vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

371 επισκέπτες, 7 χρήστες
tibolaso, laniel, Sergios, lagoudakis, manoslykos, Milarepa, FaniFox

Twitter

Εστία by Gus-mod

Αποσυνδεδεμένος st.mel

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εστία by Gus-mod
« Απάντηση #30 στις: Απριλίου 10, 2014, 20:07 »





1

2


3




4

5


10250246 606747246075205 7885103777621928673 n



6


7


8


10167959 606747056075224 6207889434835199447 n

Ειναι η δευτερη μερα που τον δουλευω ετσι. 3 αντιστασεις 1 ωμ σε συνολο.
Ο ατμοποιητης ειναι πολυ καλος!
Χτυπημα τοσο ωστε να θελεις να κατεβεις λιγο σε νικοτινη.
Ντουμανι πολυ και αν καποιος παιρνει τζουρα με τα πνευμονια και ανοιξει τις τρυπες αερα τοτε το τοπιο γινετε ομιχλωδες!
Γευση συμφωνα με τους δικους μου γευστικους καλυκες ειναι σαν τους meshατους.Συγκεκριμενα σε δοκιμη ειχα διπλα μου γεματους με το ιδιο υγρο,τον iatty και τον RSS. Μπορω να πω οτι RSS και Estia μου εδωσαν σχεδον την ιδια γευση.
Τον εστησα και με 1 αντισταση και μου εδωσε και εκει πολυ καλο αποτελεσμα.Μπορει και ενας που βαριεται η θελει να κανει οικονομια σε υγρο και μπαταρια να τον στησει με μονη.Το μονο που δεν δοκιμασα ηταν να τον αφησω ξαπλα για να δω αν εχει διαροες. Προσωπικα εβαλα στην μονη αντισταση 1 βαμβακι που το χωρισα μετα την αντισταση σε 2 απο την μια και 2 απο την αλλη και τα εστειλα σε 4 καναλια.Τα αλλα 2 τα αφησα κενα που κατα πασα πιθανοτητα απο κει θα περνουσε υγρο και θα ειχα διαροες.
Γενικα ο ατμοποιητης εχει να δωσει πολλα σε ολα τα γουστα !


Υ/Σ. Ισος να θελουν λιγο ποιο κατω οι αντιστασεις αν και δεν μου δειχνει κατι τετοιο.

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εστία by Gus-mod
« Απάντηση #31 στις: Απριλίου 10, 2014, 20:18 »
στα κανάλια όσες αντιστάσεις και να έχεις πρέπει να έχεις βαμβάκι ή φυτίλι σε όλα

Στάθη μια χαρά είναι το ύψος των αντιστάσεων σου :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος akisjon

  • *
  • 79
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εστία by Gus-mod
« Απάντηση #32 στις: Απριλίου 12, 2014, 22:21 »
Την αγόρασα και εγώ σήμερα (σιγά και μην).ειναι όντος πάρα  πολυ καλος ατμο, δουλεύεις με άνεση τις αντιστάσεις σου οσες θελης φτιάχνεις εγω την εφτιαξα με 3 μικροκολια  με 0.30 σύρμα στα 0.6ohm :idiot1: :idiot1: ενταξη δεν εχω λογια (αν και ειναι νωρίς ακόμα)μετα απο kayfun, kai ithaki τοσο καιρο νομιζω οτι ήρθε και αυτή για να μήνη, πιστεύω οτι μπορει να χωρεσει και πανω απο 3 αντιστασης  :wall:  :wall:
θα δείξει το μέλλον............

Απ: Εστία by Gus-mod
« Απάντηση #33 στις: Απριλίου 12, 2014, 23:02 »
Μέχρι πόσες λες ? για άρχισε να φτιάχνεις να μας δείξεις  :yes:

Αποσυνδεδεμένος akisjon

  • *
  • 79
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εστία by Gus-mod
« Απάντηση #34 στις: Απριλίου 12, 2014, 23:32 »
οσονούπω ....ετσι οπως το σκέφτομαι χωράει 2 αντιστασης σε ενα χωρο θα δειξη...θα το προσπαθησω σε επομενο setup τωρα δεν ξερω αν με aw θα μπορεσω να τροφοδοτισω 6 αντιστασης ειναι λιγο επικυνδινο ετσι δεν ειναι? :idiot1: :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εστία by Gus-mod
« Απάντηση #35 στις: Απριλίου 13, 2014, 20:50 »
Μετά απο μια σχεδόν εβδομάδα χρήσης της Εστίας
ήρθε η ώρα να φτιάξω τρείς αντιστάσεις


Micro coil και οργανικό βαμβάκι 0,8 Ωhm


Εντυπώσεις:
Ντουμάνι: απίστευτο!
Γεύση: Φοβερή
Χτύπημα: Το κάτι άλλο........


Σύγκριση μεταξύ μιας αντίστασης και τριών:
Στο Ντουμάνι και στο χτύπημα ένα κλίκ παραπάνω αλλά στην γεύση
οι τρείς δίνουν μακράν καλύτερη γευση


Δυσκολία σεταρίσματος σε φυσιολογικά επίπεδα οι τρεις αντιστάσεις σε σχέση με την μια


Τζούρα με μια τρυπα ανοιχτή (απο τις 4 του ρυθμιστή)
είτε με τις τρεις αντιστάσεις (και οι 3 οπές ανοιχτες) είτε με μια ( οι 2 υπόλοιπες οπές κλειστές)
μια χαρά - ούτε πολύ αεράτη ούτε πολύ σφικτή (για τα γούστα μου )


Διαρροές: με τις τρείς - καμία
                με τη μια αν πετύχεις τα φυτίλια όπως περιγράφω παραπάνω - καμία (προσοχή θέλει πιο πολύ κόπο να το πετύχεις)


Αυτονομία: και σε υγρό αλλά και σε μπαταρία λογικό είναι οι τρεις αντιστάσεις να καταναλώνουν περισσότερο
                   αλλά μη φανταστείτε τρελές διαφορές


Εν κατακλείδι: Η εστία μπορεί να χρησιμοποιηθεί άνετα με όσες αντιστάσεις επιθυμούμε χωρίς κανένα πρόβλημα!
                        Δίνει πλουσιοπάροχα οτι ζητάει ο ατμιστής: ντουμάνι-χτυπημα-γευση


Άποψη μου είναι οτι αν ο κατασκευαστής αποφασίσει να την βγάλει και με σπείρωμα 510 θα μιλάμε για ένα ατμοποιητή που θα αφήσει εποχή όπως για παράδειγμα ο Kayfun!

Αποσυνδεδεμένος akisjon

  • *
  • 79
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εστία by Gus-mod
« Απάντηση #36 στις: Απριλίου 13, 2014, 20:56 »
Άποψη μου είναι οτι αν ο κατασκευαστής αποφασίσει να την βγάλει και με σπείρωμα 510 θα μιλάμε για ένα ατμοποιητή που θα αφήσει εποχή όπως για παράδειγμα ο Kayfun!

Συμφωνώ με το παραπάνω αν και θα ήθελα και ενα μεγαλύτερο τανκ


Διόρθωση παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 13, 2014, 21:01 από Giannis Pap »

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εστία by Gus-mod
« Απάντηση #37 στις: Απριλίου 13, 2014, 21:02 »
Απο οτι αναφέρει ο κατασκευστής εδώ
Θα βγεί και μεγαλύτερο τανκ χωρητικότητας 5 ml

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εστία by Gus-mod
« Απάντηση #38 στις: Απριλίου 13, 2014, 21:16 »
Αλλα θα μετατραπει σε 25mm.
23mm που εχει τωρα ειναι οριακα για να μη φαινεται ασχημο πανω σε mods διαμετρου 22mm.
Με το τανκ των 25mm δε θα δειχνει και πολυ ομορφο.
Εκτος κι αν μας ετοιμαζει κανα μαχανικο mod μεγαλυτερων διαστασεων. :hmmm:

Απ: Εστία by Gus-mod
« Απάντηση #39 στις: Απριλίου 14, 2014, 09:45 »
Θα βγεί και μεγαλύτερο τανκ χωρητικότητας 5 ml

Μεγαλώνοντας σε ύψος, αλλάζοντας το tank και ψηλώνοντας την καμπάνα γίνεται.
Αυξάνοντας την διάμετρο όντως δεν θα είναι όμορφο, σήμερα τα περισσότερα mods
είναι 22 mm και δεν βρίσκω το λόγο να γίνει τέτοια αύξηση  :)

Αποσυνδεδεμένος st.mel

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εστία by Gus-mod
« Απάντηση #40 στις: Απριλίου 14, 2014, 10:07 »
O μονος λογος ειναι,γιατι με 3 αντιστασεις η καταναλωση του υγρου ειναι μεγαλη.Ομως ο ατμοποιητης  γεμιζει τοσο ευκολα που και γω δεν βρισκω λογο.Ας μην ξεχναμε οτι το τανκ δεν εχει τιποτα πανω του(γραμματα σχεσια κλπ) ωστε να σπαει λιγο οπτικα το μεγενθος.Ετσι αν μεγαλωσει ητε σε υψος ητε σε φαρδος,θα ειναι καπος.....ασχημο, κατα την γνωμη μου. 

Απ: Εστία by Gus-mod
« Απάντηση #41 στις: Απριλίου 14, 2014, 10:18 »
Στάθη, μήπως υπολόγισες πόσο σου κρατάει μια μπαταρία με τις 3 αντιστάσεις, πόσα ml βγάζεις και
στα πόσα watt ατμίζεις με την Εστία ?
Ξέρω είναι νωρίς ακόμα για να τα μετρήσεις  :))

Αποσυνδεδεμένος st.mel

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εστία by Gus-mod
« Απάντηση #42 στις: Απριλίου 14, 2014, 10:33 »
Γιαννη "καινουριο κοσκινακι μου και που να σε κρεμασω" :)

Με λιγα λογια τον εχω συνεχεια στο χερι οποτε οσα ρωτας μου ξεφηγαν  :))

Στο περιπου ομως θα σου πω, με μπαταρια sony 18650 βγαζω μιση μερα περιπου και 1+ γεμισμα.

Σημερα ομως μια που το αναφερες θα ξερω  εκτος απο τα watt.

Υ/Σ. Τον γεμιζω τωρα και αρχιζω το μετρημα ;)


Απο τις 10+30 πμ ως τις 5 μμ , εβγαλα την μπαταρια στα 3.6 και καταναλωση σε υγρο,1 γεμισμα.
Αυτα με 3 αντιστασης και 18650 μπαταρια.


Συγχώνευση συνεχόμενων πόστς
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 15, 2014, 01:08 από Giannis Pap »

Απ: Εστία by Gus-mod
« Απάντηση #43 στις: Απριλίου 15, 2014, 01:09 »
Ωραία Στάθη, μια χαρά είναι




Δεν πιστεύω να κοιμήθηκες το μεσημέρι ?  :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος assos

  • *
  • 10
  • Φύλο: Άντρας
  • πάμε γι' άλλα...
Απ: Εστία by Gus-mod
« Απάντηση #44 στις: Απριλίου 16, 2014, 03:23 »
Παρακολούθησα την εξέλιξη της ΕΣΤΙΑΣ τους τελευταίους πέντε μήνες κι έχω την πρώτη ΕΣΤΙΑ (s/n 0001) που έβγαλε ο Κώστας ο Gus. Να σας πω λοιπόν σύντομα κι εγώ τη γνώμη μου - έστω και λίγο καθυστερημένα αλλά δεν ήθελα να μιλήσω βιαστικά και χωρίς να έχω πλήρη εικόνα.

Έχω δοκιμάσει πάρα πολλά στησίματα και νομίζω ότι αυτό που υπαινίχθηκε ο WILDE είναι πολύ σωστό και ακριβές. Το πιο δύσκολο και απαιτητικό στήσιμο της ΕΣΤΙΑΣ είναι με ... μονό coil. Ακούγεται ίσως παράδοξο αλλά έτσι είναι. Θα έλεγα ότι αν κάποιος μάθει να στήνει την ΕΣΤΙΑ σωστά και με τρόπο που να δουλεύει άψογα με μονό coil τότε το στήσιμο με 2πλο και 3πλο είναι παιχνίδι. Το συνιστώ ως άσκηση! Και να πω (μιας και πήγε να δημιουργηθεί μια παρανόηση, που όμως απετράπη, ότι με μονό coil η ΕΣΤΙΑ θα υπο-αποδίδει) ότι παίζει άψογα με μονό coil.


Για στήσιμο με μονό coil αυτό που προτείνει ο WILDE είναι όντως το πιο απροβλημάτιστο κι αυτό που δουλεύει πιο καλά απ' όλα. Να προσθέσω όμως μια λεπτομέρεια που ίσως φανεί χρήσιμη στους οπαδούς του μονού coil. Δοκιμάστε να στήσετε και στα τρία διαμερίσματα της Εστίας. Θα δείτε ότι οι ροές αέρα δεν είναι ισοδύναμες. Το πιο ... ευάερο διαμέρισμα από τα τρία είναι αυτό που βρίσκεται ακριβώς απέναντι από τις τέσσερις οπές εισαγωγής που βρίσκονται στη βάση της ΕΣΤΙΑΣ. Βάλτε εκεί το coil σας (αν δεν το έχετε ήδη βάλει εκεί - είτε κατά τύχη είτε από επιλογή)!

Αν τελικά το βάλετε εκεί, κατά την πλήρωση με υγρό ακολουθήστε τα εξής απλά βήματα: 1) κλείνουμε τα υγρά (αν τα έχουμε ανοίξει - αφού δεν χρειάζεται!), 2) περιστρέφουμε το εξωτερικό περίβλημα του τανκ 180 μοίρες σε σχέση με τη θέση που έχει όταν και οι 4 τρύπες εισαγωγής είναι ανοικτές, 3) Ανασηκώνουμε την τάπα της ΕΣΤΙΑΣ και γεμίζουμε από τις δύο τρύπες πλήρωσης που έχει το περίβλημα στο πάνω μέρος κρατώντας την ΕΣΤΙΑ ξαπλωτά, 4) Όταν γεμίσουμε αρχίζουμε και περιστρέφουμε την τάπα πιέζοντάς την ταυτόχρονα μαλακά, 5) όταν πάει να φτάσει στην τρύπα πλήρωσης το o-ring της τάπας γυρνάμε σιγά-σιγά την ΕΣΤΙΑ ανάποδα (το driptip να κυττάει στο πάτωμα) και ταυτόχρονα ταπώνουμε εντελώς. Με τον τρόπο αυτό ακόμη και το πιο άγαρμπο τάπωμα δεν προκαλεί υπερπλήρωση στο θάλαμο καύσης (ακόμη κι αν έχουμε Ekowool 1 mm).

Εν κατακλείδι: πρόκειται για κατασκευή σύνθετη στη σύλληψη αλλά απλή στη λειτουργία της. Έχει πολλές κρυμμένες δυνατότητες που τις ανακαλύπτεις στην πορεία. Μηχανουργική δουλειά: κορυφαία. Γεύση και ατμός: το αφήνω στο νήμα να διαμορφώσει σταδιακά άποψη! Το μόνο μειονέκτημα ότι (για την ώρα) τις αρετές της ΕΣΤΙΑΣ θα τις γευθούν μόνο οι κάτοχοι mods με σπείρωμα 20x1.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279613 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207663 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64798 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173704 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312013 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13445 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124270 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93301 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4073 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1341 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15771 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14520 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias