vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

546 επισκέπτες, 9 χρήστες
giorgos1999, dkostas, bloodlessz, Sergios, I.P, Doubt, manoslykos, mfk, funes

Twitter

Ιδιοκατασκευές υγρών από εκχύλισμα καπνού

Αποσυνδεδεμένος Pouf

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #30 στις: Απριλίου 03, 2014, 14:55 »
Επειδή το νήμα, το οποίο ξεκίνησα εγώ, δυστυχώς έχει εξελιχθεί σε έναν άμβωνα από τον οποίον εκτοξεύονται εναντίον μου προσβολές (το ότι εκτοξεύονται με έμμεσο τρόπο, δεν τις καθιστά λιγότερο αήθεις) κι επειδή δεν επιτρέπω σε κανέναν να με εμφανίζει σαν έναν ανεύθυνο κι επικίνδυνο τσαρλατάνο, παρακαλώ την συντονιστική ομάδα να κλειδώσει το νήμα κι ακόμη καλύτερα να το διαγράψει τελείως. Σε διαφορετική περίπτωση, θα είμαι υποχρεωμένος να ανταπαντήσω και η απάντησή μου ίσως να μην είναι κόσμια και καθώς πρέπει.

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: Υγρά από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #31 στις: Απριλίου 03, 2014, 14:59 »
Off topic
Όλοι εσείς που κατηγορείτε τα παιδιά για τις συνθήκες υγιεινής κατά την παρασκευή (λες και θέλουν να σας το πουλήσουν) τι λέγατε για τη νέα οδηγία της Ε.Ε. που αυτό ακριβώς θέλει να κάνει;

Ουαί υμίν ... (Συνεχίστε το)

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Υγρά από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #32 στις: Απριλίου 03, 2014, 15:07 »
O Pouf έκανε το σωστό και έβαλε όλες τις προειδοποιήσεις.
Το ίδιο και το φόρουμ.
Όλοι είμαστε ενήλικες, είδαμε τις προειδοποιήσεις και κανείς δεν προτρέπει κανέναν να κάνει τίποτα επικίνδυνο.

Πάντως αυτό που κάνει ο καθένας σπίτι του δεν έχει καμία σχέση με αυτό που κάνει ένας παρασκευαστής στο εργαστήριό του. Και το "δεν είναι και τόσο ασφαλή" για υγρά παρασκευαστή είναι ψέμα έτσι ξεκομμένο. Κοινώς, δεν είναι ανάγκη να φέρνουμε στην κουβέντα άσχετα πράγματα!

Πάντως τα πειράματα γίνονται από όποιον θέλει να τα κάνει. Όταν είναι προσωπική υπόθεση του καθενός και δεν αφορούν προϊόν για δημόσια χρήση ο καθένας κάνει ό,τι θέλει. Κανείς μας δεν είναι ο μπαμπάς του. Εφόσον υπάρχουν όλες οι προειδοποιήσεις  -και άδεια των συντονιστών- κάθε μέλος μπορεί να περιγράψει τις προσωπικές του δοκιμές. Όπως είναι φανερό, δεν προσπαθούμε να ξεφύγουμε όλοι από τον πειραματισμό.
Δεν το ενθαρρύνω, δεν το πολυ-επικροτώ αλλά... αυτό δεν μου δίνει το δικαίωμα να απαγορεύω.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Υγρά από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #33 στις: Απριλίου 03, 2014, 16:03 »
Ελληνάρες ρε Ελληνάρες. Κάνει κάτι ένας άνθρωπος πειραματικό και πέσατε να το φάτε. Όταν τα κάνει όμως ο ebaron λέτε "πωωω φανταστικό. Είναι μια κατηγορία μόνα τους". Φίλε pouf προσωπικά μου έστειλε μηνυμα πμ κατασκευαστής που παρακολουθούσε το νήμα για να μου πει με επιχειρήματα γιατί δεν πρέπει να το κάνω. Μετά είδα ακριβώς τα ίδια επιχειρήματα σε σχόλιο συμφορουμίτη. Επίσησ στα ξαφνικά ανακοίνωση του συντονισμού ότι δεν θα κλείσει το νήμα. Γιατι; Ποιος το ζήτησε;  Είναι άραγε κατευθυνόμενη η επίθεση μερικών εδω πέρα; Δεν ξέρω και δεν ασχολούμαι άλλο. Απλώς αηδιάζω γιατί κάνατε έναν πειραματιστή να απογοητευτεί. Αδιαφορώ αν το μήνυμά μου διαγραφεί όπως αδιαφορώ αν κάποιος βγει να μου την πει. Όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται. Εκεί θα δούμε ποιος σου έκανε καλοπροαίρετη κριτική

Σχετικά με το ποιος ζήτησε να κλείσει το θέμα, η απάντηση είναι: Κανένας. Απλά κάποια (ελάχιστα) μέλη που ήξεραν την τακτική του φόρουμ στο παρελθόν έκαναν αναφορά για το θέμα, γιατί σχετικά με το κλείσιμο τέτοιων θεμάτων, υπάρχει προϊστορία: Παλιότερα ανάλογα θέματα δεν επιτρεπόταν στο φόρουμ. Όσο οι εξελίξεις προχωρούσαν, τόσο και αφήνονταν κάποια θέματα αυτού του είδους πιο ελεύθερα. Κάποτε π.χ. απαγορεύσαμε και το θέμα με το βαμβάκι αντί για φιτίλι ως πιθανώς επικίνδυνο. Αφού τελικά καθιερώθηκε και είδαμε ότι αποτελεί κοινή πρακτική, το αφήσαμε ελεύθερο. Επίσης πριν 3 χρόνια, αν θυμάμαι καλά, είχε εμφανιστεί παρόμοιο θέμα με φύλλα καπνού εμποτισμένα σε PG και το είχαμε διαγράψει ως επικίνδυνο. Τότε ήμασταν περισσότερο επιφυλακτικοί. Από τη στιγμή που βλέπουμε ότι κάποιοι το κάνουν και επίσημα αλλά και ανάλογες συζητήσεις υπάρχουν και σε άλλα φόρουμ του εξωτερικού, είπαμε να αφήσουμε το θέμα ανοιχτό, αλλά θεωρήσαμε σωστό να υπενθυμίσουμε τους κινδύνους. Σίγουρα δεν είναι το ίδιο να κάνει κάποιας αυτό το εγχείρημα στο σπίτι του από ότι μια εταιρία με χημικούς, αναλύσεις, φιλτραρίσματα, ειδικά μηχανήματα κτλ.

Αποσυνδεδεμένος Pouf

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #34 στις: Απριλίου 03, 2014, 16:09 »
Επαναλαμβάνω το αίτημά μου προς τον διαχειριστή (σε περίπτωση που δεν το διάβασε), επιθυμώντας κι ανάλογη αντίδραση ή απάντηση:

Παράθεση
Επειδή το νήμα, το οποίο ξεκίνησα εγώ, δυστυχώς έχει εξελιχθεί σε έναν άμβωνα από τον οποίον εκτοξεύονται εναντίον μου προσβολές (το ότι εκτοξεύονται με έμμεσο τρόπο, δεν τις καθιστά λιγότερο αήθεις) κι επειδή δεν επιτρέπω σε κανέναν να με εμφανίζει σαν έναν ανεύθυνο κι επικίνδυνο τσαρλατάνο, παρακαλώ την συντονιστική ομάδα να κλειδώσει το νήμα κι ακόμη καλύτερα να το διαγράψει τελείως. Σε διαφορετική περίπτωση, θα είμαι υποχρεωμένος να ανταπαντήσω και η απάντησή μου ίσως να μην είναι κόσμια και καθώς πρέπει.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Υγρά από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #35 στις: Απριλίου 03, 2014, 16:23 »
Εφόσον άνοιξες το θέμα, σεβαστή η επιθυμία.
Αν αλλάξεις γνώμη, εδώ είμαστε.
 :locked:

Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Παρασκευή e-liquid από καπνό πούρου
« Απάντηση #36 στις: Οκτωβρίου 27, 2014, 17:22 »
Από συγχώνευση
Το παρόν είχε κλειδωθεί μετά από απαίτηση του δημιουργού του. Έχει περάσει καιρός από τότε και παρόλο που πολλοί μπορεί να καταδικάζουν τέτοιες πρακτικές, είνια χρήσιμες οι εμπειρίες που έχουν να μοιραστούν μαζί μας όσοι έχουν δοκιμάσει κάτι τέτοιο. Παρακαλούμε να κρατηθουν χαμηλά οι τόνοι και αναμένουμε και την επίσημη γνώμη του γιατρού μας.


Ανοίγω το συγκεκριμένο νήμα καθώς οι αναφορές που βρήκα ήταν σε νήμα ουσιαστικά ανενεργό πάνω από 3 μήνες.
Πήρα από περίπτερο πούρο από τα όχι πολύ ακριβά, με 2,5 ευρώ το ένα.
Θρυμμάτισα το μισό, το έβρασα 1-2 λεπτά με λίγο νερό, πρόσθεσα VG και PG  (χωρίς extra νικοτίνη), το φιλτράρισα 3 διαδοχικές φορές μέσα από φίλτρο γαλλικού καφέ και έβαλα το υγρό σε φρεσκοστημμένο Kayfun.


Το αποτέλεσμα σαν γεύση ήταν καταληκτικό !!!!


Το πρώτο πρόβλημα ήταν ότι το τελικό υγρό είχε πολύ νερό με αποτέλεσμα τρελές διαρροές λόγω μάλλον πολύ χαμηλού ιξώδους. Ήδη έχω βάλει μπροστά δεύτερη παρτίδα χωρίς νερό.



Το δεύτερο πρόβλημα είναι ότι το υγρό βγαίνει αποκρουστικά σκούρο και σίγουρα θα έχει τρελλά κατάλοιπα, όμως το αποτέλεσμα αξίζει τις συχνές αλλαγές βαμβακιού - φυτιλιού.


Με μισό πούρο (1,25€) έβγαλα περίπου 60ml υγρού και υποπτεύομαι ότι θέλει αραίωση.


Νικοτίνη σίγουρα έχει αφού είχε και χτύπημα αρκετά καλό, αλλά μαλλον χαμηλή σε σχέση με τα 12άρια που ατμίζω, ίσως θέλει μικρή προσθήκη νικοτίνης, αλλά θα το δω με το καιρό.


Είδα σε παλιό νήμα βίντεο με παρόμοια διαδικασία αλλά με κανονική εκχύλιση με ισοπροπυλική αλκοόλη. Το αποτέλεσμα όμως με εκείνη την (πιο επίπονη) διαδικασία έμοιαζε φτωχότερο σαν ποσότητα συγκριτικά με αυτό που είχα από την απλούστερη διαδικασία "διάλυσης" των συστατικών του καπνού που ακολούθησα εγώ.


Έχει κανείς ανάλογη εμπειρία?


Έχω ακούσει κατά καιρούς διάφορες επιφυλάξεις για την παρασκευή υγρών από καπνό, στέκομαι όμως στα λόγια του κου Φαρσαλινού ότι ο κίνδυνος είναι από τα προϊόντα της καύσης του καπνού, επομένως είναι μειωμένος αφού το τελικό προϊόν θα εξατμισθεί και δεν θα καεί.


(Αν ο γιατρός διαβάσει πάντως το θέμα θα ήθελα την γνώμη του γενικά για την ιδέα ιδιοκατασκευής υγρών από φύλα καπνού ! )
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 27, 2014, 18:06 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Παρασκευή e-liquid από καπνό πούρου
« Απάντηση #37 στις: Οκτωβρίου 27, 2014, 18:01 »
Νομίζω πως ο γιατρός έχει μιλήσει αποθαρρυντικά για τέτοια διαδικασία -ιδίως ερασιτεχνική, όπου δεν ελέγχεται η πρώτη ύλη, το τι φιλτράρεται και πώς.
Είναι σίγουρο πως εκχυλίζονται και ουσίες που δεν υφίστανται στα ατμιστικά υγρά (αλκαλοειδή και άλλα).
Στην μελέτη τοξικότητας για τα κύταρα του μυοκαρδίου, κάποια σχετικά υγρά έδειξαν αρκετά πιο προβληματικές ιδιότητες από τα περισσότερα "απλά":
http://www.mdpi.com/1660-4601/10/10/5146

Πάντως, αν θες να επιμείνεις, σε αγγλόφωνες σελίδες θα βρεις πολλές μεθόδους και συνταγές για καλύτερο ιξώδες.

Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #38 στις: Οκτωβρίου 27, 2014, 18:22 »
Μετά από μια πρόχειρη έρευνα που έκανα δεν είχα δει ότι υπάρχει το νήμα αυτό και για το λόγο αυτό άνοιξα νέο (είχα βρει μόνο κάποιες αναφορές σε νήμα του 2012). Διαβάζοντας τα παλιά posts στο παρόν νήμα, θυμήθηκα ότι το είχα διαβάσει (αμυδρά καθώς η μνήμη αδύνατη - ου γαρ έρχεται μόνο).


Ελπίζω να μην ανοίξω τους ασκούς του Αιόλου όπως είχε κάνει ο συνατιμιστής pouf πριν λίγους μήνες.


Update του πρώτου post, ήδη δοκίμασα λίγο από την δεύτερη προσπάθεια, χωρίς νερό αυτή την φορά και το αποτέλεσμα ήταν ακόμα καλύτερο (με την Σοφία αυτή τη φορά) και με αραίωση 1 :1 με σκέτη βάση (από την βάση που πρόσθεσα η μισή ήταν με νικοτίνη 12mg, δηλαδή το υγρό έχει 6mg νικοτίνη παραπάνω από όση διαλύθηκε στην διαδικασια παραγωγής). Η γεύση μου θυμίζει κάποιο έτοιμο υγρό αλλά δεν είμαι σίγουρος, νομίζω το primo verde αλλά αυτό που έφτιαξα μου αρέσει περισσότερο. Για την ιστορία χρησιμοποίησα πούρο Quintero Αβανας που είχα δοκιμάσει παλιά (στα καπνιστικά μου χρόνια) και μου άρεσε.


Θέλω να προειδοποιήσω και εγώ ότι ό,τι κάνω το κάνω με την γνώση ότι βαδίζω σε αδιάβατα μονοπάτια και για το λόγο αυτό το υγρό που κάνω δεν σκοπεύω να το έχω σαν all day υγρό αν δεν πειστώ ότι δεν είναι περισσότερο επικίνδυνο (ή λιγότερο ακίνδυνο αν προτιμάτε) από τα έτοιμα υγρά που κάνω.


Σε ότι αφορά τα προηγούμενα posts ίσως η διαφορά στο αποτέλεσμα οφείλεται στο ότι χρησιμοποίησα καπνό πούρου καθαρά καπνικού και όχι πούρου με περίεργα αρώματα, ούτε ξηρού καπνού για στριφτό. Σε κάθε περίπτωση, ούτως ή άλλως, περί ορέξεως....κολοκυθόπιτα.

Αποσυνδεδεμένος stavraetos

  • **
  • 387
  • Φύλο: Άντρας
  • καυφανοπροβατακιας
Απ: Υγρά από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #39 στις: Οκτωβρίου 27, 2014, 20:59 »
για τα καταλοιπα φιλτραρισε το με μες...3-4 φορες...θυμιζει και τα τορο υγρα πολυ καταυτον τον τροπο η παρασκευη....καλο ειναι να διαλυσεις το πουρο μεσα σε pg και να το φιλτραρεις ποιο ευκολα σε μες...




υγ¨δεν προτεινεται σε κανεναν ατμιστη η παρασκευη τέτοιων υγρων...απλα συζητηση γινεται να περνα η ωρα μας

Αποσυνδεδεμένος skopos

  • **
  • 485
  • Φύλο: Άντρας
    • Αερολεσχη Κομοτηνης
Απ: Υγρά από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #40 στις: Οκτωβρίου 27, 2014, 21:13 »
ειχα βαλει και εγω καπνο Golden Virginia απο στριφτο μεσα σε VG και πηρε αρωμα και χρωμα μετα απο πολλες μερες αλλα πολυ χορταριλα και το πεταξα ! Ηταν ιδιο με ενα ετοιμο υγρο που ειχα παρει απο Αγγλια ( δεν θυμαμαι ονομα εταιριας αλλα ηταν  Golden Virginia και αυτο)

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #41 στις: Οκτωβρίου 27, 2014, 22:00 »
Τις επόμενες ημέρες θα καταθέσω προς δημοσίευση μια μελέτη με τα λεγόμενα NET (natural extract of tobacco), συγκρίνοντας συμβατικά υγρά με υγρά που παράγονται από εκχύλιση φύλλων καπνού.
Εξετάσαμε την παρουσία περίπου 10 ουσιών (συν της νικοτίνης). Η μόνη διαφορά που βρήκαμε ήταν πως τα NET ήταν γεμάτα με νιτρικά (που προέρχονται από τον καπνό), με μόνη εξαίρεση τα 2 El Toro που ελέγξαμε(ήταν τα μόνα ΝΕΤ που δεν είχαν καθόλου νιτρικά). Ως προς τις νιτροσαμίνες, οι ποσότητες ήταν πολύ μικρές.
Με βάση τα ευρήματά μας, και σε σύγκριση με τον καπνό (με την λέξη καπνό εννοώ tobacco, όχι smoke), συμπεραίναμε ότι μπορεί τα NET να έχουν λίγο πιο αυξημένο κίνδυνο από τα συμβατικά, αλλά δεν συστήνουμε απαγόρευσή τους επειδή και αυτά είναι πολύ καλύτερα από τον καπνό.
Κρατήσαμε βέβαια μια επιφύλαξη διότι υπάρχουν πολλές περισσότερες ουσίες που πρέπει να ελεγχθούν, και πρέπει να γίνουν κι άλλες μελέτες.

Φυσικά αναφέρομαι σε υγρά που παράγονται από εταιρίες, όχι σε προσπάθειες εκχύλισης στο σπίτι....
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 27, 2014, 22:14 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος themainman

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #42 στις: Ιανουαρίου 19, 2015, 22:10 »
Διαβάζοντας τα μηνύματα του νήματος μου ήρθε μια ιδέα την οποία και πραγματοποίησα μόλις τώρα. Σκεφτηκα λοιπόν να πάρω το άρωμα του καπνού όχι απο το ξεζούμισμα του καπνού μεσα στο υγρο και του μετεπειτα φιλτραρίσματος του, αλλα με την διαδικασία του lipton. Έβαλα σε μπουκαλάκι 26 ml γλυκερίνη φαρμακείου,4 ml wfi και αφού άνοιξα προσεκτικα ένα φακελάκι τσαγιού το άδειασα το αντικατέστησα με καπνό και το τοποθέτησα μέσα στο μπουκάλι με τη βάση. Το έχει δοκιμάσει κανείς;

Εννοείται πως δεν γνωρίζω το αποτέλεσμα ούτε και προτείνω σε οποιονδήποτε να κάνει
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 19, 2015, 22:15 από themainman »

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Υγρά από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #43 στις: Ιανουαρίου 19, 2015, 22:46 »
Αυτά τα έκαναν κάτι απελπισμένοι το 2009...

Αποσυνδεδεμένος themainman

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #44 στις: Ιανουαρίου 19, 2015, 22:53 »
Δεν απαντώ σεβόμενος τους κανόνες του φόρουμ

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1686 180377 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:40
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8275 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33906 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534911 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59711 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237243 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 555 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14314 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136093 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085185 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35318 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10130 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12