vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

324 επισκέπτες, 5 χρήστες
tasos1976, panoskapa, Jorge, camber, pngtszs1976

Twitter

Δουλεύει; Σας καλύπτει;

Αποσυνδεδεμένος oldseaman

  • **
  • 364
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δουλεύει; Σας καλύπτει;
« Απάντηση #60 στις: Δεκεμβρίου 13, 2009, 10:07 »
Εχω αρχισειτο ητ εδω και 2 βδομαδες και απο τοτε δεν εχω βαλει ουτε 1 κτ στο στομα μου ουτε το αναζητω.
Το προβλημα στην αρχη ηταν μ,εμενα η επιλογη του καταληλου υγρου που να με φερνει οσο γινετε πιο κοντα στην γευση του κτ.
τελικα εμεινα ευχαριστημενος με το camel 16 mg apo nobaco
υπ,οψιν οτι καπνιζα 3-4 πακετα assos int τα κοκκινα,δηλαδη απο τα πιο βαρεια τσιγαρα στην αγορα.
Επειδη ειμαι ναυτικος και αυτη την περιοδο ειμαι σπιτι με ανυσηχει η στιγμη που θα ξαναγυρισω στο βαπορι.
Εκει παντα καπνιζα περισσοτερο ειδικα στην βαρδεια σην γεφυρα που δεν εχεις να κανεις τιποτα αλλο απο το να βλεπεις την θαλασσα.
ατμιζω περιπου 40 μλ στις 10 ημερες και ο επομενος μου στοχος ειναι μεσα στο 2010 να ξεμπερδευω και με την νικοτινη αν μπορεσω
Παντως η επιλογη του ητ ειναι η μονη που με βοηθησε δεδομενου οτι πριν ειχα καταφυγει και σε αλλους τροπους
οπως nocorete  και βελονισμο (στην Αυστραλια)διχως αποτελεσμα.
Παντως δεν θεωρω οτι εχω κοψει το τσιγαρο,αυτο θα το πω αν μπορεσω να κοψω και το ητ

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9594
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δουλεύει; Σας καλύπτει;
« Απάντηση #61 στις: Δεκεμβρίου 13, 2009, 10:16 »
σε αναζήτηση λοιπόν του κατάλληλου υγρού. Τα ry3 , ry4 που αναφέρονται τόσο εδω όσο και σε άλλα σχετικά θέματα καθώς και τα camel διατίθενται όπως παρατηρώ απο διαφορετικές εταρείες. Υπάρχει για παράδειγμα  ry3 της janty και της nobacco. Eχουν κάποια σχέση μεταξύ τους ή όχι ? Αν  δεν έχουν κάποια σχέση , τότε ποιο ry3 ή camel θα προτείνατε ? Αυτό της janty ή της nobacco ?

Αποσυνδεδεμένος taxtsom

  • ***
  • 514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δουλεύει; Σας καλύπτει;
« Απάντηση #62 στις: Δεκεμβρίου 13, 2009, 13:07 »
Καλώς όρισες κ από μένα Tem :bye:
Λοιπόν όσον αφορά στα υγρά Janty & Nobacco είναι (σχεδόν) τα ίδια στις αντίστοιχες γεύσεις ;) Άρα απ'όπου σε βολεύει ψωνίζεις. Να συμπληρώσω κ εγώ ότι RY2, RY3 , Camel & Marlboro είναι από τις πιο "τσιγαρίσιες" γεύσεις. Όχι RY4 γιατί έχει κ μια φρουτώδη νότα 8)
Καλή προσπάθεια στο νέο σου χόμπι :D

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Δουλεύει; Σας καλύπτει;
« Απάντηση #63 στις: Δεκεμβρίου 13, 2009, 13:47 »
Το RY4 είναι γλυκό, δε θα σου κάνει.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9594
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δουλεύει; Σας καλύπτει;
« Απάντηση #64 στις: Δεκεμβρίου 13, 2009, 14:04 »
Καλώς όρισες κ από μένα Tem :bye:
Λοιπόν όσον αφορά στα υγρά Janty & Nobacco είναι (σχεδόν) τα ίδια στις αντίστοιχες γεύσεις ;) Άρα απ'όπου σε βολεύει ψωνίζεις. Να συμπληρώσω κ εγώ ότι RY2, RY3 , Camel & Marlboro είναι από τις πιο "τσιγαρίσιες" γεύσεις. Όχι RY4 γιατί έχει κ μια φρουτώδη νότα 8)
Καλή προσπάθεια στο νέο σου χόμπι :D

Ευχαριστώ πολύ. Με βλέπω μάλλον για τσιγαρίσια υγρά Nobacco. Απο εκεί και πέρα πιστεύετε ότι θα ήταν καλό να αγοράσω και τη συσκευή της Nobacco ?   

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Δουλεύει; Σας καλύπτει;
« Απάντηση #65 στις: Δεκεμβρίου 13, 2009, 14:19 »
Δύσκολη ερώτηση.
Έχεις ήδη διαβάσει τόσα για το θέμα και είδες πόσο διαφέρουν οι απόψεις.
Τα αντικειμενικά κριτήρια λένε ότι με το Black Line με τις μεγάλες μπαταρίες θα έχεις μια καλή αυτονομία, καλό throat hit και καλή υποστήριξη - εγγύηση. Αν λοιπόν σε ικανοποιήσει το θέμα της γεύσης που είναι υποκειμενικό, τότε θα είσαι καλυμμένος.
Αλλά το τελευταίο μόνο αν το δοκιμάσεις θα το μάθεις.

Δυστυχώς στην αρχή, όπως όλοι μας, θα χρειαστεί να δώσεις μερικά χρήματα σε δοκιμές.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9594
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δουλεύει; Σας καλύπτει;
« Απάντηση #66 στις: Δεκεμβρίου 13, 2009, 15:05 »
αν δεν ήταν σήμερα Κυριακή , θα είχα προμηθευτεί σίγουρα κάποιο υγρό . Προς το παρόν ατμίζω njoy npro με cartomizer (γεύση regular medium)

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Δουλεύει; Σας καλύπτει;
« Απάντηση #67 στις: Δεκεμβρίου 13, 2009, 15:46 »
Το καλό με τα καρτομάιζερ είναι ότι με το που αλλάζεις φιλτράκι έχεις κατευθείαν το 100% της νέας γεύσης. Το κακό είναι ότι για την ώρα υπάρχει πολύ περιορισμένη επιλογή γεύσεων.

Αυτό (την πλήρη απόδοση της γεύσης από την πρώτη τζούρα) είναι δύσκολο να την έχεις με τα κανονικά ατομάιζερ, έκτός αν διαθέτεις καμιά δεκαριά, έναν για κάθε γεύση. Στα κανονικά ατομάζερ όταν αλλάζεις υγρό, για ένα διάστημα ατμίζεις ένα μείγμα του παλιού και του νέου υγρού. Αυτό θα πρέπει να το έχεις υπόψιν όταν θα κάνεις δοκιμές.

Ένας τρόπος για να μειώσεις το χρόνο μετάβασης των γεύσεων είναι:

1. Να πλύνεις - στεγνώσεις το σφουγγαράκι του φίλτρου που περιείχε το παλιό υγρό.
2. Να φυσήξεις το ατομάιζερ σε μια χαρτοπετσέτα να φύγουν τα υπολείμματα του παλιού υγρού.
3. Να το "κάψεις" για μερικά δευτερόλεπτα χωρίς φιλτράκι.
4. Να στάξεις απευθείας πάνω στη μεταλλική σπογγώδη "γέφυρα" δύο σταγόνες από τη νέα γεύση.
5. Να τοποθετήσεις ξανά το φιλτράκι και να το αφήσεις στην άκρη για ένα - δύο λεπτά.

Τέλος, για να καταλάβεις καλύτερα τη διαφορά των γεύσεων, τις πρώτες 5-6 τζούρες μετά την αλλαγή μην τις γεύεσαι πλήρως, "φτύσε" απλά τον καπνό (γιατί περιέχει ακόμα κάποια μικροποσότητα από το παλιό υγρό που είχε εγκλωβιστεί στο εσωτερικό φιτιλάκι) και μετά άτμισε κανονικά. Έτσι θα καταλάβεις καλύτερα τη διαφορά στη γεύση.

Αυτά τα λέω γιατί η πρώτη εντύπωση παίζει ρόλο και μπορεί να είναι εσφαλμένη γιατί μια αποτυχημένη μεταβατική μείξη υγρών μπορεί να έχει πολύ δυσάρεστο γευστικό αποτέλεσμα. Είναι μερικά υγρά που όταν τα αναμειγνύεις έχουν απαίσια γεύση.


EDIT: Σε περίπτωση που το παρόν μήνυμα πυροδοτήσει κάποια συζήτηση σχετικά με τις δοκιμές υγρών, έχω ανοίξει νέο θέμα στη σχετική ενότητα με τα υγρά - e-liquid. Ας συνεχίσουμε εκεί αν πρόκειται για τις δοκιμές υγρών.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 13, 2009, 17:21 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9594
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δουλεύει; Σας καλύπτει;
« Απάντηση #68 στις: Δεκεμβρίου 14, 2009, 14:56 »
Δεύτερο ουσιαστικά 24ωρο με το njoy npro και αναθεωρώ πλήρως τις αρχικές μου αρνητικές σκέψεις και την  αρχική μου απογοήτευση. Ατμίζω πλέον κανονικά , δεν έχω καπνίσει ούτε ένα Κ.Τ. και βρίσκω εξαιρετικά τα cartomizer (regular high και medium). Ειδικά τα regular high φίλτρα τα έχω στην κυριολεξία τσακίσει. Αλλη αίσθηση πραγματικά . Τελικά και η γεύση του είναι εξαιρετική  :thumpup:
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 14, 2009, 15:04 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Δουλεύει; Σας καλύπτει;
« Απάντηση #69 στις: Δεκεμβρίου 14, 2009, 18:32 »
εμ! συνηθίσαμε την γυναίκα μας καί γιά μία κωλογέυση   :)) :)) :))

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δουλεύει; Σας καλύπτει;
« Απάντηση #70 στις: Δεκεμβρίου 14, 2009, 19:27 »
εμ! συνηθίσαμε την γυναίκα μας καί γιά μία κωλογέυση   :)) :)) :))

Άντε ντε...  :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Δουλεύει; Σας καλύπτει;
« Απάντηση #71 στις: Δεκεμβρίου 14, 2009, 20:06 »
Παράθεση
Παράθεση από: alfisti στις Σήμερα στις 18:32

    εμ! συνηθίσαμε την γυναίκα μας καί γιά μία κωλογέυση   :)) :)) :))

Εγώ πάλι ακόμα να τη συνηθίσω !!  :o :o :o  :fight_fryingpan: :fight_hammered2:
 :lotpot: :lotpot: :lotpot: :lotpot: :lotpot: :lotpot: :lotpot: :lotpot:


Αποσυνδεδεμένος taxtsom

  • ***
  • 514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δουλεύει; Σας καλύπτει;
« Απάντηση #72 στις: Δεκεμβρίου 14, 2009, 21:32 »
Ποιά? Τη γυναίκα ή τη γεύση? :))

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Δουλεύει; Σας καλύπτει;
« Απάντηση #73 στις: Δεκεμβρίου 14, 2009, 21:54 »
Παράθεση
Ποιά? Τη γυναίκα ή τη γεύση? :))
Λέω να τ' αφήσω αναπάντητο αυτό. 8)
Αντε να σε βοηθήσω και λίγο. Οι δύο προ εμού λαλήσαντες σε τι αναφέρονται άραγε?
Alfisti, Kosta heeeeelp.  :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Δουλεύει; Σας καλύπτει;
« Απάντηση #74 στις: Δεκεμβρίου 14, 2009, 22:46 »
σσσσσσσσσ!
μην μιλάτε!!

κοιτάει καί η γυναίκα του στην οθόνη.
 :bye: :bye:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172453 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277290 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15456 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14097 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9434 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43468 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 443 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36093 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559923 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182923 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 224 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 11042 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364