εκεί καλά τα πράγματα όμως τα 18mg ήταν απόλαυση. 
Βέβαια, σε αυτό που λες δεν έχεις καθόλου άδικο. Θα δω ξανά και τα 12mg, όμως τα 18mg θα τα πάρω οπωσδήποτε.   

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

@KOSTAS1979R.
Δεν θυμάμαι πόσο, στα 18mg πρέπει να έκανα max 6ml (λίγο παραπάνω ίσως;). Στα 6mg είχα μέρες μέχρι 6, 7, 8ml και έφτασα να μην ξέρω πόσα έχω κάνει. Τώρα, τις τελευταίες μέρες ίσως και 15ml, ίσως και παραπάνω. Δεν ξέρω, αλήθεια. Απλώς γεμίζω τανκάκια.


@veduracell.
Ναι, συμφωνώ απόλυτα. Τώρα τα έχω όλα λάθος.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 25, 2016, 00:33 από JoeBarTeam »

Αποσυνδεδεμένος veduracell

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
καλύτερα είναι να κάνεις λιγότερα μλ με πιο υψηλή νικοτίνη παρά τόσα μλ με λίγη νικοτίνη

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Ούτε πρώτος είσαι που έκανε τρακα 18αρι φίλε μου, ούτε ο πρώτος που βιάστηκε να πέσει στα 6-3mg :laugh1:
Αντίθετα θα έλεγα ότι από παλιότερες ιστορίες που έχω διαβάσει, την δική μου, συν όλους όσους ακολούθησαν από τότε, μπορώ να πω ότι 8-9 στους 10 κάνουν ακριβώς το ίδιο πράμα.
Κατεβάζουν mg με την ιδέα ότι πάμε ένα βήμα πιο κοντά στην απεξάρτηση, αλλά τελικά ή κάνεις υπερκατανάλωση, ή φτάνεις τα 80-100 watt, ή ανεβάζεις ξανά νικοτίνη και ευχαριστιέσαι επιτέλους το ατμισμα.

Ένα πράγμα κατάλαβα μετά τον πρώτο μήνα στον ατμο. ΔΕΝ έχω στάνταρ νικοτίνη.
Πάντα παίρνω ότι ζητάει ο οργανισμός μου. 0,3,6,9,12, δεν έχει καμία σημασία πραγματικά.
Το μόνο που μετράει είναι να απολαμβάνεις την κάθε τζούρα!

Αποσυνδεδεμένος Manpet

  • **
  • 210
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα σας, εγώ πάλι τα 3 χρόνια που ατμίζω κάνω αποκλειστικά 18άρα νικοτίνη,ούτε παρενέργειες έχω, ούτε φύτρωσε τρίτο μάτι  ;D . Από την άλλη όποτε δοκίμασα να ρίξω την... καταραμένη  :)) , σχεδόν διπλασίασα την κατανάλωση σε υγρά, οπότε σταθερός (περίπου ~3,5ml /μέρα), συνεχίζω έτσι γιατί πιστεύω ότι αν υπάρχει κάποιος (έστω και μικρός), κίνδυνος στο η.τ. αυτός έχει να κάνει με τα αρώματα και την συνολική καταναλισκώμενη ποσότητα.Δέν νομίζω ότι τους νέους στο... σπόρ ,πρέπει να τους ωθούμε στην μείωση της νικοτίνης γιατί αυτό οδηγεί σε αυξηση της κατανάλωσης υγρών.Το ίδιο μας το μυαλό λέει Φθάνει! ! - Μπούχτισα!  ;) .

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
@nikos523,
ναι ναι..., δεν μπορώ να πω τίποτα, έχετε δίκιο ό,τι κι αν μου πείτε. Εικόνα: στάσου μύγδαλα χαχαχα. Έπρεπε να με δεις από μια πλευρά, τρεχάλα με τα επιστόμια. 

Αποσυνδεδεμένος Psitgr

  • ***
  • 761
  • Φύλο: Άντρας
Εγώ να πω την άλλη πλευρά.. Εγώ ξεκίνησα με 18 (70pg-30vg) και έκανα 3-3,5 ml την ημέρα, ανέβηκα στα 20 (50pg-50vg) και έπεσα στα 2,5 αυτά με τους ίδιους ατμοποιητές, μέχρι που δοκίμασα πνευμονικό και την επόμενη μέρα αγόρασα τον πρώτο μου, μεσημέρι.. Μέχρι το βράδυ είχα σπάσει όλα τα υγρά μου από 18-20 σε 9-10 .. Κάπνιζα πάλι γύρω στα 3 -3,5 ml, η επόμενη φουρνιά  DIY  (περίπου 15 μέρες μετά) ήταν 6 και 25pg-75vg δυο μήνες τώρα είναι εκεί.. Τώρα καπνίζω 3,5-5 ml.  Βέβαια ή 6άρα φουρνιά εκτός από τους πνευμονικούς , συνδυάστηκε και με tc και σύρματα διαφορετικά και ένα μήνα μετά με επισκευάσιμους (0,1-0,2 ohm) που πίνουν τα άντερα τους, οπότε δεν είμαι σίγουρος πως η κατανάλωση ανέβηκε λόγω μείωσης της νικοτίνης. Λέω την επόμενη φουρνιά να την πάω στα 3 και  δεν με νοιάζει αν ατμίσω παραπάνω, γιατί συνειδητοποίησα πως το ευχαριστιέμαι περισσότερο όσο πιο smοoth και πηχτή είναι η τζούρα. Να μην με χτυπάει σχεδόν καθόλου στο λαιμό δλδ..

Όλα αυτά μετά από 20 χρόνια κάπνισμα, τα τελευταία 10 , 50 lucky την ημέρα.. Από το Πάσχα που το πήρα και μετά ούτε ένα τσιγάρο.. μόνο 3 τζούρες τον Σεπτέμβρη όπου πιστοποίησα και επίσημα πως το σιχαίνομαι πια..

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63083 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3712 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 993 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172556 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277695 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15474 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14124 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9471 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43618 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 453 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36316 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560411 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem