vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

373 επισκέπτες, 1 χρήστης
2Fdeal

Twitter

Νέες αναμενόμενες συσκευές η.τ. με ελεγκτή θερμοκρασίας

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέες αναμενόμενες συσκευές η.τ. με ελεγκτή θερμοκρασίας
« Απάντηση #30 στις: Οκτωβρίου 10, 2014, 17:31 »
Όπως και το VIR έχει το τιτάνιο. Επειδή δεν μετράει σε πραγματικά θερμοκρασια αλλά προσπαθεί να την υπολογίσει μέσω ενέργειας, χρειάζεται συγκεκριμένο μέταλο. Προτίμησαν το Νικέλιο γιατί θεωρούν ότι είναι το καλύτερο για εμάς. :)


Μπορεί να έχουν μαγαζί που πουλάει σύρματα νικελίου  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέες αναμενόμενες συσκευές η.τ. με ελεγκτή θερμοκρασίας
« Απάντηση #31 στις: Οκτωβρίου 10, 2014, 17:36 »
μονο ο γιατρος μπορει να μας σωσει  :)) .


ερευνα τωραααααα  :yes:

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Νέες αναμενόμενες συσκευές η.τ. με ελεγκτή θερμοκρασίας
« Απάντηση #32 στις: Οκτωβρίου 10, 2014, 17:51 »
Το τιτάνιο και το νικέλιο αλλάζουν ωμική αντίσταση με την αύξηση της θερμοκρασίας. Μετρώντας τη διαφορά των Ωμ μπορείς να υπολογίσεις με πολύ μεγάλη ακρίβεια τη θερμοκρασία.

Αυτή είναι η μεγάλη διαφορά μεταξύ προπαγάνδας VIR και DNA40. Ο αμερικάνος μιλάει απλά και ρεαλιστικά εξηγώντας σε σκεπτόμενους ανθρώπους. Το VIR προσπαθεί με το video - ανάμεσα στα άλλα - να μας πείσει ότι χρησιμοποιεί τιτάνιο γιατί αυτό είναι το ασφαλές και τα άλλα σύρματα θανατηφόρα. Η αλήθεια είναι πως το VIR και το DNA40 έπρεπε να χρησιμοποιήσουν κάτι διαφορετικό από kanthal για να μετρήσουν τη θερμοκρασία αφού το kanthal δεν αλλάζει ωμική αντίσταση με την αύξηση της θερμοκρασίας. Τιτάνιο εμπορεύεται ο Imeo καλά έκανε και το χρησιμοποίησε. Η evolv από την άλλη διάλεξε το νικέλιο. Θεωρητικά δεν έχει σημασία αφού και οι 2 πλακέτες θα κρατούν τη θερμοκρασία πολύ χαμηλά οπότε δεν θα παράγονται τοξικές ουσίες από κανένα σύρμα.



Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέες αναμενόμενες συσκευές η.τ. με ελεγκτή θερμοκρασίας
« Απάντηση #33 στις: Οκτωβρίου 10, 2014, 18:10 »
Λοιπον, να πάρουμε τα πράγματα με την σειρα


Εγώ αναφέρθηκα στο DNA 40 όταν μίλησα για επαναστατική συσκευη. Και δεν με ενδιαφέρει τόσο η συσκευή όσο η τεχνολογια: έλεγχος θερμοκρασίας real time, κατά την διάρκεια της τζουρας. Τότε για το DNA  μόνο ηξερα και σε εκείνο αναφερθηκα.
Το θέμα ελέγχου θερμοκρασιας  είναι πραγματικά ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ για  λογους ασφάλειας,  μιας και φορμαλδευδη, ακεταλδευδη και ακρολεινη παράγονται αποκλειστικά και μόνο λόγω θερμανσης. Βλέπωντας τις μετρήσεις θερμοκρασιας που έχω κάνει κατάλαβα ότι είναι ακόμη πιο σημαντικο.


Έχω ζητήσει επειγόντως να λάβω το DNA 40 για μετρησεις. Περιμένω 3 εβδομαδες, χωρίς να το έχω λαβει ακομη. Όπως καταλαβαινεται, καλή είναι η θεωρια, αλλά οι μετρήσεις μετρανε.
Προχθες, με ΔΙΚΗ ΜΟΥ πρώτοβουλια, μίλησα με τον Θαναση. Σήμερα παρέλαβα την συσκευη στα χέρια μου.
Οι πρώτες παρατηρήσεις (οπτικες, χωρίς μετρήσεις) είναι ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΕΣ (το λιγότερο που μπορώ να πω). Η τεχνολογία αυτή θα αλλάξει το ηλ τσιγαρο παγκοσμίως,  πολύ συντομα. Βεβαια, αυτό απαιτεί μετρησεις, ώστε να δούμε και να αποδειξουμε το πραγματικό οφελος. Θεωρώ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ μεγάλες εταιριες να βγάζουν στην αγορά τέτοιες συσκευές χωρίς να έχουν κάνει ούτε μια μέτρηση!! Δείχνει δυστυχώς την νοοτροπία που επικρατεί στο ηλ τσιγαρο.


Επειδή έχουν ακουστεί πολλά για τα συρματα. Πραγματι χρειάζονται συγκεκριμένα συρματα, διότι είναι συγκεκριμένο το φυσικο φαινόμενο που χρησιμοποιειται για τον έλεγχο της θερμμοκρασιας. Από εκεί και περα,  συμφωνώ ότι δεν έχουμε ελέγχους για τα συρματα αυτα, αλλά μήπως έχουμε και γι'αυτα που χρησιμοποιουνται τόσα χρονια από ολους??
Έχω μια προεωπικη άποψη περί συρματων, αλλά κι αυτή θεωρητική ειναι. Το Θέμα των συρματων πρέπει να εξετασθεί έτσι κι αλλιως...




Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Νέες αναμενόμενες συσκευές η.τ. με ελεγκτή θερμοκρασίας
« Απάντηση #34 στις: Οκτωβρίου 10, 2014, 18:50 »
Θα το πιάσω λίγο πιο μαρκετίστικα.

Όταν ο Imeo δημιουργούσε σχεδόν από το μηδέν την ιδέα του πολυτελούς, ιδιαίτερου μοντ, η βιομηχανία των ατμιστικών ήταν στην ερασιτεχνική φάση. Ελάχιστα προϊόντα, ένα βήμα παραπάνω από το Κάν'το Μόνος Σου. Το ερασιτεχνικό στυλ με τα σπασμένα αγγλικά, τα γκουχ-γκουχ στην κάμερα, οι μαγκιές που πόλωναν τους ατμιστές σε πιστούς και πολέμιους, ήταν πράγματα που έκαναν δουλειά: κινούσαν το ενδιαφέρον και έφερναν πελατεία.

Μέσα σε 2-3 χρόνια (δεν λέμε για αρχαία ιστορία...) άλλαξαν τα πράγματα. Επαγγελματισμός, καλή παρουσίαση, δομημένες σχέσεις με τους ατμιστές είναι ο κανόνας για τους μεγάλους του χώρου -δεν λέω για τα μαζικά κινέζικα αλλά για τα πιο "ψαγμένα".  Η φάση "ξέρεις ποιος είμαι εγώ;", "θα τους σκίσω όλους" και "τι κατάφερα πάλι ο απίστευτος!" είναι γραφικά σε μια αγορά που ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος, οργανωμένος και σοβαρός.
Η Evolv λειτούργησε σαν μεγάλη εταιρία με τις πλάτες επιτυχημένων προϊόντων. "Επιτυχημένα" σημαίνει κάτι μύρια πωλήσεις, όχι λίγοι ικανοποιημένοι πελάτες. Αν προμοτάρει νικέλιο έχει περισσότερες πιθανότητες να "πιάσει". Την γνωρίζουν όλοι. Τον Imeo και τα GG (και δεν το λέω με χαρά...) πλέον οι καινούριοι δεν τον πολυξέρουν. Ίσως να ανατρέψει το σκηνικό αλλά δεν το βλέπω να γίνεται με μελετημένο τρόπο.

Έβαλα στο reddit το βίντεο και το ενδιαφέρον ήταν σχεδόν μηδενικό (πέρα από έναν πιστό των GG που αγωνίστηκε να πείσει πως ο Esterigon πρέπει να μας ενδιαφέρει περισσότερο από τις πιθανότατα άπειρες εκδοχές του νέου DNA). Κάποιος ρώταγε "ποιός είναι τούτος ο τύπος" και δήλωσε πως είναι το χειρότερο βίντεο που προσπάθησε να δει στη ζωή του και δεν είχα τι να του πω!

Δεν έχω ιδέα ποια συσκευή θα είναι η καλύτερη στο άτμισμα ή πιο ασφαλής για την υγεία μας. Ξέρω όμως πως ο κόσμος θέλει -και έχει ήδη- πολλές επιλογές. Του φαίνεται αστείο να πας να τον στριμώξεις σε κάποιο μαντρί -και μάλιστα με τρόπο επικοινωνακά παρωχημένο. Ούτε πουλώντας τρόμο γίνεται, ούτε με μεγάλα λόγια, ούτε με παρουσίαση που στήνει κάποιος στο PC του σε μισή ώρα. Η μπίζνα δεν είναι πια χωριό, είναι μια λαμπερή μητρόπολη και όλα αυτά δεν της λένε τίποτα.

Βλέποντας τα πρώτα σχόλια του γιατρού νιώθω πως είναι κρίμα να χαθεί η ευκαιρία για μια καλή συσκευή που έχει τα φόντα να κάνει αίσθηση. Ελπίζω να κάνουν είναι καλές και οι δυο εφαρμογές. Κερδισμένοι θα βγούμε και -παρά τις ενστάσεις- μου αρέσει η ιδέα να βρίσκεται στο παιχνίδι κάποιος Έλληνας δημιουργός.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Νέες αναμενόμενες συσκευές η.τ. με ελεγκτή θερμοκρασίας
« Απάντηση #35 στις: Οκτωβρίου 10, 2014, 19:06 »
Οπαδός της τεχνολογικής εξέλιξης από πολύ μικρός, οπαδός όμως και του δικαιώματος της επιλογής. Μέχρι στιγμής, κάποια ηλεκτρονικά μοντ, και κάποιες ηλεκτρονικές πλακέτες, έχουν τη δυνατότητα να βγάζουν error ή κόφτη όταν η θερμοκρασία της πλακέτας ή της μπαταρίας ή της κεφαλής του μοντ έρθει πολύ ψηλά. Σπάνια φυσικά φτάνει σε τέτοιες θερμοκρασίες η ελεγχόμενη παράμετρος γι αυτό και νομίζω ότι μάλλον κανείς μας δεν το έχει συναντήσει. Η παράμετρος, έρχεται preset από την κατασκευάστρια και δεν μπορούμε να την πειράξουμε, οπότε αν δεν μας ικανοποιεί η μεταβλητή που έχουν εισαγάγει, απλά δεν την αγοράζουμε.

Αυτές οι δύο εν αναμονή τεχνολογίες για τις οποίες ήδη ξεκίνησε μάχη, θα επικεντρώνονται σε θερμοκρασία αντίστασης. Η μεν DNA εκδοχή, θα μπορεί να παραμετροποιήσει αυτό το στοιχείο (από ότι κατάλαβα) και θα αφήνει το χρήστη να επιλέγει την μέγιστη θερμοκρασία. Το VIR, πάλι από ότι κατάλαβα, όχι. Και οι δύο απόψεις δεκτές, καθώς και μου αρέσει να έχω τη δυνατότητα να επιλέξω αλλά και το VIR κινείται στη λογική των μέχρι τώρα ηλεκτρονικών μοντ, στον τομέα θερμοκρασίας φυσικά.

Για όλο αυτό το εγχείρημα της μέτρησης της θερμοκρασίας της αντίστασης, έχω δύο ενστάσεις:
1) Θεωρώ ότι λόγω ιδιομορφίας χρήσης, ιδιαίτερα σε μικρούς θαλάμους ατμοποίησης και με κεραμικό, οι μετρήσεις θα έχουν μεγαλύτερη απόκλιση από την πραγματικότητα.
2) Είναι γνωστό ότι με την εκτεταμένη χρήση ενός coil, και την εμφάνιση μάκας, έχει παρατηρηθεί το φαινόμενο με ίδιες τιμές αντίστασης, να θέλουμε περισσότερο γκάζι. Τι αποτέλεσμα θα έχει κάτι τέτοιο όταν χρησιμοποιείται η ωμική αντίσταση για την μέτρηση της θερμοκρασίας?

Προσωπικά, δεν είμαι άνθρωπος που μου αρέσει να με περιορίζουν "για την ασφάλειά μου", δηλαδή να σκέφτονται για μένα πριν από μένα. Θεωρώ ότι έχω την εμπειρία να διαχειριστώ ένα ηλεκτρονικό μοντ, χωρίς αυτό να πρέπει να κάνει τη δουλειά για μένα. Ίσως τέτοιες τεχνολογίες να φανούν χρήσιμες σε κάποιους που αρέσκονται σε αντιστάσεις που πλησιάζουν το βραχυκύκλωμα και σε αποφορτίσεις που θα τρόμαζαν και τον Tesla, αλλά όχι σε μένα. Αν και το πιο πιθανό, βάσει του ατμιστικού μου προφίλ, είναι να μην φτάσω ποτέ τις μέγιστες τιμές των παραμέτρων, είτε του ενός είτε του άλλου, θέλω να έχω το δικαίωμα της επιλογής. Θέλω να έχω το δικαίωμα να δουλέψω τη συσκευή μου στο μάξιμουμ, και ας μην το κάνω ποτέ.

Αυτές είναι οι απόψεις μου από την προεπισκόπηση και μόνο των προαναγγελόμενων συσκευών. Όταν με το καλό κυκλοφορήσουν, βλέπουμε για τα περαιτέρω.


Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέες αναμενόμενες συσκευές η.τ. με ελεγκτή θερμοκρασίας
« Απάντηση #36 στις: Οκτωβρίου 10, 2014, 19:37 »
Η συσκευή που έχω εγώ στα χερια μου δίνει επιλογή σε εύρος 120 βαθμών Κελσιου, σε steps των 20 βαθμων. Για πειραματικους λογους ζήτησα και θα έχω 140 βαθμους ευρος. Τα steps μπορούν να γίνουν μικροτερα και περισσότερα,  αλλά δεν εχει και πολυ νοημα.

Αποσυνδεδεμένος micron

  • ***
  • 658
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέες αναμενόμενες συσκευές η.τ. με ελεγκτή θερμοκρασίας
« Απάντηση #37 στις: Οκτωβρίου 10, 2014, 19:56 »
Το τιτάνιο και το νικέλιο αλλάζουν ωμική αντίσταση με την αύξηση της θερμοκρασίας. Μετρώντας τη διαφορά των Ωμ μπορείς να υπολογίσεις με πολύ μεγάλη ακρίβεια τη θερμοκρασία.

Αυτή είναι η μεγάλη διαφορά μεταξύ προπαγάνδας VIR και DNA40. Ο αμερικάνος μιλάει απλά και ρεαλιστικά εξηγώντας σε σκεπτόμενους ανθρώπους. Το VIR προσπαθεί με το video - ανάμεσα στα άλλα - να μας πείσει ότι χρησιμοποιεί τιτάνιο γιατί αυτό είναι το ασφαλές και τα άλλα σύρματα θανατηφόρα. Η αλήθεια είναι πως το VIR και το DNA40 έπρεπε να χρησιμοποιήσουν κάτι διαφορετικό από kanthal για να μετρήσουν τη θερμοκρασία αφού το kanthal δεν αλλάζει ωμική αντίσταση με την αύξηση της θερμοκρασίας. Τιτάνιο εμπορεύεται ο Imeo καλά έκανε και το χρησιμοποίησε. Η evolv από την άλλη διάλεξε το νικέλιο. Θεωρητικά δεν έχει σημασία αφού και οι 2 πλακέτες θα κρατούν τη θερμοκρασία πολύ χαμηλά οπότε δεν θα παράγονται τοξικές ουσίες από κανένα σύρμα.


Ασχετο, αλλα βρε παιδια ο ενας λεει οτι δεν υπαρχει προβλημα με το νικελιο για λογους χαμηλης θερμοκρασιας, ο αλλος λεει οτι παιδια προσοχη μονο τιτανιο αλλα και αυτο το πλασαρει σε χαμηλη θερμοκρασια, μηπως τελικα το kanthal ειναι το μονο ασφαλες σε πιο υψηλες θερμοκρασιες και μας πουλανε παπαδες για να αγοραζουμε συρματα και πλακετες;

Αποσυνδεδεμένος Lux

  • ***
  • 801
  • im Proud for my cloud
Απ: Νέες αναμενόμενες συσκευές η.τ. με ελεγκτή θερμοκρασίας
« Απάντηση #38 στις: Οκτωβρίου 10, 2014, 20:11 »
εξηγει γιατι χρησιμοποιει σαν συρμα νικελιο?δεν εχω δει ολο το βιντεο.
Δυσκολο να βρεθει ανθρωπος να δει ολοκληρο το βιντεο οπως ειναι φτιαγμενο

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέες αναμενόμενες συσκευές η.τ. με ελεγκτή θερμοκρασίας
« Απάντηση #39 στις: Οκτωβρίου 10, 2014, 20:17 »
Για να μην κοροιδευομαστε,  κανένα συρμα δεν έχει ελεγθει σε χρήση στο ηλ. τσιγαρο. Θεωρητικά υπαρχουν υλικα που μπορεί να ειναι καλυτερα,  αλλά θεωρητικά μονο.
Όταν γίνουν αναλυσεις, τότε βλεπουμε. Το νικελιο 200 ποιος το έχει ελεγξει??

Αποσυνδεδεμένος gmax

  • **
  • 155
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέες αναμενόμενες συσκευές η.τ. με ελεγκτή θερμοκρασίας
« Απάντηση #40 στις: Οκτωβρίου 10, 2014, 20:34 »
Διαβάζω τόσες σελίδες στα  δύο σχετικά νήματα με σχόλια, υποθέσεις, αφορισμούς και άλλα βασισμένοι σε κάτι που έχουν δηλώσει κάποιοι ότι θα παράγουν. Το πιό συγκεκριμένο πράγμα που ελέχθη δεν βλέπω να σχολιάζεται.

 
"Έχω ζητήσει επειγόντως να λάβω το DNA 40 για μετρησεις. Περιμένω 3 εβδομαδες, χωρίς να το έχω λαβει ακομη. Όπως καταλαβαινεται, καλή είναι η θεωρια, αλλά οι μετρήσεις μετρανε.
Προχθες, με ΔΙΚΗ ΜΟΥ πρώτοβουλια, μίλησα με τον Θαναση. Σήμερα παρέλαβα την συσκευη στα χέρια μου.
Οι πρώτες παρατηρήσεις (οπτικες, χωρίς μετρήσεις) είναι ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΕΣ (το λιγότερο που μπορώ να πω). Η τεχνολογία αυτή θα αλλάξει το ηλ τσιγαρο παγκοσμίως,  πολύ συντομα. Βεβαια, αυτό απαιτεί μετρησεις, ώστε να δούμε και να αποδειξουμε το πραγματικό οφελος. Θεωρώ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ μεγάλες εταιριες να βγάζουν στην αγορά τέτοιες συσκευές χωρίς να έχουν κάνει ούτε μια μέτρηση!! Δείχνει δυστυχώς την νοοτροπία που επικρατεί στο ηλ τσιγαρο" .

  Μπορεί να αποδειχτεί το vir αποτυχία που όπως βλέπω πολλοί προεξοφλούν και εύχονται (και δεν καταλαβαίνω το γιατί) , τα συγχαρητήρια όμως στον imeo για την άμεση ανταπόκριση πρέπει να τα δώσουμε όλοι και κυρίως αυτοί που αμφισβήτησαν και την  ύπαρξή του.

Αποσυνδεδεμένος Lux

  • ***
  • 801
  • im Proud for my cloud
Απ: Νέες αναμενόμενες συσκευές η.τ. με ελεγκτή θερμοκρασίας
« Απάντηση #41 στις: Οκτωβρίου 10, 2014, 21:58 »
HANA MODZ PACK v3 DNA 40 Temperature Protected



Οριστε και η πρωτη φωτο ..

Αποσυνδεδεμένος TheGodfather

  • *
  • 86
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέες αναμενόμενες συσκευές η.τ. με ελεγκτή θερμοκρασίας
« Απάντηση #42 στις: Οκτωβρίου 10, 2014, 22:08 »

Αποσυνδεδεμένος xsad

  • **
  • 241
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέες αναμενόμενες συσκευές η.τ. με ελεγκτή θερμοκρασίας
« Απάντηση #43 στις: Οκτωβρίου 10, 2014, 22:14 »
Μπορεί να αποδειχτεί το vir αποτυχία που όπως βλέπω πολλοί προεξοφλούν και εύχονται (και δεν καταλαβαίνω το γιατί) , τα συγχαρητήρια όμως στον imeo για την άμεση ανταπόκριση πρέπει να τα δώσουμε όλοι και κυρίως αυτοί που αμφισβήτησαν και την  ύπαρξή του.

Θα αρχίσω με συγχαρητήρια σε εσένα και όσους συνεχίζουν το versus. Καταφέρνετε να αυτό-λογοκρίνονται όλοι οι υπόλοιποι. Και εξηγούμαι:

Οι περισσότεροι απέχουν να τοποθετηθούν σε αυτό το θέμα ακριβώς γι' αυτό το λόγο - πέρα από το προφανές: ότι συνεχίζουμε να μην γνωρίζουμε σχεδόν τίποτε για το ζήτημα πέρα από δηλώσεις. Για όσους απορούν με τη στάση πολλών μελών αυτού του forum όπως και των mods, αισθάνομαι υποχρεωμένος να πω ότι 2-3 φορές τα τελευταία 2-3 χρόνια ο χώρος που μας φιλοξενεί γίνεται το λιγότερο σμπαράλια από τις ξεδιάντροπες διαφημιστικές ή/και δυσφημιστικές εκστρατείες του ineo & co. Όταν ο κακός χαμός σε βαθμό διάλυσης ολοκληρωθεί - και πολλά μπορούν να ειπωθούν για το ζήτημα - δεν είναι οι ίδιοι που συμμαζεύουν τα ασυμμάζευτα αλλά εκείνοι που κράζουμε συνέχεια ενώ βρίσκονται με τη σκούπα και το φαράσι στα χέρια. Βεβαίως και διαφωνώ με αποφάσεις ban που έχουν πέσει και ταυτόχρονα αναγνωρίζω ότι όταν είσαι στα όρια μπορεί να βγεις κιόλας. 

Με κάθε ειλικρίνεια, δεν αισθάνθηκα την ανάγκη για συγχαρητήρια ούτε στο γιατρό ούτε και στον ineo. Ο πρώτος έχει το δρόμο του και συχνά πυκνά μας κάνει υπερήφανους για την προσπάθειά του. Ο δεύτερος έχει και εκείνος το δρόμο του... και σταματώ εδώ. Όταν δούμε το προϊόν, δουλεύει, μετρηθεί και αποδίδει αυτά που υπόσχεται (όλα όμως ) εδώ θα είμαστε.

Στο θέμα "νέες αναμενόμενες συσκευές η.τ. με ελεγκτή θερμοκρασίας" - που δεν είναι διαφήμιση για το dna ή το - vir με απασχολούν ανάμεσα σε άλλα συγκεκριμένα ερωτήματα και αναρωτιέμαι αν είναι κάποιος σε θέση να δώσει ορισμένες πρώτες απαντήσεις:

(1) οι δύο συσκευές που ετοιμάζονται να βγουν στο εμπόριο απευθύνονται σε χρήστες mod και rebuildable. Πως θα αλλάξουν ό,τι γνωρίζουμε για το άτμισμα όταν δεν είμαστε ούτε το 1% των χρηστών η.τ. παγκοσμίως;
(2) ο γιατρός φαίνεται πιο εύστοχος όταν μιλάει για την τεχνολογία γενικότερα, όμως, μπορεί αυτό να σημαίνει πως οι μεγάλοι κατασκευαστές σε αυτή την αγορά έχουν τέτοιες λύσεις compact και φθηνές ώστε να κυκλοφορήσουν ευρέως;
(3) εάν οι νέες συνθήκες ατμίσματος είναι πιο υγιεινές, πόσο λιγότερο υγιεινές είναι εκείνες που χρησιμοποιούμε τώρα; Και πάλι το ερώτημα αφορά μπαταριοθήκες και επισκευάσιμους και όχι ego style με καλές ή κακές κεφαλές. Το ερώτημα είναι τελείως ποσοτικό με βάση όσα λέμε εμείς οι ίδιοι σε καπνιστές να κάνουν τη μετάβασή.
(4) το "ποιοτικό" άτμισμα που κάνουμε τώρα είναι στ' αλήθεια ποιοτικό μέχρι να "φάμε καψούλι" (αν φάμε) ή είναι αλήθεια ποιοτικό εφόσον προσέχουμε τροφοδοσίες και υλικά του ατμοποιητή;

Αποσυνδεδεμένος gmax

  • **
  • 155
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέες αναμενόμενες συσκευές η.τ. με ελεγκτή θερμοκρασίας
« Απάντηση #44 στις: Οκτωβρίου 10, 2014, 22:43 »
 Τι δεν κατάλαβες?
Εξηγώ απλά και κατανοητά.
Μπορεί να βγεί αύριο ο γιατρός και να πεί ότι το vir είναι πατάτα. Κράζουμε τον κατασκευαστή χαίρονται καποιοι για την αποτυχία του και πάμε γι' άλλα.
Εγώ είπα ότι το μπράβο στον κατασκευαστή αξίζει όχι για την κατασκευή του που δεν ξέρουμε τι είναι και τι κάνει αλλά γιατί την έστειλε σε έναν επιστήμονα και όχι σε έναν promoter-tester.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172483 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277399 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15461 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14102 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9444 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43516 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 447 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36156 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560035 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 183154 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 227 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 11202 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364