vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

365 επισκέπτες, 7 χρήστες
Tem, Mimhsdr, maprix, dkostas, lidbab, gfilip, panoskapa

Twitter

Νέες αναμενόμενες συσκευές η.τ. με ελεγκτή θερμοκρασίας

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Μεταφορά από εδώ: http://vaping.gr/index.php/topic,23297.msg768699.html#msg768699

Οφείλω να πω ότι σαν χαρακτηριστικά, είναι εξωπραγματικά προχωρημένο.
Κάποια μου αρέσουν (τα περισσότερα) κάποια δεν μου αρέσουν (πχ αποκλεισμός kanthal, δεν κατάλαβα για ποιό λόγο αφού και το ανοξείδωτο ατσάλι λέτε οτι δεν είναι και τόσο βιοσυμβατό, όμως παίζει με το mod. Δεν μου αρέσει επίσης να μην έχω τη δυνατότητα επιλογής στο πώς θα ατμίζω βάζοντας διαφορετικές αντιστάσεις).
Αυτό που με ανησυχεί είναι πως με τόσες πολλές λειτουργίες ανοίγει ο δρόμος και για πολλά bugs / προβλήματα ειδικά για κάτι τόσο νέο και πρωτοποριακό που λογικά έχει στηθεί με πολύ νέο s/w.
Κάτι άλλο που με μπέρδεψε, είναι ότι δεν έχει οθόνη αλλά έχει μενού. Πώς το χειριζόμαστε το μενού?
Καλό θα ήταν πάντα κατά τη γνώμη μου, να υπάρχει και κάποια ένδειξη του πότε θα είναι διαθέσιμο.
Πάντως πρέπει να μιλάμε για πολύ προχωρημένο mod, μήπως αυτό είναι που εννοούσε ο γιατρος (Φαρσαλινός) σε πρόσφατο ποστ του εδώ http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,22820.msg766162.html#msg766162


Αναφερόμουν πράγματι στην τεχνολογία μέτρησης και διατήρησης σταθερής θερμοκρασίας της αντίστασης σε πραγματικό χρόνο και καθ'όλη την διάρκεια της τζούρας. Είναι κάτι πρωτοποριακό, που θα το δούμε πρώτα να έρχεται από Αμερική (είναι ήδη σε μαζική παραγωγή, απλά δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμη στην αγορά). Προβλέπω να γίνεται μάχη μεταξύ κατασκευαστών.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 03, 2020, 13:07 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέες αναμενόμενες συσκευές η.τ. με ελεγκτή θερμοκρασίας
« Απάντηση #1 στις: Οκτωβρίου 09, 2014, 13:49 »
Συγνώμη αλλά πιστεύεται ότι ένα ηλεκτρονικό κύκλωμα μπορεί να κάνει όσα αναφέρονται;

π.χ
1. Δεν αφήνει να ατμίσεις ακρολείνη που είναι δηλητήριο
Δηλαδή ο ατμός θα περνάει μέσα από το κύκλωμα, θα γίνεται ακαριαία χημική ανάλυση και αν βρεθεί ακρολείνη θα ανοίγει ένα ανεμιστηράκι που θα γυρνάει τον ατμό πίσω και δεν θα τον αφήνει να φτάσει στον χρήστη;

Φαντάζομαι εννοεί ότι η θερμοκρασία δεν θα φτάνει σε επίπεδα που να παράγεται ακρολείνη. Πάντως αμφιβάλλω αν μπορεί να εξαλείψει πλήρως την παραγωγή ακρολείνης.

2. Γνωρίζει πότε ο ατμοποιητής είναι άδειος, αν έχει κακή τροφοδοσία ή είναι στεγνό το φυτίλι και θα το κάνει να βγάλει λίγο ατμό. Σε λίγο θα σταματήσει να δουλεύει και θα δώσει σήμα στο led
Και πως θα το καταλαβαίνει; Θα έχει ένα μάτι που θα βγαίνει έξω από το μοντ και θα κοιτάει το τζαμάκι του άτμο να δει αν υπάρχει υγρό;

Αυτό θα γίνεται μέσω μέτρησης θερμοκρασίας, όχι με ανιχνευτές ή αισθητήρες υγρού


Διόρθωση ενσωματωμένης απάντησης στην παράθεση.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 09, 2014, 16:43 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέες αναμενόμενες συσκευές η.τ. με ελεγκτή θερμοκρασίας
« Απάντηση #2 στις: Οκτωβρίου 09, 2014, 14:16 »
Διαβάζοντας όλες τις απαντήσεις αντιλαμβάνομαι πως πιθανότατα δεν έχετε καταλάβει την αξία του θέματος.
Το θέμα δεν είναι το VIR ή το DNA. Το θέμα είναι το temperature control. Αυτό αποτελεί επανάσταση. Ο λόγος είναι απλός: σχεδόν ότι τοξικό βγαίνει από το ηλεκτρονικό τσιγάρο προέρχεται από θερμική αποδόμηση των βασικών συστατικών του υγρού. Το συνολικό θερμικό φορτίο και η μέγιστη θερμοκρασία παίζουν σημαντικότατο ρόλο σε αυτό. Μέχρι τώρα δεν υπήρχε η δυνατότητα ελέγχου της θερμοκρασίας, φαίνεται όμως πως τώρα αυτό επιτυγχάνεται.
Φυσικά όλα αυτά θα πρέπει να διαπιστωθούν στην πράξη, με μετρήσεις σε εργαστήριο. Κι όταν λέω μετρήσεις εννοώ τόσο μετρήσεις θερμοκρασίας όσο και μετρήσεις έκλυσης τοξικών ουσιών.


Αυτός είναι και ο σκοπός του crowdfunding που ανέβασα χθες στο indiegogo.


Φυσικά, δεν θα κοιτάξουμε μόνο το ζήτημα της ασφάλειας αλλά και της ευχαρίστησης. Και ευχαρίστηση σημαίνει να μπορεί να παραχθεί σημαντική ποσότητα ατμού ανά τζούρα, σε λογικούς χρόνους τζούρας. Αυτό θα το διαπιστώσουμε στις εργαστηριακές μελέτες.


Το θέμα των υλικών σχετίζεται περισσότερο με την τεχνολογία μέτρησης της θερμοκρασίας παρά με την προσπάθεια προώθησης συγκεκριμένων υλικών. Ποιος σας είπε ότι η άλλη αντίστοιχη συσκευή από το εξωτερικό θα σας δίνει την δυνατότητα να χρησιμοποιείται όποιο σύρμα θέλετε; Εκεί θα έχετε μόνο 1 επιλογή σύρματος.


Η τεχνολογία ελέγχου θερμοκρασίας στην τζούρα είναι εξαιρετικά σημαντική, απλά δεν το είδατε να αναφέρεται από τους επιστήμονες επειδή κανένας δεν προέβλεπε ότι θα μπορούσε να συμβεί σε σύντομο χρονικό διάστημα.


Όλα αυτά τα λέω με την επιφύλαξη ότι μπορεί θεωρητικά να στέκουν όμως δεν έχω κάνει μετρήσεις σε καμία τέτοια συσκευή για να διαπιστώσω αν όλα αυτά συμβαίνουν στην πραγματικότητα. Αλλά νομίζω αυτό θα γίνει σύντομα...

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέες αναμενόμενες συσκευές η.τ. με ελεγκτή θερμοκρασίας
« Απάντηση #3 στις: Οκτωβρίου 09, 2014, 14:37 »
Κάτι τέτοιο δεν θα μπορούσα να βάλουμε και μόνοι μας τα στάνταρ;
Εννοώ να μην ξεπερναμε κάποια βατ και να μην διαρκεί η τσουρα πολύ;

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέες αναμενόμενες συσκευές η.τ. με ελεγκτή θερμοκρασίας
« Απάντηση #4 στις: Οκτωβρίου 09, 2014, 14:45 »
Όχι. Η θερμοκρασία εξαρτάται από πάρα πολλούς παράγοντες. Εγώ και στα 7 watt και στα 15 watt ξεπέρασα εύκολα τους 200οC.

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέες αναμενόμενες συσκευές η.τ. με ελεγκτή θερμοκρασίας
« Απάντηση #5 στις: Οκτωβρίου 09, 2014, 15:26 »
Αν και ειμαι οφτοπικ.θα μπορούσες γιατρέ να ανεβάσεις το λινκ με το crowdfunding?

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέες αναμενόμενες συσκευές η.τ. με ελεγκτή θερμοκρασίας
« Απάντηση #6 στις: Οκτωβρίου 09, 2014, 16:05 »
http://igg.me/at/ecig-temp
(σε συντομογραφία).
Όπως γράφω στο τέλος, περιμένω τους επαγγελματίες να συνεισφέρουν (θα λάβουν και απόδειξη μάλιστα) κι όχι τους ατμιστές....

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέες αναμενόμενες συσκευές η.τ. με ελεγκτή θερμοκρασίας
« Απάντηση #7 στις: Οκτωβρίου 09, 2014, 18:02 »
Γιατρέ,γνωρίζεις γιατί υπάρχει περιορισμός στα σύρματα;

Δεν νομίζω να ειναι απο θέμα υγείας μόνο.

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Νέες αναμενόμενες συσκευές η.τ. με ελεγκτή θερμοκρασίας
« Απάντηση #8 στις: Οκτωβρίου 10, 2014, 00:06 »
Επειδή η μέτρηση της θερμοκρασίας, δεν γίνεται με μέτρηση της θερμοκρασίας, αλλά με μέτρηση τάσης-ρεύματος.
Οπότε πρέπει να γνωρίζεις τις ακριβείς ιδιότητες του υλικού του σύρματος και αυτές να είναι σταθερές.
Υποθέτω εγώ τώρα, περιμένοντας την απάντηση του γιατρού.

Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέες αναμενόμενες συσκευές η.τ. με ελεγκτή θερμοκρασίας
« Απάντηση #9 στις: Οκτωβρίου 10, 2014, 00:47 »
Όχι. Η θερμοκρασία εξαρτάται από πάρα πολλούς παράγοντες. Εγώ και στα 7 watt και στα 15 watt ξεπέρασα εύκολα τους 200οC.
Μα τελικα αυτη η θερμονρασία δεν είναι απαραίτητη τελικα για την ατμοποιηση  πχ της vg με flash poit καιboiling point 160 ο και 220ο αντιστοιχα αν θυμαμαι καλα?

Αποσυνδεδεμένος oaksmoke

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέες αναμενόμενες συσκευές η.τ. με ελεγκτή θερμοκρασίας
« Απάντηση #10 στις: Οκτωβρίου 10, 2014, 03:13 »
Αν με το ίδιο σύρμα (έστω τιτάνιο)  φτιάξουμε διαφορετικού τύπου αντιστάσεις, κανονική αντίσταση με silica, με mesh σε genesis , micro coil και βαμβάκι,  ίδια Ωμ και ίδια watt, πχ 1.2 Ω στα 10 watt, έχουμε διαφορά θερμοκρασίας;  Ποια θεωρείται ποιο ”ασφαλής ” ;

Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέες αναμενόμενες συσκευές η.τ. με ελεγκτή θερμοκρασίας
« Απάντηση #11 στις: Οκτωβρίου 10, 2014, 09:55 »
Καλημερα στα ερωτηματα πιο πανω του φιλου,να προσθεσω και το δικο μου,το
κεραμικο πως συμμετεχει στο θεμα θερμοκρασια;

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Νέες αναμενόμενες συσκευές η.τ. με ελεγκτή θερμοκρασίας
« Απάντηση #12 στις: Οκτωβρίου 10, 2014, 10:23 »

DNA 40 με έλεγχο θερμοκρασίας

[youtube]K8j_Za5RaTU[/youtube]

Αποσυνδεδεμένος zilberto

  • **
  • 222
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέες αναμενόμενες συσκευές η.τ. με ελεγκτή θερμοκρασίας
« Απάντηση #13 στις: Οκτωβρίου 10, 2014, 11:59 »
Καθαρό νικέλιο λοιπόν η επιλογή της Evolv για αντιστάσεις ρυθμιζόμενης θερμοκρασίας.
Εξακολουθεί να λειτουργεί ως συσκευή με άλλα σύρματα αλλά όχι η συγκεκριμένη λειτουργία.

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέες αναμενόμενες συσκευές η.τ. με ελεγκτή θερμοκρασίας
« Απάντηση #14 στις: Οκτωβρίου 10, 2014, 12:08 »

Γιατρέ σε τι ατμοποιητές έχεις παρατηρήσει την ακρολεϊνη στα χαμηλά watt; Εργοστασιακούς ή και επισκευάσιμους με πολύ παροχή;

Όσο για το DNA, το πιο σημαντικό για εμένα είναι ότι βγάζουν 25άρι εκτός από το 40άρι, με τα ίδια χαρακτηριστικά. Μετά την provape, άλλη μια μεγάλη εταιρία που δεν θέλει να παίζει μα%@#$*ς. Όσο για το σύρμα, κάποια στιγμή θα κατασταλάξουν όλοι οι κατασκευαστές αν συνεχιστεί αυτή η τεχνολογία. Στη θεωρία όλα τα σύρματα καλά είναι πάντως.


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3656 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 957 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172526 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277531 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15472 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14111 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9454 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43563 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 450 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36221 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560189 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 183716 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem