vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Προβλημα νεου ατμιστη : καθε ποτε μειωνουμε την νικοτινη μας ?

Αποσυνδεδεμένος riki

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα σε όλους.
Καπνιζα γυρω στα δυο πακετα κανονικα τσιγαρα την ημερα οπου προτου αρχισω το ατμισμα για δυο εβδομαδες περιπου επειδη δεν ειχα χρηματα επερνα μονο ενα πακετο την ημερα.

Ατμίζω εδώ και 32 ημέρες αλλα έχω ένα μεγάλο πρόβλημα.
Δεν μπορω να καταλαβω καθε ποτε πρεπει να ριχνω την νικοτηνη μου. Η ακομα καλυτερα δεν μπορω να εχω ενα <<σχεδιο>> μεσα στο μυαλο μου οτι πχ σε τοσους μηνες θα ειμαι περιπου με <<τοση>> νικοτινη όπως και πολλοί αλλοι α

Πρωσοπικά δεν ξέρω αν έκανα λάθος αλλά
Όλο αυτο τον καιρο δηλαδη απο τη στιγμη που αγόρασα το δεύτερο ηλεκτρονικό τσιγάρο ( το πρώτο το έχασα) δεν έκανα ούτε μια τζούρα απο κτ.
Άρχισα με νικοτινη 1,8mg όπου άτμιζα για τρείς ημέρες με αυτή την περιεκτικότητα.
μετά την έριξα περίπου στο 1,35 mg για όπου άτμιζα αυτή την περιεκτήκοτητα για περίπου 6-7 ημέρες αλλα με <<έκαιγε η νικοτινη>> οποτε το έριξα στο 0,9 mg για περιπου 10 ημέρες.

Μετα επειδη κρυολογισα για 2 ημερες δεν μπορουσα να ατμισω σχεδον καθολου και λεω στον εαυτο μου αφου δεν ατμιζεις ριξε πολυ τωρα την νικοτινη γιατι οσο να ναι λιγο πιστευα οτι θα εχει φυγει απ το σωμα μου (αλλα εκανα λαθος) και το εριξα στο 0,3 mg για περιπου δυο εβδομαδες


Αφου καταλαβα το λαθος μου και οτι δεν με <<γεμιζει>> ανευηκα στο 0,6 οπου εδω και 3-4 ημερες ατμιζω με αυτη την περιεκτικοτητα...


Όλα αυτα δεν τα λέω για να σας τρολάρω αλλά για να καταλαβω ποσο περιπου νικοτινη πρεπει να μειωνω σε ποσο χρονικο διαστημα... γιατι και αλλοι νεοι ατμιστες θα εχουνε νιωσει οπως εγω οτι βαδιζουνε στο αγνωστο και οτι ισως κανουνε λαθος που δεν ριχνουνε την νικοτινη η οτι την ριξανε πολυ αποτομα....

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Φίλε μου καλησπέρα.

Δεν υπάρχει κάποιο πλάνο, σχέδιο, μέθοδος κλπ.

Ο οργανισμός σου θα σου πει πότε είναι ώρα να μειώσεις τη νικοτίνη. Μην το πιέσεις και μη σε αγχώνει. Σιγουρέψου πρώτα ότι τα έχεις καταφέρει και είσαι εντάξει στον ατμό, και μετά μπορείς να κάνεις απόπειρα για σταδιακή μείωση νικοτίνης. Μην αποπειραθείς να το κάνεις απότομα γιατί θα παιδευτείς άδικα.

Καλή συνέχεια.

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Όπως γνωρίζουμε όλοι ο καθαρός αέρας είναι ο στόχος. Από 'κεί και πέρα ότι μπορούμε μειώνουμε και ότι μπορούμε κόβουμε. Δεν υπάρχει πρέπει όταν κάνεις κάτι για να μείνεις μακριά από το κ.τ. και φυσικά δεν υπάρχει κανόνας νικοτίνης αν και εφ' όσον κινείσαι μέχρι 18mg.

Την απάντηση στον προβληματισμό σου ήδη την έχεις δώσει και την έκανες πράξη μόνος σου. Όταν ο οργανισμός σου, σου είπε μείωσε μείωσες και όταν ένοιωσες την αναγκη να αυξήσεις το έκανες. Άρα ο καθένας αποφασίζει τι είναι καλύτερο για τον ίδιον.

