vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

520 επισκέπτες, 7 χρήστες
vasim, dkostas, treloneritis, Sergios, camber, Olga68, grigri444

Twitter

Διαρροή ρεύματος από τον ατμοποιητή;

Αποσυνδεδεμένος octavia

  • **
  • 224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διαρροή ρεύματος από τον ατμοποιητή;
« Απάντηση #15 στις: Μαΐου 12, 2014, 20:07 »
Άλλαξε το vamo από mean σε rms και θα είσαι εντάξει το είχα πάθει κι εγώ με το δικό μου και μέχρι να βρω τι είναι νόμιζα ότι χάλασαν όλοι οι ατμό μου, και μην ανεβάζεις πάνω από 8 με 9 watt το πολύ

Στάλθηκε από το WT19i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Διαρροή ρεύματος από τον ατμοποιητή;
« Απάντηση #16 στις: Μαΐου 13, 2014, 09:52 »
ΧΑΧΑ, όταν μου είχε συμβεί κάτι παρόμοιο μου είχαν σπάσει τα νεύρα μέχρι να καταλάβω τι ήτανε...

SVD, Igo L, και τεράστιο drip tip.
Να αστράφτει, να αλλάζω μπαταρίες,και πάλι.
Κάποια στιγμή λέω ας ανοίξω τον ατμοποιητή να δω τι γίνεται, κοιτάζω μέσα κι είχε κάτσει όρθιο ένα μαγνητάκι για μπαταρίες στον πόλο. Τραβούσε και κολλούσε πάνω στην αντίσταση, ξαναπεταγόταν πάνω, και πάει λέγοντας..
Μήπως λοιπόν ήταν απλά ελλατωματική κεφαλή...;

Αποσυνδεδεμένος vantamis

  • **
  • 225
  • Φύλο: Άντρας
  • Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Διαρροή ρεύματος από τον ατμοποιητή;
« Απάντηση #17 στις: Μαΐου 13, 2014, 11:34 »
Η πιο καλή λύση, νομίζω, και πιο ασφαλής κι ανώδυνη, είναι η επίσκεψη σε ένα μαγαζί, κατά προτίμηση από κει που το αγόρασες, ώστε με τα πολύμετρα να μετρήσουν το mod για τυχόν διαρροές ρεύματος και κακή λειτουργία. Μετά θα γνωρίζεις σίγουρα αν είναι πρόβλημα της μπαταριοθήκης ή του ατμοποιητή...


Αποσυνδεδεμένος PerChi

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διαρροή ρεύματος από τον ατμοποιητή;
« Απάντηση #18 στις: Μαΐου 13, 2014, 13:35 »
Octavia το vamo το έχω πάντα rms, άρα σίγουρα δεν είναι αυτό.
exispathi τι εννοείς να αστράφτει;
Σαν να βλέπεις φλας πολύ γρήγορα;
Δηλαδή δεν είμαι ο μόνος που το έχει πάθει αυτό;

Δεν βρήκα τον χρόνο να πάω να πάρω άλλη κεφαλή αλλά θα πάω μέσα στην εβδομάδα και θα σας ενημερώσω.



Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Διαρροή ρεύματος από τον ατμοποιητή;
« Απάντηση #19 στις: Μαΐου 14, 2014, 01:51 »
Ναι, φλασάκι. Και μικρή τάση στα χείλη. Εξού και το γέλιο, γιατί ήμουν με παρέα κι εγώ και τους έλεγα ρε μπας κι έχει διαρροή, μετά όταν δε δούλευε (γιατί είχε καθίσει πλεόν το μαγνητάκι πάνω) νόμιζα πως τελείωσαν οι μπαταρίες, γενικά μου είχε σπάσει τα νεύρα. Βέβαια ευτυχώς για μένα αυτές οι μπαταριοθήκες έχουν πάνω τους κάποιες ασφάλειες που σε προστατεύουν. Αν δε στο κάνει με άλλον ατμοποιητή πιθανότατα δεν είναι η μπαταριοθήκη. Τώρα για το RMS VS Mean δεν μπορώ να καταλάβω/σκεφτώ πως θα το επηρρέαζε.



Αποσυνδεδεμένος kritikos727

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευτυχώς γλύτωσα από το καρκινογόνο τσιγάρο !!!
    • Riza Apartments
Απ: Διαρροή ρεύματος από τον ατμοποιητή;
« Απάντηση #20 στις: Ιουνίου 28, 2014, 09:30 »
Καλημέρα σας .
Η απάντηση στο πρόβλημα του φίλου μας είναι απλή αλλά και πολύπλοκη συγχρόνως.
Ο εγκέφαλός μας δουλεύει με μικρορεύματα και τάσσεις σε κάποιες συχνότητες , αν εμείς του παρεμβάλλουμε σε κάποιο σημείο διαφορετική τάση ή ρεύμα ή συχνότητα τότε μπορεί να υπάρξουν από μικρές ενοχλήσεις , αστράκια , κεραυνούς , μεγάλες λάμψεις , πονοκεφάλους , κατατονία , προσωρινή παράλυση μέλους σώματος , σπασμός κυρίως βλεφάρων αλλά καί μέλους σώματος , Θα έχετε δεί όλοι της συσκευές εκγύμνασης μυών με επιτόπια διοχέτευση ρεύματος που κάνει τα νεύρα να έχουν σπασμούς - τεντώματα . Παρεμπιπτόντως η γνώμη μου ....αποφύγετε αυτές της συσκευές .
Γι να μίν κάνω ολόκληρη ανάλυση πάνω κάτω καταλάβατε τι συμβαίνει .
Ο φίλος μας έχει κάποια ευαισθησία ή δεν έχει ..... και απλά το ρεύμα που διαρρέει σε συνδυασμό με την συχνότητα περνάει σε κάποιον συγκεκριμένο νευρώνα του εγκεφάλου του και έτσι βλέπει τα άστρα του ουρανού !!! .
Δέν φτέει ούτε το mod ούτε και ο ατμοποιητής , απλά συνωμότησαν - συνδυάστηκαν οι παράγοντες που είπαμε .
Το γεγονός οτι αλλάζοντας το drip tip με πλαστικό σταμάτησε το φαινόμενο είναι μία απόδειξη .
Σίγουρα υπάρχει μία διαρροή που είναι φυσιολογική και συμβαίνει σε όλους μας και σε όλα τα MOD και ατμοποιητές , δέν χρειάζεται να είναι μεγάλη , αρκούν λίγα μικροβόλτ , απλά βρήκε ένα δρόμο για να επηρεάσει κάποιο σημείο του εγκεφάλου .
Το ποιό πιθανόν είναι ο συνδυασμός όλων αυτόν και κατά δεύτερο λόγο οτι ο φίλος είναι ευαίσθητος .
Κάποτε είχα ένα φίλο που άν έβαζε στην γλώσσα του και 1,5 volt μπαταρία έπεφτε λιπόθυμος , την πρώτη φορά που που το έκανε ήταν με τούς γονείς του και τρομάξαμε πάρα πολύ , δέν κατάλαβαν ότι ήταν από το ρεύμα τής μπαταρίας παρά μόνον μετά από 3 περιστατικά , το ένα παρόμοιο .
Άν γινόταν να έχουμε γείωση δεν θα συνέβαινε τίποτα στον φίλο ατμιστή .
Ασ δοκιμάσει ο φίλος ένα άλλο Vamo γιατί υπάρχει πιθανότητα να μην έχει θέμα ,
δεν δουλεύουν όλα τα κυκλώματα στίς ίδιες συχνότητες και ας βγήκαν από το ίδιο μηχάνημα του εργοστασίου , έχει να κάνει με την ανοχή τών υλικών .
Σάς κούρασα αλλά έκανα τήν ανάλυση για να γίνει κατανοητό απο όλους .

Ο συνδυασμός  λοιπόν Mod , τάσης , συχνότητας , ατμοποιητή , αντίστασης ατμοποιητή !!!! , αγωγιμότητας ατόμου - σιέλου , και ο αγώγιμος δρόμος που βρίσκει το μικρορεύμα πρός τον εγκέφαλο μπορεί να μας κάνει να βλέπουμε αστράκια
, την πεθερά μας άγγελο !!!
ή το δάχτυλό μας σε αυτή την θέση    

Να γελάσουμε καί λίγο .... Καλημέρα σας .

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Διαρροή ρεύματος από τον ατμοποιητή;
« Απάντηση #21 στις: Ιουλίου 10, 2014, 10:16 »
Να προσθέσω στην εξαίρετη ανάλυση του kritikos727,
Το Vamo είναι PWM με πολύ χαμηλή συχνότητα λειτουργίας ~33,3Hz.
Η συχνότητά του ενοχλεί αρκετούς ατμιστές και μεταφράζεται ως "δεν μου αρέσει το άτμισμα στον Vamo".
Είναι η καλύτερη διαφήμιση για μηχανικά mod.
Όχι, δεν μπορώ να το αποδείξω, ούτε να το αναλύσω.
Μπορώ μόνο να υποψιαστώ την πολυπλοκότητα, συνεκτιμώντας, ότι όλα αυτά καταλήγουν σε πηνίο και όχι σε αντίσταση, όπως συνηθίσαμε να το λέμε (εκτός του exispathi).

Επί του θέματος, την πεθερά μας άγγελο, μόνο με υψηλή, κατευθείαν από πυλώνα.

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Διαρροή ρεύματος από τον ατμοποιητή;
« Απάντηση #22 στις: Ιουλίου 10, 2014, 12:47 »
Καλημέρα. Νομίζω πως η ορθή κατά τ'άλλα θεωρία δεν αφορά το καθαρά οπτικό "βλέπω να βγάζει φλασάκι ο ατμποιητής". Αυτό είναι εκκένωση ηλεκτρική. Ακόμα κι αν θεωρήσουμε δηλαδή πως ο εγκέφαλος θέλει να δει αστράκια (πράγματι μπορεί να επηρεάσει την εικόνα μας ή να την "γεμίσει" βάση άλλων συνθηκών) αυτό θα γινόταν σε ένα σύνολο εικόνας. Οπουδήποτε δηλαδή στο οπτικό φάσμα, όχι επιλεκτικά κι επαναλαμβανόμενα στην πηγή/αντίσταση/πηνίο μίας πιθανής ηλεκτρικής εκκένωσης. Από την άλλη αναφέρθηκαν "καρρέ" από τον συνατμιστή, οπότε μπορεί να διαφέρει από τη δική μου εμπειρία.

Για το αν υπάρχει διαρροή (γιατί ξεφύγαμε λίγο), με καθαρούς ορισμούς, εννοείται και υπάρχει! Αφού το 99% των ατμοποιητών (και μπαταριοθηκών επίσης) είναι μέρος του κυκλώματος, και συγκεκριμένα το αρνητικό (ή πιο σωστά το μετά την αντίσταση) μέρος του κυκλώματος. Κι αν έχεις βάλει δηλαδή σε μηχανικό την μπαταρία ανάποδα και το σώμα γίνει ο θετικός τότε θα σε χτυπήσει το ρεύμα; Πάλι όχι (αναφέρομαι καθαρά στο ζήτημα της διαρροής, μπορεί να έχεις άλλα θέματα) Απλά η ωμική αντίσταση του σώματος είναι τόσο γελειωδώς μεγάλη που δεν κάνει διαφορά, το ρεύμα ούτε που σκέφτεται να περάσει τέτοια δυσκολία για να γειωθεί. Μπορεί οπότε να είναι κι η ευαισθησία που ανέφερε ο kritikos727, αλλά Διαρροή ρεύματος από τον ατμοποιητή σίγουρα υπάρχει πάντα.  :)


Αποσυνδεδεμένος oaksmoke

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διαρροή ρεύματος από τον ατμοποιητή;
« Απάντηση #23 στις: Ιουλίου 15, 2014, 13:32 »

@microchip<< Επί του θέματος, την πεθερά μας άγγελο, μόνο με υψηλή, κατευθείαν από πυλώνα.>>

Μου φαίνεται ότι η ενασχόληση σου με τα ηλεκτρονικά δεν είναι και τόσο αθώα. :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Alfabravo

  • **
  • 344
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διαρροή ρεύματος από τον ατμοποιητή;
« Απάντηση #24 στις: Ιουλίου 22, 2014, 14:34 »
 Πρίν από λίγες μέρες παρέλαβα ένα μικρούλι Α6 για να το χρησιμοποιώ με την spinner. Το έστησα σηκώνοντας την αντίσταση ψηλά, ώστε να βρίσκεται ελαφρώς πάνω από την τρύπα εισαγωγής αέρα. Πριν το βάλω στην spinner, το έβαλα για δοκιμή στο Vamo μήπως πάει κάτι στραβά και μου κάνει κάποιο βραχυκύκλωμα.
 
Πράγματι, ενώ στο στήσιμο το όργανο έδειχνε 1,8Ω, το Vamo μου έδειχνε την αντίσταση να κυμαίνεται από 0,5Ω έως 0,8Ω. Κουνάω το καπάκι λίγο και το Vamo έδειξε 1,8Ω. Το βάζω στο στόμα και αισθάνομαι να με χτυπάει το ρεύμα στα χείλη.
 
Το συναίσθημα δεν ήταν τρομακτικό ή δυσάρεστο όπως του PerChi, αλλά αισθανόμουν κάτι σαν ελαφρό μασάζ στα χείλη. Προφανώς το "μασάζ" προερχόταν από την τάση των ~33 κύκλων του Vamo.
 
Το πρόβλημα λύθηκε όταν κατέβασα λίγο την αντίσταση ώστε να έχει λίγη παραπάνω απόσταση από το καπάκι.

Αποσυνδεδεμένος MoDuLah

  • **
  • 135
  • Φύλο: Άντρας
  • «Twist, Fill, Vape, Repeat»
    • EcigBay.gr - Γρήγορα, Υπεύθυνα, Αξιόπιστα!
Απ: Διαρροή ρεύματος από τον ατμοποιητή;
« Απάντηση #25 στις: Αυγούστου 04, 2014, 18:30 »
Θα αλλάξω την κεφαλή, αν και δεν νομίζω να το ξαναδοκιμάσω, θα το δώσω σε κανένα φίλο (πειραματόζωο) χωρίς να του πω τίποτα να δούμε...


Στην περίπτωσή σου θα το επέστρεφα από εκεί που το αγόρασα (αν είναι φυσικό κατάστημα και όχι διαδικτυακό) και αφού τους εξηγούσα το συμβάν θα έπραττα ανάλογα.
Στη δε περίπτωση διαδικτυακού καταστήματος ένα e-mail ή κάποια τηλεφωνική επικοινωνία θα ήταν η πρώτη κίνηση.


Το να το δώσεις σε φίλο πειραματόζωο σε καθιστά ηθικό αυτουργό στη περίπτωση που πάθει οτιδήποτε.






«"Αδύνατον" σημαίνει μονάχα ότι δεν έχεις βρει ακόμα τη λύση»

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διαρροή ρεύματος από τον ατμοποιητή;
« Απάντηση #26 στις: Αυγούστου 04, 2014, 19:24 »
Βαλε τον ατμ/τη που γραφεις οτι εχει προβλημα στο Vamo και κοιτα τι αντ/ση σου λεει το μοντ.


Μετα βγαλε την κεφαλη , βγαλε και το σιλικονακι / καπακι της κεφαλης και με ενα λεπτο κατσαβιδακι πειραξε λιγο τις σπειρες της αντ/σης , ωστε να μην ακουμπαει η μια την αλλη , ουτε να ακουμπανε οι ακριανες στα τοιχωματα της κεφαλης.


Αφου το κανεις αυτο , βαλε τον ατμ/τη ξανα στο Vamo και κοιτα ξανα αν σου δινει την ιδια αντ/ση με αυτη που ειχε.
Αν ειναι η ιδια , το προβλημα θα ειναι σε καποιο αλλο σημειο.   Μπορει να ειναι ακομα και στα ποδαρακια της αντ/σης που βγαινουν απο κατω στο σπειρωμα 510 και οι ακρες τους να ερχονται σε επαφη με το μοντ.
Αν ερχεται σε επαφη το πλην με το μοντ , αλλα ισια που να ακουμπαει και να μην κανει τελεια επαφη , εκει μπορει και να εχεις ενα πολυ μικρο σπινθηρισμα , με αποτελεσμα να σε ''χτυπαει'' το ρευμα , οπως λεμε.


Αν ειναι ομως διαφορετικη η τιμη της αντ/σης , σημαινει οτι καποια σπειρα σου εκανε τη ζημια.


Μπορει ακομα και το ελατηριο του μοντ να μην εχει σωστο υλικο ή να μη παταει καλα στη βαση και να εχεις και παλι καποιο σπινθηρισμα ή να μη μονωνει καλα το μοντ σε σημεια που παιρναει το ρευμα και να εχεις μια μικρη διαρροη ή και συσσώρευση ηλεκτρικου φορτιου λογο αντ/σης του μοντ σε καποιο συγκεκριμένο σημειο.


Κανε ομως πριν απ' ολα αυτο που σου εγραψα με την κεφαλη , γιατι οι πιο πολλες εμπορείου , εχουν συχνα αυτο το λαθακι.

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διαρροή ρεύματος από τον ατμοποιητή;
« Απάντηση #27 στις: Αυγούστου 04, 2014, 19:44 »
Αν και πιστευω οτι ο φιλος θα εχει βρει την λυση η απλα θα πεταξε τον ατμο μετα απο τοσους μηνες  :tongue_smilie: :))  καλο ειναι οι λυσεις που προτεινετε να μεινουν ωστε καποιος να τις διαβασει σε μελλοντικο προβλημα του  ;D

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1454 171610 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 18:15
από Olga68
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275574 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15259 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13965 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9295 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42816 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 406 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35063 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557812 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182114 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 180 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9229 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364