vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Διαρροή ρεύματος από τον ατμοποιητή;

Αποσυνδεδεμένος PerChi

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
Διαρροή ρεύματος από τον ατμοποιητή;
« στις: Μαΐου 09, 2014, 16:15 »
Χθες αγόρασα τον Mini Protank 3.Τον βάζω στο Vamo και αρχίζω να ατμίζω.
Στην πρώτη τζούρα που κάνω αισθάνομαι κάτι περίεργο.
Κάτι στο χείλος και άρχισα να βλέπω καρέ άσπρα(σαν να βαράνε φλας γρήγορα).
Λέω στο μυαλό μου θα ήταν, και συνεχίζω να ατμιζω.
Μέτα από 2 ώρες έχουν έρθει και κάτι φίλοι...ξανά το ίδιο.
Τους ρωτάω το είδατε αυτό?
Ποιο μου λένε?
Άρα δεν ήταν στο μυαλό μου
Τι έπαθα ακριβώς ξέρει κάνεις?

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Διαρροή ρεύματος από τον ατμοποιητή;
« Απάντηση #1 στις: Μαΐου 09, 2014, 16:25 »
Έβλεπες αστεράκια που λένε δλδ?
Αφού απ οτι κατάλαβα οι άλλοι δεν τα είδανε, μήπως όντως ήταν στο μυαλό σου?

Αποσυνδεδεμένος PerChi

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διαρροή ρεύματος από τον ατμοποιητή;
« Απάντηση #2 στις: Μαΐου 09, 2014, 16:28 »
Το ότι δεν τα είδανε είναι το κακό, σημαίνει ότι δεν ήταν κάτι από έξω (π.χ. κεραυνός, αμάξι που πέρασε...)
Το κόβω να χτύπησε το ρεύμα...από τότε που έγινε δεύτερη φορά τον ατμιζω μόνο με πλαστικό drip tip και είμαι κομπλέ.

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Διαρροή ρεύματος από τον ατμοποιητή;
« Απάντηση #3 στις: Μαΐου 09, 2014, 16:33 »
Τώρα κατάλαβα. Ε ναι μάλλον αυτό ήταν. Ή αρχίζεις να έχεις αυχενικό... :P

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Διαρροή ρεύματος από τον ατμοποιητή;
« Απάντηση #4 στις: Μαΐου 10, 2014, 11:18 »
 :o :o :o
Δε μου αρέσει αυτό.....
Δε ξέρω αν δουλεύεις απλή μπατ ή μοντ, εγώ θα σου έλεγα λύσε τα όλα (ατμο +μοντ), καθάρισέ τα καλά και ξαναβίδωσέ τα απ' την αρχή.
Σαν "μικρο-διαρροή" ρεύματος μου ακούγεται, που δε θα έπρεπε να υπάρχει....
Κι αφού με το πλαστικό ντριπ δεν υπάρχει, τότε δεν είναι από εκεί που το κρατάς, αλλά από το σπείρωμα 510/ego ή την κεφαλή.
Δοκίμασε και με άλλη μπατ / μοντ και το μεταλλικό ντριπ. Ώστε να δεις αν φταίει ο ατμο ή η κεφαλή / το μοντ ή μπαταρία....


ΥΓ, τώρα είδα ότι γράφεις για βάμο.... Sorry, Ισχύουν τα παραπάνω για μοντ...
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 10, 2014, 11:29 από Σένια »

Αποσυνδεδεμένος PerChi

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διαρροή ρεύματος από τον ατμοποιητή;
« Απάντηση #5 στις: Μαΐου 10, 2014, 21:04 »
Να σου πω την αλήθεια φοβάμαι να το ξαναδοκιμάσω.
Ήταν σαν μίνι εγκεφαλικό αυτό που ένιωσα και δεν το έχω πάθει με άλλον ατμοποιητη.
Από εδώ και πέρα μόνο με πλαστικό τον ατμιζω.


Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Διαρροή ρεύματος από τον ατμοποιητή;
« Απάντηση #6 στις: Μαΐου 10, 2014, 23:03 »
Έχεις δίκιο σ' αυτό που λες, αλλά με κάποιο τρόπο πρέπει να βρεις τι φταίει και να διορθωθεί.
Δεν το βρίσκω σωστό να γίνεται αυτό. Και το ότι έχεις πλαστικό ντριπ και δε σε "χτυπάει" εσένα, αυτό δε σημαίνει πως δεν υπάρχει!
Και φοβάμαι ότι κάτι στους πόλους του βάμο θέλει καλύτερη μόνωση. Αν το έχεις πάρει από μαγαζί εδώ, για πήγαινε ρώτα τους λίγο.
Άλλον ατμοποιητή που δουλεύεις σ' αυτό το βάμο, έχει μεταλλικό ή πλαστικό επιστόμιο;


Βρε παιδιάααα.... Κανένας που να ξέρει κάτι περισσότερο εδώωωω...... Βοηθήστε λίγο.......

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Διαρροή ρεύματος από τον ατμοποιητή;
« Απάντηση #7 στις: Μαΐου 11, 2014, 00:02 »
Συμφωνώ. Όλες οι ενδείξεις "δείχνουν" διαρροή μικρού ρεύματος.
Το αν είναι μικρό, δεν σημαίνει ότι δεν παίρνουμε τα μέτρα μας.
Το επιστόμιο που στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι κακός αγωγός, απλά προφυλάσσει.
Μήπως όμως δεν είναι δουλειά ατμοποιητή αλλά μπαταριοθήκης;
Μήπως απλά το υλικό του συγκεκριμένου έτυχε να είναι πιο αγώγιμο και να φανερώνει τη διαρροή;
Μήπως στη μπαταριοθήκη υπάρχει κάποιο καλώδιο που ένα μέρος του έχει γυμνωθεί;
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 11, 2014, 00:21 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Διαρροή ρεύματος από τον ατμοποιητή;
« Απάντηση #8 στις: Μαΐου 11, 2014, 00:14 »
Συμφωνώ. Το θέμα είναι τι να κάνει όμως...
Κάθομαι και το σκέφτομαι από την αρχή που το πρωτοδιάβασα...
Ειλικρινά δε ξέρω τι θα έκανα στη θέση του.
Δε ξέρω τι άλλο να προτίνω πέρα από όσα ήδη έγραψα.
Το μόνο που ξέρω, είναι ότι δεν το βρίσκω καθόλου σωστό να συμβαίνει, κι ας έχει πλαστικό ντριπ. Το πρόβλημα είναι εκεί, υπάρχει, και τρομάζω στη σκέψη ότι μπορεί να χειροτερέψει....
Τι λες εσύ spec να κάνει; Πώς μπορεί να βγάλει άκρη ο φίλος;;;;;
Πώς μπορεί να βρει τι φταίει να το διορθώσει;


perchi, απάντησέ μου όταν το διαβάσεις, παλιότερα με άλλον ατμο όταν είχες το βάμο αυτό, είχε μεταλλικό ή πλαστικό ντριπ; Δηλ θέλω να δω αν υπήρχε περίπτωση να συνέβαινε και πριν ή όχι.....

Αποσυνδεδεμένος igatos

  • **
  • 284
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διαρροή ρεύματος από τον ατμοποιητή;
« Απάντηση #9 στις: Μαΐου 11, 2014, 00:19 »
Παντως 3,4 και 5 volt δυσκολα περνανε απο το δερμα του ανθρωπου, εγω το θεωρω λιγο απιθανο αυτο που ενιωσες να ηταν απο ρευμα, τα amps βεβαια ειναι αυτα που θα σε κανουν να νιωσεις κατι και οχι τα volt αλλα λεω 3,4 v και να πω 2 αμπ, λιγο δυσκολο να νιωσεις κατι και απολυτα ασφαλες επισης σαν τιμες.
Σημειωτεων, αν ατμιζεις pass through απο την πριζα κατευθειαν και το φορτιστη ναι μπορει να νιωσεις. Περισυ ατμιζα με το με το VV passthrough αφτο με τις 4 επιλογες σε volt για αμαξι που ηταν, και με τον protank I και οντως στα υγρα χειλει ενιωθα τσιμπιματακια, επισης κοιμομουν με αυτο διπλα και αν με ακουμπαγε στον αγκωνα (λεπτο δερμα) παλι ενιωθα βελονιες, την επομενη μερα, βαζω δοκιμαστικο πανω στον προτανκ και αναβε!!!  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 11, 2014, 00:24 από igatos »

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Διαρροή ρεύματος από τον ατμοποιητή;
« Απάντηση #10 στις: Μαΐου 11, 2014, 00:26 »
Ναι, δεν κάνουν τη ζημιά τα volt αλλά η ένταση του ρεύματος.
Μερικά χιλιοστά του ampere είναι ικανά να προκαλέσουν πόνο ή/και τα φαινόμενα που περιγράφονται, δεδομένης της αντίστασης του δέρματος.
Προτείνω αυτά που είπε η Σένια και άμεση εξέταση της μπαταριοθήκης από κάποιον γνώστη.

Αποσυνδεδεμένος mpekas

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διαρροή ρεύματος από τον ατμοποιητή;
« Απάντηση #11 στις: Μαΐου 11, 2014, 00:29 »
100% δεν έχει σχέση με τη μπαταρία και το πιο πιθανό είναι να οφείλεται σε ελαττωματική κεφαλή - με κάποιο τρόπο περνάει το
+ στο επιστόμιο και αφού κρατάς το - με το χέρι, κλείνει το κύκλωμα.

Μια χαρά σε χτυπάει το ρεύμα με αυτό τον τρόπο, δοκιμασμένο και σε kayfun, igo-l, aga-t και γενικά μπορεί να συμβεί σε ατμοποιητές που το επιστόμιο δεν επικοινωνεί με το - της μπαταρίας(σε αυτή την περίπτωση έχουμε κανονικό βραχυκύκλωμα).

Αποσυνδεδεμένος PerChi

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διαρροή ρεύματος από τον ατμοποιητή;
« Απάντηση #12 στις: Μαΐου 11, 2014, 18:09 »
Συγνώμη παιδιά έλειπα και τώρα είδα τα σχόλια. Θα προσπαθήσω να απαντήσω σε όλες τις ερωτήσεις.
Το Vamo v5 το πήρα από Ελλάδα. Το χρησιμοποιώ 1 μήνα+ με Nautilus και με Aspire bdc με πλαστικό drip tip και πιο σπάνια το σιδερένιο του ναυτίλου χωρίς πρόβλημα.
Τον προτανκ τον πήρα επειδή αγόρασα κάποια υγρά από Mt Baker Vapor τα οποία δεν κάνει να μπουν σε πλαστικό τανκακι γιατί το σπάνε.
Αυτό που έπαθα, το έπαθα 2 φορές μέσα σε 40 τζούρες περίπου. Έδωσα το vamo σε ένα φίλο σήμερα και ατμισε για ώρα με έναν t3 δικό του (με το drip tip του protank) και ήταν κομπλέ.
Του έδωσα και το vamo μετά και έκανε με τον προτανκ 5-10 τζούρες γιατί φοβόταν και αυτός και δεν έπαθε τίποτα.
Μπαταρία έχω μέσα μια 18350 AW. Με τον ναυτίλο και το ss drip tip του όσο έχω κάνει 1 μηνά δεν είχα θέμα.
Αυτό που ένιωσα δεν ήταν πόνος άλλα άρχισα να βλέπω την στιγμή που ατμιζα άσπρα γρήγορα καρέ(σαν γρήγορα φλας).
Έχετε αρχίσει και με τρομάζετε όμως. Ότι και να είναι αυτό τώρα που ατμιζω με τον ναυτίλο και πλαστικό drip tip μπορεί να έχω θέμα;


Επίσης από τότε που τον πήρα τον Protank ζεσταίνεται πάρα πολύ η βάση και με το βαμο και με μια 650αρα primero. Γίνεται και σε εσάς αυτό;

« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 11, 2014, 23:03 από PerChi »

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Διαρροή ρεύματος από τον ατμοποιητή;
« Απάντηση #13 στις: Μαΐου 11, 2014, 23:03 »
Δεν είναι για να τρομάζεις, αλλά δεν είναι και να το αφήσεις έτσι...
Εγώ στη θέση σου, θα άλλαζα πρώτα την κεφαλή. Μήπως όπως λέει ο φίλος mpekas πιο πάνω φταίει αυτή, και είναι το πιο απλό.
Αλλά, αν και με άλλη κεφαλή το έκανε έστω μια φορά, θα έψαχνα κάποιον να δει το βάμο....
Συγνώμη, δε ξέρω τί άλλο να πω....  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος PerChi

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διαρροή ρεύματος από τον ατμοποιητή;
« Απάντηση #14 στις: Μαΐου 11, 2014, 23:09 »
Θα αλλάξω την κεφαλή, αν και δεν νομίζω να το ξαναδοκιμάσω, θα το δώσω σε κανένα φίλο (πειραματόζωο) χωρίς να του πω τίποτα να δούμε...
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 12, 2014, 00:32 από PerChi »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1455 171650 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 19:47
από Ηρακλης
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275618 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15261 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13967 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9301 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42833 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35085 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557872 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182163 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 182 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9252 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364