vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

227 επισκέπτες, 6 χρήστες
Aoratix, soniram, Tem, dkostas, nXtLs, Kouros17

Twitter

Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες

Αποσυνδεδεμένος CaptainMorgan

  • **
  • 193
  • Φύλο: Άντρας
Μετά τον [member=15219]karmakoma[/member] να δευτερώσω κι εγώ τα καλά λόγια για τον dram.
που παίζω εδώ και λίγες μέρες.
Να προσθέσω απλά ότι ενδέχεται να έχει μια από τις πιο χαμηλές καταναλώσεις που έχω δει
εδώ και πολύ καιρό.
Σε σημείο που αν διευκρινίσω κάτι με τα pin , παίζει να τον χτυπήσω και γνήσιο κάποια στιγμή.
Και λέω για τα pin γιατί το μεσαίο ίσως άλλαξε σε κάποιο batch. Από 1,5mm σε 1,2mm.
Εδώ ας πούμε είναι 1,5 ( που νομίζω είναι και ο "επίσημος" διανομέας ; ) όπως και στα αρχικά review,
ενώ εδώ  είναι 1,2 όπως και σε νεότερα reviews.
Του κλώνου πάντως το μεσαίο πρέπει να είναι 1,2mm και μου πέφτει αρκετά σφιχτό,
οπότε χρησιμοποιώ το 2,0mm στη μία τρυπούλα.
Ενώ δεν είναι και ο πιο "λειτουργικός" ατμοποιητής ( "περίεργο" ντεκ, προσοχή στο γέμισμα κλπ )
με κέρδισε :thumpup:

Άντε τώρα δώστε περισσότερο feedback για τον Tripod ( μας τα χάλασε η ULTON ; :tongue_smilie: )

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Όντως η κατανάλωσή του είναι πολύ χαμηλή. Το μπόνους στην όλη ιστορία είναι η μικρή ολοστρόγγυλη φυσαλλίδα που αναδύεται μετά από κάθε τζούρα και ανεβαίνει αργά-αργά. Σε μένα λειτουργεί ως αγχολυτικό...

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Κάτοχος και εγώ του Tripod της Ulton. Όντως σπάνιο να μην βγάλει καλό κλώνο αυτή η εταιρεία.
Αντιμετώπισα και εγώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με το ντεκ που έβγαινε με απίστευτη δυσκολια, συν ότι μου έβγαζε μια ελαφρώς περίεργη γεύση στην αρχή, σχετικά επιμονη παρόλα τα απανωτά πλυσίματα.

Το πρόβλημα με το ξεκουμπωμα ντεκ θεωρώ ότι το έλυσα, αλλάζοντας το ορινγκ της βάσης. Έχει αρκετά το σακουλάκι, και απλά πειραματίστηκα.

Είναι τίμιος ατμοποιητης, εύκολο στησιμο, σμουθ τζούρα και καλή γεύση, αλλά μου φαίνεται ότι είναι τρελή καταπιονα με τα υγρά. Ενώ έχω και άλλους 2ml ατμό, αυτός θέλει συνέχεια αναπλήρωση, σας συμβαίνει και σε εσας;

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Χθες βρήκα βιδάκια και τον έστησα. 28ga kanthal, 1,1Ω, 12,9w και φορεμένο το μεγαλύτερο pin (1,8??).
Ισχύουν ΟΛΑ τα γραφόμενα του [member=8846]morpheas84[/member] με τα κόκκινα. Δεν προλαβαίνεις να τον ταίζεις. Κρίμα...

