vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

510 επισκέπτες, 6 χρήστες
tony1976, JohnDag, chrismet, bloodlessz, Jorge, manoslykos

Twitter

DRIPPA - Συνδρομητική Υπηρεσία Υγρών Αναπλήρωσης (UK&EU)

Αποσυνδεδεμένος eliaspage

  • **
  • 264
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DRIPPA - Συνδρομητική Υπηρεσία Υγρών Αναπλήρωσης (UK&EU)
« Απάντηση #15 στις: Ιουνίου 27, 2014, 14:12 »
Εγώ παιδιά μόνο κάποιες σκέψεις μου έγραψα και πραγματικά ούτε αμύνομαι ούτε επιτέθηκε κανένας, αυτό εννοείτε  :D  . Απλός έγραψα μια άποψη για το θέμα όπως το βλέπω τελείως επαγγελματικά (από την οικονομική πλευρά του θέματος).   

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: DRIPPA - Συνδρομητική Υπηρεσία Υγρών Αναπλήρωσης (UK&EU)
« Απάντηση #16 στις: Ιουνίου 27, 2014, 14:15 »
Ένας Έλληνας έχει μεγαλώσει με τελείως διαφορετική νοοτροπία από έναν Άγγλο.

Ο Άγγλος:
Χμμμ, ενδιαφέρουσα πρόταση. Τα υγρά είναι ποιότητας άλφα. Για να δω και τις τιμές... καλό φαίνεται. Θα έχω τα βασικά μου υγρά και θα δοκιμάζω κι από εκεί. Πού ξέρεις, μπορεί να βρω το υγρό της ζωής μου.

Ο Έλληνας: (για παρόμοιο εγχείρημα εδώ)
Ώπα, ρε μεγάλε. Να δίνω αυτό το ποσόν για να δοκιμάζω υγρά που θα διαλέγεις εσύ για μένα; Και πού ξέρω εγώ ότι τα υγρά που δεν έχουν κυκλοφορήσει ακόμα δεν είναι αλχημείες δικές σου, ε; Θα ανακατεύεις τίποτα κινεζιές και θα τις πουλάς  όσο το βάρος σου σε χρυσάφι. Κι από καθαριότητα και εγκαταστάσεις, πώς πάμε; Αποδείξεις θα δίνεις;

Και οι δυο έχουν δίκιο.
Ευτυχώς γι αυτόν, ο Άγγλος ξέρει ότι όσα του υπόσχονται θα πραγματοποιηθούν.
Δυστυχώς γι αυτόν, ο Έλληνας είναι δύσκολο να θυσιάσει ένα σεβαστό χρηματικό ποσό, ακόμα κι αν ο πωλητής είναι αξιόπιστος.
Πολύ καλή κίνηση για εκεί, η συγκυρία όμως δεν την ευνοεί για εδώ (αν και αυτό λίγο ενδιαφέρει την εταιρεία).

Βεβαίως και οποιαδήποτε κίνηση αφορά το άτμισμα παγκοσμίως πρέπει να αναφέρεται - πώς αλλιώς θα υπάρχει ενημέρωση;
Και βεβαίως ευχαριστούμε την δημιουργό του νήματος για την παρουσίαση αλλά και  για τον κόπο της.

Αποσυνδεδεμένος soulsym86

  • **
  • 113
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: DRIPPA - Συνδρομητική Υπηρεσία Υγρών Αναπλήρωσης (UK&EU)
« Απάντηση #17 στις: Ιουνίου 27, 2014, 15:08 »

Παιδιά....δεν είναι αμυντική η στάση μου...τα κακώς εννοούμενα προσπαθώ να αποφύγω λέγοντας ότι δεν υπερασπίζομαι κανέναν...κουβέντα κάνουμε.


Φυσικά και υπάρχει κριτική αρνητική και θετική σε ότι έχει σχέση με το Η.Τ...εγώ προσωπικά περνάω απο κόσκινο τα πάντα πριν αποφασίσω να πώ ή να παρουσιάσω κάτι...ναί, άλλα υγρά, άλλες οικονομίες, άλλες νοοτροπίες..είπα εγώ ποτέ ότι ισχύουν τα ίδια στις δύο χώρες? Για παράδειγμα, όπως σε μερικούς προκάλει εντύπωση η τιμή των υγρών...και εμένα μου προκαλεί εντύπωση τα χρήματα που ξοδεύονται για high end συσκευές. Το είχα πεί σε κάποιo άλλο ποστ για υγρά...μπορεί να υπάρχουν άνθρωποι που να τους ενδιαφέρει να ξοδεύουν τα λεφτά τους σε υγρά, άλλοι να θέλουν αυτό που ατμίζουν να μη το ατμίζουν πολλοί...άλλοι μπορεί να μην έχουν κάν θέμα με το χρηματικό.


Το σημαντικό για μένα είναι ότι πρόκειται για μια νέα υπηρεσία για τα Ευρωπαϊκα δεδομένα..άλλος κολλάει με τις γεύσεις, άλλος με την ιδέα και την εκτέλεση, άλλος με την τιμή...εγώ κολλάω στο ότι δε μπορώ να έχω επιλογή για υγρά με  vg/pg blend της προτίμησης μου..είναι κάτι που εξελίσσεται και έχουμε να δούμε πολλά ακόμη...έχω άλλη μια συνέντευξη στα κοντά παρόμοια για boxaki με υγρά...και εγώ ψάχνομαι, βλέπω συγκρίνω και αποφασίζω. Στην τελική στην ίδια μεριά είμαστε όλοι.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 27, 2014, 15:18 από soulsym86 »

Απ: DRIPPA - Συνδρομητική Υπηρεσία Υγρών Αναπλήρωσης (UK&EU)
« Απάντηση #18 στις: Ιουνίου 27, 2014, 15:44 »
Εγώ αυτό που θα ήθελα πολύ , είναι αν γίνεις εσύ συνδομιτής να μας κάνεις μαι παρουσίαση της πρώτης πεντάδας που θα σου έρθει και να αναφέρεις τις προτιμήσεις που ζήτησες. :)


Επίσης να προσθέσω ένα στοιχείο ακόμα για την Αγγλία. Στο Λονδίνο που ήμουνα πριν 2-3 βδομάδες υπάρχουν ελάχιστα μαγαζιά σαν αυτά που έχουμε εδώ , που μπορείς σχεδόν σε όλα , να πας και να δοκιμάσεις γεύσεις. Εγώ ψάχνοντας στο ιντερνετ μόνο ένα βρήκα στο Wembley. Το μεγαλύτερο μέρος των ατμιστών ψωνίζει από το internet. Οπότε για αυτούς είναι μια υπηρεσία πολύ πιο κοντά στον τρόπο που έχουν συνηθίσει και για το άτμισμα και γενικά. Αγοράζουν πολλά πράγματα από το ίντερνετ χωρίς να τα δουν από κοντά , πράγματα που εμείς αν δεν τα δούμε και δεν τα δοκιμάσουμε δεν διανοούμαστε να αγοράσουμε (ρούχα , παπούτσια , ηλεκτρικές συσκευές , έπιπλα...).

Αποσυνδεδεμένος soulsym86

  • **
  • 113
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: DRIPPA - Συνδρομητική Υπηρεσία Υγρών Αναπλήρωσης (UK&EU)
« Απάντηση #19 στις: Ιουνίου 27, 2014, 16:12 »
Ναι γιατί όχι...μπορεί να το κάνω και αυτό κάποια στιγμή. Αν και πάλι δεν έχω κάνενα λόγο να πείσω κανέναν για τίποτε. Αυτά που μου αρέσουν τα λέω και αυτά που δε μου αρέσουν πάλι τα λέω.


Στο Λονδίνο είναι ελάχιστα τα μαγαζιά γιατί τα νοίκια είναι στο Θεό...την έχουμε κάνει αυτή τη κουβέντα σε Αγγλικό φόρουμ, σε άλλες πόλεις όπως στη δική μου ας πούμε υπάρχουν αρκετά. Αυτό με το ιντερνετ που λές ναι, εμπίπτει στο θέμα νοοτροπίας που είπαμε και πιο πρίν.

Αποσυνδεδεμένος soulsym86

  • **
  • 113
  • Φύλο: Γυναίκα
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 29, 2014, 19:37 από soulsym86 »

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Απ: DRIPPA - Συνδρομητική Υπηρεσία Υγρών Αναπλήρωσης (UK&EU)
« Απάντηση #21 στις: Ιουλίου 29, 2014, 22:19 »
Πολυ ωραια παρουσιαση για ακομη μια φορα!!
Γενικα φαινεται καλη υπηρεσια!! Υπαρχουν πλεον αρκετες παρομοιες, ειδικα στην Αμερικη.






Αποσυνδεδεμένος soulsym86

  • **
  • 113
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: DRIPPA - Συνδρομητική Υπηρεσία Υγρών Αναπλήρωσης (UK&EU)
« Απάντηση #22 στις: Ιουλίου 30, 2014, 00:09 »
Μη το λες...και σε Ευρωπαϊκό επίπεδο δε πάμε πίσω..απλώς δεν έχουν την απήχηση ακόμη τέτοιες υπηρεσίες εδώ.

Απ: DRIPPA - Συνδρομητική Υπηρεσία Υγρών Αναπλήρωσης (UK&EU)
« Απάντηση #23 στις: Νοεμβρίου 13, 2014, 01:33 »
Καλησπέρα ,


διαβάζοντας το post της SoulSym είπα να κάνω μία δοκιμή στη συγκεκριμένη υπηρεσία. Παραθέτω την άποψη μου , σημειώνοντας ότι οι γνώσεις και η εμπειρία μου είναι σχετικά λίγες και η οπτική μου βασίζεται στο σχετικά πολύ μικρό δείγμα από γεύσεις που έχω δοκιμάσει και υπηρεσίες που έχω δοκιμάσει.

Μόλις πριν από λίγες ημέρες έλαβα το πρώτο Drippa box , μία ιδέα/υπηρεσία που δείχνει πολλά υποσχόμενη ειδικά για όσους θέλουν να δοκιμάσουν τα υγρά που κυκλοφορούν στη Μεγάλη Βρετανία αλλά δεν μπορούν να διαλέξουν από μόνοι τους.

To concept πολύ καλό αφού στην Αγγλία υπάρχουν δεκάδες αν όχι εκατοντάδες παραγωγοί με πολύ μικρό σχετικά αριθμό από επιλογές ο καθένας και είναι πολύ δύσκολο να δοκιμάσεις ή να κρίνεις το καλύτερο από όλους.

Οπότε το να υπάρχει κάποιος που να περνάει ένα φίλτρο πριν από εσένα το θεωρώ θετικό ως ιδέα.

Σε σχέση με την υπηρεσία και αυτά που προσφέρει:
  • Το κόστος είναι στα 38 ευρώ (συμπεριλαμβάνει τα μεταφορικά)
  • Σε κάθε παραγγελία υπάρχουν 5 συσκευασίες Χ 10m που σημαίνει ότι βγαίνει περίπου στα 7.6 ευρώ το κάθε liquid.
  • Το μέλος/πελάτης έχει τη δυνατότητα να ορίσει την περιεκτικότητα νικοτίνης , καθώς και εάν δεν τον ενδιαφέρει να λαμβάνει υγρά από τρεις κατηγορίες (καπνικά , μενθόλης και γλυκάνισο ή κανέλα). Υποχρεωτική η αποδοχή για γλυκά και φρούτα.
  • Παράλληλα υπάρχει και η δυνατότητα money back guarantee με επιστροφή δωρεάν των χρημάτων σε περίπτωση που δεν ικανοποιηθεί από την υπηρεσία
  • Και τέλος διακοπή της συνδρομής / υπηρεσίας ανά πάσα στιγμή
Σε σχέση με το site και την διαδικασία εγγραφής όλα εύκολα , κατανοητά και απλά.


Λοιπόν…


Από την ημέρα που ενημερώθηκα για την αποστολή των υγρών μέχρι και τη παραλαβή τους πέρασε ουσιαστικά μία εβδομάδα. Η συσκευασία δείχνει ότι ο άνθρωπος που διαχειρίζεται το όλο project πραγματικά αγαπάει αυτό που κάνει και έχει δημιουργήσει ένα πολύ ωραίο πακέτο. Ουσιαστικά είναι ένα χαρτονένιος κύλινδρος που συνδυάζει τον ωραίο σχεδιασμό και παράλληλα την προστασία των προϊόντων που συμπεριλαμβάνει.


Σε σχέση με το πρώτο πακέτο τώρα που έλαβα είχε 5 υγρά από τρεις διαφορετικές εταιρείες:


ΤοBlack Ninja από Van Dyke Vapes
Το Natural Living της Alchemy
Καθώς και τα Emerald City , SW19 & Mighty Grasshopper από την Vapevine


Επειδή είμαι και λίγο ψείρας , έκανα την εξής άσκηση. Απλά ένα άθροισμα των τιμών τιμοκαταλόγου των παραπάνω υγρών. Οι οποίες και ήταν 4.99 + 4.25 + 4.25 + 4.25 + 6.00 σύνολο 23.75 λίρες Αγγλίας δηλαδή 30 ευρώ και κάτι ψιλά. Ουσιαστικά για την επιλογή, την συσκευασία και τα μεταφορικά χρεώθηκα 8 ευρώ περίπου. Φυσικά το δείγμα είναι μικρό αφού είναι το πρώτο πακέτο αυτό , αλλά θεωρώ ότι αν συνεχίσει έτσι μάλλον είναι ασύμφορο οικονομικά το όλο εγχείρημα(αν μέσα στην επιλογή βρίσκεις ένα ή δύο υγρά που δεν σου αρέσουν) από τη πλευρά του πελάτη πάντα βλέποντας. Επειδή όμως είναι νωρίς το συγκεκριμένο θέμα το αφήνω στην άκρη για την ώρα.


Tο δεύτερο τεστ ήταν ένας έλεγχος στο allthejuices.com καθώς και σε 2 γνωστά αγγλικά φόρουμ για να δω περίπου τι κριτικές έχουν λάβει τα υγρά που μου ήρθαν. Εδώ τα αποτελέσματα ήταν τα εξής:


Το Black Ninja θεωρείτε από τα πολύ καλά όπως και το Natural Living της Alchemy ενώ τα υγρά της Vapevine έχουν πάρει μέτριες σχετικά κριτικές(αυτά που έλαβα εγώ με κάπως καλύτερες αυτές του SW19).
Συνολικά τώρα σε σχέση με τα υγρά αν και θα κάνω ποιο αναλυτική περιγραφή σε μεταγενέστερη δημοσίευση θα έλεγα ότι πηγαίνω με την άποψη των ατμιστών. Δηλαδή ότι όντως ξεχώρισε το Black Ninja , μετά αλλά αρκετά μακριά το υγρό της Alchemy και τελευταία και καταϊδρωμένα τα υγρά της Vapevine. 

Τι μου άρεσε: Σίγουρα η συσκευασία και η προσοχή που έχει δώσει ο εμπνευστής του εγχειρήματος στο σύνολο του προϊόντος. Η ευγενική και αρκετά γρήγορη απόκριση του ίδιου στο όποιο ερώτημα ή παράπονο. Γενικώς από την παρουσίαση αλλά και την επικοινωνία δείχνει άνθρωπος που αγαπάει το project και είναι διαθέσιμος να λύσει το κάθε ερώτημα.

Τι δεν μου άρεσε: όπως ανέφερα και παραπάνω επειδή είναι η πρώτη παραλαβή θεωρώ ότι θα ήταν λάθος να μιλήσω για την ποιότητα των υγρών. Συνολικά με μία πρώτη προσέγγιση στο πρώτο πακέτο θα την θεωρούσα decent προς το καλό. Για να μην αδικήσω όμως την υπηρεσία θα περιμένω και το δεύτερο πακέτο. Στο θέμα της τιμής θα έλεγα ότι σίγουρα δεν την θεωρώ ευκαιρία , από εκεί και πέρα θα περιμένω και εδώ το δεύτερο πακέτο για να βγάλω κάποιο ασφαλέστερο συμπέρασμα. Θεωρητικά πάντα και εφόσον δεν βρήκα πουθενά και σε κανένα ηλεκτρονικό κατάστημα τον συγκεκριμένο συνδυασμό αν αγόραζα τα liquids από δύο eshop θα με πήγαινε εκτός budget λόγω μεταφορικών οπότε και πάλι αν το προσεγγίσουμε υπό αυτή την οπτική ίσως και να συμφέρει.


Αυτό που δεν μου άρεσε σίγουρα ήταν το θέμα της επιλογής. Μου έκανε κάπως το γεγονός του ότι έλαβα τρία e-liquids από την ίδια εταιρεία πόσο μάλιστα όταν στην Αγγλία υπάρχουν δεκάδες αν όχι εκατοντάδες παραγωγοί υγρών. Θα μπορούσε για πρώτη παραγγελία και για πελάτη που δεν έχει άμεση πρόσβαση για δοκιμές στην αγγλική αγορά να «άπλωνε» κάπως τις επιλογές του.


Αυτά σε γενικές γραμμές. Το ίδιο σχόλιο έχω στείλει και στον ίδιο και περιμένω να δω τι θα μου απαντήσει και ποιο φυσικά είναι η δική του οπτική σχετικά με το θέμα αυτό.


Αναμένοντας και το πακέτο της Zamplebox του οποίου το κόστος μαζί με τα μεταφορικά είναι στα 36.16 ευρώ για 6 συσκευασίες μέχρι και 100 ml e-liquids θα μπορέσω να κάνω και μία σχετική σύγκριση ποιότητας / τιμής σε μεταγενέστερο χρόνο.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 13, 2014, 01:52 από miltiades »

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: DRIPPA - Συνδρομητική Υπηρεσία Υγρών Αναπλήρωσης (UK&EU)
« Απάντηση #24 στις: Νοεμβρίου 13, 2014, 02:25 »
Πολύ καλή ιδέα!
Είναι ακριβώς το ίδιο project με το "Vape box" με την Διαφορα οτι οι Αμερικανοι του "Vape Box" εχουν κλιμακουμενες συνδρομές (με ανώτερη εκείνη των 60$ το μήνα) και εκτός απο υγρά βάζουν και μοντάκια,ατμοποιητές,θήκες,ανταλλακτικά ή ότι άλλο τους κατέβει!
Δεν ξέρω αν οι αμερικανοι ή οι Αγγλοι ξεκίνησαν πρώτοι το "vape-box" ή το "Drippa" αντίστοιχα αλλα δεν έχει μεγάλη σημασία, η ιδέα είναι πολύ καλή η τιμή όμως του "Drippa" είναι τσιμπημένη. :(   30 λίρες Αγγλίας για 50ml υγρό δεν είναι λίγα...


Το Vape-box προς το παρόν δυστυχώς δεν δέχεται συνδρομητές εκτός Η.Π.Α. λόγο του αυξημένου κόστους των ταχυδρομικών...  :wall:


https://vape-box.com

Απ: DRIPPA - Συνδρομητική Υπηρεσία Υγρών Αναπλήρωσης (UK&EU)
« Απάντηση #25 στις: Νοεμβρίου 13, 2014, 11:28 »
Όντως ως ιδέα δείχνει πολύ ωραίο και είναι και πολύ ελκυστικό. Μία τέτοια προσπάθεια πιστεύω θα είχε καλές βάσεις και στην Ελλάδα για Ελληνικά
υγρά. Ειδικά για όσους είμαστε νιούμπιδες είναι καλό να υπάρχει κάποιος με γνώσεις και εμπειρία να κάνει μία διαλογή. Από εκεί και πέρα γούστα
είναι αυτά , σημαντικό να διαλέξεις το σωστό "χαρμάνι"

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8397 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180792 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34058 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536846 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59921 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237831 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 609 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16018 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136207 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085443 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35509 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10345 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12