vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

544 επισκέπτες, 6 χρήστες
kyrgiannis, manoslykos, Ηρακλης, lagoudakis, Milarepa, infernity

Twitter

Φόρτιση των μπαταριών

Αποσυνδεδεμένος panostxc

  • *
  • 88
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φόρτιση των μπαταριών
« Απάντηση #165 στις: Ιουλίου 27, 2016, 17:38 »
Παιδιά μια ερώτηση σχετικά με τις φορτίσεις του η.τ. Έχω ένα aspire Plato που φοράει μια μανησια μπαταρία 2,5k mah και έχω και μια ακομα effest λίγο μεγαλύτερη. Η effest συνήθως ειναι η κυρία μπαταρία που χρησιμοποιώ και μου κρατάει 1 μέρα ακριβώς. Πάντα το φορτιζω σε θύρα usb. Χτες επειδή δεν βόλεψε το φόρτισα με φορτιστή κινητού (που σαφώς δίνει περισσότερο ρεύμα) Το αποτέλεσμα ειναι ο λόγος που γράφω. Ειμαστε στην μέση της ημέρας που συνήθως η μπαταρία ειναι στο μισό κ τωρα ειναι στις 7/10 γραμμές. Η χρήση που πανω ειναι πάντα ίδια (σήμερα ίσως να έκανα κ παραπάνω) 

Το αποτελεσμα ειναι οτι φορτίζουμε σε θύρα usb η οχι; 

Αποσυνδεδεμένος Colton50

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φόρτιση των μπαταριών
« Απάντηση #166 στις: Ιουλίου 27, 2016, 19:25 »
Nαι μπορεις να φορτιζεις σε θυρα USB. Eγω το εκανα για 4 μηνες προτου να αγορασω εξωτερικο φορτιστη. Παρατηρησα οντως καλυτερη συμπεριφορα της μπαταριας (η LG HE2 αρχισε να δειχνει περισσοτερη δυναμη - διαρκεια) οταν φορτιζα σε εξωτερικο φορτιστη (Χtar VC2) αλλα δεν μπορω να μιλησω μετα βεβαιοτητας για αυτο γιατι την δευτερη μπαταρια (Samsung 30Q) που αγορασα την φορτιζα κατευθειαν στον φορτιστη.

Αποσυνδεδεμένος panostxc

  • *
  • 88
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φόρτιση των μπαταριών
« Απάντηση #167 στις: Ιουλίου 27, 2016, 19:46 »
Στο μοντακι το φορτιζω εγώ. Απλα τόσο καιρο το φόρτισα με σύνδεση στο pc που λογικά δίνει πολύ λίγα αμπερ και τωρα με μπριζα κινητού (παλι με το μοντακι) 

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φόρτιση των μπαταριών
« Απάντηση #168 στις: Αυγούστου 20, 2016, 02:55 »
Δεν έψαξα πολύ οπότε ρωτάω εδώ μιας και ήρθα αντιμέτωπος με κάτι που μου έκανε εντύπωση.

Φορτίζω τις μπαταρίες μου και γεμίζουν σε nitecore το τετραπλό. Περνάνε 5 ώρες αχρησιμοποιητές οι μπαταρίες και πριν τις βγάλω από τον φορτιστή τον ξαναβάζω στην πρίζα και λείπει μια γραμμή η οποία συμπληρώνεται μέσα σε 10 λέπτα !!!
Χάνουν ενέργεια οι μπαταρίες επειδή κάθονται άπραγες :confused1: :confused1:

Αποσυνδεδεμένος panostxc

  • *
  • 88
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φόρτιση των μπαταριών
« Απάντηση #169 στις: Αυγούστου 20, 2016, 03:11 »
Off topic! Διάβασα για το nitecore, εγώ έχω το 2πλο κ ηθελα να πω οτι μαμαει! ;)

Αποσυνδεδεμένος Colton50

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φόρτιση των μπαταριών
« Απάντηση #170 στις: Αυγούστου 20, 2016, 10:10 »
Δεν έψαξα πολύ οπότε ρωτάω εδώ μιας και ήρθα αντιμέτωπος με κάτι που μου έκανε εντύπωση.

Φορτίζω τις μπαταρίες μου και γεμίζουν σε nitecore το τετραπλό. Περνάνε 5 ώρες αχρησιμοποιητές οι μπαταρίες και πριν τις βγάλω από τον φορτιστή τον ξαναβάζω στην πρίζα και λείπει μια γραμμή η οποία συμπληρώνεται μέσα σε 10 λέπτα !!!
Χάνουν ενέργεια οι μπαταρίες επειδή κάθονται άπραγες :confused1: :confused1:

Φυσικα και χανουν και μαλιστα οσο πιο πολυ φορτισμενες ειναι τοσο ο ρυθμος ειναι ταχυτερος (αν θυμαμαι καλα χανουν 5% μεσα στις πρωτες 24 ωρες και μετα 2-3% ανα μηνα), αλλα μην φανταστεις οτι χανουν τεραστια ποσα ενεργειας - βεβαια και οι συνθηκες παιζουν ρολο. Για παραδειγμα μια HE2 2500mah που εχω, στην διαρκεια του χειμωνα μεσα σε 4-6 μερες εχανε το 50% της ενεργειας της μενοντας κλεισμενη σε πλαστικο κουτι σε θερμοκρασια 15 βαθμων (βεβαια αυτο εξαρταται και απο την μπαταρια).
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 20, 2016, 13:10 από Colton50 »

Αποσυνδεδεμένος Gaelatmistk

  • *
  • 97
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φόρτιση των μπαταριών
« Απάντηση #171 στις: Αυγούστου 20, 2016, 11:04 »
Nα ρωτησω και εγω Το κινητο μετα απο πολλα αρθρα και διαβασμα στο internet το φορτιζω οταν παει στο 35% και το βγαζω στα 95% απο το φορτιστη Για πιο μακροχρονη διαρκεια μπαταριας στης μπαταριες που βαζουμε στα Mod μας να το κανω η δεν εχουνε καμια σχεση η μια μπαταρια με την αλλη?

Αποσυνδεδεμένος Colton50

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φόρτιση των μπαταριών
« Απάντηση #172 στις: Αυγούστου 20, 2016, 12:52 »
Στο ηλεκτρονικο μοντ υπαρχει αυτοματος κοφτης στα 3.2-3.1 βολτ οποτε και να θες δεν μπορεις να την πας παρακατω. (Στο μηχανικο πρεπει να σταματας γυρω στα 3.3V για ασφαλεια. )
Οσο για την φορτιση δεν εχεις λογο να επεμβεις, δεν χρειαζεται (με την προυποθεση οτι ο φορτιστης σου εχει σωστο αλγοριθμο φορτισης και δεν υπερφορτιζει την μπαταρια - αν φορτιζεις την μπαταρια πανω στο μοντ τοτε ειναι ενταξει αν και θα πρεπει να σκεφτεις σοβαρα την αγορα ενος αξιολογου φορτιστη).

Αποσυνδεδεμένος panostxc

  • *
  • 88
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φόρτιση των μπαταριών
« Απάντηση #173 στις: Αυγούστου 21, 2016, 23:30 »
μια ερωτηση παιδια. εχω μια samsung η lg (δεν θυμαμαι) κ προσπαθω να την φορτισω στο nitcore 2. εδω και ωρα ειναι στην μια μπαρα και δεν ανεβαινει καθολου. Αλλες μπαταριες φορτιζουν μια χαρα. Την εχω καμια 10ρια μερες μονο. charging mode cc (λεει) και εχει επιλογη lion.Προηγουμενος ειχε επιλογη lifep04. 
ολα αγορασμενα απο teomav. :confused1: :confused1:

Αποσυνδεδεμένος Vazouras

  • *
  • 15
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φόρτιση των μπαταριών
« Απάντηση #174 στις: Αυγούστου 21, 2016, 23:43 »
Στο ηλεκτρονικο μοντ υπαρχει αυτοματος κοφτης στα 3.2-3.1 βολτ οποτε και να θες δεν μπορεις να την πας παρακατω. (Στο μηχανικο πρεπει να σταματας γυρω στα 3.3V για ασφαλεια. )
Οσο για την φορτιση δεν εχεις λογο να επεμβεις, δεν χρειαζεται (με την προυποθεση οτι ο φορτιστης σου εχει σωστο αλγοριθμο φορτισης και δεν υπερφορτιζει την μπαταρια - αν φορτιζεις την μπαταρια πανω στο μοντ τοτε ειναι ενταξει αν και θα πρεπει να σκεφτεις σοβαρα την αγορα ενος αξιολογου φορτιστη).
Ποιον προτείνεις εσύ;

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Φόρτιση των μπαταριών
« Απάντηση #175 στις: Αυγούστου 22, 2016, 00:03 »
Για φορτιστές κοίτα εδώ ή κάνε την ερώτηση σου εδώ

μια ερωτηση παιδια. εχω μια samsung η lg (δεν θυμαμαι) κ προσπαθω να την φορτισω στο nitcore 2. εδω και ωρα ειναι στην μια μπαρα και δεν ανεβαινει καθολου. Αλλες μπαταριες φορτιζουν μια χαρα. Την εχω καμια 10ρια μερες μονο. charging mode cc (λεει) και εχει επιλογη lion.Προηγουμενος ειχε επιλογη lifep04.
ολα αγορασμενα απο teomav. :confused1: :confused1:

Ο Nitecore D2 φορτίζει με 500mA οπότε για πλήρη φόρτιση μιας μπαταρίας 3000mAh θέλεις περίπου 6.5 ώρες.
Αν η μπαταρία σου είναι εντελώς αποφορτισμένη πιθανόν να περάσουν 1-2 ώρες μέχρι να ανέβει γραμμή.


Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φόρτιση των μπαταριών
« Απάντηση #176 στις: Αυγούστου 22, 2016, 01:21 »
μια ερωτηση παιδια. εχω μια samsung η lg (δεν θυμαμαι) κ προσπαθω να την φορτισω στο nitcore 2. εδω και ωρα ειναι στην μια μπαρα και δεν ανεβαινει καθολου. Αλλες μπαταριες φορτιζουν μια χαρα. Την εχω καμια 10ρια μερες μονο. charging mode cc (λεει) και εχει επιλογη lion.Προηγουμενος ειχε επιλογη lifep04.
ολα αγορασμενα απο teomav. :confused1: :confused1:


H μπαταρια επανω γραφει κατι κωδικους.
Αν μπορεις γραψε τους κωδικους αυτους να τους δουμε , για να καταλαβουμε ποια μπαταρια εχεις .
Τι χρωμα ειναι το καλυμμα ;;;;

Θα πρεπει να επιλεξεις το Li-Ion και οχι το LiFePO4.
Mε την επιλογη Li-Ion ,οι μπαταρια θα φορτισει μεχρι τα 4.20V , ενω αν ειναι στο LiFePO4 θα φορτισει μεχρι τα 3.60V.

Τα υπολοιπα οπως τα εγραψε ο camber 

Αποσυνδεδεμένος panostxc

  • *
  • 88
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φόρτιση των μπαταριών
« Απάντηση #177 στις: Αυγούστου 22, 2016, 03:16 »
δεν εχει κωδικους. ειναι το πλαστικο περιβλημα (καφε χρωμα) και πανω γραφει 18650 3.7v 3000mha. Φορτισε τελικως αλλα γιατι ελεγε αλλα ντι αλλων πριν; (lifep04?)
Aυτο το lifep04 διαβασα οτι ειναι μπαταριες με μεγαλυτερη ζωη αλλα γιατι εχω την επιλογη αυτη; σαν αργη φορτιση ειναι αυτο;

Αποσυνδεδεμένος norton

  • **
  • 318
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φόρτιση των μπαταριών
« Απάντηση #178 στις: Αυγούστου 22, 2016, 04:03 »
Στο πλάι έχει ένα επιλογεα, όταν πατήσεις το κάτω πλήκτρο παρατεταμενα τότε σε βάζει σε αυτή την ρύθμιση για lifepo4! Μην το πειράζεις καθόλου αφού είναι Li-ion, μόνο το πάνω πλήκτρο άμα θες να μην ανάβει συνέχεια η οθόνη του το πατάς και αυτό παρατεταμενα και σβήνει, ανάβει πάλι με τον ίδιο τρόπο! 

Αποσυνδεδεμένος Colton50

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φόρτιση των μπαταριών
« Απάντηση #179 στις: Αυγούστου 22, 2016, 09:53 »
Ποιον προτείνεις εσύ;

Kαλυτερα να πας στο καταλληλο νημα για τετοιες ερωτησεις. (http://vaping.gr/index.php/topic,20647.0.html). Αξιολογοι φορτιστες ειναι οι Nitecore, Xtar και Opus.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1099983 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176332 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 421 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 303 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22011 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 284509 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209375 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68294 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315183 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15336 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126506 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95073 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem