vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Γιατί στάζεις κάθε λίγο και λιγάκι;;

Αποσυνδεδεμένος StefPasc

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
  • Ad astra per aspera
Απ: Γιατί στάζεις κάθε λίγο και λιγάκι;;
« Απάντηση #15 στις: Μαΐου 09, 2014, 10:55 »
επέλεξα γεύση και κυνήγι σύννεφου  ;)
αλλά θα ήθελα και την τελευταία επιλογή αν μπορούσα γιατι από τότε που άρχισα να χρησιμοποιώ τον eviva για dripping έχω πάθει πλάκα  :o :o

Αποσυνδεδεμένος vantamis

  • **
  • 225
  • Φύλο: Άντρας
  • Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Γιατί στάζεις κάθε λίγο και λιγάκι;;
« Απάντηση #16 στις: Μαΐου 09, 2014, 11:41 »
Η Νο1 προτίμησή μου είναι οι ss επισκευάσιμοι με τανκ και μάλιστα "δεμένοι" καλά πάνω στο mod. Οι λόγοι είναι:
- Αντοχή σε τυχόν πεσίματα
- Απροβλημάτιστη μεταφορά
- Καθόλου διαρροές
- Διάρκεια υγρού - ατμίσματος

Σ'αυτούς έχω βρει και το χτύπημα και το ντουμάνι και την γεύση.

Παρόλα αυτά έχω και χρησιμοποιώ dripping επισκευάσιμους περισσότερο για λόγους... διαδικασίας ατμίσματος και άμεσης εναλλαγής γεύσεων.
Γι'αυτό και ψήφισα την 1η επιλογή...
 :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Γιατί στάζεις κάθε λίγο και λιγάκι;;
« Απάντηση #17 στις: Μαΐου 09, 2014, 14:08 »
Δεν ψηφίζω, γιατί η σχέση μου με το dripping είναι μικρή και περιστασιακή.
Όμως δεν μπορώ να δω τα αποτελέσματα της ψηφοφορίας.
Αυτό είναι επιλογή ή κόλλημα του συστήματος;
 :confused1:

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1931
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Γιατί στάζεις κάθε λίγο και λιγάκι;;
« Απάντηση #18 στις: Μαΐου 09, 2014, 14:41 »
AN ψήφιζες, θα τα έβλεπες....  ;) ;)
Aυτό γίνεται σε όλες τις ψηφοφρίες (νομίζω)

(end of off topic)

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Γιατί στάζεις κάθε λίγο και λιγάκι;;
« Απάντηση #19 στις: Μαΐου 09, 2014, 14:48 »
Αν δεν έχω χαζέψει τελείως... ΔΕΝ γίνεται σε όλες, υπάρχει επιλογή.  :D
Νομίζω πως η επιλογή υπάρχει για να προτρέψει να ψηφίζουν όλοι -όταν μπορούν να ψηφίσουν όλοι.
ΑΝ ψήφιζα, τότε απλά θα κορόιδευα αφού δεν είμαι ντρίπερ.
Αλλά δεν είμαι και δεν είναι σωστό να ψηφίσω!

Αποσυνδεδεμένος e-go FUN

  • ***
  • 791
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γιατί στάζεις κάθε λίγο και λιγάκι;;
« Απάντηση #20 στις: Μαΐου 09, 2014, 14:54 »
Κανε μου έναν τανκάτο δώρο και στα στέλνω pm :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Γιατί στάζεις κάθε λίγο και λιγάκι;;
« Απάντηση #21 στις: Μαΐου 09, 2014, 15:04 »
Θα στον στείλω κι εγώ με ΠΜ!  :laugh1:
[ΟΚ, τέλος το Οφ κι από εμένα. Όποιος δει το θέμα ας κρίνει.]

Αποσυνδεδεμένος jlemonak

  • **
  • 162
  • Φύλο: Άντρας
  • Live to Vape, Vape to Live
Απ: Γιατί στάζεις κάθε λίγο και λιγάκι;;
« Απάντηση #22 στις: Μαΐου 09, 2014, 15:37 »
Το τελευταίο εξάμηνο, μόνο dripping... Στο σπίτι, στο γραφείο, παντού. Για τη γεύση. Για το ντουμάνι. Όσους επισκευάσιμους με τανκ έχω δοκιμάσει, όλοι μα όλοι, μου δίνουν ένα κλικ πιο περιορισμένη, πνιγμένη γεύση... Για όποιον ατμίζει υγρά με μηδενική βάση, το dripping είναι μονόδρομος...

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γιατί στάζεις κάθε λίγο και λιγάκι;;
« Απάντηση #23 στις: Μαΐου 09, 2014, 15:52 »
Dripping αποκλειστικά, μετά μονής αντίστασης, εδώ και κάτι μήνες. Μηχανικό, υβριδικό Striker/Nemesis = Μέγεθος, αυτονομία ρεύματος και η μεγιστη δυνατή αυτονομία σε υγρά. Γεύση έχω δει και λίιιγο καλύτερη αλλού, αλλά στα υπόλοιπα τζίφος.
2000mah + ±12W + 9.4 cm ύψος.
Ταχύτατες αλλαγές σε βαμβάκι και coils. Δύσκολα θα το άλλαζα αυτό το σχήμα ..


Αυτά μέχρι το .. επόμενο υβριδικό σταχτήρι ..  :laugh1: :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος dimitris2000

  • **
  • 144
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μου τους κύκλους τάραττε.
Απ: Γιατί στάζεις κάθε λίγο και λιγάκι;;
« Απάντηση #24 στις: Μαΐου 09, 2014, 18:46 »
 Dripping  μόνο με the dripper  κορυφαία γεύση και  ντουμάνι  :respect: :respect:

Αποσυνδεδεμένος teddy

Απ: Γιατί στάζεις κάθε λίγο και λιγάκι;;
« Απάντηση #25 στις: Μαΐου 11, 2014, 18:06 »
Ξεκινώντας αντίστροφα, θεωρώ οτι ένα απο τα μεγαλύτερα προβλήματα των ατμοποιητών είναι η τροφοδοσία. Αν η τροφοδοσία εξαρτάται απο χαζούς παράγοντες όπως πχ απο το πόσο δυνατά τραβάει την τζούρα ο ατμιστής, το πόσο πηχτό είναι το υγρό, υποπιέσεις κτλ υπάρχει πρόβλημα. Ειδικά που τον τελευταίο καιρό η βιομηχανία έχει στραφεί στους bottom coil για κάποιο λόγο που δεν έχω καταλάβει.

Και εκεί έρχονται οι dripping ατμοποιητές. Θυσιάζοντας δυο-τρία πράγματα, την αυτονομία, το οτι δεν βλέπεις πόσο υγρό έχει μείνει και το οτι δεν μπορείς να τους τουμπάρεις γιατί μπορεί να βγάλουν υγρό, λύσανε, άθελά τους ίσως, το πρόβλημα της τροφοδοσίας (με το να μην υπάρχει ουσιαστικά τροφοδοσία) το οποίο εκτός των άλλων περιορίζει κατασκευαστικά πάρα πολύ. Απο εκεί και πέρα ο σχεδιασμός του κάθε ατμοποιητή είναι πολύ απλός και γίνεται μόνο με κριτήρια που θέλει ο κάθε κατασκευαστής και όχι με τους περιορισμούς που επιβάλλει η τροφοδοσία. Απλότερες, μικρότερες, αποδοτικές κατασκευές, σε τιμές πολύ χαμηλότερες.

Οπότε έχουμε ανώτερο χτύπημα (λείπει απο την ψηφοφορία όμως), ντουμάνια, γεύση, άψογη τροφοδοσία, ατμίσματα σε άλλα ρεύματα, μικρότερο μέγεθος κτλ κτλ. Επίσης το οικονομικό της υπόθεσης. Απο την αγορά τους, μέχρι την αλλαγή των αντιστάσεων/φυτιλιών/βαμβακιού.

Συνοπτικά, ήθελα να βρω έναν ατμοποιητή παραπλήσιας απόδοσης για να σταματήσω το στάξιμο. Λόγω σχεδόν μηδενικής νικοτίνης οι απαιτήσεις σε γεύση, χτύπημα, σωστή θερμοκρασία ατμού είναι πολύ μεγαλύτερες. Ήλπιζα σε πολλούς, απο BDC μέχρι kayfun, αγόρασα κάποιους, δεν μου αρέσανε, τους έστησα διαφορετικά, βαμβάκια micro-coil κτλ, δεν μου αρέσανε, τους έβαλα στο συρτάρι και συνεχίζω να ατμίζω με Igo-L και Dripper. 8)


Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γιατί στάζεις κάθε λίγο και λιγάκι;;
« Απάντηση #26 στις: Μαΐου 12, 2014, 19:39 »
Είναι πολύ όμορφο να αλλάζεις κάπου κάπου γεύσεις .σκέτη απόλαυση  :yes: :yes:

Αποσυνδεδεμένος Nico

  • *
  • 68
  • Φύλο: Άντρας
  • I got 99 problems, but a smoke ain't one
Απ: Γιατί στάζεις κάθε λίγο και λιγάκι;;
« Απάντηση #27 στις: Μαΐου 14, 2014, 01:48 »
Νομίζω πως η συντριπτική πλειοψηφία θα τα διάλεγε όλα. Οπότε διάλεξα τα δύο που μου ήρθανε πρώτα, χωρίς πολλή σκέψη, ίσως γιατί μάλλον ήταν το έναυσμα. Τροφοδοσία, επειδή ήταν η αιτία (μαζί με τις διαρροές) που αγανάκτησα από τα τανκοειδή εργοστασιακά και ψάχτηκα (με την πολύτιμη συμβουλή και βοήθεια του φίλου Panosbek - Γεια σου Πανούλη!), και απόδοση γεύσης, κάτι που με χτύπησε στο δόξα πατρί μόλις πήρα την πρώτη μου τζούρα από τον κλώνο trident που αγόρασα και άνοιξαν οι ουρανοί και ανακάλυψα το άτμισμα ξανά. Και όλα τα άλλα εκτός της λίστας ψηφοφορίας που ανέφεραν οι αγαπητοί φίλοι και φίλες, τιμή, παραμετροποίηση, χτύπημα (πριν δεν μου έφτανε τίποτε κάτω από 18, με dripping την πρώτη μέρα έπεσα στα 11), εύκολο στήσιμο, κ.α.

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Γιατί στάζεις κάθε λίγο και λιγάκι;;
« Απάντηση #28 στις: Μαΐου 14, 2014, 02:06 »
Επανέρχομαι, το ξέρω, απλά εκεί είναι που φαίνεται το στατιστικό νόημα που έλεγα. Λίγα και καλά. Όσο για τα όσα λείπουν. Τιμή; Μα υπάρχουν επισκευάσιμοι που περνάν το κατοστάρικο, ή ο H357 που έχει ένα οικοσάρι! Ευκολία στησίματος; Dripper, nautilus dripping mode (αντικειμενικά μιλώντας ε; όχι εγώ τον έχω συνηθίσει, κι εγώ δηλαδή αλλά..), θυμάμαι είχα δει έναν στον todd που ήθελε να του βάλεις πάνω 4 διαφορετικές αντιστάσεις για να τις εναλλάζει με συγκεκριμένη ωμική η κάθε μία. Χτύπημα, και άλλα, είναι χαρακτηριστικά του δικού μας αλλά όχι όλων.
Κι αν έβαλα να φαίνονται τα αποτελέσματα μόνο αν ψηφίσεις (ναι, εγώ το επέλεξα) δεν ήταν για να πιέσω φυσικά κανέναν να ψηφίσει! Απλά δεν είναι αφιερωμένη η ψηφοφρία σε dedicated στάκτες.
Όταν στάζεις, γιατί στάζεις.
Αν δε στάζεις γιατί θα το έκανες με ότι έχεις διαβάσει.
Αν δε θα το έκανες ποτέ..

ε, τότε γιατί ήρθες στην ψηφοφορία ρε μεγάλε;; :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γιατί στάζεις κάθε λίγο και λιγάκι;;
« Απάντηση #29 στις: Μαΐου 14, 2014, 03:57 »
Εγώ προσωπικά νιώθω πολύ πιεσμένος, με πίεσες άσχημα!!!  :laugh1: :))


Σοβαρά τώρα, το σκέφτομαι και το ξανασκέφτομαι και λογική απάντηση δεν βρίσκω. Θέλω να πω ότι, το ίδιο καλά θα περνούσα και με Kayfun/Russian/Ithaka, ή οτιδήποτε άλλο με δεξαμενή, αρκεί μόνο να γλυτώσω από το non. Όχι ότι αντιμετώπιζα πριν καποιο θέμα, αλλά για το minimal ρε γμτ ..


Απλά ίσως λόγω κολλήματος έμεινα στο στάξιμο. Για διάφορους τεχνικούς λόγους πάντως, δεν πιστεύω ότι το στάξιμο είναι ντε και καλά καλύτερο σε γεύση όπως ίσως πιστεύεται. Ο κάθε άτμο έχει τα δικά του, καλά και κακά.
Και μάλιστα έχω συγκεκριμένα παραδείγματα από drippers οι οποίοι δεν βγάζουν τη γεύση (πχ) κάποιων δεξαμενάτων, πάντα από αυτούς τους ολίγους που ξέρω.


Στην περίπτωση μου πάντως έπαιξε ρόλο το μέγεθος και η μικρότερες πιθανότητες τεχνικών προβλημάτων στους drippers, αλλά και η αναλογική αυτονομία σε ρεύμα (πάντα συγκριτικά με το μέγεθος), πράγματα που είναι άσχετα από τις επιδόσεις … συν το κόλλημα που έλεγα πριν ε !!  :))

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63114 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3719 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1000 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172563 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277740 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15474 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14124 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9473 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43631 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 455 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36329 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560451 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem