vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

540 επισκέπτες, 10 χρήστες
bloodlessz, Sergios, dkostas, I.P, Doubt, manoslykos, mfk, funes, johnath, Jorge

Twitter

Ιδιοκατασκευές υγρών από εκχύλισμα καπνού

Αποσυνδεδεμένος Pouf

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Από τη διαχείριση:
Υπενθύμιση: Τέτοιες αλχημείες γίνονται με δική σας ευθύνη. Διαβάστε τις
Βασικές πληροφορίες:
Από τη στιγμή που δεν είναι εξόφθαλμα κάτι χειρότερο από το κ.τ. και από τη στιγμή που η πρακτική γίνεται (δηλωμένα) από εταιρίες του χώρου, αφήνουμε το θέμα. Σαν φόρουμ σίγουρα δεν το συστήνουμε και θα λέγαμε καλύτερα να αποφεύγονται τέτοια πειράματα. 

----------------

Έχει δοκιμάσει κάποιος να φτιάξει το δικό του υγρό από φύλλα καπνού ή καπνό του εμπορίου;

Εγώ έχω κάνει δύο πρόχειρες πειραματικές προσπάθειες. Μία με χύμα (λαθραίο) καπνό (ψιλοκομμένο) και μία με καπνό Drum που μου αρέσει πολύ το άρωμά του.

Το πρώτο λάθος που έκανα, ήταν ότι θεώρησα ότι το αποτέλεσμα θα είναι ένα συμπυκνωμένο άρωμα που θα χρειάζεται διάλυση. Η απλή μέθοδος που ακολούθησα, με διέψευσε. Το τελικό υγρό, αφού φιλτραριστεί πολύ καλά, ατμίζεται απευθείας ή παίρνει ελάχιστη αραίωση.

Και στις δυο περιπτώσεις ο διαλύτης ήταν PG/VG 50-50 χωρίς νικοτίνη.

Στην περίπτωση του χύμα καπνού, βγήκε μια γεύση παρόμοια με αυτή του Primo Verde (αν και η δική μου, μου άρεσε καλύτερα, μάλλον επειδή ήταν δικό μου προϊόν  :) ). Το θέμα είναι όμως ότι ήθελα και νικοτίνη, οπότε το πείραμα έπρεπε να γίνει με νικοτινούχα βάση. (Αν και το εκχύλισμα τραβάει και λίγη νικοτίνη, της τάξεως 2-3 mg/ml όπως έχω διαβάσει).

Σε σχέση με το εκχύλισμα από τον καπνό Drum, το πείραμα έμεινε ουσιαστικά ανολοκλήρωτο, καθώς ξεκίνησα τη διαδικασία και πάλι από την αρχή μέσα σε νικοτινούχα βάση και με περισσότερη αναλογία PG.

Σε 2-3 εβδομάδες θα μπορώ να έχω τις τελικές μου εντυπώσεις από το αποτέλεσμα που θα βγει. Αυτή τη φορά σκοπεύω να είμαι πιο υπομονετικός και μεθοδικός.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 26, 2015, 16:44 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #1 στις: Μαρτίου 25, 2014, 07:27 »
Μπράβο για την ιδέα σου αλλά..


και στις δυο περιπτώσεις τον καπνό
και τον πληρώνεις και  είναι και επεξεργασμένος!


Οπότε ποιο το όφελος για τόση ταλαιπωρία?

Αποσυνδεδεμένος Pouf

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #2 στις: Μαρτίου 25, 2014, 08:04 »
Η αξία του καπνού, είναι το τελευταίο σ' αυτή την περίπτωση. Ένα πακετάκι Drum των 25 γρμ. κάνει κάπου 5μισυ ευρώ αυτή τη στιγμή (καλά, για χύμα δεν το συζητάμε, με 15-20 ευρώ το κιλό τον βρίσκεις) και απ' αυτή την ποσότητα θα βγάλεις δεκάδες ml. Πόσα πάνω κάτω, δεν μπορώ να το πω, γιατί πειραματίζομαι ακόμα. Πάντως το μισό πακέτο καπνού το πότισα με περίπου 100 ml βάσης. Τώρα, πόσα θα πάρω «καθαρά», θα το δω στο τέλος. Σκέφτομαι να την περάσω κι ένα δεύτερο χέρι με την υπόλοιπη μισή ποσότητα του καπνού για περισσότερο άρωμα (βλέποντας και κάνοντας).

Όσο για την ταλαιπωρία, ποιά ταλαιπωρία; Βάζεις σε ένα δοχείο τον διαλύτη και τον καπνό και περιμένεις. Η μόνη ταλαιπωρία βρίσκεται στο φιλτράρισμα.

Υπάρχουν βέβαια και πιο περίπλοκες μέθοδοι, αλλά εγώ προς τον παρόν ακολουθώ την απλούστερη.

Για όποιον θέλει να πάρει ιδέες πάντως: http://www.v-ecigs.com/blog/tag/Naturally+Extracted+Tobacco+DIY

Όπως και:





Ο καθένας, φυσικά, κάνει ό,τι κάνει, πάντα με δική του ευθύνη...

Αποσυνδεδεμένος Pouf

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #3 στις: Απριλίου 01, 2014, 17:34 »
Επιστρέφω από το δεύτερο εργαστηριακό πείραμα.  :)

Αποτελέσματα; Πολύ ενθαρρυντικά. Αυτή τη στιγμή ατμίζω τον κόπο μου.  :D

Θα ακολουθήσει όμως κι άλλο πείραμα, έτσι ώστε να βελτιωθεί κι άλλο το αποτέλεσμα και να έχω στο τέλος μια φόρμουλα.

Εν συντομία:

Σε ένα βάζο «μάδησα» ένα πακέτο καπνό των 15 γρμ. Στην συνέχεια τον πότισα με νικοτινούχα βάση με αναλογία PG πάνω από 70%. Η βάση που χρησιμοποίησα ήταν μείγμα El Toro και Totally Wicked. Χρειάζεται τόση βάση, μέχρι να καλύψει τον καπνό (όχι παραπάνω). Χονδρικά, για τα 15 γρμ. καπνού χρειάζονται περίπου 100 ml. βάσης.

Έκλεισα το βάζο και το άφησα σε ντουλάπι για 5 ημέρες. Μια φορά την ημέρα, ανακάτευα το μείγμα. Την 5η ημέρα, στράγγιξα το υγρό (στύβοντας καλά και τον καπνό ώστε να δώσει τα υγρά του) κι αντικατέστησα τον καπνό με νέο (πάλι 15 γρμ). Χρειάστηκε να συμπληρώσω λίγη βάση ακόμη. Ξανά ντουλάπι κι ανακάτεμα κάθε ημέρα.

Δεν χρησιμοποίησα οινόπνευμα, ούτε θέρμανα το υγρό για να επιταχύνω την διαδικασία. Το άφησα να παίρνει με φυσικό τρόπο το άρωμα.

Τη δέκατη ημέρα, στράγγιξα πάλι το υγρό (χρειάζεται στράγγισμα τουλάχιστον 2-3 φορές για να φύγουν τα χονδρά κατάλοιπα) και το πέρασα 3 φορές από φίλτρο του καφέ. Εδώ είναι λίγο ταλαιπωρία και χρειάζεται κάποιον χρόνο. Το φιλτράρισμα συνεχίζεται μέχρι να μην βλέπουμε κατάλοιπα. Οι 3 φορές έχουν καλό αποτέλεσμα, αλλά 1-2 φιλτραρίσματα ακόμη θα ήταν καλύτερα.

Το υγρό που πήρα ήταν ημισυμπυκνωμένο. Έκανα διάφορες δοκιμές σε ποσοστά αραίωσης και κατέληξα ότι για μένα η χρυσή τομή βρίσκεται στο 30%. Δεν άφησα να ωριμάσει άλλο. Το ανακάτεψα κι άτμισα κατευθείαν.

