vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

377 επισκέπτες, 2 χρήστες
camber, Jorge

Twitter

Βοηθάει στη διακοπή του καπνίσματος;

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Βοηθάει στη διακοπή του καπνίσματος;
« στις: Ιουνίου 19, 2009, 05:46 »
Πιο πολύ πρόκειται για έναν εναλλακτικό τρόπο καπνίσματος που - άμεσα τουλάχιστον - επιβαρύνει το σώμα μας πολύ λιγότερο από το κλασικό τσιγάρο.

Υπάρχουν όμως αρκετές μαρτυρίες χρηστών που δηλώνουν ότι νιώθουν πολύ λιγότερο εξαρτημένοι από τη συνήθεια του καπνίσματος μετά από αρκετή χρήση ηλεκτρονικού τσιγάρου. Μερικοί μάλιστα δηλώνουν ότι με τη χρήση του η.τ. τελικά κατάφεραν να κόψουν εντελώς όχι μόνο το κάπνισμα αλλά και το "άτμισμα".

Ένας από τους κυριότερους λόγους που συμβαίνει αυτό είναι ό τρόπος χρήσης του: Μιας και το ηλεκτρονικό τσιγάρο δεν τελειώνει όπως το κλασικό, δεν ισχύει αναγκαστικά το "Μιας και το άναψα, ας το καπνίσω όλο".
Με το η.τ. μπορείς να κάνεις δυο ρουφηξιές μόλις νιώσεις την ανάγκη και μετά να το ξεχάσεις για αρκετή ώρα.

Επίσης όταν αποφασίσεις να κάνεις τη σοβαρή προσπάθεια να το κόψεις δεν διακινδυνεύεις την αγορά πακέτου στην αδύναμη στιγμή (που μετά θα το καπνίσιες όλο "για να μην πάει χαμένο" και φτου κι απ την αρχή). Με το ηλεκτρονικό τσιγάρο ξεπερνάς τη δύσκολη εκείνη στιγμή και μετά συνεχίζεις την προσπάθεια για ακόμα μεγαλύτερα διαστήματα χωρίς τη συνήθεια.

Αποσυνδεδεμένος GIORGOS1969

  • ***
  • 634
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοηθάει στη διακοπή του καπνίσματος;
« Απάντηση #1 στις: Ιουνίου 25, 2009, 01:30 »
Καταρχήν το ποιο εύκολο είναι να απαλλαγείς απο ολα τα "χαζά" τσιγάρα.Δηλ.αυτά τα τσιγάρα της ημέρας που και να μην τα κάνεις δεν τρέχει τίποτα.
Τώρα στα σημαντικά τσιγάρα(καφές,ποτό,μετά το φαγητό ή σεξ κτλ),με το η.τ. μπορείς και καλύπτεσαι εύκολα.

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοηθάει στη διακοπή του καπνίσματος;
« Απάντηση #2 στις: Ιουνίου 25, 2009, 07:08 »
Καταρχήν το ποιο εύκολο είναι να απαλλαγείς απο ολα τα "χαζά" τσιγάρα.Δηλ.αυτά τα τσιγάρα της ημέρας που και να μην τα κάνεις δεν τρέχει τίποτα.
Τώρα στα σημαντικά τσιγάρα(καφές,ποτό,μετά το φαγητό ή σεξ κτλ),με το η.τ. μπορείς και καλύπτεσαι εύκολα.
+1000 8)
Δεν εισαι τυχαια Φ.Κ.
Εγω να προσθεσω οτι θα εκοβα και του καφε και του φαγητου και του ποτου, αν ειχα:
1. Σταθερη αποδοση ατμου σε ολη τη διαρκεια του ατμισματος (π.χ. οπως την 1η τζουρα σε νεο φιλτρο - ατμ)
2. Σταθερη αισθηση στη γευση του ατμου
3. Ευκολοτερο τραβηγμα στη τζουρα
4. Μεγαλυτερη διαρκεια σε μπαταρια - φιλτρα για να μην κουβαλαω αλλα μαζι μου
5. Μια γευση ατμισματος που θα με "γεμιζει" και δεν θα ψαχνω καθε λιγο και λιγακι να αλλαζω γευσεις (οπως με το κ.τ. που καπνιζαμε σταθερα για χρονια την ιδια μαρκα)
6. Μια αξιοπιστη μελετη - ερευνα για το ποσο αθωο ειναι το η.τ. και τα υγρα που ατμιζουμε
Αυτες ειναι εν ολιγοις και οι προτασεις μου προς τους κατασκευαστες
Οταν ισχυσουν αυτα δν βλεπω χωρο για το κ.τ. για κανενα :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Cyan

  • *****
  • 477
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοηθάει στη διακοπή του καπνίσματος;
« Απάντηση #3 στις: Ιουνίου 25, 2009, 12:09 »
6. Μια αξιοπιστη μελετη - ερευνα για το ποσο αθωο ειναι το η.τ. και τα υγρα που ατμιζουμε

Ειδικα αυτο. Γιατι ειμαστε πια αρκετοι, που ειμαστε ζωντανα παραδειγματα οτι βοηθαει στη διακοπη του τσιγαρου.
Και για να ειμαστε ολοι εδω εχουμε και την gadgeτιά στο αιμα μας.
Αρα το γουσταρουμε και οπως εχει. Ας ερθει πρωτα η αξιοπιστη ερευνα και ολα τα αλλα ειναι θεμα χρονου πιστευω.

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Απ: Βοηθάει στη διακοπή του καπνίσματος;
« Απάντηση #4 στις: Ιουνίου 25, 2009, 19:41 »
Κανονικά καπνίζω 30-40 τσιγάρα την ημέρα.Πράγμα που σημαίνει ότι για μένα το τσιγάρο είναι τρόπος ζωής και όχι απλά μια συνήθεια.Φυσικά μου είναι αδιανόητο ότι θα κόψω το τσιγάρο και για μένα αλλά και για τους γύρω μου που ξέρουν την "εξάρτηση" μου.Είμαι απάυτούς που βλέπεις να ξεροσταλιάζουν στο χιόνι για μια τζούρα :idiot1: και κάθονται στον ήλιο έξω για να μην ενοχλούν τον άλλο με τον καπνό τους(α!όλα κι όλα σεβασμό στους άλλους :respect:).Χτες ξεκίνησα το η.τ. :o και ω!! του θαύματος έκανα μόνο ένα τσιγάρο το βράδυ κι αυτό αναγκαστικά γιατι μου τέλειωσε η μπαταρία :-[ είμαι καινούρια βλέπεις. Ομως να κάνω εγώ ένα τσιγάρο σε 24 ώρες????? :confused1: Δεν θα με πιστέψει κανείς.Αξίζει η προσπάθεια.Πραγματικά εύχομαι να συνεχίσω :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Βοηθάει στη διακοπή του καπνίσματος;
« Απάντηση #5 στις: Ιουνίου 25, 2009, 19:46 »
Έτσι μου φαινόταν κι εμένα απίστευτο.
Για να σου πω την αλήθεια, έχουν περάσει 8 μήνες χωρίς τσιγάρο κι ακόμα μου φαίνεται απίστευτο!  :idiot1:

Και χωρίς ζόρι!

Μόνο όταν κάποιο εξάρτημα δεν αποδίδει σωστά μου τη δίνει αλλά έχω αρκετές εναλλακτικές λύσεις (άλλες συσκευές και ανταλλακτικά εννοώ).

Αποσυνδεδεμένος Undertaker

  • *****
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Undead, Undefeated, UNDERTAKER!
    • Το Blog του Undertaker
Απ: Βοηθάει στη διακοπή του καπνίσματος;
« Απάντηση #6 στις: Ιουνίου 25, 2009, 20:18 »
α, καλά!!!!  :laugh1:
Εγω ξεκίνησα νομίζοντας πως θα το έχω μόνο για 1-2 ωρίτσες την μέρα (για να μην με ζαλίζει η κοπέλα μου στο αμάξι), και 2 μήνες μετα μυρίζω συμβατικό τσιγάρο και μου έρχεται αναγούλα!

Βοηθάει στάνταρ!! Αν βρω και non υγρό που να έχει αξιοπρεπές throat hit, μην σου πω πως κόβω και την νικοτίνη!

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Απ: Βοηθάει στη διακοπή του καπνίσματος;
« Απάντηση #7 στις: Ιουνίου 25, 2009, 20:33 »
Εχετε απόλυτο δίκιο. :yes:Δεν θέλω να προτρέχω αλλά το πρωί όταν άναψε η φίλη μου τσιγάρο μου φάνηκε απίστευτο να μην απλώσω το χέρι μου στο πακέτο. :-X κι όμως τα κατάφερα. :dance2: και μπορεί να ήταν ιδέα μου αλλά προσπαθούσα να αποφύγω και τον καπνό της(πάντα ευγενικά βέβαια!) κοίτα να δεις τι γινεται στον κόσμο :lotpot:

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Βοηθάει στη διακοπή του καπνίσματος;
« Απάντηση #8 στις: Ιουνίου 25, 2009, 20:45 »
εγώ είμαι φρέσκος στον χώρο (μιά βδομαδούλα μόνο).
το αγόρασα επειδή είμαι gadgetάκιας :)

εκ πεποιθήσεως καπνιστής (τσιμπούκι αραιά καί πού, τσιγάρα καί πούρα).

1 βδομάδα όμως, με μόνο ένα τσιγάρο κάθε πρωί πού ξυπνάω, νομίζω κάτι λέει.

στην αρχή τα low της συσκευασίας με "χάλασαν". έψαξα καί βρήκα high αλλά ήδη αναρωτιέμαι αν υπάρχει λόγος.

δώστε μου κύριοι κατασκευαστές, αμπούλα ή υγρό με καλή γεύση πού να την αισθάνομαι όμως καί στον λαιμό καί είμαι ολότελα δικός σας
(α! μην ξεχάσω. κάντε κάτι καί με την τιμή ειδικά των φίλτρων γιατί τόσο πού κοστίζουν σε σχέση με το πόσο αντέχουν φοβάμαι ότι το χόμπι είναι μάλλον πολυέξοδο. )

Αποσυνδεδεμένος Undertaker

  • *****
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Undead, Undefeated, UNDERTAKER!
    • Το Blog του Undertaker
Απ: Βοηθάει στη διακοπή του καπνίσματος;
« Απάντηση #9 στις: Ιουνίου 25, 2009, 20:48 »
Εχετε απόλυτο δίκιο. :yes:Δεν θέλω να προτρέχω αλλά το πρωί όταν άναψε η φίλη μου τσιγάρο μου φάνηκε απίστευτο να μην απλώσω το χέρι μου στο πακέτο. :-X κι όμως τα κατάφερα. :dance2: και μπορεί να ήταν ιδέα μου αλλά προσπαθούσα να αποφύγω και τον καπνό της(πάντα ευγενικά βέβαια!) κοίτα να δεις τι γινεται στον κόσμο :lotpot:

και όχι τίποτε άλλο, είναι και μεταδοτικό.....

Ενώ στην αρχή μου κάναν πλάκα στο γραφείο (ειδικά με το passthrough είχα ατάκες του στυλ "τι κάνεις τώρα; download την νικοτίνη από το ιντερνετ;;;;"  :laugh1: ), τωρα τους βλέπω δειλά-δειλα να μοστράρουν κι'αυτοί τα δικά τους (που βαλάν εμένα να τους ψωνίσω φυσικά!!!)  :laugh1:

Απ: Βοηθάει στη διακοπή του καπνίσματος;
« Απάντηση #10 στις: Ιουνίου 25, 2009, 20:53 »
Παράθεση
..... τωρα τους βλέπω δειλά-δειλα να μοστράρουν κι'αυτοί τα δικά τους (που βαλάν εμένα να τους ψωνίσω φυσικά!!!)  (Image removed from quote.)

Όλοι τα ίδια βάσανα περνάμε....μία ο ένας μία ο άλλος....έχω καταντήσει e-cig dealer με το ζόρι.

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Απ: Βοηθάει στη διακοπή του καπνίσματος;
« Απάντηση #11 στις: Ιουνίου 25, 2009, 21:00 »
Ετσι θα καταντήσω κι εγώ !Καλά καλά δεν το ξεκίνησα και ήδη μου παράγγειλαν δύο!!!!! ::) Μήπως ρε παιδιά εμάς που προωθούμε αυτά τα "υπέροχα προιόντα" οι εταιρίες να μας έκαναν καμιά έκπτωση στα αναλώσιμα????? ;D ;D Λέω τώρα έ???? τι λέτε

Αποσυνδεδεμένος Undertaker

  • *****
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Undead, Undefeated, UNDERTAKER!
    • Το Blog του Undertaker
Απ: Βοηθάει στη διακοπή του καπνίσματος;
« Απάντηση #12 στις: Ιουνίου 25, 2009, 21:01 »
Όλοι τα ίδια βάσανα περνάμε....μία ο ένας μία ο άλλος....έχω καταντήσει e-cig dealer με το ζόρι.

Καλά, κάτσε και θα δεις!!!

Στο τέλος, ή θα χρεώνω "καπέλο", ή θα ζητάω ποσοστά από τα καταστήματα για την πελατεία που τους φέρνω...

Να βγάλω κι'εγω κανένα μεροκάματο ρε αδελφε, όχι για μένα, για την φουκαριάρα την μάνα μου...  :lotpot: :lotpot: :lotpot:

Μήπως ρε παιδιά εμάς που προωθούμε αυτά τα "υπέροχα προιόντα" οι εταιρίες να μας έκαναν καμιά έκπτωση στα αναλώσιμα????? ;D ;D Λέω τώρα έ???? τι λέτε
ήδη Nobacco και Intellicig μας δίνουν 20% έκπτωση...
 :)) κάτι ξέρουν!

Απ: Βοηθάει στη διακοπή του καπνίσματος;
« Απάντηση #13 στις: Ιουνίου 25, 2009, 21:04 »
Καλά, κάτσε και θα δεις!!!

Στο τέλος, ή θα χρεώνω "καπέλο", ή θα ζητάω ποσοστά από τα καταστήματα για την πελατεία που τους φέρνω...

Να βγάλω κι'εγω κανένα μεροκάματο ρε αδελφε, όχι για μένα, για την φουκαριάρα την μάνα μου...  :lotpot: :lotpot: :lotpot:
ήδη Nobacco και Intellicig μας δίνουν 20% έκπτωση...
 :)) κάτι ξέρουν!

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΧΑ μα δεν έχεις άδικο καθόλου

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Απ: Βοηθάει στη διακοπή του καπνίσματος;
« Απάντηση #14 στις: Ιουνίου 25, 2009, 21:15 »
! μην ξεχάσω. κάντε κάτι καί με την τιμή ειδικά των φίλτρων γιατί τόσο πού κοστίζουν σε σχέση με το πόσο αντέχουν φοβάμαι ότι το χόμπι είναι μάλλον πολυέξοδο. )

πόσο δίκιο έχεις ακούστε please!!!!!! ;)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172459 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277335 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15457 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14097 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9436 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43484 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 444 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36115 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559966 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182938 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 225 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 11081 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364