vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

507 επισκέπτες, 7 χρήστες
dkostas, petr@n, Sergios, Ηρακλης, GeorgeGTS, Doubt, vasim

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5205 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2014, 13:26 »

Καλημέρα σας!! :)
Την παραπάνω απορία έχω κι εγώ.. :confused1:  (δυο ημερών το η.κ. μου)
Ααα και μια απορία ακόμη.. Διάβασα στο φυλλάδιο οδηγιών  ότι δεν είναι κατάλληλο για όσους παίρνουν αντικαταθλιπτικά χάπια..και δεν το ρώτησα στο κατάστημα που το πήρα. Αν μπορεί να μου απαντήσει κάποιος?
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων :respect:

Καλησπέρα. Για την παράθεσή σου, βλέπε απαντήσεις πιο πάνω.

Για το θέμα με αντικαταθλιπτικά, έχω την εντύπωση πως έχει να κάνει με τη νικοτίνη και τις αλληλεπιδράσεις της με τις εκάστοτε δραστικές ουσίες.

Διατηρώντας κάθε επιφύλαξη για το αν αυτό ισχύει στην περίπτωσή μας, ειπνεόμενη μέσω ατμού νικοτίνη και άλλος τρόπος εισαγωγής του αντικαταθλιπτικού στον οργανισμό, είναι πολύ πιθανό η εταιρεία που παρασκευάζει το υγρό σου να έβαλε την προειδοποίηση για παν ενδεχόμενο.

Επαναλαμβάνω ότι αυτό είναι προσωπική πιθανολόγηση καθώς ούτε γιατρός είμαι ούτε έχω ερευνήσει το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kostasfender

  • **
  • 386
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5206 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2014, 13:30 »
H δική σου πρόταση Nemesis για κάποιον καλό και ποιοτικό για αρχάριο όπως εγώ; Γυρνάω γύρω από τον Mini Protank πάντως...! ;)

Αποσυνδεδεμένος nickol

  • 3
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5207 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2014, 13:33 »
Καλησπέρα. Για την παράθεσή σου, βλέπε απαντήσεις πιο πάνω.

Για το θέμα με αντικαταθλιπτικά, έχω την εντύπωση πως έχει να κάνει με τη νικοτίνη και τις αλληλεπιδράσεις της με τις εκάστοτε δραστικές ουσίες.

Διατηρώντας κάθε επιφύλαξη για το αν αυτό ισχύει στην περίπτωσή μας, ειπνεόμενη μέσω ατμού νικοτίνη και άλλος τρόπος εισαγωγής του αντικαταθλιπτικού στον οργανισμό, είναι πολύ πιθανό η εταιρεία που παρασκευάζει το υγρό σου να έβαλε την προειδοποίηση για παν ενδεχόμενο.

Επαναλαμβάνω ότι αυτό είναι προσωπική πιθανολόγηση καθώς ούτε γιατρός είμαι ούτε έχω ερευνήσει το θέμα.


Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!! ;)
Θα ρωτήσω και τη γιατρό μου σχετικά..



@ Nickol
Καλησπερα. :bye:
Αυτο που χρειαζεται συχνη αλλαγη σε εναν εργοστασιακο ατμοποιητη ειναι η κεφαλη ατμοποιησης που χοντρικα πρεπει να την αλλαζεις καθε 20-25ml χρησης.
Θα το καταλαβαινεις και μονη σου με την εμπειρια που αποκτας με τον καιρο ποτε χρειαζεται αλλαγη απο την κοπωση που θα παρατηρεις.
Οσον αφορα το επιστομιο που σου ειπαν αλλαγη καθε 10 μερες, αυτο δεν ισχυει (με την προυποθεση οτι δε θα το μασας εσυ ή ο σκυλος σου :tongue_smilie: ).
Το επιστομιο θελει ομως συνεχες καθαρισμα, καθοτι οντας πλαστικο μπορει να γινει εστια μικροβιων.
Ετσι, μεσα στην ημερα, αρκετες φορες πλυσιμο με νερο ή και οινοπνευμα, ειδικα να μπαινει συχνα σε τσεπες, ακουμπαει σε τραπεζια κτλ.
Περισσοτερες πληροφοριες σχετικα με τη συντηρηση και τον καθαρισμο των clearomisers μπορεις να βρεις εδω.

Για το θεμα με τα αντικαταθλιπτικα δεν εχω ιδεα, αλλα απ' οτι ειδα πηρες απαντηση απο τον Cruiser απο κατω.

Ευχαριστώ πολύ!! ;)  αα και κάτι τρελό.. αν το βάλω να πλυθεί στο πλυντήριο πιάτων (μόνο το επιστόμιο).. και η νικοτίνη θα επηρεάσει τα άλλα πιάτα..? κουφή όλη η ερώτηση αλλά..



Από το συντoνισμό: Συγχώνευση συνεχόμενων μυνημάτων.
Όχι συνεχόμενα μηνύματα από τον ίδιο χρήστη, κάντε τροποποίηση του μηνύματός σας
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 03, 2014, 13:48 από Nemesis_rds »

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5208 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2014, 13:46 »
H δική σου πρόταση Nemesis για κάποιον καλό και ποιοτικό για αρχάριο όπως εγώ; Γυρνάω γύρω από τον Mini Protank πάντως...! ;)

Ναι, μια χαρα ειναι ο Mini Protank 2/3.
Επισης καλες επιλογες ειναι οι GEMINI MINI και Kangertech Aerotank Mini.

Αποσυνδεδεμένος kostasfender

  • **
  • 386
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5209 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2014, 13:49 »
Θα τα κοιτάξω και από κοντά! Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου  :D

Αποσυνδεδεμένος Alfabravo

  • **
  • 344
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5210 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2014, 13:54 »
Ευχαριστώ πολύ!! ;)  αα και κάτι τρελό.. αν το βάλω να πλυθεί στο πλυντήριο πιάτων (μόνο το επιστόμιο).. και η νικοτίνη θα επηρεάσει τα άλλα πιάτα..? κουφή όλη η ερώτηση αλλά..

Το πιθανότερο είναι να ψάχνεις το επιστόμιο μέσα στο πλυντήριο, ή να ακούς χτυπήματα κατά την διάρκεια της λειτουργίας τους, αφού δεν θα μπορεί να σταθεροποιηθεί κάπου και θα βολοδέρνει μέσα στο χώρο πλύσης.
 
Αν και νομίζω ότι είναι υπερβολή το πλυντήριο, τα υπόλοιπα σκεύη σου δεν θα πάθουν τίποτε.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5211 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2014, 13:57 »




Ευχαριστώ πολύ!! ;)  αα και κάτι τρελό.. αν το βάλω να πλυθεί στο πλυντήριο πιάτων (μόνο το επιστόμιο).. και η νικοτίνη θα επηρεάσει τα άλλα πιάτα..? κουφή όλη η ερώτηση αλλά..




Οντως κουφή! Με τα λίτρα νερό που εκτοξεύει το πλυντήριο πιάτων, μάλλον και αποσταγμα αρσενικού θα εξολόθρευε, όχι διάλυμα νικοτίνης υψηλής αραίωσης.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5212 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2014, 13:58 »
Φίλη nickol, καμιά ερώτηση δεν είναι κουφή ή περίεργη για ένα νέο μέλος!

Όταν λέμε καθαρισμό του επιστομίου, μιλάμε απλά για πλύσιμο με νερό ή οινόπνευμα με καλό σκούπισμα μετά, πριν την επαναχρησιμοποίηση. Δεν υπάρχει λόγος για πλυντήριο πιάτων ή άλλη περίτεχνη μέθοδο. Τρεχούμενο νερό ή τρίψιμο με οινόπνευμα και καλό σκούπισμα.

Στην περίπτωση που χρησιμοποιήσεις οινόπνευμα, να προσέξεις να μην είναι αρωματισμένο όπως συνηθίζεται, καθώς μετά θα σου αφήνει για ώρα μία πικρίλα στο στόμα. Προσωπική εμπειρία από τις αρχές μου στο ητ.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5213 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2014, 13:59 »
αν περάσεις το επιστόμιο μέσα από ένα από τα κάθετα σιδεράκια που έχει το πλυντήριο πιάτων για να στηρίζει τα πιάτα, μια χαρα στερεώνεται.
Βέβαια θα συμφωνήσω οτι είναι too much να το πλύνεις έτσι..

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5214 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2014, 17:40 »
καλησπερα, θα η8ελα να ρωτησω πως ανοιγω νεο θεμα, καθως ψαχνω αλλα δεν το βρισκω :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5215 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2014, 18:11 »
Δεν μπορείς αν δεν συμπληρώσεις 5 μηνύματα.
Πόσταρε ό,τι θέλεις εδώ και αν είναι για νέο θέμα, θα το δημιουργήσουν οι συντονιστές διαχωρίζοντας το μήνυμά σου η θα το μετακινήσουν σε ήδη υπάρχον θέμα που ταιριάζει.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5216 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2014, 19:45 »
Κάποια μηνύματα για άνοιγμα καταστήματος η.τ. - καφέ μεταφέρθηκαν εδώ:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,3174.msg760515.html#msg760515

Αποσυνδεδεμένος Mesis

  • 1
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5217 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2014, 21:58 »
Καλησπέρα σε όλους,
είμαι ατμιστής εδώ και 3 βδομάδες. Ξεκίνησα με μία μπαταρία Epsilon 1100 και με αυτόν τον ατμοποιητή
http://www.nobacco.gr/el/e-shop/accessories/atmopoiites-126/2523-01-01-0875-nobacco-ego-epsilon-s-bdc-1-8-ohm-mayro-detail

Το πρόβλημα μου είναι με τις αντιστάσεις, στο μαγαζί μου δίνουν αυτές
http://www.nobacco.gr/el/e-shop/accessories/atmopoiites-126/2509-01-01-0865-atomizer-ego-epsilon-bdc-1-8-ohm-detail
οι οποίες μου καίγονται σε 2-3 μέρες (έχω αγοράσει 7 μέχρι τώρα) και μετά την πρώτη μέρα χάνετε αρκετά η γεύση. Δοκίμασα να αλλάξω και ατμοποιητή (ξαναπήρα τον ίδιο) όπως μου είπαν στο κατάστημα αλλά τα ίδια. Ο τυπάς στο nobacco πάντα βρίσκει μια δικαιολογία γιατί κάηκε άλλα ποτέ δεν είναι αυτό (ποτέ δεν αφήνω το υγρό να παίσει κάτω από τις τρύπες της αντίστασης και δεν κλείνω τις εξωτερικές τρύπες του ατμοποιητή).
Οπότε θέλω να ακούσω συμβουλές για το τι να αλλάξω ή τι φταίει και καίγονται τόσο εύκολα. :D :D
Eυχαριστώ για τον χρόνο σας.

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5218 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2014, 22:18 »
Το πιο πιθανό είναι να είναι προβληματικές οι αντιστάσεις. Δεν ξέρω για τις συγκεκριμένες, αλλά παρόμοιες εμένα μου βγήκαν πολλές σκάρτες, περίπου όπως αναφέρεις κι εσύ. Υπάρχουν βέβαια και υγρά που καταστρέφουν γρήγορα τις αντιστάσεις αλλά φαντάζομαι ότι θα στο έλεγε αν ήταν αυτό. Γενικά από μία αντίσταση αυτού του τύπου θα περίμενε κανείς να βγάλει 25-30 ml υγρού με νορμάλ υγρά. Στο τι να κάνεις θα σου έλεγα να δοκιμάσεις να προμηθευτείς από άλλο κατάστημα αντίσταση και να δεις αν κάνει διαφορά.

Αποσυνδεδεμένος imjp1982

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5219 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2014, 22:26 »
Φιλε Mesis καλησπερα..Απο εδω και περα αν μπορεις να προμηθευεσαι τις νεες κεφαλες για τον ατμοποιητη που εχεις,τις BVC..Και ασε στην ακρη τις BDC..Τωρα που γραφω ατμιζω με  τον ιδιο ατμοποιητη που εχεις και συ και την κεφαλη BVC 1.8 ohm..Οι BVC κεφαλες ειναι σαφως ανωτερες σε ολα(Γευση-Χτυπημα-Ντουμανι) απο τις προηγουμενες BDC που χρησιμοποιουσα και δεν καιγονται και ευκολα.... :bye: :bye: :bye:


http://www.vapeland.gr/aspire-bvc


http://www.vaporsolutions.gr/bcc-bottom-coil-clearomizer/609-bvc-for-nobacco-aspire-a5.html
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 06, 2014, 22:36 από imjp1982 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1455 171682 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 19:47
από Ηρακλης
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275640 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15264 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13970 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9306 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42837 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35118 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557912 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182186 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 184 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9269 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364