Αποσυνδεδεμένος KINGGREECE

  • *****
  • 1670
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΟΠ ΣΤΗΝ ΜΟΥΦΑ....................
Καλησπέρα σε όλους.
Καπνιζα γυρω στα δυο πακετα κανονικα τσιγαρα την ημερα οπου προτου αρχισω το ατμισμα για δυο εβδομαδες περιπου επειδη δεν ειχα χρηματα επερνα μονο ενα πακετο την ημερα.

Ατμίζω εδώ και 32 ημέρες αλλα έχω ένα μεγάλο πρόβλημα.
Δεν μπορω να καταλαβω καθε ποτε πρεπει να ριχνω την νικοτηνη μου. Η ακομα καλυτερα δεν μπορω να εχω ενα <<σχεδιο>> μεσα στο μυαλο μου οτι πχ σε τοσους μηνες θα ειμαι περιπου με <<τοση>> νικοτινη όπως και πολλοί αλλοι α

Πρωσοπικά δεν ξέρω αν έκανα λάθος αλλά
Όλο αυτο τον καιρο δηλαδη απο τη στιγμη που αγόρασα το δεύτερο ηλεκτρονικό τσιγάρο ( το πρώτο το έχασα) δεν έκανα ούτε μια τζούρα απο κτ.
Άρχισα με νικοτινη 1,8mg όπου άτμιζα για τρείς ημέρες με αυτή την περιεκτικότητα.
μετά την έριξα περίπου στο 1,35 mg για όπου άτμιζα αυτή την περιεκτήκοτητα για περίπου 6-7 ημέρες αλλα με <<έκαιγε η νικοτινη>> οποτε το έριξα στο 0,9 mg για περιπου 10 ημέρες.

Μετα επειδη κρυολογισα για 2 ημερες δεν μπορουσα να ατμισω σχεδον καθολου και λεω στον εαυτο μου αφου δεν ατμιζεις ριξε πολυ τωρα την νικοτινη γιατι οσο να ναι λιγο πιστευα οτι θα εχει φυγει απ το σωμα μου (αλλα εκανα λαθος) και το εριξα στο 0,3 mg για περιπου δυο εβδομαδες


Αφου καταλαβα το λαθος μου και οτι δεν με <<γεμιζει>> ανευηκα στο 0,6 οπου εδω και 3-4 ημερες ατμιζω με αυτη την περιεκτικοτητα...


Όλα αυτα δεν τα λέω για να σας τρολάρω αλλά για να καταλαβω ποσο περιπου νικοτινη πρεπει να μειωνω σε ποσο χρονικο διαστημα... γιατι και αλλοι νεοι ατμιστες θα εχουνε νιωσει οπως εγω οτι βαδιζουνε στο αγνωστο και οτι ισως κανουνε λαθος που δεν ριχνουνε την νικοτινη η οτι την ριξανε πολυ αποτομα....
οταν ησουν καπνιστης ειχες αναρωτηθει ποτε αν θα πρεπει καθε μηνα η τριμηνο να αλλαζεις μαρκα ωστε να κατεβασεις την νικοτινη? το ποιο πιθανο ειναι οχι.......ετσι ειναι και στο Η.Τ......
καποια στιγμη θα το καταλαβεις και ειτε θα χαμηλωσεις ειτε θα αυξησεις  τα επιπεδα νικοτινης.......

 :thumpup: :thumpup:


Ξεκινησα απριλιο με 12, πεφτω στο μηνα στο 9.. Καλοκαιρι παιρνω καυφουν και πεφτω στα 4-5-6.. Αναλογα την δοσολογια γιατι δεν πολυμετραγα.. Τωρα επεσα στο 3 αλλα πιο κατω δεν μπορω να παω ακομα δυστυχως..

Για μενα μεγαλο ρολο επαιξε ο καυφουν που οταν τον εστησα σωστα επιτελους το 3 με υπερκαλυπτει σε χτυπημα..

Sent from my Nexus 5 or iPhone 6


Αποσυνδεδεμένος imjp1982

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Επισης να αναφερω κατι που ειναι ηδη γνωστο..Οσο ανεβαινουμε σε watt-volt,καλο ειναι να μειωνουμε την νικοτινη του υγρου μας γιατι το χτυπημα θα ειναι επιπεδου Rocky Balboa :))

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας


Για μενα μεγαλο ρολο επαιξε ο καυφουν που οταν τον εστησα σωστα επιτελους το 3 με υπερκαλυπτει σε χτυπημα..

Sent from my Nexus 5 or iPhone 6

o.k. παίζουν ρόλο και οι ατμοποιητής τα watt κ.λ.π. Αλλά όταν αναφερόμαστε σε νέους και κυρίως άπειρους ατμιστές (δεν
αναφέρουμε σε διαβασμένους) καλό είναι να μην τους βάζουμε τέτοια διλήματα.
Ας τους αφήσουμε πρώτα να μπουν στο πνεύμα του ατμίσματος και τα υπόλοιπα θάρθουν με την ώρα τους. :yes: :)

Κι εγω νεος ημουν.. Τελη απριλη ξεκινησα η.τ.. Τελη ιουνη ειχα καυφουν στα χερια μου και τελικα λογω βαρεμαρας και διακοπων τον εστησα αξιοπρεπως τελη ιουλη :)

Sent from my Nexus 5 or iPhone 6

Αποσυνδεδεμένος gpanos

  • **
  • 248
  • Φύλο: Άντρας
Εγώ μείωσα κατακόρυφα νικοτίνη από τότε που έκανα πιο χαμηλές αντιστάσεις με kayfun και rda.
Δεν είναι για τον καθένα αυτή η μέθοδος απλά δίνει μια επιλογή του τρόπου.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Ατμίζω εδώ και 32 ημέρες αλλα έχω ένα μεγάλο πρόβλημα.
Δεν έχεις ένα μεγάλο πρόβλημα: απαλλάχτηκες από ένα μεγάλο πρόβλημα και έμεινες με ένα μικρούλι!  :D
Δεν "πρέπει" τίποτα. Εσύ κάνεις κουμάντο.
Αν αποφασίσεις πως θέλεις να χαμηλώνεις νικοτίνη -δεν το κάνουν όλοι αυτό- τότε κάνε το με τους ρυθμούς τους δικούς σου.
Αν τα 6mg δουλεύουν για σένα, φρόντισε πρώτα να σταθεροποιηθείς εκεί. Απολαυσέ το για λίγο.
Αργότερα δοκιμάζεις για χαμηλότερα. Με μικρά βήματα (-1 mg τη φορά) και σταθεροποίηση νομίζω πως θα είσαι πιο ήρεμος.
Αν το θες και αν το επιλέξεις.
Αν ο οργανισμός σου δεν θελήσει κάτι παραπάνω για λίγο ή για κάποιες στιγμές.

Δεν υπάρχει πλάνο ή λόγος για άγχος (και δεν σε βοηθά το άγχος). Η νικοτίνη είναι η βασική πηγή του χημικού/σωματικού εθισμού (υπάρχει και ο ψυχολογικός) αλλά η νικοτίνη δεν είναι καρκινογόνα και επηρεάζει ελάχιστα το καρδιαγγειακό. Τα υπόλοιπα συστατικά έχουν βλαπτικές ιδιότητες σε μικρό βαθμό, τόσο που να θεωρώ πως 1 χρόνος άτμισμα δεν είναι παρά 5 μέρες κάπνισμα!
Μην παραβλέπεις και τις ποσότητες υγρού. Αν κάνεις 5ml την ημέρα από 6άρι υγρό είναι σαν να κάνεις 2,5 ml από 12άρι: ίδια νικοτίνη απορροφάς. Οπότε δεν παίζει ρόλο μόνο ένας αριθμός σκέτος. Χαλάρωσε και θα φτάσεις στον στόχο σου χωρίς πίεση.

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Καπνιζα γυρω στα δυο πακετα κανονικα τσιγαρα την ημερα οπου προτου αρχισω το ατμισμα για δυο εβδομαδες περιπου επειδη δεν ειχα χρηματα επερνα μονο ενα πακετο την ημερα.

Ατμίζω εδώ και 32 ημέρες αλλα έχω ένα μεγάλο πρόβλημα.
Δεν μπορω να καταλαβω καθε ποτε πρεπει να ριχνω την νικοτηνη μου.

Αφου καταλαβα το λαθος μου και οτι δεν με <<γεμιζει>> ανευηκα στο 0,6 οπου εδω και 3-4 ημερες ατμιζω με αυτη την περιεκτικοτητα...
Καλησπέρα από έναν πιο νέο από σένα στο ΗΤ. Αύριο κλείνω 2 εβδομάδες και σήμερα πέταξα την πρώτη μου Aspire BDC κεφαλή. Φίλε μου, αν αισθάνεσαι ανύσηχος, αγχωμένος, νευρικός κλπ. σου λείπει η νικοτίνη. Είναι το ηρεμιστικό σου, χωρίς αυτό θα έχεις συμπτώματα στέρησης.
Απορία δική μου. Πόσα υγρά χρησιμοποιείς για να κάνεις όλες αυτές τις μίξεις, δεν σου κοστίζει ο κούκος αηδόνι;
Έχεις εφεδρικό εξοπλισμό; Ανταλλακτικές κεφαλές;
Καλή συνέχεια πάντως και το να πέσεις σε 6αρι υγρό τον πρώτο μήνα εγώ το θεωρώ κατόρθωμα και μπράβο σου. Προσωπικά, δεν θα πέσω από το 12αρι για αρκετό καιρό ακόμα

Αποσυνδεδεμένος dimitrisbass3

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
Συνατμιστη.. δεν υπαρχει καποιο πλανο για να ακολουθησεις στο θεμα περιεκτικοτητας της νικοτινης στα υγρα.
Πρωτα απ' ολα πρεπει να κοψεις το κ.τ. και μετα ασχολεισαι με τετοια θεματα...


Αυτος ειναι ο κυριος στοχος!


Παρε τα ετοιμα υγρα σου,απολαυσε το ατμισμα και επειδη οπως εγραψες ησουν θεριακλης(2 πακετα),και λιγο παραπανω να ατμισεις δεν πειραζει...[size=78%].[/size]
[/size]
[/size]keep calm and vape on![size=78%] :thumpup:


Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα

Ατμίζω εδώ και 32 ημέρες αλλα έχω ένα μεγάλο πρόβλημα.
Δεν μπορω να καταλαβω καθε ποτε πρεπει να ριχνω την νικοτηνη μου. Η ακομα καλυτερα δεν μπορω να εχω ενα <<σχεδιο>> μεσα στο μυαλο μου οτι πχ σε τοσους μηνες θα ειμαι περιπου με <<τοση>> νικοτινη όπως και πολλοί αλλοι α


Συμφωνώ κι εγώ ότι μόνος του ο οργανισμός σου θα σου δώσει μηνύματα. Υπάρχουν ώρες που θέλεις τσιγάρο, πχ το πρωϊ, σου λείπει νικοτίνη..., άρα ανεβάζεις τη νικοτίνη στο η.τ.Έχεις ώρες που έχεις ταχυκαρδία, λαμβάνεις παραπάνω από το κανονικό (αυτό που έχεις συνηθίσει). Εγώ είμαι, μετά από έξι μήνες, στο 10, προσπαθώ να μην το έχω πιπίλα και το βράδυ κάνω μηδενικό. Έχω ισορροπήσει. Πιστεύω ότι θα χρειαστεί καιρός για να μειώσω περισσότερο. Το μεγάλο ρόλο παίζει η γεύση. Αν βρεις κάποιο υγρό που σου πηγαίνει πολύ, πιστεύω ότι μπορείς να ισορροπήσεις σε χαμηλότερη νικοτίνη. Όλα όμως χωρίς άγχος και βιασύνη... Καλή συνέχεια. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Τα σκαμπανεβάσματα στην νικοτίνη είναι πολλά.
Στην αρχή ρίχνεις συνέχεια χωρίς λόγο, ανεβάζεις βατ, πολλά μλ, μετά στη βαράει και ανεβάζεις πάλι την νικοτίνη κλπ.
Εγώ πλέον ανέβηκα στα 9 με 12 mg σταθερά με 3 4 μλ τη μέρα. Ανάλογα την περίσταση, το υγρό, τον ατμο, το στήσιμο βλέπω και πόσο νικοτίνη χρειάζομαι.
Όταν κουράζει τον λαιμό ένα σεταπ που πριν δεν με κουραζε, ρίχνω 2mg και ειμαι μια χαρά.
Σε οποιαδήποτε περίπτωση, όσες φορές έριχνα τα mg χωρίς να με ζορίζει κάτι, πάντα κατέληγα να κάνω τα δίπλα μλ ή να ανέβω περισσότερο σύντομα.

Αποσυνδεδεμένος riki

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Σας ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις σας.

Φίλε Doubt δεν μου κοστησε πολλυ βασικα ισως ειχα λιγο παραπανω καταναλωση τις πρωτες ημερες σε υγρο αλλα μετα σταθεροποιηθηκε. δεν μου κοστησε ακριβα απλα πηρα δυο μπουκαλακια ( εδωσα τα διπλα χρηματα ) αλλα αυτα μου κρατησανε για το διπλο καιρο περιπου που θα ατμιζα. αρα ητανε σαν να δινω προκαταβολη για 20 ημερες. και μετα παρηγκειλα βασεις και αρωμα για να φτιαξω μονος μου και μου βγηκε τα 200ml 18 ευρώ περίπου  :yes:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63038 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3700 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 985 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172547 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277648 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15474 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14123 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9468 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43594 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 453 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36300 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560363 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem