vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Aspire Nautilus

Αποσυνδεδεμένος Αsimos

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus
« Απάντηση #825 στις: Απριλίου 01, 2016, 10:50 »
να βγενει απο τις σπειρες????? σε τι κανεις επισκευη? εχεις παρει το επισκευασιμο κοματι? η επισκευαζεις τις δικες του κεφαλες?

Αποσυνδεδεμένος arxiloxos

  • ***
  • 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα αγαθα κο(λ)ποις κτωνται
    • arxiloxos.simplesait.com
Απ: Aspire Nautilus
« Απάντηση #826 στις: Απριλίου 01, 2016, 11:21 »
Επισκευαζω τις δικες του οπως εδω.


Αποσυνδεδεμένος Αsimos

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus
« Απάντηση #827 στις: Απριλίου 01, 2016, 12:32 »
οκ,καταλαβα .
εγω τις εφτιαχνα bvc δηλαδη καθετες..με 0,25 συρμα με 7-8 σπειρες σε 2αρι αξονα και εβγαιναν 1,7 με 1,9
βασικα οπως την φτιαχνεις σιγουρα ειναι πιο δυσκολο και αν δεις τις μανισιες ειναι διπλες, 
οταν λεω λιγοτερο βαμβακι σημαινει να μην ειναι τοσο σφυχτο στον αξονα και να μην περισευει πολυ στις ακρες.καθως επισης στις ακρες να ειναι αφρατο οσο γινετε.

Αποσυνδεδεμένος arxiloxos

  • ***
  • 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα αγαθα κο(λ)ποις κτωνται
    • arxiloxos.simplesait.com
Απ: Aspire Nautilus
« Απάντηση #828 στις: Απριλίου 01, 2016, 13:50 »
Καταλαβα.Τελικα οπως μπορει ο καθενας :D Εγω με τις bvc ειχα θεμα γιατι παροτι εβαζα ιδιες σπείρες αλλα με 30ρι συρμα μου εβγαινε 3,3 τα Ω. Και παντα αποτυχία.
Θα δοκιμασω ξανα και θα δω. THNKS.

Αποσυνδεδεμένος Αsimos

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus
« Απάντηση #829 στις: Απριλίου 01, 2016, 14:11 »
αν εβαζες τις ιδιες σπειρες που εχουν οι γνησιες ειναι λογικο γιατι εχουν ενωμενο συρμα χωρις αντισταση...αν δεν κανω λαθος εχουν 10 σπειρες αλλα οι 6-7 ειναι με αντισταση οι αλλες ειναι χωρις μαλλον και για να μην βγενουν εκτος βαμβακιου.

να γραψω ακομα μια παρατηρηση που με ειχε βοηθισει στο να δουλευουν σωστα οι επισκευες στις κεφαλες του ναυτιλου... ειχα παρει 2 κεφαλες clapton (αυτες με το προτοκαλι o-ring) και επισκευαζα αυτες με κανονικο 0,25mm συρμα και αυτο γιατι αυτες εχουν μεγαλυτερες τρυπες εισαγωγης υγρου και καλυτερη τροφοδοσια.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 01, 2016, 19:19 από Αsimos »

Αποσυνδεδεμένος Foyle

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus
« Απάντηση #830 στις: Απριλίου 02, 2016, 13:40 »
Πήγα να πάρω μια 1.8 σήμερα και μου έδωσε τέτοια: http://www.electronicsmoke.gr/%CE%91%CF%84%CE%BC%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B7%CF%84%CE%AD%CF%82%20-%20%CE%9A%CE%B5%CF%86%CE%B1%CE%BB%CE%AD%CF%82/%CE%9A%CE%B5%CF%86%CE%B1%CE%BB%CE%AD%CF%82-%CE%91%CE%BD%CF%84%CE%AF%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7%CF%82?product_id=940

Ατμός μηδέν, συνέχεια μπουρμπουλήθρες και στο τέλος μου πλυμμήρισε για πρώτη φορά ο Ναυτίλος. Καθάρισα, στέγνωσα και βίδωσα καλά τα πάντα και πάλι τα ίδια.

Ελλατωματικό κομμάτι προφανώς;

Αποσυνδεδεμένος spoon

  • *
  • 96
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus
« Απάντηση #831 στις: Απριλίου 02, 2016, 13:49 »
Στα ποσα watt τη δουλεψες; Οι συγκεκριμενες ειναι clapton και θελουν παραπανω watt απο τις απλες 1.8.

Αποσυνδεδεμένος Foyle

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus
« Απάντηση #832 στις: Απριλίου 02, 2016, 14:08 »
Επάνω έλεγε 13-16. Την πήγα μέχρι 17...

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Aspire Nautilus
« Απάντηση #833 στις: Απριλίου 02, 2016, 14:58 »
Πήγα να πάρω μια 1.8 σήμερα και μου έδωσε τέτοια: http://www.electronicsmoke.gr/%CE%91%CF%84%CE%BC%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B7%CF%84%CE%AD%CF%82%20-%20%CE%9A%CE%B5%CF%86%CE%B1%CE%BB%CE%AD%CF%82/%CE%9A%CE%B5%CF%86%CE%B1%CE%BB%CE%AD%CF%82-%CE%91%CE%BD%CF%84%CE%AF%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7%CF%82?product_id=940
Ατμός μηδέν, συνέχεια μπουρμπουλήθρες και στο τέλος μου πλυμμήρισε για πρώτη φορά ο Ναυτίλος. Καθάρισα, στέγνωσα και βίδωσα καλά τα πάντα και πάλι τα ίδια.
Ελλατωματικό κομμάτι προφανώς;

Το αν είναι ελαττωματική η αντίσταση είναι εύκολο να το διαπιστώσεις φίλε Foyle. Θα κουμπώσεις πάνω στον ναυτίλο μια άλλη (καλύτερα από άλλη παρτίδα, όχι από την ίδια πεντάδα δηλαδή) και αν η καινούργια δουλεύει σωστά, τότε η 'ύποπτη' αντίσταση είναι σίγουρα και 'ένοχη'. Αν δεν φταίει η αντίσταση, δες και την ερώτηση που κάνει ο evripidis στο #815 καθώς και την απάντηση που δίνει ο ίδιος στον εαυτό του στο #818 ( :thumpup:). Περιγράφει συμπτώματα πολύ παραπλήσια με αυτά που περιγράφεις κι εσύ.

Θέλω όμως να σταθώ σε ένα άλλο μέρος της ανάρτησης σου. Ακολούθησα το link που έβαλες και με έκπληξη διαπίστωσα πως το μαγαζί χρεώνει τις αντιστάσεις αυτές €4,80! Τα πιο πολλά μαγαζιά χρεώνουν τις αντιστάσεις του ναυτίλου (και mini και triton mini) €3,50 και τις αντιστάσεις του triton €4,50. Αυτός ο τύπος δηλαδή χρεώνει τις αντιστάσεις του ναυτίλου πιο ακριβά από ότι πουλάνε τα άλλα μαγαζιά τις αντιστάσεις του triton και triton 2; Γιατί; Έχει αυξημένα έξοδα αυτόν τον μήνα; Μήπως παντρεύεται; Μήπως χωρίζει; Μήπως θέλει να πάει διακοπές στα Bora-Bora; Εμείς που ακριβώς φταίμε;

ΥΓ. Υπάρχει μια εξαιρετική αγγλική τηλεοπτική σειρά (δεν παίζεται πια) που ονομάζεται 'Foyle's War'. Αν δεν έχεις εμπνευστεί το user name σου από εκεί, στην συνιστώ ανεπιφύλακτα... ;)






Αποσυνδεδεμένος Foyle

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus
« Απάντηση #834 στις: Απριλίου 02, 2016, 19:33 »
Έφυγα πολύ βιαστικά το πρωι για δουλειά με 5 ευρώ στην τσέπη και το θυμήθηκα στο δρόμο, οπότε αναγκαστικά πήρα 1  :wall:
Δοκίμασα μια χρησιμοποιημένη που είναι στα τελευταία της και παίζει οκ. Θα της δώσω μια τελευταία ευκαιρία αύριο και από Δευτέρα θα πάρω άλλες.

Σχετικά με την τιμή, όντως εμείς δε φταίμε πουθενά. Όπως επίσης κανείς δεν μας υποχρεώνει να τον προτιμήσουμε :) Εγώ πάντως 3,5 την πλήρωσα μιας και δεν είχε 1,8 BVC που του ζήτησα  :thumpup:

Το Foyle's War δεν το έχω δει, από αλλού είναι το username. Φαίνεται ενδιαφέρον πάντως, θα το βάλω για κατέβασμα :)

Άλλη μια απορία: Το iStick 30 έχει ένα βαθούλωμα με ένα υψωματάκι στο κέντρο του πάνω μέρους (φώτο εδώ). Η μικρή τρύπα του Ναυτίλου ευθυγραμμίζεται απόλυτα με αυτό το σημείο ή θυμάμαι λάθος; Εμένα έρχεται λίγο πιο δεξιά, σα να βιδώνει λίγο παραπάνω απ' ότι πρέπει...


Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Aspire Nautilus
« Απάντηση #835 στις: Απριλίου 02, 2016, 19:54 »
 
Απ' την στιγμή που διάβασα το ποστ σου, βιδώνω και ξεβιδώνω ατμοποιητές σε μοντάκια για να δω εαν και που ευθυγραμμίζονται οι τρύπες του αέρα. Λοιπόν οι τρύπες είναι όπου να 'ναι. Όχι ότι περίμενα βάσει κατασκευής να έχουν τέλεια ευθυγράμμιση οι τρύπες με κάτι (οτιδήποτε) πάνω στο μοντ, αλλά εγώ το ήλπιζα δεν σου κρύβω...
Βρήκε ο ένας ψείρας τον άλλο... ;)




Αποσυνδεδεμένος arxiloxos

  • ***
  • 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα αγαθα κο(λ)ποις κτωνται
    • arxiloxos.simplesait.com
Απ: Aspire Nautilus
« Απάντηση #836 στις: Απριλίου 02, 2016, 22:53 »
Τελικα ενας ''Φιρματος ατμοποιητης'' με πολλες δαφνες καταληγει στο συρταρι.Δεν θελω να τον πουλησω γιατι ακομα πιστευω οτι κατι δεν εκανα καλα εγω και δεν τα βρηκα με τον ναυτιλο.Ισως στο μελλον ξανασμιξουμε.

Γραφω ομως αυτα τα λογια για να πω οτι καλο θα ειναι αν υπαρχει τροπος πριν παρουμε κατι οπου εχουμε ακουσει τοσα να το δοκιμαζουμε.Ετσι θα γλιτωσουμε εξοδα κοπο και ανχος.Εμενα σε ενα μηνα με αυτον μου φυγανε 60ευρω μαζι με τις αντιστασεις.Τα υγρα που πεταξα δεν τα βαζω μεσα,γιατι νομιζα οτι εφταιγαν αυτα για την απωλεια γευσης.
Τωρα ατμιζω με kayfun και πραγματικα ατμιζω...

Αποσυνδεδεμένος Foyle

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus
« Απάντηση #837 στις: Απριλίου 03, 2016, 14:30 »
Πως να το δοκιμάσεις όμως; 4-5 τζούρες στο κατάστημα δεν αρκούν δυστυχώς, για να δεις τα τυχόν προβλήματα που θα βγάλει μακροπρόθεσμα. Θέλω να πω πως σίγουρα το να διαβάσουμε/δοκιμάσουμε/ρωτήσουμε πριν αγοράσουμε μπορεί να μας βγάλει από μελλοντικούς μπελάδες, αλλά και πάλι τίποτα δεν μας εγγυάται οτι η συμβίωση με το νέο μας καμάρι θα είναι απροβλημάτιστη. Απλά δε σου έκατσε, ξέχνα τα όλα, πούλα τον να πάρεις ένα μέρος πίσω και επικεντρώσου στην απόλαυση που παίρνεις πλέον από τον kayfun σου!  :)



Απ' την στιγμή που διάβασα το ποστ σου, βιδώνω και ξεβιδώνω ατμοποιητές σε μοντάκια για να δω εαν και που ευθυγραμμίζονται οι τρύπες του αέρα. Λοιπόν οι τρύπες είναι όπου να 'ναι. Όχι ότι περίμενα βάσει κατασκευής να έχουν τέλεια ευθυγράμμιση οι τρύπες με κάτι (οτιδήποτε) πάνω στο μοντ, αλλά εγώ το ήλπιζα δεν σου κρύβω...
Βρήκε ο ένας ψείρας τον άλλο... ;)
Χαχά, όντως τρελό ψείρισμα :)) Ευχαριστώ, μου έφυγε ένα μικρό άγχος οτι κάποια στιγμή τον παραβίδωσα και χάλασα το σπείρωμα ;D

Αποσυνδεδεμένος Stratilatis

  • *
  • 91
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κάπνισμα «σκοτώνει» το SEX
Απ: Aspire Nautilus
« Απάντηση #838 στις: Απριλίου 03, 2016, 15:09 »
καλησπερα παιδες, επειδη ψαχνω και δεν μπορω να βρω καποιο σχετικο θεμα με τις αντιστασεις του μινι τριτον ni200, θα κανω την ερωτηση απο μονος μου, εχω λοιπον το TC 60 eleaf και δοκιμασα να αγωρασω μια αντισταση ni200 του τριτον μινι που κουμπονει και στον ναυτιλο για να δω τι και πως, οπως ξερετε η αντισταση ειναι 0.15 και εμενα το μοντακι μου την διαβαζει 0.22 με αποτελεσμα να μην ατμιζει σωστα, το αφηνω να κρυωσει μηπως και κατεβει αλλα τιποτα... τι πρεπει να κανω η τι κανω λαθος?

Αποσυνδεδεμένος zoulag

  • **
  • 114
  • Φύλο: Άντρας
  • Lost in 3D
Απ: Aspire Nautilus
« Απάντηση #839 στις: Απριλίου 05, 2016, 17:21 »
Καλησπέρα σε όλους. Από χθες το μεσημέρι κάτοχος του Nautilus με το Tesla Nano 60 TC. Πραγματικά πολύ καλός ο Nautilus (βέβαια, μόλις 1 μέρα εμπειρία). Πριν την αγορά διάβασα και είδα αρκετά video και ύστερα από δοκιμή και στο κατάστημα, κατέληξα σε αυτή την αγορά. Αρχικά είχα ψηθεί πολύ με το iStick PICO  και τον Aspire Triton II, αλλά μετά από δοκιμή στο κατάστημα (Atmosfaira Χαλανδρίου) και αφού τα είδα από κοντά, προτίμησα Nautilus + Tesla Nano. Είχα δοκιμάσει παλαιότερα το η.τ. (eGo-T), αλλά πιο πολύ έπινα τα υγρά παρά τα άτμιζα και διάφορα άλλα προβλήματα. Είπα να ξαναδοκιμάσω 4 χρόνια αργότερα και η εξέλιξη είναι χαοτική. 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 38 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 90 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20406 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280239 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207800 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65226 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173860 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312470 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13633 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124441 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93426 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4130 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix