vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

519 επισκέπτες, 7 χρήστες
dkostas, camber, giorgos1999, tony1976, Ribot, manoslykos, yorgoss

Twitter

Πόσο κρατάνε οι μπαταρίες;

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Πόσο κρατάνε οι μπαταρίες;
« Απάντηση #15 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2010, 21:01 »
Μα δεν μίλησε κανείς για μπαταρίες 1,5V
εγώ είπα
Παράθεση
Υπάρχουν επαναφορτιζόμενες μπαταρίες λιθίου του εμπορίου 600 έως και 2800 mah ( δυστυχώς όχι από ελλάδα)

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόσο κρατάνε οι μπαταρίες;
« Απάντηση #16 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2010, 21:08 »
Μα δεν μίλησε κανείς για μπαταρίες 1,5V
εγώ είπα
Δεν απάντησα σ' εσένα Σταύρο. Φυσικά και έχεις δίκιο σ' αυτό που έγραψες.

Απλώς διευκρίνισα το θέμα με τις κλασσικές μπαταρίες εμπορίου (1.5V) ακόμη μια φορά, γιατί ιδιαίτερα πολλοί νέοι φίλοι μπορεί να μπερδευτούν.

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: Πόσο κρατάνε οι μπαταρίες;
« Απάντηση #17 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2010, 21:13 »
Τι να πώ........  ενα μεγάλο ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις. :respect:

Μου λύθηκε και αυτή η απορία.. :)  Εχω το black line, και απο ότι καταλαβαίνω, η πάω σε ιδιοκατασκευή, η παίρνω την 900άρα για τον δρόμο.
Η δουλειά μου είναι εξ.υπάλληλος, και υπάρχουν και περιπτώσεις που μπορεί να είμαι και όλη μέρα στον δρόμο.  Βέβαια έχω δει ότι υπάρχει και ταμπακιέρα την οποία και προ-φορτίζεις, και βάζεις μέσα το τσιγάρο και φορτίζει καθ' οδόν..

Ο.κ κατάλαβα πλέον πώς πρέπει να κινηθώ.  Πάντως.......άν και νομίζω ότι το γνωρίζετε, για ιδιοκατασκευές υπάρχουν και οι lipo, με τάση 3.7 volt.
To πλεονέκτημα είναι, ότι κρατάνε σταθερό το ρεύμα τους μέχρι τέλους, οπότε και πέφτουν απότομα..  Αλλά είναι μακράν μπροστά από όσες ξέρετε..   Το μόνο θεματάκι είναι, ότι χρειάζονται "ειδικούς" φορτιστές.   Αν.........λέω άν κινηθώ σε ιδιοκατασκευή, μάλλον με lipo θα παίξω..      Ποιά είναι η γνώμη σας.

Αποσυνδεδεμένος Τριπολίτης

  • *****
  • 2016
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόσο κρατάνε οι μπαταρίες;
« Απάντηση #18 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2010, 21:21 »
ποιες ειναι αυτες οι lipo??

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: Πόσο κρατάνε οι μπαταρίες;
« Απάντηση #19 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2010, 21:39 »
ποιες ειναι αυτες οι lipo??

Ναί............  καλό το ερώτημα, αλλά πώς να σου απαντήσω...

Χρησιμοποιούνται κυρίως στον μοντελισμό, και τώρα τελευταία "νομίζω" ότι τις εχω συναντήσει και σε κινητά..
Είναι ολόκληρη συζήτηση, και δεν ξέρω άν μπορώ να σε καλύψω. 

Ομως κάποιος φίλος, ο οποίος αγόρασε η.τ σε κάποιο κατάστημα το οποίο βρίσκεται κάπου μετά την Τρύπα του Καραμανλή κοντά στην express servis στον δρόμο για Λαγονήσι, του είπε ότι είναι βελτιωμένο και έχει μπαταρία lipo. 

Μπορείς να βγάλεις πιστεύω μια άκρη, διαβάζοντας εδώ.

Πολύ πολύ χονδρικά θα σου πώ, ότι οι lipo, στα αντίστοιχα max, βγάζουν πολύ περισσότερο χρόνο λειτουργείας, και πιο σταθερό.

Αποσυνδεδεμένος Τριπολίτης

  • *****
  • 2016
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόσο κρατάνε οι μπαταρίες;
« Απάντηση #20 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2010, 22:43 »
καταλαβα.σε ευχαριστω για τις διευκρινισεις.Η.Τ με μπαταρια κινητου  :hmmm: Ι Δ Ε Α!!

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: Πόσο κρατάνε οι μπαταρίες;
« Απάντηση #21 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2010, 22:55 »
Ως νεοεισερχόμενος στο hobby του η.τ,  δεν μπορώ να πώ κάτι συγκεκριμένο, γιατί ίσως αστοχήσω..

Αλλά τώρα που κατανόησα την απορία μου θα το ψάξω,  μιας και οι γνώσεις μου στις lipo, είναι καλύτερες..... 8)

Αποσυνδεδεμένος Τριπολίτης

  • *****
  • 2016
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόσο κρατάνε οι μπαταρίες;
« Απάντηση #22 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2010, 23:10 »
για ψαχτω.γιατι αμα το κανω εγω μπορει να με μαζεψουνε για τρομοκρατικη επιθεση στον εαυτο μου απο ΗΤ πυροτεχνημα  :angel:

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: Πόσο κρατάνε οι μπαταρίες;
« Απάντηση #23 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2010, 23:24 »
Nai, έχουν ένα θέμα ότι σκάνε, κυρίως κατά την φόρτιση..

 Αλλά πρέπει να κάνεις χονδρή μ@λ@κία.
Οσοι έχουν κατανοήσει το θέμα lipo, δεν έχουν θέμα. ;)  Εγώ φορτίζω 3 χρόνια τώρα τις συγκεκριμένες, και όλα ο.κ...

Αλλιώς, η αμέσως επόμενη λύση είναι A 123.

3.3 volt ανα στοιχείο, αλλά......  είναι λίγο τούβλα..
Δέν τις έχω δουλέψει, αλλά οι κριτικές είναι πάρα πολύ καλές..

Αποσυνδεδεμένος zoobi

  • ****
  • 1159
  • Φύλο: Άντρας
  • Όπου υπάρχει καπνός... μπορεί να είναι ατμός.
Απ: Πόσο κρατάνε οι μπαταρίες;
« Απάντηση #24 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2010, 01:08 »
Υπάρχουν καταπληκτικές προστατευμένες μπαταρίες λιθίου 3.7V (όπως οι AW), High drain 3.7V ασφαλούς χημείας LiMn (όπως οι AW-IMR), 3.2V protected LifePo 4 (όπως του eastmall).

Οι LiPo είναι καταπληκτικές αλλά θεωρούνται οι πιο επικίνδυνες μπαταρίες αν κάτι στραβώσει.

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: Πόσο κρατάνε οι μπαταρίες;
« Απάντηση #25 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2010, 22:04 »
Eρωτησούλα.....   
Αν υποθέσουμε, ότι θέλει κάποιος να κάνει κάποια "ιδιοκατασκευή", με εξωτερική πηγή.
Απο που μπορεί να προμηθευτεί το ανάλογο "βίσμα" μπαταρίας, που θα ταιριάζει στόν ατμοποιητή.

Χαλάει μια μπαταρία...
Χαλάει ένα φορτιστή..
Πωλείται κάπου με τα καλωδιάκια του..

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόσο κρατάνε οι μπαταρίες;
« Απάντηση #26 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2010, 22:39 »
Eρωτησούλα.....   
Αν υποθέσουμε, ότι θέλει κάποιος να κάνει κάποια "ιδιοκατασκευή", με εξωτερική πηγή.
Απο που μπορεί να προμηθευτεί το ανάλογο "βίσμα" μπαταρίας, που θα ταιριάζει στόν ατμοποιητή.
Εάν κατάλαβα καλά ψάχνεις για κάτι τέτοιο:
http://www.heaven-gifts.com/gallery-140.html

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: Πόσο κρατάνε οι μπαταρίες;
« Απάντηση #27 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2010, 22:53 »
Κάτι τέτοιο ψάχνω, αλλά με καλωδιάκια για να συνδέσω και πηγή ρεύματος... (μπαταρία).
Αν κατάλαβα καλά, αυτοί είναι απλοί αντάπτορες.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Πόσο κρατάνε οι μπαταρίες;
« Απάντηση #28 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2010, 23:09 »
Παράθεση
Κάτι τέτοιο ψάχνω, αλλά με καλωδιάκια για να συνδέσω και πηγή ρεύματος... (μπαταρία).
Αν κατάλαβα καλά, αυτοί είναι απλοί αντάπτορες.                       
Οχι δεν ειναι αντάπτορες , είναι βάσεις ατμοποιητών, δηλ τις προσαρμόζεις σε μια ιδιοκατασκευή. Δες δικές μας παλαιότερες και νεότερες ιδιοκατασκευές (mods) για να καταλάβεις.
Με καλωδιάκια δεν υπάρχουν , εκτός αν ξηλώσεις κάτι παλιό.
Αλλά moder χωρίς κολλητήρι , φίλε craven, δεν νοείται  :yes:
Είναι σα να λέμε ηλεκτρολόγος χωρίς κατσαβίδι  :idiot1:

Ρίξε και μιά ματιά εδω
http://www.madvapes.com/DIY-Mod-Parts_c_10.html
 

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: Πόσο κρατάνε οι μπαταρίες;
« Απάντηση #29 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2010, 23:24 »
Κολλητήρι.. εννοείται.. ;) 
Αλλά έλεγα μήπως υπάρχει η "πρώτη ύλη" έτοιμη..  Ενδιαφέρον το link.

Πάντως, με μια πρώτη εκτίμηση, με ένα φθηνό usb φορτιστή, τον οποίο θα "τεμαχίσω" προσεκτικά, νομίζω ότι μπορώ να πάρω το ζητούμενο βίσμα, και να προχωρήσω σε κάτι που σκέφτομαι.
Ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180499 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8296 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33925 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 535999 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59738 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237316 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 573 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15459 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136094 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085257 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35366 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10195 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12