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2299
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Οι αποπάνου ψεύδονται ασυστόλως!  :laugh1: Κάτοχος & γω του Ulton Τρίποδα του Μακρύτερου (combo set που εμπεριέχει & το 3.4ml kit) εδώ & μιά βδομάδα. Τρομαγμένος από αυτά που διάβασα, πήρα σκαρπέλα, μέγγενες σφυριά & καλέμια για να τον ανοίξω (είχα ταυτόχρονα υπόψη μου & τα σχόλια των γιουτιουμποΡηβγιούερς για την προσοχή της πρώτης μας επαφής).  ::)
Πανάθεμά τον, άνοιξε αμέσως αβάδιστα & αβασάνιστα!!!  :(. Δεν γνωρίζω μήπως πρόκειται για βελτιωμένο batch των κινέζων!
Πλήρες λύσιμο, λοιπόν, τρίψιμο με οδοντόκρεμα & απαλή οδοντόβουρτσα, μπάνιο σε ντόπιο τσίπουρο να στανιάρει από το ταξίδι, ξέβγαλμα, στέγνωμα.
Δέσιμο με το μεγάλο τανκ, στήσιμο με έτοιμη fused clapton 0.7 Ω των Mythical Vapers στα 15 W, με το 1mm pin. Τέρμα ανοιχτό το AFC, ο έλεγχος υγρών ανοιχτός όσο πατάει η γάτα. Τζούρες των 6 secs, pipila mode (καινούριο παιχνίδι, επόμενο είναι).  :baby: :love_hearts:
Αποτέλεσμα άψογο, σε σημείο που να πιστεύω ότι είχα τον γνήσιο. Δεν ασχολήθηκα καθόλου μαζί του πριν στηθεί & ίσως & ο καθαρισμός του να ήταν & περιττός. Τζούρα smooth, σχεδόν αθόρυβη, γεύση στον θεό (για όσους πιστεύουτε), καλό ντουμανάκι. :respect_hat:
Οσον αφορά τις καταναλώσεις. Ούτε περισσότερο από άλλους, ούτε & λιγότερο. Εκεί γύρω με τους άλλους. Δεν έχει λογική εξάλλου κάποιοι παρόμοιων προδιαγραφών να..."καίνε" περισσότερο ή λιγότερο. Θέμα στησίματος είναι. Σύρμα, αέρας, τροφοδοσία, ισχύς. Γι αυτό & ανέφερα τα δικά μου παραπάνω.
Ενδεικτικά, μία σύγκριση με τους 3 τελευταίους μου με ίδιο στήσιμο:
1) Tripod 3.4ml, 280-300 τζούρες
2) Integra 4.2ml, 330-350 τζούρες
3) Taifun gtr 4ml, 300-340 τζούρες      

***με το τανκ ξέχειλο & μέχρι να νοιώσω στεγνά τα βαμβάκια τους.

Αποσυνδεδεμένος tasoscook

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
Παρέλαβα και εγώ σήμερα Dram και συμφωνώ σε ολα με τους υπόλοιπους! Άψογος σε σημείο να σκέφτομαι και δεύτερο! στήθηκε με ss316l 28ga 2.0mm πυρήνα στα 18watt είναι μια χαρά και γεύση αλλά και χτύπημα! Τον δουλεύω με το μεσαίο pin  και 2 τρύπες ανοιχτές  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Georgechalkida

  • ****
  • 1047
  • Φύλο: Άντρας
Τον έχει δοκιμάσει κανείς τον κλώνο Dram με τι μεγαλύτερο πινάκι αέρα στα 2μμ να μας πει εντυπώσεις? :)

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Από την πρώτη στιγμή με αυτό τον έχω. Δε μου το βγάζεις από το μυαλό ότι αυτό το πινάκι δεν είναι 2mm αλλά 1,8.
Κάνω δίπλα-δίπλα αυτόν, hussar & Dvarw με 2mm πινάκια και αυτός είναι κατά τι σφικτότερος.
Οι εντυπώσεις μου είναι παραπάνω. Πάρτον με κλειστά μάτια και αν δε τα βρείτε, τον παίρνω εγώ. Άλλωστε είμαι στο τσακ να παραγγείλω δεύτερο απλά παίζει περίπτωση να πάρω ένα 100άρι που είχα δώσει δανεικό εδώ και 10 χρόνια και το είχα μεταφέρει στους αποσβεστέους λογαριασμούς, οπότε θα πάρω τον ορίτζιναλ...

Αποσυνδεδεμένος tasoscook

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
Δεν είμαι μόνο εγώ που σκέφτομαι και δεύτερο Dram,ηρέμησα λίγο τώρα  :)) :)) :))

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Τζούρα smooth, σχεδόν αθόρυβη, γεύση στον θεό (για όσους πιστεύουτε), καλό ντουμανάκι. :respect_hat:
Οσον αφορά τις καταναλώσεις. Ούτε περισσότερο από άλλους, ούτε & λιγότερο. Εκεί γύρω με τους άλλους.

Για τη τζούρα συμφωνώ όπως και για το ντουμάνι. Για τη γεύση, σίγουρα δεν είναι στους δικούς μου top3...
Για την κατανάλωση όμως ότι και να μου πεις, τα μάτια μου δε με γελάνε. Δεν παλεύεται η κατανάλωσή του. Δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ περίπτωση να φύγεις πρωί από το σπίτι χωρίς μπουκαλάκι μαζί σου. Τους DRAM2, Dvarw, EVL Reaper V3, Unfollow ξεχνάω να τους γεμίσω. Για να μην πω για τον Hussar με το τανκ των 2ml. Ίδια χωρητικότητα, ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά με χοντρότερο σύρμα και περισσότερα W παρακαλώ.
Ας πάμε και στα υπόλοιπα για να έχουν οι υποψήφιοι αγοραστές ολοκληρωμένη άποψη: Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να τον γεμίσεις βράδυ σε μπαράκι. Επίσης αν είσαι πρεσβύωψ και δεν έχεις τα γυαλιά σου μαζί, δύσκολα τα πράγματα. Το καπάκι αναπλήρωσης στον δικό μου γυρνάει εξαιρετικά δύσκολα και σχεδόν ποτέ αριστερόστροφα. Του βάζω κάθε φορά που τον ανοίγω είτε liposan, είτε vg. Τα ίδια. Έχω αλλάξει orings, τα ίδια. Η βάση, μετά την αλλαγή oring, ανοίγει πάλι δύσκολα και είναι σίγουρο πως κάποια στιγμή κάποιο δοντάκι θα σπάσει από το ζόρι.
Στο μόνο που υπερτερεί από τους καθημερινούς μου είναι η εμφάνιση: Είναι πανέμορφος ο άτιμος...

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2299
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Για την γεύση, μη με παίρνεις & πολύ στα σοβαρά. Οταν δεν κάνω σκέτη βάση, τότε θα έχω ένα υπεραραιωμένο άρωμα μέσα της.  Απλά μου δίνει μία "καθαρή γεύση" μέσα στο ουδέτερο της βάσης.
Στην κατανάλωση όμως (& πάντα με το 3.4 ml tank), έχω αριθμούς τζουρών & χωρίς να θέλω να σε αμφισβητήσω δεν βρήκα αξιοσημείωτες διαφορές (ευκαιρία να μετρήσω & τον Hussar, που επειδή φοράω το ορίτζιναλ μεταλλικό τανκ του των 5.7ml δεν ασχολήθηκα με το κάθε πότε τον γεμίζω). 
Ακόμα τον χρησιμοποιώ καθημερινά & αποκλειστικά & η εργονομία του δεν με έχει πεοβληματίσει. Ολα λειτουργούν, περιστρέφονται, αφαιρούνται υποδειγματικά & πανεύκολα. Τώρα μάλιστα που τον έμαθα, δεν χρειάζομαι καν να βλέπω για να ευθυγραμίζω βελάκια & τελείες, είτε για αναπλήρωση, είτε για πρόσβαση στο deck. Απλά περιστρέφω & με την αφή καταλαβαίνω το πού χαλαρώνει.
* Ναι, πανάθεμά τον, είναι πανέμορφος. Αν ήταν & λιγότερο ανοικονόμητος στο μέγεθος...  ;D

Αποσυνδεδεμένος ekotas

  • **
  • 126
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2140 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2019, 22:34 »
Καλησπέρα, θα ήθελα την γνώμη σας για τον κλώνο patibulum. Ευχαριστώ.

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος morpheas84

  • **
  • 103
  • Φύλο: Άντρας
  • Digna Factis Recipimus
Απ: Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2141 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2019, 14:31 »
Καλησπέρα, θα ήθελα την γνώμη σας για τον κλώνο patibulum. Ευχαριστώ.

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Όλο λέω να ανοίξω καινούριο θέμα για αυτόν τον ατμό και δεν έχω αξιωθεί ακόμα!

Ulton Patibulum

Συνοπτικά:
Αρκετά σφιχτός ατμοποιητης, στο αερατο του θα έλεγα ότι είναι στα ίδια με τον φενόμενο ζεστ.

Πανευκολο στήσιμο, ίσως και με κλειστά μάτια να γίνεται.

Τροφοδοσία υπεραψογη, θα έλεγα για σεμινάριο με μηδενικές διαρροές. Επίσης απλό το γέμισμα και ας είναι από κάτω. Δεν είναι βιδωτό αλλά κρατιέται από orings.

Γεύση, αρκετά καλή, δεν είναι τέρας ανάλυσης, αλλά σε σύγκριση με τους καιφουν πραιμ και λάιτ 2019 είναι μερικά κλικ πάνω, έστω στις καπνικες γεύσεις.

Σημειώνω ότι θέλει λεπτό συρμα, μάξιμουμ 35αρι γιατί ζεστενεται αρκετά το ντριπ τιπ(το οποίο δεν θα το έβαζα και στα αγαπημένα μου)

Εύχομαι να βοήθησα λιγάκι στο θέμα patibulum

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2142 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2019, 16:07 »
 Value Greek MTL ....χμμ :hmmm: κάτι μου θυμίζει που δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμη  :))

Αποσυνδεδεμένος iPant

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2143 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2019, 16:33 »
και δεν θα κυκλοφορήσει ποτέ έτσι, κάνοντάς τον ιστορικά τον πρώτο beta κλώνο

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Απ: Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2144 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2019, 17:10 »
Και πολύ καλά θα κάνει γιατί με τέτοια ασχήμια ποιος θα τον πάρει??
GG είναι??

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9151 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42571 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 365 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34646 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557269 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181777 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 144 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8862 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538523 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60545 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238910 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1637 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12