Το αποτέλεσμα είναι πάρα πολύ καλό. Τόσο καλό, ώστε δεν μπορώ να κάνω πλέον το Γκεβάρα που είχα ως καπνικό και ως τέτοιο μου άρεσε. Υποθέτω ότι θα έχω θέμα με κατάλοιπα, αλλά το ατμίζω εδώ και λίγες ώρες, οπότε δεν έχω ακόμη εικόνα.

Να συμπληρώσω πως το χρώμα του υγρού, έχει σχέση κατ' αρχάς με το χρώμα του καπνού. Όσο πιο σκούρος ο καπνός, τόσο πιο σκούρο το υγρό. Στο τέλος βέβαια, έχει σημασία και το ποσοστό αραίωσης. Με τον Drum μου βγήκε σκούρο κόκκινο.

Την επόμενη φορά, έχω σκοπό ν' αφήσω τον καπνό περισσότερες ημέρες στο υγρό. Απλώς τώρα δεν άντεχα την αναμονή και σταμάτησα στις 10 ημέρες.  Ψήνομαι επίσης να πειραματιστώ με αρωματικό καπνό πίπας, αλλά δεν έχω ιδέα από αυτούς. Αν έχετε υπ' όψιν καμμιά πρόταση, ρίξτε την.

Στη φωτογραφία βλέπετε την πρώτη σοδειά, σε Aspire BDC.

Αποσυνδεδεμένος giorgos81

  • *
  • 33
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #4 στις: Απριλίου 01, 2014, 18:54 »
 μπράβο για την γ@&$τη ιδέα ,  και την εκτέλεση . σκεφτόμουν κι εγώ να το κάνω με καπνό για μάσημα που είναι πολύ έντονος.  να βάλω και ένα τούλι για φίλτρο , αλλά όπως καταλαβαίνω δεν θα κ*%σει και πολλά το τούλι.  επίσης λέω να το βάλω σε μηδενική pg και μετά να την αραιωσω με vg νικοτινούχα  , ετσι αν γίνει  μπαρούφα να μην πάει χαμένη. πάντως πρέπει να αξίζει τον κόπο

Παρακαλούμε: Κόσμιο λεξιλόγιο και περιεχόμενο στα μηνύματά σας


Έγινε μορφοποίηση κειμένου

 
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 01, 2014, 19:48 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος KINGGREECE

  • *****
  • 1670
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΟΠ ΣΤΗΝ ΜΟΥΦΑ....................
Απ: Υγρά από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #5 στις: Απριλίου 01, 2014, 20:32 »
το δοκιμασα πριν κανα μηνα με ενα αρωματικο πουρακι που μου εδωσε ενας γνωστος...αυτα που ειναι 5αδες και βγαινουν σε βαννιλια και σοκολατα..............


παταγωδης επιτυχια στην γευση αλλα παταγωδης αποτυχια για τους ατμοποιητες...........
παρολο που το φιλτραρισα 7-8 φορες αφηνε στους ατμοποιητες πολυ κατακαθι..............
θα ανεβασω φωτο καποια στιγμη απο ενα μπουκαλακι που εχω κρατησει...........

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: Υγρά από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #6 στις: Απριλίου 01, 2014, 21:00 »
Πω πω παίδες ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ.
Δεν ξέρω αν το έχετε καταλάβει αλλά ανοίγετε νέους ορίζοντες

Αποσυνδεδεμένος KINGGREECE

  • *****
  • 1670
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΟΠ ΣΤΗΝ ΜΟΥΦΑ....................
Απ: Υγρά από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #7 στις: Απριλίου 01, 2014, 21:07 »







πολλα κατακαθια παντως κατα την ατμοποιηση.........
ισως δοκιμασω καποια στιγμη με διπλα φιλτρα καφε......


την ιδεα την ειχα παρει απο τα αρωματα ΗOUSE OF LIQUID οπου εγραφε οτι κανει αρωματα με εκχυλισμα φυλλων καπνου!!!!!!!






















Αποσυνδεδεμένος johngr

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
    • SERVICE - ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ - ΕΞΟΥΣΙΟΔ. SERVICE SAMSUNG LG PANASONIC
Απ: Υγρά από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #8 στις: Απριλίου 02, 2014, 00:29 »
να πω κι εγω την χαζομαρα μου χωρις να θελω να το παιξω εξυπνος σε καμια περιπτωση??? μηπως ο αγορασμενος καπνος πχ, drum, holbourn κλπ ειναι εμποτισμενος - ψεκασμενος με διαφορα χημικα-ενισχυτικα γευσης η δεν ξερω εγω τι και ισως να μην ειναι ασφαλες να τα εισπνεουμε???θα μου πεις πριν που τον καπνιζαμε δεν ηταν το ιδιο και χειροτερο?συμφωνω, αλλα υποτιθετε οτι το γυρισαμε στο ηλεκτρονικο τσιγαρο για ενα πιο υγειινο τροπο ''καπνισματος''ισως ο καπνος ο χυμα να ξερουμε ομως οτι ειναι ακατεργαστος να ηταν πιο ασφαλης..και παλι το λεω χωρις να θελω να το παιξω πονηρος..απλα μια ιδεα προς σκεψη...σαν ιδεα παντως κι εμενα μου αρεσε αλλα...... :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Pouf

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #9 στις: Απριλίου 02, 2014, 05:42 »
Είναι εύλογες οι επιφυλάξεις σου. Θα διαφωνήσω όμως στο εξής: Όσοι έχουν την εντύπωση ότι ο χύμα ακατέργαστος καπνός είναι πιο «υγιεινός» από τον καπνού του εμπορίου, καλύτερα ν' αναθεωρήσουν. Είναι ο πιο ασφαλής τρόπος να έρθεις σε επαφή με τα φυτοφάρμακα. Κάπνιζα χύμα για 3 χρόνια περίπου. Το λέω εντίμως, ότι ο μόνος λόγος που το έκανα ήταν ο οικονομικός. Κάπνιζα αρκετά (2-3 πακέτα ημερησίως) και με τον χύμα εξοικονομούσα σχεδόν 3.000 ευρώ ετησίως. Δεν θέλω να θυμάμαι τι τραβούσα κάθε πρωί με τον τσιγαρόβηχα. Γιατί εάν με τα τσιγάρα έβηχα μια φορά, ε τότε με τον χύμα καπνό πολλαπλασιάστε τον βήχα επί 10. Έφτανα σε σημείο που να νομίζω ότι θα ξεκολλήσουν τα σωθικά μου.

Εν πάση περιπτώσει όμως, ερχόμενος τώρα στο εκχύλισμα καπνού θα ήταν επιπόλαιο εκ μέρους μου, να μιλήσω υπέρ ή κατά, χωρίς να έχω μια χημική ανάλυση. Γι' αυτό και υπογραμμίζω παραπάνω, ότι ο καθένας κάνει ό,τι κάνει με προσωπική του ευθύνη. Είμαι κι εγώ επιφυλακτικός και δεν το κρύβω. Ίσως να μην το έκανα, εάν ήταν το βασικό μου υγρό. Απλώς ανήκω στους ατμιστές, οι οποίοι που και που θέλουν την καπνική γεύση (τα γνωστά: καφές, φαγητό, ποτό).

Όσον αφορά τον καπνό Drum, υποστηρίζεται ότι δεν περιέχει πρόσθετα. Δεν το υιοθετώ, αλλά ούτε και το απορρίπτω. Απλώς το αναφέρω.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #10 στις: Απριλίου 02, 2014, 09:13 »
Φίλοι Pouf και Kingreece:

Εντυπωσιακό. Πρέπει να αναφέρω ότι από τη στιγμή που ξεκίνησα το ητ, και ιδιαίτερα τα DIY, προσπαθώ να φανταστώ πως θα ήταν να κάνω κάτι τέτοιο με την παλιά μου μάρκα. Έχω εκφράσει και στο παρελθόν επιφυλάξεις για τέτοια εγχειρήματα, αλλά δεν είμαι σε θέση να κρίνω, ούτε και θα το κάνω. Αντ' αυτού, θα προτείνω και στους δυο σας να πάτε για ανάλυση το υγρό που φτιάξατε, καθώς και την ίδια ποσότητα από τη βάση που χρησιμοποιήσατε. Με τον τρόπο αυτό και εσείς θα έχετε το κεφάλι σας ήσυχο, και θα μπορέσουμε και μεις να μάθουμε κάποια πράγματα, όπως πχ το αν περνάει έξτρα νικοτίνη από τα καπνά στο υγρό. Ιδιαίτερα θα με ενδιέφερε το αποτέλεσμα από την ανάλυση του Pouf, ο οποίος χρησιμοποίησε προφανώς Backwoods, τα οποία και θεωρούσα ίσως τα καλύτερα πούρα περιπτέρου! Αν τέτοιες αναλύσεις βγουν καθαρές, θα ανοίξει νέος δρόμος στην ιδιοκατασκευή, αν και προσωπικά ντρέπομαι να πάω περίπτερο να πάρω τσιγάρα ακόμα και για τέτοιο σκοπό. Αν μου ζητήσει τρίτος να του πάρω τσιγάρα, νιώθω όπως ένιωθα 13-14 ετών, που νόμιζα ότι θα μου την πει ο περιπτεράς ή θα με δώσει στους γονέους!

Κατά τα άλλα, θα υπογραμμίσω και εγώ ότι μεγάλα παιδιά είμαστε και ότι κάνει ο καθένας το κάνει με δική του ευθύνη.

Αποσυνδεδεμένος jlemonak

  • **
  • 162
  • Φύλο: Άντρας
  • Live to Vape, Vape to Live
Απ: Υγρά από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #11 στις: Απριλίου 02, 2014, 10:09 »
Φίλοι Pouf και Kingreece:
και θα μπορέσουμε και μεις να μάθουμε κάποια πράγματα, όπως πχ το αν περνάει έξτρα νικοτίνη από τα καπνά στο υγρό.
Με τη μέθοδο που ακολούθησαν τα παιδιά, θεωρώ ότι πέρασε αμειλιτέα ποσότητα νικοτίνης στο υγρό... ούτε αιθανόλη χρησιμοποίησαν για διαλύτη, ούτε βρασμό, ούτε άφησαν τον καπνό στο υγρό για 3+ μήνες, όπως ισχύει συνήθως στα φυσικά εξελισόμενα εκχυλίσματα... Μια παρατήρηση μόνο, η VG θεωρείτε καλύτερος διαλύτης από την PG και και χρησιμοποιείται σε περισσότερες εφαρμογές για εκχυλίσματα γιατί έχει υψηλότερο σημείο βρασμού. Δεν είμαι χημικός, απλά έχω διαβάσει κάποιες πηγές για μεθόδους εκχύλισης. Ένας χημικός θα μπορούσε να μας απαντήσει πιο συγκεκριμένα και αξιόπιστα...  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος KINGGREECE

  • *****
  • 1670
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΟΠ ΣΤΗΝ ΜΟΥΦΑ....................
Απ: Υγρά από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #12 στις: Απριλίου 02, 2014, 10:51 »
ετσι ακριβως......μονο vg εβαλα εγω προσωπικα και το αφησα περιπου 9 μερες.......
η μονη παρεμβαση που εκανα ηταν καθε τοσο να κανω μια αναδευση........
σκοπος μου ηταν να βγει ενα υγρο που θα ηταν και για αραιωση και οχι για κατευθειαν ατμισμα.......
τωρα για το θεμα νικοτινης που αναφερθηκε ποιο πανω χωρις να ειμαι χημικος νομιζω οτι ενα τσιγαρο , πουρο , ποσοτητα καπνου εχει σταθερη νικοτινη ανα περιπτωση οσο και αν μεινει σε υγρο........δηλαδη αν μια ποσοτητα καπνου 2 γραμμαριων εχει συγκεντρωση νικοτινης 20mg για παραδειγμα δεν νομιζω οτι αν μεινει σε ενα υγρο μεσα θα φτασει 200......!!!
παρολα αυτα βεβαια χρειαζεται προσοχη!!!!!!!!!και μαλιστα μεγαλη!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Pouf

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #13 στις: Απριλίου 02, 2014, 11:17 »
Σε σχέση με τη νικοτίνη, αναφέρω κι εγώ πιο πριν, πως σύμφωνα με αναφορές που έχω διαβάσει, το υγρό τραβάει και λίγη νικοτίνη. Κατά τη γνώμη μου όμως, είναι το τελευταίο που θα έπρεπε να μας απασχολεί σ' αυτή την περίπτωση. Πάντως, στις προθέσεις μου είναι να κάνω χημική ανάλυση, αρκεί να είναι μέσα στις οικονομικές μου δυνατότητες (δεν γνωρίζω καν πόσο κοστίζει κάτι τέτοιο).

Για τον διαλύτη δεν υπάρχει κάποια σταθερή επιλογή. Έχω δει όλες τις εκδοχές. Προσωπικά επέλεξα να υπάρχει περισσότερη PG, επειδή υποτίθεται αναδεικνύει το άρωμα. Θα δοκιμάσω και με VG πάντως. Όντως εδώ, κάποιος χημικός θα μπορούσε να μας διαφωτίσει καλύτερα. Πάντως, δεν έχω σκοπό να βάλω οινόπνευμα σε καμμία περίπτωση ακόμη κι αν υπόσχεται καλύτερα αποτελέσματα, γιατί δεν θέλω να είμαι με την αμφιβολία εάν έχει εξατμιστεί πλήρως.

Τώρα, όσον αφορά το θέμα με τα κατάλοιπα, θεωρώ πως το πρόβλημα δεν είναι τόσο τα κατάλοιπα, αλλά τα σάκχαρα του καπνού, για τα οποία υποθέτω πως το φιλτράρισμα (όσο καλό κι αν είναι) δεν μπορεί να τα πιάσει. Αυτά είναι που κάνουν τη μεγάλη ζημιά και μπουκώνουν τις αντιστάσεις στο πιτς φιτίλι. Ίσως μια καλή συμπύκνωση του εκχυλίσματος να έδινε μια κάποια λύση στο πρόβλημα αυτό.

Υ.Γ. Τώρα που το θυμήθηκα, κάπου είχα διαβάσει, ότι όλοι οι διαλύτες κάνουν δουλειά, αλλά διαφέρουν κυρίως στην ταχύτητα. Το οινόπνευμα φέρνει πιο γρήγορα αποτελέσματα, ενώ η γλυκερίνη πιο αργά.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 02, 2014, 11:54 από Pouf »

Αποσυνδεδεμένος jlemonak

  • **
  • 162
  • Φύλο: Άντρας
  • Live to Vape, Vape to Live
Απ: Υγρά από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #14 στις: Απριλίου 02, 2014, 12:39 »
κάπου είχα διαβάσει, ότι όλοι οι διαλύτες κάνουν δουλειά, αλλά διαφέρουν κυρίως στην ταχύτητα. Το οινόπνευμα φέρνει πιο γρήγορα αποτελέσματα, ενώ η γλυκερίνη πιο αργά.
Ότι διαλύτη και να χρησιμοποιήσεις, αν δε ζεστάνεις το ζούμί, ταχύτητα δεν έχεις... θα πρέπει να έχεις υπομονή και να περιμένεις (αναδευοντάς το 2, 3 φορές την ημέρα) ένα εύλογο διάστημα μέχρι να αφομοιωθούν τα συστατικά (άρωμα, ουσίες) στο υγρό... αρκετοί τα αφήνουν μέχρι και 6 μήνες... η αιθανόλη είναι πολύ πιο δραστική αλλά άντε μετά να την ξεφορτωθείς χωρίς βρασμό (πολύ επικύνδινο χωρίς συνθήκες ασφαλείας εργαστηρίου)... ένας χημικός δεν υπάρχει στο φόρουμ να μας πει περισσότερα;  :hmmm:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1686 180368 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:40
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8275 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33906 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534905 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59711 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237242 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 555 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14306 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136093 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085185 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35318 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10129 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12