vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

538 επισκέπτες, 5 χρήστες
dkostas, grag, Jorge, Sergios, camber

Twitter

Ιδιοκατασκευές υγρών από εκχύλισμα καπνού

Αποσυνδεδεμένος Pouf

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #15 στις: Απριλίου 02, 2014, 13:11 »
Νομίζω ότι ένας μήνας ωρίμανσης είναι ικανό διάστημα για να δώσει ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα. Δεν χρειάζεται να καταφεύγουμε σε υπερβολές και μάλιστα όταν δεν γνωρίζουμε τι θα μας βγει.

Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #16 στις: Απριλίου 02, 2014, 16:43 »
Kαλησπερα,εντυπωσιακο μεν με ερωτηματα δε.
Επειδη δεν γνωριζω τι περνα και αν περνα απο τα φυλλα καπνου στο υγρο[εχει αναφερθει εδω μεχρι πλουτωνιο!]μηπως θα μπορουσε ο γιατρος μας να μας πει την θεση και την γνωμη του;
Παντως σαν ιδεα και εκτελεση  :respect: :respect: :respect:

Αποσυνδεδεμένος Pouf

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #17 στις: Απριλίου 02, 2014, 17:03 »
Νομίζω ότι είναι λίγο πιο περίπλοκο, γιατί το θέμα δεν είναι μόνο τι μπορεί να υπάρχει στο εκχύλισμα, αλλά και το πως ενεργεί (αν ενεργεί) κατά την ατμοποίηση και τι καταλήγει εν τέλει στον οργανισμό μας.

Πάντως, το υγρό που έφτιαξα «εκτέλεσε» την αντίσταση στα 2-3 ml. Έγινε κατάμαυρη. Νομίζω ότι δεν ήταν μόνο σάκχαρα, αλλά ήθελε κι άλλο φιλτράρισμα και μάλλον μικρότερο ποσοστό αραίωσης. Δεν γνωρίζω εάν υπάρχει κάποια καλύτερη μέθοδος φιλτραρίσματος από τα φίλτρα καφέ. Αν υπάρχει καμμιά ιδέα ας πέσει στο τραπέζι.

Παρεμπιπτόντως, με τη μέθοδο του εκχυλίσματος, μπορεί κάποιος να φτιάξει υγρό από καφέ, χαμομήλι, τσάι κ.λπ. Δεν είναι του γούστου μου αυτά, απλώς τα αναφέρω επειδή έχω διαβάσει ότι κάποιοι το έχουν κάνει. Λογικά, είναι πιο ασφαλή από τα εκχυλίσματα καπνού.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 02, 2014, 17:11 από Pouf »

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Υγρά από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #18 στις: Απριλίου 03, 2014, 00:07 »
Από τη διαχείριση:
Υπενθύμιση: Τέτοιες αλχημείες γίνονται με δική σας ευθύνη. Διαβάστε τις
Βασικές πληροφορίες:
Από τη στιγμή που δεν είναι εξόφθαλμα κάτι χειρότερο από το κ.τ. και από τη στιγμή που η πρακτική γίνεται (δηλωμένα) από εταιρίες του χώρου, αφήνουμε το θέμα. Σαν φόρουμ σίγουρα δεν το συστήνουμε και θα λέγαμε καλύτερα να αποφεύγονται τέτοια πειράματα. 

Η προειδοποίηση μπήκε και στο πρώτο μήνυμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 26, 2022, 08:01 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος karavid

  • *
  • 60
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμίζω άρα ελπίζω!
Απ: Υγρά από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #19 στις: Απριλίου 03, 2014, 00:53 »
Φίλε Pouf, για την πειραματική σου φύση σου δίνω άνετα 10. Για την προσέγγιση και την υλοποίηση 3 με το ζόρι. Εκτιμώ ότι η προσπάθειά σου βασίζεται σε ελλειπή και ίσως σε κάποιο βαθμό λανθασμένη έρευνα.

Επέτρεψέ μου να θεωρήσω το πείραμά σου επικίνδυνο για την υγεία σου. Και θα σου εξηγήσω γιατί με ένα παράδειγμα...

Ως καπνιστές όλοι μας κάποια στιγμή έχουμε χρησιμοποιήσει κάποιο μπουκάλι με νερό ως τασάκι. Αν το είχαμε αφήσει με τα αποτσίγαρα για κάποιες μέρες να κάθεται, το "ζουμί" ήταν κατάμαυρο, κολλώδες και η μυρωδιά του δεν είχε καμία σχέση με τον καπνό που κάναμε. Αν έπεφτε κάτω δεν έφευγε με τίποτα. Το ίδιο και με ρούχα ή δέρμα. Το ίδιο έχω πάθει με τρίμματα άκαφτου καπνού σε άλλο μπουκαλάκι ξεχασμένο κανά 2 βδομάδες κάτω από το γραφείο. Δεν θέλω να φανταστώ ότι ένα αντίστοιχο "υγρό" θα μπορούσε να ενοποιηθεί σε μία ατμιστική βάση.

Η διαδικασία να πάρεις το άρωμα από κάτι οργανικό και να την κρατήσεις συμπυκνωμένη σε υγρή μορφή, είναι μία τέχνη - επιστήμη που έχει αναπτυχθεί και εξελιχθεί μέσα από χρόνια εμπειρίας και πειραματισμού από επιστήμονες. Δεν έχεις να κάνεις με ένα απλό άρωμα ενός λουλουδιού, έχεις να αντιμετωπίσεις τον παράγοντα νικοτίνη και πιθανών και διάφορες άλλες χημικές ενώσεις από φυτοφάρμακα ή επιβαρυμένο χώμα και νερό. Επίσης για να επιτύχεις καθαρότητα σίγουρα πρέπει να εφαρμόσεις ελεγχόμενη θερμοκρασία και απόσταξη σε κάποια από τα στάδια.

Φιλική συμβουλή: αν πραγματικά σε ενδιαφέρει να "εκχυλίσεις" μόνος σου φρόντισε να ενημερωθείς σωστά για τις διαδικασίες, τους κινδύνους και τα μέτρα ασφαλείας. Ψάξε και διάβασε επιστημονικές πηγές, έλα σε επαφή με κάποιον χημικό ή με κάποιον τεχνολόγο τροφίμων. Αφού κατανοήσεις τις διαδικασίες τότε προχώρα στον πειραματισμό και φρόντισε να ελέγχεις τα αποτελέσματά σου σε συνεργασία με κάποιον που γνωρίζει τον τομέα. Για να είσαι σίγουρος για το πόσο επικίνδυνο είναι το τελικό προϊόν, πρέπει να το δώσεις για χημική ανάλυση.

Για μία ακόμη φορά τονίζω το θέμα ασφάλεια αντί του ενθουσιασμού. Ελπίζω σύντομα να μας ενημερώσεις με μία πιο επαγγελματική - επιστημονική προσέγγιση.

Καλή επιτυχία και προσοχή!

Αποσυνδεδεμένος apollonick

  • *
  • 41
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι ένας φτωχός και μόνος ατμιστής
Απ: Υγρά από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #20 στις: Απριλίου 03, 2014, 01:12 »
Χωρίς να είμαι νομικός και βασιζόμενος στην κοινή λογική πιστεύω πως ο κάθε χρήστης του forum που μοιράζεται την εμπειρία του από "πειραματικές" μεθόδους και πρακτικές κάλο θα ήταν να βάζει στο μήνυμά του μια ανάλογη σημείωση με αυτή του Atmos για προσωπική εξασφάλιση γιατί αν γίνει το "κακό" και το κυνηγήσει ο παθών (νομικά) εκτός του forum θα έχει θεματάκι και ο συγγραφέας του μηνύματος.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Υγρά από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #21 στις: Απριλίου 03, 2014, 01:26 »
Το φόρουμ δεν έχει κανένα θέμα. Αν κάποιος δεν διαβάζει τους κανονισμούς, κακό του κεφαλιού του. Το ίδιο αναφέρεται και στους βασικούς κανονισμούς του φόρουμ: Αποποίηση ευθυνών του φόρουμ 

Αποσυνδεδεμένος Pouf

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #22 στις: Απριλίου 03, 2014, 06:43 »
Νομίζω ότι είναι κάπως υπερβολικές οι αντιδράσεις. Κι εγώ ο ίδιος, αλλά και άλλοι χρήστες το λέμε ότι μπορεί να κρύβει κινδύνους. Δεν κρύβω κάτι. Δεν είμαι έμπορος· χρήστης είμαι που μοιράζεται εμπειρίες και προσπαθεί να τις βελτιώσει. Το αν κάποιος δεν διαβάζει ολόκληρα τα μηνύματα, είναι θέμα δικό του. Το μόνο λάθος μου που βρίσκω, είναι ότι την προειδοποίηση δεν την έκανα στο πρώτο μήνυμά μου, αλλά στο δεύτερο.

Από την άλλη, δεν νομίζετε ότι είναι κάπως υποκριτικές οι παραινέσεις, όταν όλοι γνωρίζουμε ότι υπάρχουν τουλάχιστον 2 εταιρείες, υγρά των οποίων η επιστημονική έρευνα δεν τα έβγαλε και τόσο ασφαλή; Υπάρχει ανάλογη επισήμανση στους πίνακές τους;

Δεν κορόιδεψα κανέναν, ούτε προσπάθησα να τον παραπλανήσω. Δεν είπα ότι έχω εργαστήριο, ούτε ότι είμαι χημικός. Ό,τι κάνω το κάνω στην κουζίνα του σπιτιού μου κι αναφέρω επ' ακριβώς τι υλικά χρησιμοποιώ, καθώς και τη διαδικασία. Αναφέρω επίσης ότι ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΖΟΜΑΙ, όπως αναφέρω επίσης ότι προτίθεμαι να προβώ και σε χημική ανάλυση (κι αν δεν το έκανα εγώ, θα έδινα δείγμα σε όποιον ενδιαφερόμενο να την πραγματοποιήσει). Δεν διδάσκω, ούτε πουλάω κάποια συνταγή, αλλά προσπαθώ μέσα από την ανταλλαγή απόψεων να πετύχω κάτι και να το μοιραστώ με την ατμιστική κοινότητα. Πολύ πιο έντιμο, δεν νομίζετε, από κάποιον κατασκευαστή που δεν αναφέρει ούτε καν την αναλογία PG/VG;

Εν πάση περιπτώσει, επειδή δεν θέλω να δημιουργώ προβλήματα, η συμμετοχή μου στο  εν λόγω νήμα, σταματά εδώ. Γιατί, δεν θα το κρύψω, με στενοχωρεί ότι παρ' όλο που οι προθέσεις μου είναι καλοπροαίρετες, εμφανίζομαι λίγο έως πολύ ως κάποιος ανεγκέφαλος, που μπορεί να πάρει κόσμο στον λαιμό του. Κανένας δεν υποχρεώθηκε να κάνει κάτι που δεν θέλει. Εάν η διαχείριση κρίνει ότι πρέπει να κλειδωθεί ή και να διαγραφεί, καλώς.

Υ.Γ. Θα παρακαλέσω, να μην μου σταλούν ΠΜ για το συγκεκριμένο θέμα. Δεν θα απαντήσω.

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Υγρά από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #23 στις: Απριλίου 03, 2014, 08:29 »
Ελληνάρες ρε Ελληνάρες. Κάνει κάτι ένας άνθρωπος πειραματικό και πέσατε να το φάτε. Όταν τα κάνει όμως ο ebaron λέτε "πωωω φανταστικό. Είναι μια κατηγορία μόνα τους". Φίλε pouf προσωπικά μου έστειλε μηνυμα πμ κατασκευαστής που παρακολουθούσε το νήμα για να μου πει με επιχειρήματα γιατί δεν πρέπει να το κάνω. Μετά είδα ακριβώς τα ίδια επιχειρήματα σε σχόλιο συμφορουμίτη. Επίσησ στα ξαφνικά ανακοίνωση του συντονισμού ότι δεν θα κλείσει το νήμα. Γιατι; Ποιος το ζήτησε;  Είναι άραγε κατευθυνόμενη η επίθεση μερικών εδω πέρα; Δεν ξέρω και δεν ασχολούμαι άλλο. Απλώς αηδιάζω γιατί κάνατε έναν πειραματιστή να απογοητευτεί. Αδιαφορώ αν το μήνυμά μου διαγραφεί όπως αδιαφορώ αν κάποιος βγει να μου την πει. Όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται. Εκεί θα δούμε ποιος σου έκανε καλοπροαίρετη κριτική
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 03, 2014, 08:35 από altan678 »

Αποσυνδεδεμένος KINGGREECE

  • *****
  • 1670
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΟΠ ΣΤΗΝ ΜΟΥΦΑ....................
Απ: Υγρά από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #24 στις: Απριλίου 03, 2014, 09:56 »
να πω και εγω με την σειρα μου οτι εγραψα στα ποστ για το θεμα ασφαλειας...........
επισης δεν μπορω να καταλαβω τι δουλεια εχει το τασακι με το νερο που εχει μεσα σταχτη ειτε γοπες τσιγαρου......!!!!!! η γοπα εχει υποστει και ενα θερμικο φορτιο κατα το καπνισμα πολλων βαθμων!!!!!!! για βαλτε ενα τασακι με νερο και σπαστε ενα τσιγαρο χωρις να το εχετε αναψει και σε ενα διπλανο ριχτε μιση γοπα..... το τασακι με την γοπα θα γινει κιτρινοσκατουλι διοτι η γοπα εχει κρατησει στο τελος ολη υην νικοτινη,πισσα,κ.λ.π.και τσεκαρετε το τασακι με το ακαπνο και ακαφτο τσιγαρο....... ;)




τεσπα....δεν θελω να ερθω σε αντιπαραθεση με κανεναν...............
αλλα μην αλλαξουμε και την εννοια της εκχυλισης...........


επισης δεν καταλαβα που υπαρχει το νομικο θεμα...................... :bye: :bye: :bye: :bye:

Αποσυνδεδεμένος itsmethanos

  • *
  • 50
  • Φύλο: Άντρας
  • Psychedelic
Απ: Υγρά από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #25 στις: Απριλίου 03, 2014, 10:25 »
Πώς να αποστάξεις Αιθέρια Έλαια http://www.back-to-nature.gr/2012/11/blog-post_18.html

Αποσυνδεδεμένος jlemonak

  • **
  • 162
  • Φύλο: Άντρας
  • Live to Vape, Vape to Live
Απ: Υγρά από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #26 στις: Απριλίου 03, 2014, 11:35 »
Ένα λεπτάκι ρε παιδιά γιατί θα τρελαθούμε τελείως εδώ... Όλη η ιστορία με το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι θέμα ψαξίματος και πειραματισμού! Εφόσον δεν υπάρχουν αρκετά στοιχεία να πιστοποιήσουν την ασφάλεια του συνδιασμού των υλικών των ατμοποιητών, των ουσιών των υγρών και των μεθόδων παραγωγής ατμού, όλοι αυτοί που εμπλέκονται με το θέμα, οι κατασκευαστές, οι παραγωγοί, οι έμποροι και φυσικά οι καταναλωτές, εν τέλει πειραματίζονται και ρισκάρουν! Ένα απλό γκουγκλάρισμα με λέξεις κλειδιά όπως πχ glycerin, extract, tincture, θα φέρει εκατοντάδες θέματα γραμμένα από χημικούς μέχρι νοικοκυρές για εκχυλίσματα, βάμματα, αποστάγματα κτλπ και μας πείραξε που κάποιος από το φόρουμ πήγε να φτιάξει δικό του υγρό στην κουζίνα του και πόσταρε τις εντυπώσεις του?!? Αυστηρά σε ενήλικους απευθύνεται η συγκεκριμένη αγορά, ο καθένας μας έχει την ευθύνη των πράξεων του. Πάντα φιλικά.  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #27 στις: Απριλίου 03, 2014, 11:44 »
@pouf: Είναι συνηθισμένη πρακτική της Σ.Ο. να κλειδώνει θέματα τα οποία προτείνουν πρακτικές ιδιοκατασκευής οι οποίες για τον α ή β λόγο μπορεί να θεωρηθούν επιβλαβείς. Προσωπικά, εξέφρασα τις αντιρρήσεις μου για το συγκεκριμένο θέμα, καθώς θεωρώ ότι εφ' όσον πρόκειται για εκχύλιση επεξεργασμένου προϊόντος, τα μέλη θα έπρεπε να προστατευτούν από το να λαμβάνουν τέτοιες προτάσεις. Ύστερα από συζήτηση, πείστηκα ότι το να παραμείνει το θέμα δεν βλάπτει τα μέλη (καθώς ο καθένας αναλαμβάνει τις ευθύνες του) ούτε το φόρουμ (όπως ξεκάθαρα αναφέρεται και εδώ), αφού είναι κατανοητό ότι κανένας εκπρόσωπος του φόρουμ δεν προτείνει κάποια τέτοια πρακτική. Όπως ανέφερα και σε προηγούμενό μου ποστ στο ίδιο νήμα, είναι μία πρακτική που προσωπικά με ιντριγκάρει, αλλά διατηρώ τιε επιφυλάξεις μου.

@altan678: Κανένας δεν έπεσε να φάει κανέναν. Το ότι κάποια μέλη εξέφεραν άποψη σε μία συζήτηση, είναι ορισμός της Δημοκρατίας. Το τι κάνει ο ebaron και τι όχι, είναι θέμα δικό του, της εταιρείας του και των Νομικών Συμβούλων του, και αυτοί και μόνο φέρουν την πλήρη ευθύνη για το προϊόν που εμπορεύονται. Το ότι κάποιοι το επικροτούν και κάποιοι όχι, είναι επίσης δικό τους θέμα, που όμως το εκφράζουν στο ανάλογο νήμα. Η ανακοίνωση του συντονισμού παίζει το ρόλο της υπενθύμισης αποποίησης ευθύνης, την οποία και σου συστήνω να διαβάσεις αναλυτικά.

Και μετά από αυτή την παρένθεση, ας επιστρέψουμε στο θέμα μας.

« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 03, 2014, 13:17 από Cruiser79 »

Απ: Υγρά από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #28 στις: Απριλίου 03, 2014, 13:11 »
Παντως για "αλλα" εκχυλισματα για να αποφυγεις την ωριμανση μηνα+ κανουν bel marie το υγρο για κανα 8-12ωρο.Πρεπει να ξερεις επισης τι κανει extract ο καθε διαλιτης απο το φυτο.Δηλαδι το pg βγαζει μονο τα αρωματα η και το χ συστατικο? Και ποιες θερμοκρασιες ειναι ασφαλεις.Επισης λενε σκετη γλυκερινη και οχι pg κατα το extraction.Θα σου προτεινα μια παρτιδα να την κανεις με σκετη γλυκερινη και μετα να αραιωσεις οτι θες  :) .

Αποσυνδεδεμένος kristoff

  • **
  • 365
  • Φύλο: Άντρας
    • workfolio
Απ: Υγρά από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #29 στις: Απριλίου 03, 2014, 14:19 »
Το ητ στηρίχθηκε στον πειραματισμό αλλά δεν έχετε καταλάβει μάλλον, ότι προσπαθούμε να ξεφύγουμε από τον πειραματισμό και πάμε στο στάδιο που έχουμε κάτι επιστημονικά σωστό, αποδεκτό και σε τελική ανάλυση ασφαλές.

Επίσης τα πειράματα συνήθως γίνονται από ειδικούς, σε ελεγχόμενα περιβάλλοντα, με αυστηρή τεχνογνωσία και, τα αποτελέσματά τους τίθονται σε λεπτομερή ανάλυση από επίσης ειδικούς που ίσως έχουν φάει την μισή ζωή τους στα θρανία μελετώντας το θέμα στο οποίο πειραματίζονται. Τα τελικά συμπεράσματα στηρίζονται στην επιστημονική τους γνώση κι όχι στους γευστικούς τους κάλυκες και την μύτη τους.
Χημικός και ερευνητής, επιστήμονας γενικότερα, δεν γίνεσαι διαβάζοντας άρθρα στο ίντερνετ, λυπάμαι που σας το λέω ! Κομπογιαννίτης γίνεσαι κι επικίνδυνος μάλιστα !!!

Μεγάλα παιδιά είμαστε, όλοι το έχουμε σκεφτεί το θέμα και κάποιοι το έχουν κάνει ήδη, πολύ πριν ανοίξει το θέμα ο pouf. Καλό είναι να το συζητάμε που και που αλλά να δεχόμαστε και τις θετικές εντυπώσεις αλλά και τις αρνητικές, όπως η δική μου πχ που θεωρώ ότι η συγκεκριμένη πρακτική είναι απλώς ηλίθια για τους λόγους που αναφέρω στην παραπάνω παράγραφο και για πολλούς άλλους. Συγγνώμη για την σκληρή γλώσσα, δεν έχω κάτι προσωπικό με τον συνατμιστή, αλλά και κολλητός μου να ήταν δεν θα τον ενθάρρυνα σε κάτι τέτοιο.  Αν το θεωρείτε υποκριτικό από μέρους μου, δεν έχω παρά να ζητήσω συγγνώμη κι από τα ιντερνετικά phD σας.

Όσο για τους κατασκευαστές, έναν μόνο έχω δει να αναγράφει στο site του την πιθανή επικινδυνότητα υγρών από φύλλα καπνού και, δεν είναι έλληνας. Πολύ όμως θα ήθελα να δω -και να μάθω και την γνώμη της επιστημονικής κοινότητας, για τον τρόπο με τον οποίο όλοι αυτοί κάνουν την εκχύλιση από τον καπνό. Εννοώ τα μέσα και τις συνθήκες, που θέλω να πιστεύω είναι ανώτερα της κουζίνας μου !

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180481 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8293 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33911 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 535891 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59735 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237292 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 571 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15355 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136093 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085246 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35359 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10189 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12