vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

372 επισκέπτες, 8 χρήστες
vasim, billythekid, dkostas, Sergios, camber, treloneritis, zamploutos, bloodlessz

Twitter

Γιατί στάζεις κάθε λίγο και λιγάκι;;

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Γιατί στάζεις κάθε λίγο και λιγάκι;;
« στις: Μαΐου 08, 2014, 20:02 »
Μία διαδικασία που φαίνεται αν μη τι άλλο περίεργη στους μη ατμιστές (ναι, ακόμα περισσότερο περίεργη) είναι το dripping. Ο λόγος ύπαρξες της διαδικασίας ήταν η απαίσια απόδοση των "θέλω να μοιάζω με τσιγάρο" πρώτων ατμιστηρίων. Όταν είχαν αρχίσει να βγαίνουν ποιοτικοί επισκευάσιμοι μερικοί πρόβλεψαν το τέλος τους. Να που σήμερα όχι μόνο δεν έχει χαθεί η σπάνια τέχνη του dripping αλλά βρίσκει καινούργιους οπαδούς, που απ'όταν ξεκινάνε το άτμισμα πάνε εκεί.

Μακρυγορώ χωρίς λόγο, και το νόημα το έχετε πιάσει! "Γιατί στάζεις κάθε λίγο και λιγάκι'; Ξέρουμε κάποια πλεονεκτήματα της διαδικασίας. Έβαλα και τον κυνηγό συννέφων (πόσο πιο ποιητικά ακούγεται ελληνιστί!) μιας και είναι η χαρά τους.

Οι επιλογές (όπως συνηθίζω) λίγες για να έχει στατιστικό νόημα. Το μικρό μέγεθος ας πούμε πάει σίγουρα στο "συγκεκριμένο dripper".
Μέχρι δύο επιλογές, κρίνετε τα πιο σημαντικά..

Αποσυνδεδεμένος -Theo91-

  • **
  • 320
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γιατί στάζεις κάθε λίγο και λιγάκι;;
« Απάντηση #1 στις: Μαΐου 08, 2014, 20:12 »
Αν και δυστυχως δεν εχω βρει εναν ΚΑΛΟ γνησιο dripper στην Ευρωπη (οπως πχ Atomic, Patriot), ο igo-w που εχω ειναι πολυ καλος.
Επελεξα γευση για ευνοητους λογους και την εναλλαγη γευσεων. Βεβαια αν μπορουσα θα τις εβαζα ολες τις επιλογες γιατι ολα αυτα ισχυουν.

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Γιατί στάζεις κάθε λίγο και λιγάκι;;
« Απάντηση #2 στις: Μαΐου 08, 2014, 20:15 »
Εγώ θα ήθελα μια ακομη επιλογή, μιας και θεωρώ πρωτίστως το ντριπιγκ κατι σαν την πιπα η το πουρο, δλδ οχι στο δρομο, οχι στην δουλια, οχι οπου και οποτε ναναι, αλλά οταν βρισκεις την στιγμη που χαλαρωνεις, και απολαμβανεις το ατμισμα σου αξιοποιωντας και οσο το καλυτερο την αποδοση γευσης που σου προσφερει, κανοντας και κατι σαν ιεροτελεστια.
Ο τιλος θα μπορουσε να ειναι: Για πραγματική απόλαυση σε στιγμές χαλάρωσης.

Αποσυνδεδεμένος dimitra78

  • ***
  • 793
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Γιατί στάζεις κάθε λίγο και λιγάκι;;
« Απάντηση #3 στις: Μαΐου 08, 2014, 20:17 »
ψηφισα το 1ο για εναλλαγη γευσεων,γιατι με μια δεν μπορω.τωρα διπλα μου εχω 4 διαφορετικες γευσεις...κοινως δεν ξερω τι θελω... ;D
και επισης ψηφισα και το τελευταιο για λογους οικονομιας,μιας και ειμαι μακροχρονια ανεργη  :(,με τον igo-l,φυτιλακι και συρμα περναω πολλες βδομαδες ανεξοδα!

Αποσυνδεδεμένος metmat

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γιατί στάζεις κάθε λίγο και λιγάκι;;
« Απάντηση #4 στις: Μαΐου 08, 2014, 20:24 »
Επέλεξα την εναλλαγή γεύσεων και την τελευταία επιλογή (τον άλλο λόγο).
Ο άλλος λόγος δεν είναι για συγκεκριμένο dripper αλλά για τους περισσότερους.
Όταν για κάποιον λόγο διαπιστώσω ένα πρόβλημα στην αντίστασή μου και θέλω να την ελέγξω, δεν χρειάζεται να τελειώσω το υγρό για να έχω πρόσβαση σε αυτήν χωρίς να γίνω χάλια, δεν χρειάζεται να περιμένω να αδειάσει το τανκάκι ή να χαραμίσω το υγρό που έχω μέσα ή να το τραβάω με σύριγγες για να κάνω τις επισκευές μου.
Άμεση πρόσβαση λοιπόν στην αντίσταση χωρίς πολλά πολλά!

Και τώρα που το σκέφτομαι είναι και κάτι αλλο. Όλοι οι rda νομίζω ότι είναι κατασκευασμένοι αποκλειστικά από μέταλο. Έτσι δεν ανησυχώ μήπως κάποιο υγρό μου ραγίσει το τανκ (για πλαστικά), μην μου σπάσει το γυαλάκι από πτώση (σε γυάλινο), δεν θα βλέπω την στάθμη του υγρού για να ξέρω πόσο μου απομένει (σε πλήρως μεταλικό rba). Ειδικά για το τελευταίο δεν με νοιάζει η στάθμη γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει!  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος e-go FUN

  • ***
  • 791
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γιατί στάζεις κάθε λίγο και λιγάκι;;
« Απάντηση #5 στις: Μαΐου 08, 2014, 20:27 »
Ψήφισα την τελευταία επιλογή γιατί ξεκίνησα μαζί τους λόγω του μικρού μεγέθους τους κυρίως.

Μετά κόλλησα μαζί τους γιατί:
1) Δεν έχω διαρροές στους πόλους αφού παίρνουν αέρα απ' την καμπάνα (είχα πουληθεί στη χαρτοπετσετα...)
2) Οι περισσοτεροι έχουν ευκολο στησιμο (μ' αυτούς έμαθα) με πολλές επιλογές (DC, MC κτλ)
3) Εχουν χτύπημα μέχρι λιποθυμίας...(μ' αυτούς έπεσα από το 18 στο 8 σε 1,5 χρόνο περίπου)
4) Είναι παμφθηνοι, κυρίως οι κλώνοι αλλά και πολλοί απ' τους original παλεύονται οικονομικά. Μπορείς να παιρνεις έναν ss κλώνο το μήνα με 3-4Ε και να κάνεις το γούστο σου ψάχνοντας τον τέλειο (προσωπικά δεν το κάνω).
5) ''Παραμετροποιούνται'' εύκολα όσον αφορά τον αέρα οπότε τους φέρνεις εκει που θες.
6) ''Βράζουν'' και την πηχτή vg άνετα.

έχουν βεβαια κι αρκετά αρνητικά αλλά δε θα τα μάθετε απο έμενα :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος Δερεκοπουλος νικολαος

  • ***
  • 691
  • Φύλο: Άντρας
  • monta πρωην καπνιστης νυν ατμιστης και υγιης
Απ: Γιατί στάζεις κάθε λίγο και λιγάκι;;
« Απάντηση #6 στις: Μαΐου 08, 2014, 20:27 »
Eιμαι λατρης της γευσης και της γρηγορης εναλλαγης και μου αρεσει η ολη διδικασια

και κατοχος του Driper καθως και του 3D απολαμβανω την ολη διαδικασια :) :) :) :)





Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Γιατί στάζεις κάθε λίγο και λιγάκι;;
« Απάντηση #7 στις: Μαΐου 08, 2014, 20:34 »
Για αρχή δεν απάντησα εγώ! Έβαλα απόδοση γέυσης και τροφοδοσία, μέ'ψηνε και ο συννεφοκυνηγός. Επίσης θα ήθελα να τα βάλω όλα (ίσως και όλα +1 μαζί με το boem του Πολυκράτη), αλλά μετά απλά θα γίνει το fun club του dripping. Στη λούπα του νέου φτηνού έχω πέσει κι εγώ, κι είναι βαθύ το πηγάδι. Αλλά είναι κι αυτό ένα shopping therapy έτσι; e-go FUN, αυτό για την VG (επίσης λάτρης της πηχτής) δε λέγεται βέβαια dripping αλλά dipping!

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Γιατί στάζεις κάθε λίγο και λιγάκι;;
« Απάντηση #8 στις: Μαΐου 08, 2014, 20:37 »
μαζί με το boem του Πολυκράτη

 :)) :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος TheGreatDalmuti

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γιατί στάζεις κάθε λίγο και λιγάκι;;
« Απάντηση #9 στις: Μαΐου 08, 2014, 21:04 »
Στάζω μόνο το πρωί για να πρέπει να λάβω μέρος στην διαδικασία και να ξυπνάει το μυαλό ευκολότερα.
Στην θεωρία έτσι το είχα σκεφτεί......
Στάζω γιατί σε αυτόν τον ατμοποιητή έβαλα Καφε Atmos και τώρα η γεύση δεν λέει να φύγει και ποιος κάθεται να πλένει ατμοποιητές ....

Αποσυνδεδεμένος hobis

  • **
  • 102
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γιατί στάζεις κάθε λίγο και λιγάκι;;
« Απάντηση #10 στις: Μαΐου 08, 2014, 21:23 »
Γιατί έχω την καλύτερη απόδοση γεύσης και πολύ ατμό σε συνδυασμό !!!! :respect:

Αποσυνδεδεμένος gstriftos

  • **
  • 200
  • Φύλο: Άντρας
  • Παλιά έστριβά τσιγάρα,τώρα αντιστάσεις..
Απ: Γιατί στάζεις κάθε λίγο και λιγάκι;;
« Απάντηση #11 στις: Μαΐου 08, 2014, 22:04 »
Aν και ψήφισα την αρχική και τελική επιλογή,εξαιρουμένου του συννεφοκυνηγού και οι άλλες επιλογές ήταν κριτήρια για την επιλογή dripper.
Mετά του 2μήνου ξεπέρασα του σύνδρομο του καθαρά τσιγαρίσιου καπνού και πλέον έχω αρχίσει τις δοκιμές με diy,κυρίως,μίξεις κάτι για το οποίο ένας dripper είναι ταμάμ.
Και καθότι φαν του διακριτικού(πέρασαν 2 μεγάλα mod απ τα χέρια μου για να το καταλάβω) παίζει και το μέγεθος ρόλο.

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Γιατί στάζεις κάθε λίγο και λιγάκι;;
« Απάντηση #12 στις: Μαΐου 08, 2014, 22:09 »
1. Χτύπημα
2. Βαθιές δυνατές τζούρες
3. Τέλεια τροφοδοσία, ειδικά αν αρέσκεσε στα 1 και 2.
4. Εύκολες αλλαγές στα πάντα (setup, υγρά), ειδικότερα στα υγρά ως προς την περιεκτικότητα νικοτίνης.
5. Κόστος αγοράς
6. Ματαιοδοξία. Είμαι εδώ και ατμίζω! Όπως το κορνάρισμα.
7. Συντροφικότητα
    - Μπορώ παρακαλώ να έχω 2 σταγόνες από την σοκοφράουλά σου;
    - Να σας στάξω απ' το γλυκόξινο κατσικάκι μου; Μόλις ωρίμασε.
    - Καλά ρε μεγάλε, πως το φτιάχνεις αυτό το καπνιστό τσίπουρο με επίγευση cointreau;
8. Χτύπημα

Αποσυνδεδεμένος renesis

  • **
  • 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Tango's dirty only if it's done right...
Απ: Γιατί στάζεις κάθε λίγο και λιγάκι;;
« Απάντηση #13 στις: Μαΐου 08, 2014, 23:22 »
Όταν μπήκα στο θαυμαστό κόσμο του dripping δεν είχα κλείσει ούτε ένα μήνα ως ατμιστής και ξεκίνησα με έναν cisco306lr ο οποίος με είχε αφήσει άναυδο με την απόδοση γεύσης. Από τότε... drip drip drip goes my juice.

Η αρχή αυτή είχε γίνει γιατί ήθελα από την πρώτη μέρα να μπορώ να δοκιμάζω πολλές γεύσεις και ακόμα και ο gemini μου φαινόταν ότι αργούσε πάρα πολύ να αδειάσει. Έπαιξε και τεράστιο ρόλο η φήμη του cisco για τη γεύση.

Όταν άρχισε να τα παίζει ο cisco πήρα έναν trident clone και είδα πόσο εύκολα γίνεσαι μηχανημα παραγωγής ομίχλης αλλά και μπήκα στα χωράφια του microcoiling.

Εδώ και ένα μήνα έχω τον dripper pro που τα συνδυάζει όλα, λίγο πιο εύκολος στο στήσιμο να ήταν και θα ήταν ο τέλειος άτμο.

Αναμένω με αγωνία να δοκιμάσω τον eviva σε dripping που συνδυάζει κεραμικό και δομή κλασσικού rda.

Εχω ξεκινήσει και παραστρατώ λίγο, αγοράζοντας κάποιους rta, αλλά το dripping νομίζω ότι θα με συντροφεύει σε όλη μου την ατμιστική ζωή.

Αποσυνδεδεμένος efhkal

  • ***
  • 572
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ποτέ δε φοβήθηκα τα άσχημα,πάντα τα μέτρια έτρεμα.
Απ: Γιατί στάζεις κάθε λίγο και λιγάκι;;
« Απάντηση #14 στις: Μαΐου 09, 2014, 00:00 »
2 χρονια μονο drippαρω .......ολη μερα καθε μερα.....ολοι μου οι ατμο ειναι dripping και αυτο γιατι περνω πολυ καλυτερη γευση και μπορω να αλλαζω πολλες γευσεις στην διαρκεια της ημερας......

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63057 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3704 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 987 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172548 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277668 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15474 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14124 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9469 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43598 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 453 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36305 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560376 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem